Skip to content

Skrys verovanska s vuni orientalni Mystery Cache

This cache has been archived.

paaajinka: - the end -

More
Hidden : 3/22/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Skrýš má nádech lehce orientální, což nesouvisí ani tak s tímto místem, jakožto se zájmy mými... Vůně v okolí rovněž s orientem nesouvisí, proto žádnou souvislost s nimi nehledejte. Uvítám, pokud předměty v keši budou rovněž orientálně laděné, živé slony indické však nevoďte, do kešky se nevejdou a pokud byste je nechali postávat kolem, tak by byli příliš nápadní! :)

Místo jsem vybrala záměrně díky své poloze, kdy se za dobrého počasí naskytne návštěvníkovi krásný výhled na Drahanskou vrchovinu, za velmi dobrého počasí je možno uvidět i vrcholky našich severomoravských velehor. V dobách večerních je místo ideální na pozorování Slunce západu, za jasných nocí pak k obdivování nebeských dálav... Směrem severním lze spatřit vrcholně barokní chrám Očišťování Panny Marie v Dubu nad Moravou. Již více než 200 let je cílem poutníků, kteří se sem přicházejí poklonit obrazu Panny Marie. Ten byl údajně příčinou několika zázráčných uzdravení...


Několik informací o obci Věrovany

Obec Věrovany leží v hanácké rovině severně od města Tovačova při Mlýnském potoku na pravém břehu řeky Moravy. První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1131. V okolí Věrovan byly objeveny četné hroby z doby bronzové a pohřebiště lužické kultury. Postupně byly Věrovany v držení Jindřicha ml. z Lipé, Bernarda z Lipnice a Cimburků. Pernštejnové za své vlády (1503-1597) založili velký Hradecký rybník. V 16. století byly Věrovany známé lázně. Postupem času však věhlas lázní upadal a později byly úplně zapomenuty. V letech 1600-1715 byly Věrovany majetkem rodu hrabat ze Salmu-Neuburgu. Ti nechali zbudovat roku 1694 kapli sv. Františka Xaverského. V kapli je umístěna křížová cesta malovaná věhlasným moravským malířem Jožou Úprkou. Posledním feudálním vlastníkem Věrovan byl rod hrabat z Kuenburgu. Po revolučním roce 1848 byly Věrovany svobodná, středně velká, česká a hospodářsky vyspělá zemědělská obec. V obci se nachází mlýn, jehož historie sahá až do 13. století. Na počátku 20. století byl modernizován a jeho věhlas sahal tak daleko, že se stal cílem exkurze ruské carské rodiny. Zapomenout nesmíme také na vodní elektrárnu, která již v roce 1910 zásobovala elektrickou energií 14 obcí.

Samotná obec Věrovany je složena ze 3 částí - Věrovany, Rakodavy a Nenakonice. Název Věrovany je odvozen pravděpodobně od vodních vírů, neboť na území Věrovan se kdysi nacházely minerální prameny. Jméno Nenakonice pochází od jména rodiny - Nenakon - která tu v dobách minulých údajně vlastnila půdu. Původ názvu Rakodavy se přímo nabízí - vody tudy protékající byly tak čisté, že se zde raků nacházely celé davy...


Pro zjištění souřadnic kešky musíte nejdříve projít níže uvedenými body. U každého si pečlivě zapisujte požadovaná čísla.

Stage 1 = Věrovanský mlýn
N 49° 27.956 E 017° 17.398
Na kamenné desce na mlýně je pod nápisem „rolnictvo sobě“ uvedeno několik letopočtů, vás však bude zajímat pouze první z nich.
A = letopočet

Stage 2 = Sokolovna
N 49° 27.835 E 017° 17.431
Na sokolovně je ze strany od parkoviště nahoře napsaný nápis, složený ze tří slov.
B = celkový počet písmen v nápisu

Stage 3 = Pomník u hřbitova
N 49° 27.765 E 017° 17.436
Na tomto pomníku je uveden pouze jeden letopočet.
C = letopočet

Stage 4 = Zvonice
N 49° 27.687 E 017° 17.253
Na zvonici se dozvíte, že vám může v určitých případech hrozit pokuta.
D = výše pokuty
Nedaleko od zvonice (na dohled) je dům, na jehož štítu jsou jasně viditelné dva čtyřlístky. Nás bude zajímat číslo popisné tohoto domu.
E = číslo popisné

Stage 5 = Pohostinství
N 49° 27.756 E 017° 17.167
Nad vchodem do pohostinství je umístěna cedule, na níž je nápis „U nás chutnalo i Prajzům“. Je zde uveden pouze jediný letopočet.
F= letopočet

Jak jsem se již zmiňovala na začátku, finální keš má nádech lehce orientální, proto vám v dalším kroku našeho luštění alespoň krátce představím jednoho z nejznámějších a nejoblíbenějších hinduistických bohů.
Je jím GANESHA, který je snadno rozeznatelný díky své sloní hlavě. Jeho podobizna je vyobrazena na mnoha místech zejména napříč Indií a Nepálem. Tradičně bývá uctíván jako nositel štěstí, bůh moudrosti, intelektu a všech začátků, pomocník při odstraňování překážek a patron hudby a umění.
A jak Ganesha přišel ke své sloní hlavě? Někdy se uvádí, že ji měl již od svého narození, celá řada legend však vypráví o tom, že k ní přišel až později. Tady je jedna z nich:
Jednoho dne se bohyně Parvati (Ganeshova matka) chystala jít do koupele. Kolem však nebyli žádní strážci, aby ohlídali dům před nechtěnou návštěvou. Parvati proto vytvořila obraz chlapce (Ganeshy) z kurkumové pasty, kterou se chystala očistit při koupeli své tělo. Následně mu vdechla život a nařídila, aby hlídal dům. Zanedlouho poté se však z lovu vrátil její manžel Šiva. Ganesha, následujíce příkazů své matky, nechtěl Šivu vpustit do domu. Nevěděl, že je Šiva jeho otcem a ani Šiva neměl tušení o svém synovi. Došlo tedy k boji, při němž Šiva Ganeshovi uťal hlavu. Když se Šiva zakrátko od Parvati dozvěděl, že je Ganesha jeho synem, snažil se celou situaci napravit. Setnul hlavu prvnímu zvířeti, které uviděl a věnoval ji Ganeshovi, aby zachránil jeho život. Tím zvířetem byl slon...

Snad i vám přinese štěstí a pomůže odstranit všechny překážky při hledání keše.

A jak postupovat dál?

Ganesha má na svém těle umístěnou spoustu čísel. Ta si před hledáním keše pečlivě opište nebo si obrázek vytiskněte a vezměte s sebou. Teď už stačí jen vyškrtat všechna čísla, která jste si na jednotlivých zastávkách poznamenali (např. pokud byste našli letopočet 1933, tak vyškrtnete čísla 1,9,3,3). Na závěr vám zůstanou 4 čísla, která si seřaďte do tvaru NEJMENŠÍ, MALÉ, VĚTŠÍ, NEJVĚTŠÍ. A teď už stačí jen si je dosadit do finálních souřadnic.


Finální souřadnice:
N 49° 27. největší, větší, nejmenší
E 017° 17. nejmenší, malé, větší


Informace k současné dopravní situaci v obci a okolí:

V současné době (květen 2012) probíhá v celé obci oprava kanalizace. Na trase keše jsou pravděpodobné uzavírky, zejména tedy pro automobily, pěšky nebo kolmo se to dá vždycky nějak zvládnout. Doporučuji zaparkovat např. na Stage 2.
Do konce července 2012 bude rovněž uzavřena silnice spojující Tovačov a Věrovany. Objížďka je možná přes Citov. Na kole je možné dostat se ve večerních hodinách po staré silnici Tovačov-Věrovany, přes den to nemám odzkoušeno. Můžete se také vydat po cyklostezce vedoucí po hrázi rybníků a třeba při tom odlovit další keš, která je v okolí umístěna.
Mám rovněž jednu prosbu - pokud to bude jen trochu možné, tak po spočítání finálních souřadnic nechte prosím auto zaparkované např. na parkovišti u Stage 5 (Pohostinství) a zbytek dojděte pěšky. Ne, že bych vám nechtěla dopřát pohodlí auta, ale v těchto končinách je pravděpodobnost pohybu aut velmi malá - více než 3 auta za den už mohou u místních tamtamů a záclonkářů vzbuzovat podezření, pokud má tedy keš vydržet, tak buďte prosím maximálně nenápadní :)

Additional Hints (Decrypt)

Ebyyvat fgbar

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)