
Tato keš je soucástí prasecí série. Poznamenejte si bonusové císlo pro získání klíce k bonusové cache.

Domácí špek je vyroben z kvalitního veprového masa (veprový bok) a je tepelne opracován uzením.
Konzervace masa uzením spocívá ve vystavemí masa úcinkum koure. Kour maso vysušuje a soucasne na nem vytvárí vrstvu, která maso chrání pred napadením mikroorganismy. Uzené maso získává charakteristickou vuni i chut, které jsou asi hlavním duvodem používání této metody.
Karcinogení pusobení nekterých zplodin koure, tak casto vzpomínané, zpusobuje prechod od klasického hlubokého uzení masa a kour se dnes spíše používá k lehkému, víceméne povrchovému uzení masa. Doma uzené maso pak skutecne muže obsahovat více karcinogenu, obyvkle jej udíme déle.
Podle teploty koure rozlišujeme uzení na uzení studeným kourem, uzení teplým kourem a uzení horkým kourem. každý z uvedených postupu má své klady i zápory, a težko ríci, který je lepší - každý funguje trochu jinak.

Jako kontaktní mail pro nápovědu prosím používejte :
prase.napoveda@gmail.com
Děkujeme :-)

Domácí špek
Sádlo na špek vybereme podle toho, zda chceme mít tucnejší nebo špek prorostlý masem. Sádlo oddelujeme od masa opatrne, aby se prícne neporezalo, protože v hlubokých zárezech se špek zacíná nejdríve kazit. Ze sádla odrízneme krvavá místa, a cásti obsahující zbytky štetin. Velké díl rozdelíme na menší, okraje zacistíme rovným rezem, a vyrízneme otvory pro zavešení kusu sádla. Sádlo dobre predchladíme.
Pri solení na sucho získáme tužší špek. Jednotlivé díly nasolíme pri použití 0,5kg soli na 10 kg sádla, sul do sádla vetreme z obou stran. Predchlazené a nasolené kusy narovnáme nejlépe na rošt pres sebe, pri ukládání jednotlivé vrstvy posypeme solí. Sádlo uložíme do lednice na 14 dní pri 0 stupních.
Pri solení v láku získáme vlácný mekký špek. Lák pripravíme z cisté soli.

