Skip to content

Kasny na namesti Multi-cache

Hidden : 5/11/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

   Keš, která možná i Třebíčáky překvapí. O sochách, jejichž význam jim možná není znám nebo o nich třeba ani neví. O příběhu kašen na Karlově náměstí.

Obyvatele náměstí po několik století tížil problém s nedostatkem užitkové vody. Mnoho řemesel ji nezbytně potřebovalo pro svoji činnost. Možná vám to přijde podivné, když za domy protéká řeka, ale právě kvůli řemeslné výrobě byla voda v Jihlavě znečištěná. Mnoho vody také spotřebovalo pivovarnictví a napájení dobytka. V létě navíc často vysychaly i studny.
    Až počátkem 17. století byla zřízena vodovodní nádrž napájená Týnským potokem (dnešní rybník Baba). Voda byla sváděna dřevěným potrubím na náměstí do trojice dřevěných kašen. V roce 1730 byly původní kašny nahrazeny kamennými a do jejich středu na vysoké podstavce umístěny sochy, které vytvořil třebíčský sochař Štěpán Pagan. Sochy zobrazovaly ochránce před nemocemi a požáry, což byly v té době nejčastější pohromy nejen pro Třebíč (více v keši GC3DEM4). Kašny svou výzdobou a monumentalitou převyšovaly úroveň tehdejšího poničeného náměstí.
    Na západní kašně se nacházela socha sv. Šebestiána, prostřední kašnu zdobila socha sv. Václava a východní kašnu socha sv. Floriána.
    Kašny zkrášlovaly náměstí a sloužily obyvatelům do roku 1887, kdy byly odstraněny a nahrazeny kovovými stojany. Důvod byl prostý. Radním se z hygienických důvodů nelíbilo, že je z vody napájen dobytek, který se večer vrací z pastvy do stájí v domech na náměstí. Byl zbudován Vodovodní rybník a pod ním filtrační stanice. Odtud putovala voda již litinovými rourami do pěti stojanů ve vnitřním městě.
    Brzy se však ukázalo, že ani toto opatření nepokrývá potřeby rostoucího města po vodě, a tak byl v letech 1936-1940 zbudován tzv. „Jubilejní“ („Vaňkův“) vodovod, který přiváděl kvalitní pitnou vodu z heraltických lesů.
    Město se nadále významně rozšiřovalo, a tak byla v 60. letech odebírána voda i z provizorní úpravny Lubí. Nadlouho se problém s vodou vyřešil až zbudováním přivaděčů z Mostiště v roce 1966 (s dodávkou 40 l/s) a úpravny Štítary (1982) od Vranovské přehrady (30 l/s).
    V současné době jsou využívány poslední dva zmíněné zdroje, spolu s vodou z Heraltic (dodává 18 – 20 l/s). Tato kvalitou kojenecká voda přednostně putuje do sodovkárny ZON a výdejních automatů před ní. Zbytek se mísí s ostatními zdroji a putuje do vodovodů po celém městě.

    Pojďme se nyní více věnovat kašnám. Ty byly sice zbourány, sochy ale zůstaly zachovány. Byly přemístěny na tři místa v Třebíči. Vaše putování začne v místech, kde se kašny nacházely, a postupně budete po městě objevovat jednotlivé sochy.
Po 135 letech se v roce 2022 na náměstí znovu objevily kašny. Příběh rekonstrukce náměstí a nových vodních prvků najdete v keši GC9P5KC.
   

STAGE 0

    Stojíte na místě, kde stávala jedna z kašen, ta se sochou sv. Šebestiána. Co nevidíte na náměstí místo kašen?
prodejní stánky (A=2)
parkoviště pro automobily (A=3)
litinové stojany na vodu (A=4)

Stage 1 je na: N 49° 12.(2*A)(A*24) E 015° 52.(2*A)(6*A)

Sv. Šebestián

    Svatý Šebestián se narodil ve 3. století v Miláně. Stal se císařským vojákem v Římě. Když propuklo pronásledování křesťanů za císaře Diokleciána, odhodlaně pomáhal uvězněným křesťanům. Uzdravil hluchoněmou nevěřící dívku Zoju, přítomní tohoto uzdravení přijali křest. Když císař zjistil, že Šebestián, kterého si velmi vážil, je křesťan, nechal ho přivázat ke kůlu a probodat šípy. Jedna mladá vdova Irena, chtěla vzít jeho tělo a pochovat jej. Přitom si všimla, že Šebestián ještě žije. Když se Šebestián uzdravil, otevřeně nařkl Diokleciána ze zločinu pronásledování křesťanů. Císař ho pak nechal zmrskat k smrti v římském cirku. Křesťanka jménem Lucina ho vytáhla ze stoky a pohřbila jej na Via Appia v blízkosti kostela sv. apoštolů, který se dnes jmenuje San Sebastiano.
    Šebestián je patronem umírajících, železářů, hrnčířů, slévačů cínu, zahradníků, koželuhů, vojáků, válečných invalidů, ochránce studní, proti moru, proti nemocem dobytka.

STAGE 1

    Socha sv. Šebestiána stávala po odstranění z náměstí mezi dnešními ulicemi Vítězslava Nezvala a Hadlíz. Po restaurování na konci 20. století byla přemístěna na místo, kam jste právě dorazili.
    Od dubna 2020 je socha v rekonstrukci. Na podstavci zjistěte, které jméno zde NENÍ zmíněno:
Šimon (Š=2)
Štěpán (Š=3)
Šebestián (Š=4)

Stage 2 je na: N 49° 12.(A*Š)(A+Š)(Š) E 015° 52.(A*Š)(Š)(A*Š)

Sv. Florián

    „Kde pálí ohně žár a vzrůstá hřích a svár, pomocník je nám dán, svatý Florián.“
    Svatý Florián se narodil ve druhé polovině 3. století v Zieselmaueru u Vídně. Byl pokřtěn a vychován křesťansky. Stal se významným důstojníkem v římském vojsku. Na počátku 4. století propuklo za císaře Diokleciána pronásledování křesťanů. Florián byl odhodlán tajně pomoci křesťanům, kteří byli uvězněni. Přitom byl ale sám zadržen. Byl nucen přinést oběti římským bohům a zapřít svoji křesťanskou víru. To však neudělal, proto byl krutě mučen. Nakonec mu pověsili na krk mlýnský kámen a svrhli do řeky Enns. Floriánovo mrtvé tělo bylo vyplaveno na skálu a tam ho hlídal orel, aby ho nemohli pohané zhanobit. Vdova jménem Valerie schovala Floriánovo tělo a pochovala ho na svém statku. V 8. století byl na tomto místě vystavěn klášter sv. Floriána u Lince.
    Florián je hlavním patronem proti nebezpečí ohně a vody, při suchu, při neúrodě polí, proti bouři, hasičů, kominíků, sládků, bednářů, hrnčířů, kovářů, mydlářů, při spáleninách.

STAGE 2

    Socha sv. Floriána byla po zrušení kašen umístěna mezi bývalými budovami České spořitelny a Okresního úřadu nedaleko. Byla také restaurována (akademickým sochařem Jiřím Novotným) a umístěna na nové místo.
    Ze sochy zjistěte, co drží sv. Florián v pravé ruce.
prapor (F=5)
požárnickou trubku (F=6)
vědro s vodou (F=7)

Stage 3 je na: N 49° 12.(F)(F-A)(Š) E 015° 53.(F-A)(F-Š)(F)

Sv. Václav

    Svatý Václav se narodil kolem roku 907 ve Stochově do dynastie Přemyslovců. Svou vzdělaností i zbožností převyšoval své vrstevníky. V den svých 18. narozenin se ujal vlády a přes své mládí a složitost doby se projevil jako schopný a prozíravý panovník. Souhlasil s vyplácením poplatku za udržení míru, který byl vyplácen již dříve. Prosazoval prosaskou politiku. S tímto směrem politiky nesouhlasil jeho bratr Boleslav, který pozval Václava na slavnou mši na památku sv. Kosmy a Daminána. Ač byl Václav patrně varován, že mu hrozí nebezpečí, zdržel se na hostinu i přes noc. Když brzy ráno 28.9.929 spěchal do kostela, přepadl ho jeho bratr. Jemu se ubránil, ne však tlupě ozbrojenců, kteří Boleslavovu vraždu před dveřmi kostela, poskytujícího azyl, dokonali. Na místě vraždy i na hrobu knížete se začaly dít nevídané věci. Po tři dny se krev mučedníka nevsakovala a nešla smýt ani ze země ani ze zdi kostela. Boleslav odjel do Prahy, kde se chopil moci sérií dalších vražd Václavových stoupenců i jejich dětí. Již po svém zavraždění byl kníže Václav uctíván jako mučedník a patron země. Postupně vzniká idea českého státu jako země sv. Václava. Brzy prohlédl i bratrovrah Boleslav, který se začal kát ze svého činu. Po třech letech dal otevřít hrobku, kde bylo tělo mrtvého knížete nalezeno neporušené a dokonce, s výjimkou té, kterou zasadil bratr, všechny rány vyhojené. Svatý Václav se stává patronem českého státu. Jsou mu zasvěcovány kostely, je vyobrazován na mincích. Věhlas českého světce se také brzy rozšířil po Evropě. Je patronem Čech.

STAGE 3

    Z naší trojice jako poslední prošla i tato socha restaurací, a to stejně jako sv. Šebestián akademickým sochařem a restaurátorem Martinem Kovaříkem. Jako jediná stojí na místě, kam byla v 19. století z náměstí přesunuta.
    Zde zjistěte, kolik tváří je na soše celkem vidět (oči, nos, ústa; žádné stvůry). Číslo V.
Jak jsem zjistil při cestě okolo 29.9.2015, byla po několikaměsíčním oznámení již odvezena na rekonstrukci. Asi ji dali sv. Václavovi k svátku. Takže si pište V=3.

FINÁLE

    Nachází se na souřadnicích N 49° 12.(5*F*Š+1)(Š) E 015° 53.(V+Š)(V*Š)(F)
Keš není drive-in, i když by to tak na první pohled mohlo vypadat.

Recept pro schování keše: vložte keš nadoraz, zakryjte, ozdobte mechem a pocukrujte hlínou. Pokud nebude maskování dostatečné, můžete přidat čepičku.
24.3.2016 - Úkryt keše, který mnozí chválili, byl odstraněn. Díky dělníkům, kteří keš zřejmě objevili, neskončila ve smetí. Keš je nyní schovaná v rohu pod pařezem. Na tomto místě někteří hledali již dříve a já jim radil, že je terén 1,5 a nemají chodit tak daleko. Teď tedy terén zvednut.
Geo Třebíč

Čerpáno také z M. Hedvábný; Třebíčské pověsti a zajímavosti, Akcent, 2005.
Chtěl bych poděkovat za duchovní pomoc Jiřce a za materiální pomoc taťkovi.

Additional Hints (Decrypt)

i ebuh cbq xnzrarz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)