Skip to content

Populus Multi-cache

This cache has been archived.

Alex Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera.

Alex Reviewer - reviewer pro ČR

More
Hidden : 7/22/2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Možná ji máte taky. Alej, kterou znáte od dětství, ve které se cítíte jako doma. Pro nás byla takovou nádherná topolová alej před Martínkovem - říkali jsme jim "naše topoly", a když se objevily na obzoru, znamenalo to, že už jsme skoro v cíli cesty.



Aleje jsou zvláštním a vznešeným doplňkem krajiny, zahrady nebo města, alespoň pokud byly vytvořeny s rozmyslem a vkusem. V průběhu let byly, jako každý jiný architektonický prvek, buď obdivovány nebo zatracovány, používány volně nebo podle přísných pravidel. Pojďme se podívat po pár zajímavostech.

Zajímavosti k alejím

Aleje stromové se používaly už ve starém Římě (aleje sfing nebo jiných soch dokonce i dříve), rozmachu dosáhly v 17. a 18. století. V našich krajinách například Marie Terezie r. 1752 vydala příkaz sázet stromy podél všech nových cest. Prý z důvodu jejich zpevnění, zároveň ale vzrostlé stromy poskytovaly v horkých létech stín pocestným, v zimě zase ukazovaly v zapadlé krajině, kudy vede cesta. Fungují i jako větrolam a ochrana před závějemi.

Velkým trendem se u nás staly ovocné stromy podél cest (mimochodem polovina ovocných alejí prý vymrzla v zimě r. 1929). Bohužel nedostatek péče a údržby zapříčinil další snížení počtu stromů, hlavně pro jejich potenciální nebezpečnost.

Zajímavosti k topolům

Topol (latinsky populus) je znám v desítkách druhů, z nichž u nás jsou nejrozšířenější topol osika a topol černý. Kvůli rychlému růstu se u nás v poslední době často vysazuje i topol japonský, využívaný jako biomasa. Topol kvete v květenstvích (jehnědy), plodem jsou pak tobolky, které se otvírají chlopněmi.



Ke keši:

Stage 1./Parkoviště

S parkováním opatrně, přece jednom budeme stát na silnici (P1), i když vedlejší a v širokém místě. Pro bezpečnější parkování doporučuji popojet směrem k Martínkovu a využít jeden z vjezdů do pole, kde se dá také pohodlně stát (P2).

P1 je zároveň naproti křížku u cesty. Nápis v kameni je už dost nečitelný, ale jistě rozluštíte, o který z následujících se jedná:

a) INRI
b) Pochválen buď Pán Ježíš Kristus
c) Věnovala rodina Křivánkova, l. p. 1932

Ze správného nápisu spočítejte počet jednotlivých hlásek (tedy "ch" jsou 2 litery, zato "." písmenem není). Získáte AB (pokud vyšlo číslo jednomístné, přidejte na počátek nulu).

Stage 2: Alej

Stojíte na počátku aleje, čelem k Martínkovu. Abyste dostali další čísla, musíte se alejí projít.

CD = počet dospělých topolů po Vaší pravé ruce
EF = počet dospělých topolů po Vaší levé ruce

Finálka:

Vyšla Vám čísla, která se Vám nezdají? Tak pak jsou správně. (Aspoň tedy pokud si Vy ani já nepleteme pravou a levou ruku :) ) Pro jistotu, A+B+C+D+E+F=24.

S výpočtem se nebudeme trápit, je jednoduchý. Každá závorka signalizuje jedno číslo, není tedy nutno je mezi sebou násobit.

N 49°(A+E).(F+B-3)(C+B-3)(CxE)
E 015°4(C).(F)(AxE)(ExE)

Příjemné hledání.

Additional Hints (No hints available.)