Skip to content

Mlyn Herber Traditional Geocache

This cache has been archived.

wampaCZ: Ac je to skoda, tak nekdo jasne umyslne cache krade, at je tam dam kamkoliv. a dalsima PETkama jej uz zasobovat nechci. Doufam ze vsem co cache navstivili se zde libilo a neco noveho se dovedeli.

More
Hidden : 1/25/2012
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Mlýn Herber na Palhanci


Mlýn uvidíte od cache pres náhon.

Ted trocha historie
Vodní mlýn na Palhanci patrí k nejstarším na Opavsku. Nechal ho zbudovat na zemepanských pozemcích sám opavský vévoda Mikuláš II. Plat který mu z tohoto mlýna náležel, daroval listinou ze dne 13. brezna 1362 své dceri Anežce, jeptišce kláštera sv. Kláry v Opave. Po její smrti prešel rocní plat z mlýna na klášter sv. Kláry, ale mlýn dále zustal v držení opavských knížat. V druhé polovine 16. století se v držení „jaktarského mlýna“ zvaného také „mlýn pod Vejhovci“ (podle vesnice Vehovice, dnes Wiechowice v Polsku) vystrídalo nekolik opavských meštanu. Zmíníme alespon Barboru, vdovu po Mikuláši Oríškovi, Pavla Hema, Andrýse Froše, Paula Hajna, syna dríve uvedeného Pavla Hema. Mlýn roku 1580 vyhorel a na jeho základech postavil tehdejší mlynár Paul Hajn mlýn nový. Po nem získal také mlýn jméno, protože když se roku 1610 žení je v matrice uvedeno, že pochází z Palhanova mlýna. Odtud získala jméno i osada Palhanec, která v okolí mlýna pozdeji vznikla. Nemecký název mlýna „Schellenmühle“ pak odkazuje na svého majitele z pocátku 17. století Jana Šelendorfa z Hornspeku.

Na zacátku 18. století nechal klášter sv. Kláry v Opave mlýn znovu vybudovat a dne 4. dubna 1705 ho za 800 zl. prodali do dedicné držby Jiríku Klimkovi. Krome toho byl povinen klášteru rocne dodat 3 maldry a 14 ctvrtní rži, krmit 5 vepru (z této povinnosti se mohl vyplatit za sumu 6 zl. za každého vepre), mlít klášteru zdarma veškeré obilí. Bez povolení vrchnosti (kláštera) nesmel také mlýn prodat nebo ho zastavit. Pri prodeji mlýna pak klášteru náleželo 10% odstupné z prodejní ceny. Avšak už roku 1712 byl Jirík Klimek mrtev a vdova prodala 22. ríjna 1712 mlýn s veškerým príslušenstvím svému zeti Pankráci Suchánkovi za stejnou sumu, za jakou mlýn koupil roku 1705 její manžel. Krome mlýna získal Suchánek i kovaný vuz, 3 kone, 1 pluh, 1 nákolesník (hák), 1 brány trojdílné. Zkrátka vše co potreboval k obdelávání k mlýnu prináležejících polností. Z karolínského katastru se dovídáme, že mlýn mel roku 1723 dve složení s jedním krupníkem a mel právo výcepu piva a koralky. Mlynár choval 18 krav a 3 prasata a oséval 6 ctvrtní pole. Rocní výnos mlýna pro klášter cinil 44 tolaru. Dne 24. dubna 1746 prodala vdova po Pankráci Suchánkovi mlýn svému synovi Josefu Suchánkovi (*1724) za 1000 zl. Za neho bylo pristaveno tretí složení a olejna. Do vlastnických pomeru mlýna výrazne zasáhl Josef II., který v roce 1783 zrušil klášter klarisek v Opave a mlýn spolecne s bývalým klášterním panstvím prešel do vlastnictví náboženského fondu.

Josef Suchánek už podstatne zvetšený mlýn prodal 1. cervence 1791 za 3050 zl. svému synovi Vavrinci Suchánkovi (1754-1807). Vavrinec Suchánek byl ženat s Juliánou, dcerou Václava Kantora, mlynáre z nedalekých Wiechowic. Ta po smrti svého manžela prodala mlýn s veškerým príslušenstvím a se všemi pozemky svému synovi Karlovi Suchánkovi za úhrnnou sumu 14124 zl. Karel Suchánek však zemrel velmi mlád už 26. cervna 1819 a na základe jeho pozustalostního protokolu prešlo vlastnictví mlýna na jeho dve nezletilé dcery (Františku a Antonii). Mlýn jim mela po uplynutí doby 20 let prevézt jejich matka Eleonora Suchánková. Ta se 1. kvetna 1820 provdala za Tomáše Cecha, syna mlynáre z Boblovic v pruském Slezsku, který na mlýne pravdepodobne poté hospodaril. K naplnení pozustalosti však nedošlo, protože 9. ledna 1839 koupil palhanecký mlýn i s príslušenstvím za 19500 zl. Anton Springer, textilní podnikatel z Opavy. Na mlýne hospodaril jeho syn Anton, který se také 20. kvetna 1856 v Jaktari oženil s Antonií Buckovou z Milostovic.

Dne 11. cervna 1876 prodal Anton Springer mlýn Janu Herberovi z Opavy. Herberovi se v Palhanci pripomínají už od roku 1712 kdy tam jejich predek Valentin Herber koupil zahradu. Za neho byla uskutecnena významná zmena, když zastaralé mlýnské kameny byly nahrazeny mlecími válcovacími stolicemi, které znamenaly nejen zvýšení produktivity, ale i znacné zkvalitnení výrobku. Když roku 1900 zemrel mlynár Jan Herber a mlýn dále spravovala vdova Marie Herberová neznamenalo to zdaleka konec další modernizace. Naopak roku 1904 byla mlýnská kola nahrazena vodními turbínami, následkem cehož se zvýšila mlecí kapacita na 320q denne. Po vzniku Ceskoslovenska se 1. ledna 1919 Válcový mlýn M. Herberová stal verejnou obchodní spolecností. Jediným vlastníkem mlýna se stal od roku 1920 Bedrich Herber. I za neho pokracovala další modernizace mlýna, když byla roku 1937 instalována parní turbína.

Druhá svetová válka a s ní spojená nacistická okupace zasáhla i do života palhaneckého mlýna. Protože se jednalo o výhradne ceskou firmu byl zde dosazen správce Ferdinand Wolter z Opavy. Konec války v roce 1945 však bohužel neznamenal ukoncení komplikací pro majitele mlýna, protože rozhodnutím Ministerstva výživy ze dne 31. cervence 1946 byla firma znárodnena. Majitel mlýna podal ale proti rozhodnutí stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Praze, a protože ta nebyla až do února 1948 vyrízena, vedl Bedrich Herber mlýn nadále jako soukromý podnik. Až po únorovém prevratu v roce 1948 byl správou mlýna poveren Ladislav Bezubka, reditel Slezských mlýnu, n. p. Krnov. V kvetnu 1948 byl pak mlýn zaclenen do Slezských mlýnu, n. p. Krnov jako závod Palhanec u Opavy. K 1. prosinci 1948 bylo ve mlýne zamestnáno 51 zamestnancu. Po zrušení národního podniku Slezské mlýny Krnov se stal roku 1960 palhanecký mlýn soucástí n. p. Mlýny a testárny Pardubice. Od 1. ledna 1987 prešel na nove zrízený n. p. Severomoravské mlýny Olomouc.

Teprve zmena politického systému po roce 1989 umožnila, aby mlýn v Palhanci byl vydán v roce 1992 oprávneným dedicum, trem dcerám Bedricha Herbera. Protože v letech 1948-92 byly zanedbány investice, rozhodly se majitelky mlýna uskutecnit roku 1994 nákladnou rekonstrukci, kterou provedla švýcarská firma. Díky zavedení špickové technologie muže i dnes stejne jako v minulosti Mlýn Herber celit nárocné konkurenci.

Návštevu je možné spojit s cache Prilis mnoho vody - reka Opava kde vzniká náhon pro tento mlýn

Zdroj: Bakalárská práce Pavela Solnického. Rok 2006

Cache bez tužky. Vemte si svojí.

Kdyby tam byla, tak ji urcite budete mít smlulu a prestane psát, tak radeji vždy svoji overenou.

Additional Hints (Decrypt)

fybhc

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)