Skip to content

Popelari vsech zemi, spojte se Mystery Cache

This cache has been archived.

WiperCZ: Opravena.

More
Hidden : 2/20/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Odpad, každodenní starost obyvatel po celém světě. Oficiálně je odpad movitá věc, které se člověk zbavuje nebo má úmysl nebo povinnost se jí zbavit.

Druhy odpadu

- Komunální odpad je podle platné legislativy veškerý odpad vznikající při činnosti fyzických osob (domácností) na území obce.
- Zbytkový komunální odpad je složka komunálního odpadu, která zbývá po vytřídění využitelných a nebezpečných složek a objemného odpadu.
- Tuhý komunální odpad (TKO) - je komunální odpad, který si za běžných atmosférických podmínek uchovává svůj tvar
- Domovní odpad - je odpad z domácností a z činností spojených s úklidem obytných objektů. Jedná se především o běžný odpad z denní spotřeby domácností.
- Biologicky rozložitelný odpad - je jakýkoli odpad, který je schopen anaerobního nebo aerobního rozkladu (např. potraviny, odpad ze zeleně, papír)

Odpady lze dělit z různých hledisek. Podle skupenství hmoty se dělí na pevné a kapalné, podle původu na odpady z těžby, průmyslové odpady, zemědělské odpady a komunální odpady. Specifickým druhem odpadu jsou odpady z výroby, především strojírenské. Různé kovové třísky, zbytky tyčového materiálu po dělení normalizovaných profilů jsou ve skutečnosti cennou a především neznečištěnou surovinou.
S vyprodukovaným odpadem je třeba nějakým způsobem naložit. Od jednotlivých občanů a firem, kteří odpad ukládají do popelnic a kontejnerů, obvykle odpad vyvážejí popelářskými vozy obecní či městské komunální služby. Po jeho shromáždění se obvykle využije jedna z následujících možností:
- opětovné využití
- materiálové využití (recyklace nebo kompostování)
- energetické využití (přímé spalování / zplyňování nebo výroba paliv)
- uložení na skládce odpadů

Zvláštním způsobem se nakládá s některými nebezpečnými odpady, např. jaderným odpadem. Samostatnou kapitolu také tvoří tzv. nebezpečný odpad jako jsou vybité baterie, staré léky, oleje, staré ledničky a další elektrospotřebiče. Takovýto odpad do běžné popelnice nepatří. Odvést je můžeme do sběrného dvora. Nepoužité či prošlé léky je možné vrátit v lékárně, baterie je možné odevzdat v elektroprodejnách.

Popelnice

Popelnice je větší nádoba používaná na ukládání odpadu, zpravidla odpadu komunálního, původně šlo o nádoby na odkládání popelu z domácích topenišť.
Podle materiálu, ze kterého se popelnice vyrábějí, lze rozlišovat popelnice plechové a popelnice plastové. Plechové popelnice jsou vyrobené z pozinkovaného plechu mívají zpravidla tvar válce s kruhovým víkem. Nevýhodou plechové popelnice je, že časem od země rezaví. Výhoda je, že je lze použít pro uložení žhavého popelu z domácích (lokálních) topenišť.
Plastové popelnice jsou vyrobené z tvrzeného plastu, častěji hranaté s obdélným víkem (v CZ) o velikostech 80l, 120l, 240l a méně častěji 360l. Výhodou plastové popelnice je vyšší životnost v mokrém prostředí. Nevýhodou je, že plastová popelnice hůře odolává nárazům, a tak plast praská, bývá hořlavá. Popelnice v českých městech bývají pravidelně vyprazdňovány v rámci komunálních služeb, zpravidla městských, nejčastěji jednou až dvakrát týdně. Vyprazdňování popelnic zajišťuje popelářský vůz.

Popelářský vůz je velký speciálně upravený nákladní automobil, určený k nakládání maloobjemového sběrného odpadu z vyklápěcích popelnic a kontejnerů a jeho odvozu. Používá se nejen pro svoz běžného směsného domácího a komunálního odpadu, ale vyhrazená vozidla zajišťují i svoz různých typů tříděného odpadu: například skla, plastů, papíru, kompozitních obalů, řeznického odpadu a jiných. Pro některé druhy odpadu se používají podobné typy kontejnerů a svozových vozidel jako pro směsný odpad.

Třídění odpadu je sběr jednotlivých druhů odpadů (papír, sklo, plasty, bioodpad,…) odděleně od ostatních. Tím se tedy rozumí správně roztříděný komunální odpad podle své materiální podstaty, který lze posléze opětovně recyklovat a znovu začlenit do výroby. Sběr odpadu probíhá ve speciálních kontejnerech řádně označených konkrétní sběrnou surovinou (plast, papír, sklo…)
Odpad se třídí, aby ho bylo možno recyklovat a tím se šetřilo přírodními zdroji, třídění odpadu má proto hlavně velký ekologický význam.

Aby třídění odpadu bylo k užitku, je třeba vědět, jaký odpad lze recyklovat a do jakých kontejnerů:

-Papír
Do kontejnerů na papír je u nás možno vhazovat noviny, časopisy, kancelářský papír, reklamní letáky, knihy, sešity, krabice, lepenku, karton, papírové obaly (např. sáčky), obaly s recyklačním symbolem a kódem PAP, 20, 21 či 22. Do kontejnerů na papír se nehází mokrý, mastný nebo jinak znečištěný papír, uhlový a voskovaný papír, použité pleny a hygienické potřeby a vícevrstvé obaly.
-Sklo
Do kontejnerů na sklo je u nás možno vhazovat nevratné láhve od nápojů, skleněné nádoby, skleněné střepy - tabulové sklo, obaly s recyklačním symbolem a kódem GL, 70, 71, 72 Do kontejnerů na sklo nevhazujeme keramiku, porcelán, autosklo, drátěné sklo a zrcadla, lahvičky od léčiv, žárovky, zářivky a výbojky
-Plasty
Do kontejnerů na plasty je u nás možno vhazovat stlačené PET láhve od nápojů, kelímky, sáčky (i mikrotenové), fólie, výrobky a obaly z plastů, polystyrén, obaly s recyklačním symbolem a kódem PET, HDPE, LDPE, PP, PS, 1, 2, 4, 5, 6 Do kontejnerů na plasty se nehází novodurové trubky, guma, molitan, PVC, textil z umělých vláken, nádobky od léčiv, vícevrstvé obaly, linolea, pneumatiky, obaly od nebezpečných látek (motorový olej, chemikálie, barvy apod.) V některých městech je do kontejnerů na plasty možné vhazovat i nápojové kartony, což je na popelnici náležitě poznamenáno.
-Nápojové kartony
Obaly na bázi Tetra Pack. složené z několika vrstev.Pro sběr nápojových kartonů slouží speciálně upravené popelnice (v oranžové barvě), nebo se v některých obcí sbírají společně s plasty. Je to závislé na zavedeném sběrovém systému a možnostech recyklace. Pokud se sbírají s plasty je popelnice označena oranžovou nálepkou "Nápojové kartony".
-Bioodpad
Do bioodpadu patří např. zbytky ovoce, zeleniny, slupky , čajový a kávový odpad; odpad ze zahrady - tráva, listí, větve a uvadlé květiny.
-Nebezpečný odpad
Patří sem např. léky (odevzdávají se v některých lékárnách), zářivky, výbojky, akumulátory, galvanické články (baterky), ledničky - mrazničky, barvy, lepidla a oleje.
-Elektrotechnické výrobky
Naprostou většinu vysloužilých elektrotechnických výrobků je možné vrátit zpět prodejci. Součástí prodejen elektrospotřebičů jsou naprosto běžně kontejnery na oddělený sběr baterií, světelných zdrojů (zářivek, výbojek) a nově také drobných elektrospotřebičů. Většina prodejců takzvané bílé techniky, tedy kuchyňských elektrospotřebičů jako jsou myčky, ledničky, sporáky nabízí odvoz a likvidaci vysloužilých spotřebičů. Financování systému sběru a recyklace těchto výrobků je zajištěno systémem výběru "recyklačních poplatků", které se připočítávají k ceně výrobků nových.


Pro ulovené této jednoduché kešky, musíte vygooglit odpovědi na těchto pět otázek:


A - Jaké národnosti je Marius Pedersen?
-Dán (0)
-Nor (1)
-Brit (2)

B - V jakém roce vstoupil Marius Pedersen na český trh?
-1989 (1)
-1990 (2)
-1991 (3)

C - V kolika zemích působí firma Marius Pedersen?
-3 (4)
-5 (5)
-6 (6)

D - Kdy vznikla společnost Marius Pedersen?
-1920 (4)
-1925 (5)
-1930 (6)

E - Kolik zaměstnanců má po celém světě Marius Pedersen?
-více než 1000 (5)
-více než 3500 (6)
-více než 5500 (7)

Kešku najdete zde:

N 50° 11.EDE
E 15° 51.CAB



Keš je micro, neobsahuje tužku, nezapomeňte na ní, prosím, šetřete místem v logbooku.

Additional Hints (Decrypt)

zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)