Skip to content

Cerveny kriz / Red Cross Traditional Geocache

Hidden : 10/23/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jednoducha kes, ktera Vas zavede do krasneho koutu Zdarskych vrchu.
K cili dojdete od silnice na Studnice po polni ceste smerem na Paseckou hajenku po necelych 500 metrech.

O CERVENEM KRIZI


Kdyz se rekne cerveny kriz, tak si asi temer kazdy z nas vybavi nejstarsi mezinarodni humanitarni organizaci Cerveny kriz.
Pametnici ze Studnic a z prilehleho okoli si ale zcela jiste spise vzpomenou na cerveny kriz, ktery od pradavna staval pri stare ceste z Rokytna do Snezneho u odbocky cesty do Studnic. Bylo to po leve strane cesty na kraji lesa asi 300 m pred Paseckou hajenkou, tesne za nejvyssim bodem stare cesty, v nadmorske vysce 800 m.n.m. Kriz byval dreveny a kdyz podlehl zkaze, byl vzdy obnoven. V davnych dobach zajistovala jeho obnovu novomestska vrchnost Mariaschulstift, po roce 1850 obec Studnice a od roku 1897 se obnovy ujal nove zalozeny sbor dobrovolnych hasicu ve Studnicich. Naposledy byl cerveny kriz obnoven v roce 1955. Doba i lide se zmenili a tak kdyz drevo krize opet prohralo svuj boj o existenci s drsnym klimatem Vysociny, nikdo se uz k obnove cerveneho krize nemel.

Povest o cervenem krizi, tradice i jeho historie jsou pribehy, ktere zaujmou a tak se v roce 2010 rozhodl Novomestsky okraslovaci spolek ujmout obnovy krize. Pozadali studnicke patrioty Jaroslava Slamu a Frantiska Fajmona o spolupraci a ti jim ukazali presne misto, kde kriz staval. Pote pro svoji iniciativu nalezli pochopeni u firmy STOPR s.r.o., ktera se na vlastni naklady ujala nejen vyroby krize ale i jeho postaveni.
Tak se tedy stalo, ze od 3. zari 2011 stoji cerveny kriz opet na svem miste.
Dne 23. rijna 2011 byl kriz slavnostne pozehnan.


Odpoved na otazku kdy a proc byl kriz postaven se ztratila v nanosu staleti, a proc dostal nazev cerveny uz take spolehlive nezjistime. I kdyz jsou historicke prameny v tomto ohledu skoupe, nejsou neme a tak se prece jen podarilo do jeho minulosti nahlednout.
Prvnim historickym dokladem existence cerveneho krize je tzv. Kroupalova mapa Novomestskeho panstvi (1741-1745).
Dalsi doklad o existenci cerveneho krize je na mape porizene v ramci III. vojenskeho mapovani v letech 1876-1878. Zde je kriz na mape vyznacen a je tu poprve dolozeno i jeho pojmenovani, na mape je oznaceni "U cerveneho krize."
Z tohoto mapovani vychazely tzv. specialni mapy, ktere byly prubezne aktualizovany a pouzivany az do roku 1956. Z nich take vychazely turisticke mapy a cerveny kriz byl na nich zakreslen jeste v sedmdesatych letech dvacateho stoleti.
Jak prisel kriz k nazvu cerveny se uz muzeme jen dohadovat, asi byl opravdu cerveny, mozna byval z modrinoveho dreva.

CERVENY KRIZ - BRANA DOMOVA.


V 18. stoleti, ale i na zacatku stoleti 19. bylo na Horacku velmi tezke si zajistit zivobyti. Jednim z reseni pro mlade, bylo odejit za praci do Vidne, hlavniho mesta monarchie.
To platilo i pro mladou generaci z udoli Frysavky. Devcata vetsinou ve Vidni pracovala jako slouzici v domacnostech, chlapci pracovali v ruznych remeslech.
Do Vidne se dostavali pres sve zname a problemem byla doprava, zeleznice neexistovala. Chodilo se pesky, vetsinou vedle konskeho potahu, ktery do Vidne vezl platno, vyrobene u nas na Vysocine.
Na Kukliku byl faktor Jun, ktery vykupoval lnene platno od mistnich tkalcu a pravidelne dopravoval vyrobky do Vidne. Odjezd konskeho potahu z Kuklika byl znam a tak se okolo povozu vzdy shromazdila skupinka krajanu, kteri odchazeli za praci, nebo porebovali do Vidne neco svym blizkym dorucit.
Prvni kilometry byly nevesele. Louceni minimalne na rok, ztrata rodiny a znamych, cizi prostredi. Pak jeste prvni kopec od mostu pres Frysavku a vzhuru starou cestou az na vrchol k cervenemu krizi.
Zde se vsichni na kratkou chvili zastavili, pomodlili a zamavali dolu smerem k domovu, to na rozlouceni. Cerveny kriz byl pro mnoho krajanu v cizine symbolem domova. Kdyz se pak po dlouhe dobe z ciziny vraceli a dosli k cervenemu krizi, vsichni vedeli, ze jiz jsou doma.

CERVENY KRIZ V POVESTI


Na prelomu prvniho tisicileti, prisli sem na nejvyssi kopec v okoli ze zeme Slavnikovcu na zapad odtud lezici, muzove a zeny s ditky odtud vyhnanymi, po vyvrazdeni rodu pana a knizete jejich vojskem Premyslovcu. Pod vedenim hrabat Klocaru, prosli tuto "zemi nici" zarostlou neprostupnym pralesnim hvozdem od nepameti jej strazicim, hledajice nejvhodnejsi misto k svemu trvalemu usidleni. Mimo dosah moci svych nepratel, kteri ovladli zemi jejich, as na veky veku. Presto, prezevsecko, jim vdecni byli za zachovani zivotu i za to, ze s sebou smeli vzit cast bohatstvi sveho, jakoz i semen obili, ovce i dobytek, kone a nacini vselijake k zivotu nutne. Po ceste k cili svemu, v obave o zivoty zanechavali v mistech vetsiho rozhledu cast bojovniku, by tito vcas upozornili na blizici se nebezpeci. Tak se stalo, ze jmenem domova sveho pojmenovano bylo i skalisko takto slouzici, uprostred bazin se nachazejici, jez se dodnes nazyva se Malinska skala.
Ostatni pak dosli na kopec nad dnesnimi Studnicemi a Studnickymi Pasekami (Kopecek - 822 m n. m.), a na tzv. Vubci, ve Steznikach u Bahen v Koute a nenapadnych pesin jdoucich od vychodu k zapadu, od jihu k severu, postavili hradisko z kamenu a klad zde k tomu majice v dostatku. Uprostred hradiste, tam kde zem dunela, postaveno sidlo hrabeci vedle pramene vody zde prysticiho ze sluji jeskynich.
Pevnost to byla mocna, okolni neprostupne baziny poskytovaly dostatecnou ochranu znacne casti palisad po vetsinu roku. Dlouha leta zili zde zcela neruseni loupeznymi ci jinymi najezdy z okoli, udrzujice jen spojeni mezi svymi zanechanymi cestou sem, casem pak i dal v okoli, coby straz, by nikdo bez vedomi jejich nemohl se k hradisku priblizit. Z casu na cas vysilani bojovnici do okoli prinaseli zpravy o deni a zasoby nutne k zivotu, jakoz i vyrobky z kovu a ze vseho nejvzacnejsi pak sul.
I stalo se, ze jedna z techto skupin vystopovana byla az do hradiska. Tak kol r. 1150 voje knizectvi na zapad odtud leziciho po pobiti straze u skaly Malinske, zcela necekane uderily na hradiste lidu Klocaru. Po dlouhe a nelitostne rezi, kdy vetsina utocniku i obrancu pobita byla, hradby spaleny a rozvraceny, do temnot svitilo jen horici sidlo hrabat. Z neho vedl umne skryty vchod do jeskyne, zde se nachazejici. Rozhodnuto bylo, ze syn Klocaruv se zenami a detmi zustanou zde skryti a po boji snad nebudou nalezeni, zustanou zivi a postaraji se o ostatni zive i mrtve, by Bohu zadost ucineno bylo. Ostatni pak, kryti nocni tmou, pokusi se probit z obkliceni a v okolnich hvozdech se ukryji spolu se svymi blizkymi tam pasoucimi dobytek.
Vypad ten pulnocni tmou vedl ten rek v cele voje sam. Take vsak v te rezi zanedlouho padl, vzavse sebou mnoho nepratel. Ale presila tuze velika byla, a tak probilo se nemnoho bojovniku, casto tezce ranenych. Po dohoreni ohnu, padl popel se zbytky klad i na vchod do jeskyne, ktera tak utocniky nalezena nebyla. Ba ani bohatstvi tohoto lidu, o kterem v okoli kolovaly ruzne zkazky, take zadne. I odjeli lapkove po dokonani cinu hrozneho v domov svuj, zehrajice na osud. Tolik mrtvych, cesta udesna a korist zadna ani zajatci, vsichni pobiti byli.
Prezivsi lid par dnu nato, pohrbil tela bojovniku a jal se hledat nove utociste k zivotu svemu. Pro rovy svych blizkych vybral pak kamenitou, nic nerodici stran s hustou lesni travou, porostlou obrovitymi buky a jedlemi k jiznimu slunci lezici, napravo cesty jdouci od jihu k severu. Na ostatek, by Buh byl k nim jiz milostiv, pohrbili na strani za hrebenem, dle cesty severozapadnim jdouci odkud prisli, take vsechny nepratele padle v boji, ktere druhove hanebne opustili a nechali napospas selmam divokym.
K usmireni pratel i nepratel pred Bohem postavili pak mezi hroby jejich na krizovatce cest kriz, zhotoveny z ohorelych palisad, zkropeny krvi bojovniku, zen i deti. Kazdorocne jej pak obnovovali a s placem modlili se za spasu dusi padlych bratri a sester na rovech jejich. Buh, slysic prosby jejich a vidic mohutny cerveny kriz, postaveny k usmireni a chvale jeho, slzy zen a deti ktere jako nekonecne retezce koralek padaly k zemi, promenil v seme kvetiny, ktera precka veky bez pomoci cizi. Jeste ten den z cibulek takto na zeni spadlych, vyrostly tam dosud nezname kvetiny, ktere s vychodem slunce rozevrely sve krvave oranzove kvety na rovech jejich blizkych. Za vsechno pak zena knizete Bohu podekovala a s jeho svolenim zaklela vsechna bohatstvi i jeskyni samotnou v rozvracenem hradisti, a tak je dosud nikdo nenalezl. Jeji vchod pry muze nalezt pouze cista duse v predvecer svatku sv. Jana Krtitele, by bohatstvi zde ukryte pouzil v boji s bezpravim v rodne zemi pachane.
Odesli pak vsichni hloubeji do lesu, dal smerem vychodnim, vsak nedaleko Hradiste a rovu svych blizkych. Zde nasli velke prameniste vody i urodne pastviny skryte z cest dosud v okoli pouzivanych. Tak zde postupne postavili ctyri hospodarska staveni a ke kazdemu z nich vykopali studnu. Zili zde dlouhe veky bez jakekoliv pohromy. Nekteri synove a dcery postupne odchazeli v sirou zem, kde patrili k nejzdatnejsim v boji i pracovitosti. Jednim z nich byl jakys Etlej, (tlej - hor) pravnuk Klocaruv, davny zakladatel rodu panu z Pernstejna. Z tohoto duvodu pry take v pozdejsich dobach tvrde bojovali o ovladnuti tohoto celeho uzemi, coz se jim i podarilo. Snad proto jejich udajne rodna vesnice, Ctyri Studne (Studnice) byla po dlouha staleti spravovana primo z hradu Pernstejn ci panstvi Bystrickeho, az do jejich prodeje dne 13.9.1588.

Poznamka:
Podle Jaroslava Slamy uvadi ucitel Josef Zavadil ve skolni kronice studnicke, ze v roce 1924 provadel na miste trosek pruzkum, ale nic, krome pramenu vody, neobjevil. Ruiny pry byly kolem r. 1610 castecne upraveny a byly vyuzivany pro ovce jako ohrada temer do roku 1710. V dalsim obdobi byla stavba postupne rozebirana a kamen uzivan k prestavbe domku ve vesnici. Posledni kamen byl odvezen mezi lety 1936-37 Frantiskem Slamou ke stavbe stodoly a pozemek mu byl obecnim uradem pronajat k zemedelskemu vyuziti.

Zajimavosti take je, ze se ve Studnicich tezil vapenec a palilo vapno a jsou tu i jeskyne.
Více se dozvíte v GC1QB0N Studnice a nebo v GC2NXER Studnicke tajemstvi.

Zdroje:
1) Studnice 1348-2008 stripky z historie, Jaroslav Slama, vydano osadnim vyborem Studnice v r.2007
2) Velka cast listingu byla prevzata z propagacnich materialu Novomestkeho okraslovaciho spolku (Klubu pratel kulateho stolu). Dekuji za jejich laskave svoleni.

O kesi:
Ke krizi se muzete dostat ze ctyr smeru
- z parkoviste 1, od silnice na Studnice, po polní ceste
- z parkoviste 2, od silnice Rokytno-Kuklik, po zelene tur.znacce(louka)
- od Pasecke hajenky, po ceste vyjete na louce, nejkratsi, ale mene pouzivana
- ze Studnic, po zelene tur.znacce, nejdelsi, male prevyseni
Kes je lock-lock krabicka o objemu 700 ml.
Pri smene predmetu dodrzujte fair trade. Predevsim CWG mente, prosim, vzdy jen kus za kus.
GC a TB jsou samozrejme vitany.

Pocatecni obsah:
GC, TB, 3xCWG, keram.slunicko, krabicka na GC, sklenenka, kaminek

Additional Hints (Decrypt)

Qibwpngn / gjvaf

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)