Skip to content

Bozi muka Oustup Mystery Cache

Hidden : 11/19/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Zavede Vás do míst, kde byla prolita krev vojáku v bitvách a katem na popravišti. S pokáním treba zahlédnete i nejakou podkovu ci bodák z dob minulých.

Na uvodnich souradnicich poklad nehledejte, je zde Boží muka jejím ohledáním zjistíte více.

Boží muka

Umístění: V polích na křižovatce zpevněných cest, kde se říká na Oulehle se dotanete i drivein, ale doporučujeme spíše kolo.

zasazena do krajiny
Popis: „Zděná omítnutá stavba z roku 1805 s jehlancovitou, křížem ukončenou stříškou, vysoká cca 5m. Ve čtyřech obloukových a jednom pětiúhelníkovém výklenku jsou umístěny reliéfy z pískovce, které jsou klíčem k uložení schránky.


Původ: Důvod stavby je v různých pramenech vysvětlován různě. Například jako připomenutí místa poprav "Na spravedlnosti". Olešnice měla totiž hrdelní výsady a často slepá spravedlnost byla vykonávána katem někde v lesíku u Skalek (blízko Světlušky). Jiné prameny uvádějí že stavba je na bojišti z třicetileté války, kde byl roku 1643 císařskými vojsky poražen houf švédských vojsk. Nejpravděpodobnější je ale verze kdy, byla postavena na památku bitvy v období "Války o rakouské dědictví". K největšímu střetnutí v okolí pak došlo 9. května 1742 mezi rakouskými rejtary a saskými vojsky. Přes 100 padlých a 200 zajatých Sasů bylo výsledkem noční bitvy mezi Olešnicí a Ústupem. O této události pojednává i pověst níže.


Keš  najdete na  N  49° 33.ABC   E  16° 26.DEF .

Na boží muce a v pověsti níže (nebo na Stage1) zjistíte indicie.

Jestliže:

 - váhy - symbol "Posledního soudu" jsou na straně východní pak  A=7 ; jižní A=5; západní A=6; severní A=8

 - "Boží oko" - symbol z nejsvětější trojice najdeme na straně východní pak  B= 7; jižní B=1; západní B=0; severní B=1

 - na jednoho rakušana (z pověsti) tehdy připadlo Sasů 3 pak C=2 ; 5 pak C= 7; 6 pak C=8

 - "Narození páně" je ve výklenku obloukovitém pak D=9; pětiúhelníkovitém pak D=8

 - na "Křest páně" - dohlíží holubice pak E= 4; oko E=9; andělé E=6; srdce E=8

 - do hrobu s vojáky (z pověsti) pohřbili i hospodského pak F=7; markytánku F=4; punčocháře F=6; rejtara F=9.

Kontrolní součet: A+B+C+D+E+F= 37.


Pověst:

Na rakouský trůn nastoupila císařovna Marie Terezie. Žena na rakouském trůně, slabé císařství a sílící německé země, to vše znamenalo sud prachu, jehož výbuch měl postihnout ve válečné vřavě i naše moravsko-české pomezí. Když se rozhořely války o rakouské dědictví, byla císařská (Kunštát-Polička) silnice plná vojska. Rakouské pluky směřovaly do Čech proti saským vojskům. Rakušané však utrpěli porážku, a tak se cizí vojska dostala hluboko do Čech i na Moravu.

Děti v Ústupě v běhu rychlostí větru přinášejí do vsi zprávu od hlídek na silnici. Do hodiny tu budou Sasové a kolik! Snad celý pluk za zvuků bubnů pochoduje od Kunštátu. Mnoho dnů už čekají lidé tuto zprávu, od doby, co se silnicí na vozech i pěšky vraceli ranění rakouští pěšáci. Vše je připraveno k rychlému odchodu ze vsi do lesa a ke známým do Olešnice, ta přece jen není tak na ráně, při silnici. V lese vyčkají, zda Sasové přece jen neodtáhnou. To však nyní, navečer, nikdo nepředpokládá.

Skutečně, pluk zastaví ve vsi, vojáci se rozběhnou po staveních a když nikoho nenajdou, otevřou stodoly, rozházejí snopy slámy, pušky s bodáky postaví do jehlanů, zapálí ohně a chystají večeři. Přihnali s sebou několik kusů dobytka, a tak jim nevadí, že tato ves je prázdná. Jen pár slípek skončilo v polévce. Mají za sebou dlouhou cestu, a přestože se celý den nesetkali s nepřítelem, jsou řádně unavení. Ztečí berou obě ústupské hospody a rychle najdou schované pivo i kořalku. Skupina důstojníků i s plukovníkem to nemá vojákům za zlé. Zvědové nepřítele nehlásili a pak, na noc postaví hlídky.

Bitevní baladaDůstojníci nechají uklidit hostinec a zasednou k večeři. Také mužstvo obírá kosti, pije zteplalé pivo a pokřikuje na markytánku. Část utrmácených vojáků odložila boty, řemení i tašku s patronami, uložila se na slámu, položila vedle sebe šavli a přikryla se kabátem. Na kraji vsi obchází s puškou na řemeni několik hlídek. Tváří se znuděně, je krásný večer a všude klid a mír. Jedna z hlídek zadrží muže jdoucího z Čech. Přivolaný česky mluvící voják se vyptává a po chvíli jej propouští. Důstojníkovi sděluje, že jde z Bystrého, kam pluk zítra směřuje. Rakouské vojáky, ani lidi ze vsi nikde neviděl.

Potom už do tmy nikdo silnicí neprojde. Sasové zmožení únavou i kořalkou usínají po stodolách a jen hlídky bdí. Netuší, že punčochář Unčovský z Kunštátu byl zadržen i Rakušany u Sulíkova, a že jízdě – rejtarům - vše o nepřátelském vojsku pověděl. Velitel zesílené jízdní hlídky se zamyslel. Má se pustit s pěti desítkami svých jezdců do celého pluku? Na tři sta Sasů? Že někteří jsou opilí a že důstojníci nocují v hospodě, mužstvo po stodolách? No dobře. Věří svým mužům, jejich palaše jsou stejně dobré jako saské šavle. Musí využít přicházející noci a překvapení. Je čas vydat rozkazy.

Několik jezdců umlčí stráže jedním seknutím, další vhazují pochodně na stodoly plné saských vojáků. Hospoda je v mžiku obklíčena, atak nepřátelští důstojníci nemohou zformovat mužstvo k odporu. Tmou se ozývá dupot kopyt, ržání koní, houkání výstřelů, třes ušlechtilé oceli a nářek raněných. Z hořících stodol vybíhají vyděšení Sasové rovnou pod čepele palašů a hlavně krátkých ručnic. Část Sasů se pokouší spasit útěkem k Rozsíčce. Některé hned za Ústupem, jiné těsně na kraji Rozsíčky zastihne smrt z rukou rakouského rejtara.

Stodoly a několik stavení dohořívá, noc se mění v den. Několik netrpělivých ústupných mužů se vypravilo z chladného lesa podívat, co znamenala ta střelba a oheň ve vsi. Před hospodou houfují  sasští důstojníci zbědované muže. Dokola stojí s namířenými ručnicemi Rakušané. Rakouský velitel volá sedláky ke koni a poroučí padlé zakopat, raněné živit do příchodu dalších rakouských vojsk. Pak se průvod dvouset zajatých Sasů, doprovázený rejtarky, hne silnicí k Trpínu a dále do Čech.

Padlí Sasové jsou pochováni do velkého hrobu v poli. Je mezi nimi i markytánka. Celá ves musí pod dohledem saských vojáků, kteří na druhý den přibili z Křetína, pomáhat při této smutné práci. Raněné si Sasové odvezli na vozech s sebou. Dále do Čech si ale více než týden netroufali. Nejenom Boží muka připomíná dalším generacím tuto noční bitvu.

 


Prameny: Pověsti městečka Olešnice, Peša Višinka ; internetové stránky Římskokatolické farnosti a města Olešnice

Additional Hints (Decrypt)

cbqxnzrarz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)