Skip to content

Maxovou oborou Multi-cache

Hidden : 7/15/2011
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CZ: Cyklisticky okruh krivoklatskymi lesy o delce asi 22 km.
EN: A bike trip through Krivoklat woods, about 22 km long.

Po delsi dobe si vas dovoluji pozvat na dalsi ze svych oblibenych cyklotras. Zavedu vas tentokrat do severniho koutu krivoklatskych lesu, do krasne krajiny, ktera zatim unika hlavnimu proudu (cyklo)turistu. Na výchozích souřadnicích i na všech ostatních zastávkách hledejte mikrokeš, která vám prozradí souřadnice další zastávky spolu s nápovědou. Tato keš bývala opatřena i vysílači Chirp, které se však postupně ztratily a obnovovat je nebudu vzhledem k malému počtu lidí, kteří v poslední době keš hledají pomocí Chirp přijímačů (pokud už se vůbec namáhají trasu absolvovat).
Abyste si projizdku opravdu uzili a cestou nemarnili cas hledanim a pocitanim, jsou jednotlive zastavky opatreny vysilacem CHIRP (viz nize), ktery vam vzdy prozradi souradnice nasledujici zastavky. Pokud si vase GPSka s CHIRPy nerozumi, nezoufejte. Je pro vas pripravena alternativa v podobe postupovych mikrokesi.

Mapa trasy
Mapa trasy

Prakticke informace: Trasu lze pojmout ruzne. Zdatnejsi cykliste mohou okruh projet sportovnejsim nasazenim za 1-2 hodiny. Pokud si vsak na cestu priberete deti, okolni kese, sber boruvek, hub a nejake to lenoseni, muze to byt pohodovy celodenni vylet. Upozornuji, ze lesni plody jsou to jedine obcerstveni, ktere na trase potkate - budete-li mit stesti. Pro vasi lepsi orientaci jsem pripravil podrobny itinerar a trasu ve formatu GPX. Oboji bylo pripraveno programem Cyklotrasy.info. Dalsi moznosti je vyuzit trasu pripravenou na serveru bikemap.net. U vychozich souradnic muzete zaparkovat. Nemotoriste oceni blizkou zeleznicni zastavku Revnicov, na kterou vas vlak dopravi i s kolem z Prahy, Kladna nebo Rakovnika (trat 120).

Upozorneni: Na vychozich souradnicich naleznete pouze mikrokes. Vzhledem ke snadne dostupnosti mista autem jsem CHIRP sem nedal. Na vsech ostatnich zastavkach ho uz najdete.

Par tipu pro praci s CHIRPem:

  • Mate-li permanentne zapnuty prijem CHIRPu, pak staci nejakych 20 metru pred waypointem zastavky hodne zpomalit. Je realna sance, ze se vam souradnice dalsi zastavky nactou za jizdy jeste nez dorazite na bod 0. Pak jen staci tuknout v GPSce na "Zobrazit podrobnosti" a pak "Jit", a znovu slapnout do pedalu. Sam jsem byl prekvapen tim, jak hezky to funguje.
  • Nemate-li vyzkouseno jak vase GPSka pracuje s CHIRP waypointy, pak doporucuji poznamenat si informace nactene z CHIRPu na kousek papiru, pripadne ofotit si je z displeje GPSky. Plati dvojnasob pokud budete cestou hledat dalsi kese a tudiz stridat cilove body.
  • Nenactou-li se vam souradnice za jizdy, pak budete muset asi zastavit ;). Vsechny vysilace jsou umisteny nad vasi hlavou, muzete tedy zkusit zvednout GPSku do vysky. Pokud je kompatibilnich GPSek vic ve vasi skupine, pak doporucuji CHIRP nacitat jen jednou z nich. Vysilac nemusi korektne zvladat komunikaci s vice pristroji najednou. Jako posledni pokus muzete zkusit GPSku vypnout a zapnout.
  • Pokud ani tak souradnice nenactete, znamena to, ze CHIRP nekdo ukradl, nebo mu dosla baterie, nebo jsou zahadne skvrny na slunci. Nezbyva nez oprit kolo a dat se do hledani mikrokese se souradnicemi dalsi zastavky. CHIRP i mikrokes obsahuji identicke informace, tedy souradnice a napovedu umisteni dalsi mikrokese. Udaje o vysce v napovede se vztahuji k vysce skryse, nikoliv vysce objektu.
  • CHIRPy jsou ukryty vzdy pobliz mikrokesi, ne vsak ve stejne skrysi. Nevystavujte je rizku odhaleni tim, ze byste je zbytecne hledali, sundavali, zkoumali. Nic na nich stejne neuvidite. Snad ani nemusim zduraznovat: Prosim neodnasejte CHIRPy z mista. Jsou zakodovane a tudiz nepouzitelne k jakemukoliv jinemu ucelu.

Profil trasy
Na vrcholu profilu najdete typ cesty - zlute silnice 2. tridy, bile silnice 3. tridy, souvisla cerna zpevnene cesty, carkovana lesni a polni cesty. Dole pod profilem jsou fialovymi teckami a carkami vyznacene useky prekryvajici se s oficialnimi cyklotrasami, a pod nimi pesi turisticke znaceni.

Neco navíc pro milovníky vlastivedy: Lesy, kterymi budete projizdet, byvaly kdysi davno soucasti Lanske obory - i kdyz tehdy se ji rikalo Valdstejnska obora. Byla zalozena Janem Josefem z Valdstejna v roce 1713. Po smrti jeho dcery Marie Anny (1756) presla obora do majetku Furstenberku, kterym tehdy patrilo cele krivoklatske panstvi vcetne zamku Lany. Karel Egon I. z Furstenberku byl tim, kdo podel severni hranice obory nahradil dreveny plot opukovou zdi o celkove delce asi 27 km. Duvodem ke stavbe zdi byly, jak uz to byva, sousedske spory se smecenskymi Martinici, kteri vskrytu podporovali pytlactvi svych poddanych v krivoklatskych lesich. V roce 1817 byla velka Valdstejnska obora rozdelena na dve mensi, dnesni Lanskou, urcenou k chovu vysoke zvere, a Maxovu v okoli Revnicova, urcenou k chovu cerne zvere. Lanske obore je venovano hned nekolik kesi, v jejich listingu se dozvite vic o historii a nektere z nich jsou pobliz teto trasy.

Jak nazev napovida, trasa tehle kese vas provede onou severnejsi casti - byvalou Maxovou oborou. Az se vyhoupnete do sedla, nespechejte a divejte se kolem sebe. Narazite cestou na mnohe svedky davne minulosti. Patri mezi ne dlouhe zachovale useky one opukove oborni zdi. Oborni branu ("lisu") sice neuvidite zadnou (jedina zachovala je u silnice z Lan na Krivoklat), pojedete vsak hned kolem dvou hajoven, ktere u techto bran staly - Revnicovska lisa a Patecka lisa. Vsimnete si take, ze vetsina cest je vroubena prastarymi alejemi. Ty sice ponekud splyvaji s okolnim lesem, napadne vysoka koncentrace pamatnych stromu vsak naznacuje, ze historie techto cest saha hodne hluboko do minulosti. Nekoho mozna zaujme i to, ze pri sjezdu po Dlouhem hrebeni od Tri stolu k Pilskemu rybniku budete projizdet mistem, kde byl roku 1692 uloven posledni medved na Krivoklatsku.

Pokud vas historie nebavi, nevadi. Uzijte si proste jen krasu prirody nebo samotny sportovni vykon. Pri slapani do kopce me neproklinejte, pri dlouhych sjezdech si dejte pozor, at v euforii neprehlednete zavrenou zavoru - jako se to uz parkrat malem prihodilo mne. At se vam hezky slape!

Cesta
Zdejsi cesty maji sve kouzlo... foto (c) otco



Co je to CHIRP:
Chirp™ je bezdratove zarizeni, ktere na trh uvedla spolecnost Garmin. Toto zarizeni pomoci radiového signalu komunikuje s nekterymi modely navigacnich pristroju. Chirp vysila signal, ktery je zachytitelný v okruhu asi 10 metru. Navigacni pristroj z nej muze ziskat informace pro nalezeni kese. Se zarizenim Chirp jsou schopny komunikovat nasledujici pristroje: Garmin GPSmap 62 a 78, Oregon 300, 400 a x50, Dakota 20 a Colorado. U drive zakoupenych pristroju je treba aktualizovat firmware aby obsahoval funkci Chirp. Pred vyhledanim bezdratoveho vysilace v terenu je zapotrebi zapnout vyhledavani zarizení Chirp. U navigaci Garmin se vyhledávání zapina a vypina v nastavenich, podsekci Schranky s poklady. Dlouhodobe zapnute vyhledavani CHIRPu znamena nepatrne zvysenou spotrebu energie GPS pristroje.
Zdroj: wiki.geocaching.cz.

This multicache has been designed specifically for bikers. The route is about 21 km long and it will take you through the northern part of Krivoklatsko, an area that despite its beauty is less visited by tourists. Historically it belonged to Waldstein and later on to Furstenberk nobility, and it was part of the oldest game park in the world - Lanska obora. Later on this game park has been divided into two parts, this northern one was called Maxova obora - hence the name of this cache.
Practical tips: You can park your car near the initial coordinates, or alternatively you can come by train to the nearby Revnicov station (railway line 120).
At the initial coordinates you will be looking for a microcache with coordinates of the next stage. From stage 2 onwards you have two options: If you have one of the newer Garmin devices you can leverage Chirp beacons that are hidden at every stage (except the initial one). If your GPSr cannot talk with Chirps, you will need to look for microcaches - similar to the initial one. The information transmitted by the beacons is identical with what you find in microcaches - you will always get coordinates of the next stage and a hint for finding the microcache. If you are not familiar with Chirp technology please make sure you read something about it, check if you have the latest GPSr firmware and Chirp search is switched on in the setup menu of your device. The experiences with Chirps so far are very good - typically you do not need to even stop your bike, it is enough if you slow down as you are approaching the stage.
To make your life easier I prepared also a bookmark of nearby caches, a detail itinerary, a track in GPX format and finally a track at bikemap.net.


Additional Hints (Decrypt)

[CZ] Ilpubmv mnfgnixn: Preiral n ovyl. 3: cngn ohxh f 2 cehul 4: cnerm Svanyr: cngn zbqevah [EN] Vavgvny fgntr: erq naq juvgr 3: orrpu jvgu 2 fgevcrf, ba gur tebhaq 4: gerr fghzc Svany: haqre n ynepu

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)