Skip to content

Vrcov Traditional Geocache

This cache has been archived.

s.pen: Zrušení. Není čas.

More
Hidden : 7/16/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Image Hosted by ImageShack.us

O této obci se dnes na wikipedii dočtete toto: Vrcov je vesnice v okrese České Budějovice, je součástí obce Borovany. Nachází se asi 2,5 km na severovýchod od Borovan.Vesnicí protéká Vrcovský potok. Vesnicí prochází silnice II/155. Je zde evidováno 91 adres.

Vesnice Vrcov, která se v písemných pramenech poprvé objevuje k roku 1396, bývala rozdělena mezi několik majitelů. V držení jednotlivých částí se vystřídali vladykové ze sousedních Petrovic, krumlovská prelatura, borovanský klášter, obec Trhové Sviny a další. Největší díl patřil původně místnímu rodu, od roku 1519 Rožmberkům a v roce 1586 se darem od Viléma z Rožmberka dostal do majetku česko- krumlovské jezuitské koleje. Po zrušení jezuitského řádu připadl náboženskému fondu, od nějž koupil tuto část Vrcova kníže Josef ze Schwarzenbergu (1802) a následovali zámožní budějovičtí měšťané, mezi nimi loďmistr Vojtěch Lanna. V polovině 19. století, kdy tu stálo celkem 48 domů ( roce 1679 bylo v obci Vrcov 17 usedlostí. Z toho jedna patřila k území borovanského statku), se Vrcov stal po zániku vrchnostenské správy osadou obce Hluboké a teprve roku 1908 došlo k jeho osamostatnění (pod Borovany spadá administrativně od roku 1963). Začátkem 20. století bylo ve Vrcově napočteno již 58 popisných čísel s 314 obyvateli, působily zde dva hostince, trafika, kovář, obchodník ovocem a v okolí se těžila železná ruda. Roku 1929 byla obec elektrifikována a o osm let později došlo k odhalení pomníku padlým z první světové války, jenž stojí uprostřed vrcovské návsi dodnes. Zdejší nejvýznamnější památkou je ovšem kaple sv. Anny (waypoint) stojící u křižovatky silnic a datovaná rokem 1807, jejíž interiér původně zdobila barokní socha sv. Anny. Na samém okraji vsi, po levé straně silnice k Borovanům,stojí pozoruhodná technická památka - kamenný rozcestník s nápisy "DO HLUBOKÉ" a "DO BOROVAN". Pochází patrně z 19. století a je vlastně jakýmsi předchůdcem dnešních dopravních značek. Podobný rozcestník najdeme také v osadě Chrastí, což je skupina domů roztroušených podél cesty u Cikánovského lesa. Nad vsí Vrcovem se rozkládá osada Cikánov, kde stával v 15. a 16. století svobodnický dvůr (čp 40) nazvaný podle svých držitelů. Z tohoto domu vede tajná chodba (waypoint). Vchod je stále uvnitř objektu, ale pochybuji, že Vás majitel půstí dovnitř, protože je z větší části zavalena. V roce 1604 se tento dvůr odhadoval na 163 K gr. míš. a tvořil 0,73-0,74% obyvatelstva na borovanském statku. Roku 1579 ovšem císař Rudolf II. daroval zdejšího svobodníka Martina Cikána dědičně Rožmberkům a ti jej vzápětí věnovali jezuitskému semináři v Českém Krumlově. Po zrušení jezuitského řádu (1773) převzal správu dvora Cikánova náboženský fond a o čtyři roky později došlo v rámci tzv. raabizace k jeho rozdělení mezi drobné vlastníky.

Vrcovští se věnovali převážně zemědělské prvovýrobě a v oblasti řemeslné práce byli odkázání na vlastní dovednosti a nebo na zajišťování těchto potřeb a výrobků u specializovaných městských řemeslníků v Trhových Svinech a v Třeboni.

Vrcov měl také svou pivnici. 90. letech 16. století se do krčmy dodávalo po 1 věrteli piva týdně (248 litrů) z Borovanského dominikálního pivovaru. Tehdy zde vlastnil pivnici Vávra a ten platil za 1 věrtel starého piva (ječné) 2 K 15 gr. a za bílé pivo (pšeničné) 2 K 40 gr. Za kolik ho dále prodával jsem nezjistil ;-)

V době stavovského povstání patřili jižní Čechy místům častých potyček znepřátelených vojsk. Proto po bitvě na Bílé hoře bylo celé území zpustošeno. Například v nedalekých Borovanech se z původních 108 usedlostí zůstalo 21 obydlených a Borovany i klášter byly vypáleny a z 56 měšťanů zde žili pouze 2.

Děti z Vrcova chodili do nedaleké školy v Borovanech. Ve školním roce 1879 až 1880 navštěvovalo tuto školu 43 chlapců a 29 dívek z Vrcova.

Vývoj obyvatelstva:

1850 – 297

1869 – 342

1880 - 357

1890 - 314

1900 - 314

1910 - 347

1921 - 388

1930 – 412

1950 – 334

1960 – 311

1970 – 264

1990 – 112

2003 – 157

V roce 1929 se rozhodl Antonín Veigl, rodák z Moravského Krumlova dlící toho času v nedalekých Mladošovicích, zavést autobusové spojení z Třeboně do Borovan.

Mnoho obyvatel začalo pracovat pro místní Calofrig. V roce 1929 zde byla mzda 2,2 Kč/hod

Image Hosted by ImageShack.us

Z války se dochovala tato historka v místních kronikách. Událost se stala po obsazení ČSR němci:

První kdo přijal německou národnost v Borovanech byl Jan Tyrpekl. Již několik dní po okupaci byl velmi aktivní a snažil se získat občany, aby se přidali k Němcům jako on. Zahájil taky po okolí kampaň náboru dětí do nově vzniklé německé školy v Borovanech. Aby měl úspěch, přišel s takzvanou „balíkovou akcí“. Soustředil se zejména na sociálně slabší rodiny nebo ženy, které měly své muže na práci mimo domov, a sliboval, že jim budou zasílány balíky zdarma s potravinami a jiným spotřebním zbožím, jestliže své děti dají do německé školy. I přes tuto snahu se mu to příliš nedařilo, jen ve Vrcově se mu málem povedl „velký tah“.

Svolal zde za pomoci místního přisluhovače nacismu Šustra občany do hostince a přesvědčoval je. Zřejmě zpočátku získal důvěru, takže se mu podepsalo na prázdný papír 32 rodin. Tyrpekl jim řekl, že text přihlášky bude napsán dodatečně. To se však některým rozleželo v hlavě a šli se poradit s Janem Waldaufem. Byl to známý zaměstnanec Calofrigu a náčelník Sokola v Borovanec, který měl u lidí velkou důvěru. Bydlel v podnikovém bytě při cestě do Vrcova. K němu se tito lidé rozběhli pro radu a pomoc. Ten jim vysvětlil, že celé je to podvod a šel s nimi do hostince, kde ještě Tyrpekla zastihli. Mezi Waldaufem a Tyrpeklem došlo k prudké výměně názorů, jejímž výsledkem bylo, že z „velkého lovu“ nebylo nic a Tyrpeklovi zůstaly upsány pouze dvě rodiny. To však Tyrpekl Waldaufovi nezapomněl. Krátce po této události začátkem července 1939 přijel Tyrpekl s několika gestapáky do Wadlaufova bytu, kde ho vyslýchali. Dne 13. Září 1939 byl zatčen a začal svou pouť po německých věznicích a koncentračních táborech. Byl vězněn v Českých Budějovicích, pak na Pankráci v Praze. Následovala věznice v Lipsku, Halle, Berlíně a koncentrační tábor v Sachsenhausenu. Zde utrpěl zranění a jako invalida byl v roce 1940 dopraven do Dachau, kde pracoval v táborové nemocnici. Z Dachau se vrátil 22. května 1945 s podlomeným zdravím. Žil v Českých Budějovicích, kde konal strážní službu v internačním táboře pro zatčené německé nacisty a kolaboranty. V roce 1946 zemřel.

A jak dopadl Waldaufer? Po válce byl v roce 1946 na veřejném přelíčení odsouzen na doživotí těžkého žaláře, ztrátě občanské cti a ztrátě jmění. Na základě pozdější amnestie mu byl trest překvalifikován na 12 let.

Přeji přijemný lov ;-)

Budu rád, když k listingu připojíte fotku s místem jenž Vás ve Vrcově zaujalo. Děkuji

Additional Hints (Decrypt)

Cbxyrxav cbhgaíxh n xr xberahz fr cbqíirw.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)