
Tato keš je soucástí prasecí série.
Poznamenejte si bonusové císlo pro získání klíce k bonusové cache.

Krásný ceský a hlavne chutný výrobek. Sádlo se hodí i do moderní gastronomie a je jen na nás, jestli na nem budeme i smažit palacinky nebo si jím jednou za cas namažeme krajíc chleba.
Nejcasteji chráníme sádlo pred žluknutím jeho vytavením z puvodní tkáne. Pri vyšší teplote se tuk stane tekutejší a oddelí se od tkání, vypudí se z nej valná cást vzduchu a vody, a soucasne se inaktivují enzymy a potlací možný mikrobiální rozklad. Je nutné dbát na to, aby se sádlo nepripálilo.
Škvarené sádlo z domácí zabijacky bylo nejcennejším výrobkem a používalo se jako energeticky velmi vydatná pomazánka na chleba. krome energie jsou tuky samozrejme duležité pro vstrebatelnost nekterých vitamínu, a navíc je to proste dobré. Po zverejnení lékarských výzkumu o vlivu sádla na hladinu cholesterolu sice zájem mezi lidmi poklesl, ale ke správne domácí zabijacce proste sádlo a škvarky patrí.

Jako kontaktní mail pro nápovědu prosím používejte :
prase.napoveda@gmail.com
Děkujeme :-)

Škvarkové sádlo
0,5kg hrbetního sádla, 1 kastrol na škvarení, 1 hrnec (sádlák) na uskladnení sádla, cedník, sul
Sádlo urcené ke škvarení nemá obsahovat zbytky vnitrností a masitých cástí, které by mohli negativne ovlivnit kvalitu i chut sádla a navíc zvyšují riziko pripálení sádla.
Syrové hrbetní sádlo nakrájíme na kosticky asi 1x1cm a vložíme do kastrolu. Ze zacátku plotýnku rozpálíme naplno, dokud se nezacne sádlo rozpouštet. Musíme stále být u nej a míchat ode dna, aby se nepripálilo. Jakmile se zacne tvorit hladina sádla - cca po 4 minutách,snížíme teplotu, vymackáme kousky vareckou, slejeme sádlo pres cedník do nádoby, kde ho chceme uchovat a pokracujeme ve škvarení. To opakujeme asi 3 x za sebou. Škvarecky jsou stále mekké a žluté. Pak k nim vlijeme na prst mléka - jen aby hladina nebyla výš než škvarky a dál opékáme, tak dlouho, dokud se mléko nevypece a škvarky nezískají krásnou zlatave cervenou barvu. Trošku ztvrdnou a voní. Vysypeme je k tekutému sádlu a prosolíme. V sádláku necháme ztuhnout a vydrží radu mesícu.
Sádlo ochutíme treba kmínem nebo cesnekem apod až pri konkrétním použití, aby se dalo jakkoli využít.
Z pul kila pevného sádla je témer pul litru (ne úplne presne) tekutého + škvarecky.

