Skip to content

Dyje, O Dyje! - Nad tasovickym splavem Multi-Cache

This cache has been archived.

BBBubak: Rok se s rokem sešel...

Krabička byla dnes odnesena.
Proč? To by mohlo být na delší popis. Nějaké indicie k tomu se snad dají najít v listingu. Schylovalo se k tomu už dlouho. Kdoví, možná se to mělo stát už v roce 2015...? (Viz též listing GC3C3VW).

Tato místa by si ale nějakou kešku možná i nadále zasloužila. Třeba jednodušší tradičku, vymyslet k ní nějaký rozumný přístup, nejspíš od východu...
Kdyby se do toho chtěl někdo pustit, tak klidně nabízím k recyklaci všechno, co se dá najít tady v listingu... a koneckonců třeba i tu krabičku - je to stále docela zachovalá Lock&Lock, 470ml, není ani moc poškrábaná, má všechny zavírací packy... :)

More
Hidden : 2/12/2012
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Kratka, ale terenne pomerne narocna multinka. V mnohem podobna sve nedaleke "sestricce", presto prinasejici leccos navic, zvlaste opravdu exkluzivni vyhled.


Obec Tasovice je z hlediska "putovani" reky Dyje velmi vyraznym mistem.
Zajemci o hlubsi informace je jiste bez nesnazi najdou i jinde - zacit mohou treba primo na oficialnich strankach obce s velmi jednoduchou adresou: www.tasovice.cz.
Zde uvedu jen kratky citat ze zmineneho webu, dokladajici, ze jde o obec s bohatou historii: "Historie obce Tasovice se zminuje o dávnovekém osídlení (od starší doby kamenné). (...) O puvodu názvu Tasovice existují pouze domnenky v souvislosti se znojemským rychtárem Tasso, nebo odvozením od jména Tas (staršina, vladyka). První zmínka o Tasovicích byla nalezena v dokumentu o Znojme z roku 950. (...) Oficiální psaná historie obce zacíná datem 12.cervence 1234, kdy po smrti Premysla Otakara II., král Václav I. daruje cásti obce Tasovice, Hodonice a Výrovice Louckému klášteru."

Jak ovsem napovida nazev kesky, predmetem naseho zajmu je pro tentokrat predevsim splav na jihozapadnim okraji obce.
Zbudovan byl spolecne s nekolik set metru dlouhym nahonem pro potreby mistniho mlyna. Ani v tomto pripade se zde nebudu dlouze rozepisovat o tematu, ktere by samo o sobe vydalo na knihu, jen konstatuji, ze slo o mlyn ve sve dobe velmi vyznamny: "Mlýn v Tasovicích byl založen na pozemcích náležejících ke klášteru znojemských klarisek už koncem 13. století (...) první písemná zmínka o nem se datuje až rokem 1520." Behem sve historie byl nekolikrat prestavovan, jistou dobu v nem byl i pivni a vinny senk, pozdeji slouzil i jako luxusni rezidence. Prestoze tasovicky mlyn zdaleka neni jen technicka stavba (ve sve dobe s velkym hospodarskym vyznamem), ale i architektonicky cenna pamatka, dnes je bohuzel velmi zchatraly a jeho budoucnost je nejista.
Vyse uvedeny citat pochazi z clanku Jana Eliáše Smutny osud tasovickeho mlyna - neprehlednete, ze pod timto odkazem je jen jeho prvni cast, na dalsi se muzete proklikat na onom webu.
Dalsi z moznych zdroju informaci je clanek Davida Merty, kde najdete mj. i mnozstvi fotografii.

Jeste nez se vrhnu do povidani o splavu samotnem, upozornim na prirodni pamatku zvanou Tasovicke svahy. "Jde o významnou prírodovednou lokalitu (...). Reka zde vytvorila až 30 m vysoké skalnaté svahy stepního a lesostepního charakteru s bohatou teplomilnou vegetací (...)." Pro kazdeho, kdo se rad zamysli nad "zivotem a cestou" reky, je jiste zajimava i informace, ze Tasovicke svahy "vytvárí poslední prulomovou cást toku reky Dyje horninami ceského masívu." Po zbytek sveho toku uz se reka spis klikati nizinami (az na nektere useky, kde je vyrazne regulovana - narovnana). Ne, ze by uz nepotkala vubec zadne skaly nebo kamenite podlozi, ale takto vysoke skalni steny uz dal po proudu opravdu nenajdeme. O malebna zakouti ale ani potom rozhodne neni nouze a pokud byste jeli na lodicce dal, treba az k Hevlinu, bude to krasny vylet! To uz je ale uplne jina pohadka, z jine knizky...

Kdyz prisla rec na lodicky a putovani po rece - budete-li mit k dispozici nejake plavidlo (vzhledem k tomu, ze nad splavem je klidna voda, muze to byt skoro cokoliv), vyrazne vam to zprijemni odlov teto multinky, podobne jako v pripade nedaleke studankove kesky.
Pozn. přidaná 26/12/2018: studánková keška je už v archivu. Byla to tahle: https://coord.info/GC3C3VW
Kdybyste po odlovu teoreticky chteli pokracovat po rece dal, predstavuje splav samozrejme vyznamnou prekazku. Nema zadnou propust, takze normalne sjet se neda. S vhodnym plavidlem a pri dostatecnych vodackych dovednostech se z nej da "skocit", nebo spise umelecky spadnout, ale jen v pripade, ze presne vite, kde si podobny kaskadersky kousek muzete dovolit. Jinak to muze byt velmi nebezpecne - o tom za chvili. Nastesti neni zadny velky problem plavidlo prenest po levem brehu - vytahovani lodi (nebo naopak jeji spousteni, pokud jste treba lodku odnekud privezli a planujete jen klidnou projizku nad splavem) vam usnadni kovove molo a schudky, nekolik metru pred mistem, kde z reky odbocuje koryto nahonu. Pristup k rece pod splavem rovnez usnadnuji schody (vybudovane teprve nedavno pri rekonstrukci nahonu a jeho okoli).



Krome radovanek s nejruznejsimi plavidly nabizi splav i spoustu moznosti pro koupani. Toho v lete samozrejme vyuzivaji mistni, ale najdou se i taci, kteri sem kvuli tomu nevahaji prijet i z vetsi dalky. Ze je mozne zaplavat si v klidne vode nad splavem je asi kazdemu jasne, ale jeste zajimavejsi je to pod nim, kde se da plavat proti proudu nebo se v nem naopak nechat vozit. Muzete si ovsem take doprat bublinkovou koupel v obrovske prirodni virivce, nebo si nechat namasirovat zada padajici vodou. :) Na levem brehu je pod splavem mala piscita plazicka s melkou vodou, takze neni problem ani s malymi detmi, samozrejme pod dohledem.
Pri normalnim stavu vody se pod splavem netvori zadne nebezpecne proudy, viry nebo valce (pri zvysenem stavu uz je situace jina, ale to tam snad nikdo rozumny nepoleze), presto je samozrejme potreba byt opatrny. Zvlast upozornim na jednu vec: mozna uvidite mistni, nejcasteji kluky, jak skacou z hrany splavu dolu. To je sice fajn zabava, ale rozhodne je bezhlave nenapodobujte! Leda byste se s nimi poradili a nechali si ukazat bezpecna mista. Dno pod splavem totiz neni vsude stejne, nekde je dost hluboko, jinde je ale jen jakasi betonova rimsa, jen kousek pod hladinou. Jiste byste nechteli dopadnout z vysky vice nez tri metru na beton, prikryty jen asi 30 centimetry zpenene vody...
Tak. Malicko jsem se rozpovidal, trosku se u toho zacal tesit na leto, a muzeme se konecne vrhnout na povidani o samotne multine. :)



NEJDRIV JESTE TROCHU OBECNEJSIHO POVIDANI.
O tom, ze s lodickou, nebo v lete, kdy si clovek s chuti zaplave, to bude nejvetsi legrace, uz jsem asi napsal dost. Ze se v takovem pripade da skvele spojit odlov teto kese s rovnez jiz zminenou studankovou, to je nejspis jasne samo o sobe (ale stejne to pro jistotu zminuji). :)
Nemusite ale zoufat ani v jinych pripadech. Nebudu tajit, ze trasa tehle multiny zahrnuje i vyzvu: bude potreba najit zpusob, jak se dostat z jednoho brehu reky na druhy. Da se prejit i primo pres splav - sice ne suchou nohou (leda v gumakach), ale za bezneho stavu vody tam neni ani po kolena. Zkouset to nekudy objet je ten nejmene vhodny zpusob. (Geocaching je prece hra - pojdte si tedy zahrat treba na to, ze to neni kudy objet). :)
Poznámka přidaná 26.12.2018: kousek proti proudu bývala lávka, která ten úkol dostat se na druhou stranu řeky dost zjednodušovala. Bohužel už je ale pryč. Jak vypadala, na to se můžete podívat třeba v galerii již zmíněné "studánkové" multinky GC3C3VW, v praxi už vám to samozřejmě bohužel nepomůže... :)

JESTE NECO MALO O DOPRAVE
Vychozi souradnice listingu jsou na miste, kam se da celkem bez problemu dojet autem. Vede tam sice nezpevnena, ale mistnimi bezne vyuzivana cesta. Vetsinou je tam i dost mista k zaparkovani. Pokud neznate mistni labyrint ulicek a silnicek, nejjednodussi bude dojet nejprve po "velke" silnici k obecnimu uradu a odtamtud pak zamirit ke splavu pres pomocny waypoint - ten oznacuje misto, kde se da projet budovou byvaleho mlyna, ktery i pres svou zchatralost stoji za podivani.
Jestlize se k vychozim souradnicim budete blizit spis podel reky, at uz po vode, nebo pesky, pak neprehlednete, ze prvni stage je o neco vys proti proudu nez vychozi souradnice listingu.


POPIS "LOVU"

Na prvni stage - N 48° 49.976 E 016° 08.271 - najdete na skale hned u vody neprilis vysoky sloup.
Traduje se, ze snad jde o pamatnik havarie letadla. Ve skutecnosti to tak ale spis neni. Dostupnych informaci k tomuto tematu je kazdopadne malo.
Pokud by vás to "tajemství" zajímalo, podívejte se na log Anelim1973 z 22.01.2022 a pak na log od BBBubak-a z 30.11.2022.

Na onom sloupu najdete krome jineho i jisty letopocet. Vsechny ctyri cislice sectete dohromady a vysledek si zapiste jako cislo A.
Pozor - jde o prosty soucet cislic, nikoliv o ciferaci (pomerne obvyklou u jinych kesek). Pro jistotu to popisu uplne polopatisticky: pokud by tam byl letopocet treba 2345, kyzeny vysledek by byl 2+3+4+5=14 (a tedy nikoliv ciferace s vysledkem 5).

Jiste neprehlednete ani to, jake jsou na pamatniku symboly. (Mozna vas trochu prekvapi). Jsou tam:
- peticipe ("rude") hvezdy, pak B = 13
- srpy a kladiva, pak B = 25
- svastiky, B = 50
- "neslusne obrazky" (no, vsak vite, takove ty kosoctverce), B = 100
- rakouske orlice, B = 200

Posledni hodnotu, C, zjistite take snadno - odpovida celkovemu poctu symbolu na pamatniku.

Ze ziskanych cisel spocitate souradnice druhe stage. Je sice nepovinna, protoze se nachazi v dost obtiznem terenu, kam nechci za kazdou cenu stvat kazdeho, ale jeji souradnice tak jako tak budete potrebovat jako zaklad pro zjisteni polohy finalky. Muzete se tam podivat na mistni zajimavost, ci snad jen podivnost, nebo naopak naramnou zahadu? Pokud tam pujdete, je jen na vas, do jake hloubky vas pruzkum pujde, ale hlavne opatrne, rozhodne zbytecne neriskujte!
N/s2 = 48°49. A*B + 10*C - 1
E/s2 = 016°08. (A-C)*A + 10

Souradnice finalky pak uz zjistite pomerne snadno:
N/f = N/s2 - 00°00.037
E/f = E/s2 + 00°00.075

V uvodni casti listingu byla rec mj. o skalach, ted si na to tedy vzpomente a vezte, ze finalka NENI nikde na skale ani v blizkosti skal! Najdete ji na pomerne rovnem a bezpecnem miste, v uctive vzdalenosti od skal i prudkych svahu.
Zaroven ale plati, ze by byla rozhodne skoda se na skaly nezajit podivat (doporuceny waypoint je v logbooku, ale bude to asi jasne i bez nej), jen samozrejme opatrne. Tam totiz naleznete hlavni odmenu za zdolani kesky - velkolepy vyhled na reku a jeji udoli, na obec Tasovice, ale i na krajinne dominanty vzdalene az nekolik km - namatkou zminim treba "banticky vetrnik".
Z prave receneho plyne, ze idealni bude vybrat si pro vypravu den s dobrou viditelnosti.

No a to je vse! :) Preji vam krasny vylet!

Additional Hints (Decrypt)

cbq nxngrz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)