Skip to content

Důl Schoeller Mystery Cache

This cache has been archived.

Cachemaker_CZ: [V]

More
Hidden : 2/29/2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Timto Vas zvu k dnes jiz zbouranemu dolu Schoeller u Libusina. Pracoval jsem zde od roku 1998 do 2002, behem kterych se na dole odehrala serie nekolika nestesti, ktera mela za nasledek jeho uzavreni. Sice je v podzemi jeste uhli na min. 50 let ale to na zruseni nemelo vliv. Zustane zde jen hola plan se starou tezni vezi.


 Důl Schoeller

Popis místa:

Západně od důlního pole Pražské železářské v katastru Libušín získává v roce 1879 Mirošovské kamenouhelné těžařstvo, které do té doby podnikalo zejména v Mirošově u Rokycan a několika drobnými díly v okolí obce Lány. Po provedeném vrtném průzkumu a následném vyhloubení jam dolu Jan v Libušíně vzniká potřeba otevření západní části důlního pole. Pro tento účel je ve vzdálenosti necelých 2 300 m jihozápadním směrem započato v roce 1895 s vrtáním a 1. srpna 1896 navrtána v hloubce 495 m sloj 10m mocná. Současně je z dolu Jan veden překop, který se prorazil do hlubinného vrtu. O přesném provedení prací a odborné úrovni tehdejších důlních měřičů svědčí zpráva Viktora Kadainky: „Čelba narazila středem na Manesmannovu trubici zajišťovacího vrtu jámy Schoeller“. Po provedení přípravných prací bylo 10. června 1899 zahájeno hloubení jámy přímo v místě vrtu, kterým byla odváděna voda do překopu a čerpána dolem Jan. Pro úplnost je nutno uvést, že v době zahájení hloubení došlo ke změně názvu těžaře, který po získání Svatoňovických dolů utvořil Mirošovsko-Libušínsko-Svatoňovickou akciovou společnost. Název hloubené jámy byl stanoven podle člena správní rady společnosti, svobodného pána Gustava Schoellera.

 

 

Kruhový profil jámy vyzděný cihelným zdivem na tloušťku 60cm o vnitřním průměru 5 m byl dohlouben na konečných 533,3 m k 31. říjnu 1901. Po vybudování povrchových objektů byla pravidelná těžba zahájena 15. února 1902. Jáma byla rozdělena větrní příčkou na vtažné a výdušné oddělení a takto fungovala do roku 1915, kdy došlo k propojení s jamou Wannieck v Kamenných Žehrovicích. Důl byl v roce 1901 spojen vlečkou dlouhou 4,1 km s nádražím Buštěhradské dráhy, které se tehdy jmenovalo Smečno – Šternberk (dnes Kamenné Žehrovice).


-To byly časy...-

 

V roce 1905 je majetek převeden do vlastnictví PŽS a po znárodnění je důl v roce 1946 přejmenován na Důl Nejedlý a včleněn do tehdejších SUŽD Kladno. Po všech organizačních změnách a změnách názvů v následných VHJ je v roce 1962 jáma značena jako Nejedlý I. Těžba jamou končí až po dohloubení nové sousední jámy Nejedlý III v roce 1973, po tomto roce jáma slouží jen pro větrání.

Jáma Nejedlý III byla nejmladší těžní jámu hloubenou v kladenském revíru. Jáma byla vyhloubena jako druhá jáma tehdejšího Dolu Nejedlý v Libušíně v letech 1969 – 1972 a označení získala podle pořadového čísla provozovaných jam (vč. jámy Wannieck) Dohloubena byla do hloubky 638,66 m a měla dvě patra v hloubkách 521,28 m a 616,07 m.

Jáma kruhového profilu z litého betonu o průměru 7,5 m začíná postupně těžit od roku 1973, kdy končí původní jáma Schoeller (Nejedlý I). Po vytvoření předpokladu koncentrace těžby z východní částí revíru (Důl Prago, Ronna, Mayrau a Max) je jáma postupně propojována překopy a v roce 1997 spojovacím překopem propojena i s Dolem Tuchlovice. Cílem ražby bylo omezení povrchových provozů, převedení těžby na Důl Schoeller, využití moderní úpravny a rovněž možinost dorubání ochranných piílířů jam ukončovaných provozů.

 

-Chodby-

 

Důl Schoeller přetrval celé dvacáté století. Začátek hloubení jámy přesahoval o rok a půl do století devatenáctého a konec těžby o stejnou dobu do století jednadvacátého. Těžba byla ukončena 29. června 2002, jámy Schoeller a N III byly následně zasypány popílkovým stabilizátem.


A ještě informace na závěr, kterou jsem se o dolu Schöller dozvěděl teprve nedavno. Když se v roce 2002 rozhodovalo co by se mělo stát s dolem po jeho uzavření, vstoupila do jednání firma na stavbu montovaných rodinných domků. Prakticky veškeré potřebné zázemí by měla již vybudováno a o práci by tehdy nepřišlo tolik lidí, jenže mocipáni rozhodli jak rozhodli a jak to dopadlo vídíme teď sami na vlastní oči. Navíc se má také bourat i starý těžní stroj, který je před stojící těžní věží.Je to velice krásný a zachovalý stroj, který byl a možná ještě je funkční. Alespon do roku 2002 byl, protože se používal společně se strarou těžní věží jako záložní pro případ poruchy nové věže a těžních strojů. Starou těžní věží se především dopravoval materiál. Toto místo má pro mě velký duševní význam, neboť jsem zde začal po vyučení pracovat jako elektrikář na povrchu a poznal zde spoustu kamarádů a přátel se kterými se vídám do dnes. Později jsem měl pracovat i v podzemí, jako elektroúdržbář kombajnů. Po prohlídce podzemí, jsem se měl dostavit k lékaři, aby potvrdil, že můj zdravotní stav odpovídá pro práci v podzemí. Bohužel se tak nestalo a já zůstal na povrchu. Již nikde jinde jsem nezažil to, jak se hezky k sobě lidi dokážou i v práci chovat tak jako právě zde na šachtě. Jsem sem chodil opravdu rád a to i přes to, že jsem měl třeba volno, jen tak si pokecat s kamarádem.

Na toto zaměstnání nikdy nezapomenu, panovala tu skvělá atmosféra, vše bylo možné a co nešlo, pomohli kamarádi.

-Starý stěžní stroj-

Jak na keš ?

Při luštění této kešky se budete muset na chvíli stát na naražečem a dávat signály strojníkovi, který ovládá těžní stroj s klecemi. Budete si muset dávat pozor, neboť stačí sebemenší chyba a můžete způsobit neštěstí. Význam návěstí lze najít na internetu pomocí pana G., nebo pokud nemáte odlovenu kešku "Mayrovka", můžete ji odlovit a navštívit skanzen. Zde se při prohlídce bedlivě koukat po tabulce s významem návěstí, nebo se zeptat průvodce, který Vám jistě ochotně poradí. Informace na tuto keš jsem čerpal právě zde. A nyní co budete luštit:

N 50° 0A.BCD

E 14° 0E.FGH

 

A=KLEC NA 10 PATRO + STÁT

B=JÍZDA LIDÍ + TĚŽBA (12m) VOLNÁ KLEC

C=POZVOLNÉ SPOUŠTĚNÍ KLECE

D=TĚŽBA (12m) VOLNÁ KLEC

E=STÁT

F=JÍZDA LIDÍ

G=PROHLÍDKOVÁ JÍZDA PŘESAZENÍ

H=KLEC NA 7 OBZOR - STÁT

 

KONTROLNÍ SOUČET : A+B+C+D+E+F+G+H=41

Přiložíte-li k Vašemu logu historickou fotku, popřípadě fotku z doby nedávné, budu velmi rád a zřejmě nejen já. Tato keš je věnováním a vzpomínkou zároveň všem, kteří na dole Schoeller pracovali.

Pokud opravdu nevite napovi Vam toto video, na ktere me upozornil Polda666.

O keši:

Keš je 550ml L&L krabička a pokud Vás souřadnice správně navedou (+/- 5m) neměl by být problém kešku najít, chce to na místě jen dobře koukat a nález na sebe nenechá dlouho čekat. Terén není nikterak záludný naprostá klasika, švihajíci vštvičky, ostružiní, kopřivy a sem tam to klíště. Nedaleko této keše jsou ukryty i další poklady jako např. Vlečka Schoeller, Vidím město veliké..., Hradiste Libusin, Nad Libušínem, Libusinsky potok a Smecenska rokle. Jak sami vidite, mist k lovu je dostatek. Nedaleko je kramek, kde se muzete obcerstvit a neco zakousnout. Pobliz jsou take autobusove zastavky a nejblizsi hospudka je v Libusine u byvale male skoly, dnes tam bouchaji kuchyne. ;)

Důležité upozornění:

Pozor na hlídače, mají občas potřebu si protáhnout nohy a tak courají, kde nemaj, zvláště v nočních hodinách !!!

Poděkování:

Text pro tuto kešku dovolil použít: Ing. Radovan Kukutsch, Ph.D. tel.: (+420) 775698099, email: info@zdarbuh.cz, www: www.zdarbuh.cz

Betatest provedl: J@VO Dne:9.3.2012 v 16:01 hodin. Tímto mu velmi děkuuji za ochotu a čas při betatestu.

Odlovit si můžete také mou první kešku:GC38CW2

Tímto všem děkuji za pomoc při tvorbě této keše a lovícím kačerůma za navštěvu.

Additional Hints (Decrypt)

Xršxh pueáaí xehubié oearaí m arubm ebfgr qibwfgebz.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)