Skip to content

Sokolia dolina - Falcon Valley EarthCache

A cache by XB3 Message this owner
Hidden : 11/16/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Sokolia dolina - Falcon Valley

SK:

Slovenský raj má medzi pohoriami na Slovensku výnimočné postavenie. Príroda sa tu na relatívne malom území "vyšantila" vskutku do sýtosti.

Geologicky patrí Slovenský raj do Spišsko-gemerského krasu, pričom jeho geologická stavba a vývoj podmienili osobitý charakter povrchových tvarov na jeho území. Pestrosť terénu je spôsobená najmä striedaním hlbokých dolín a náhorných plošín, čím je zvýraznený plošinový charakter tohoto územia.
Podľa typologického členenia je Slovenský raj zaradený k tzv. plošinovému typu krasu. Skladá sa z dvoch čiastkových, dominantných náhorných plošín:
- väčšia, severná časť (nazývaná Glac), je z väčšej časti tvorená vápencami stredného triasu, ktorých hrúbka je od 500 do 700 metrov. Tieto sú zastúpené tmavými až čiernymi, miestami i svetlými (gutensteinskými) vápencami.
- menšia, južná časť (nazývaná Geravy), v ktorej sú v dominantnej miere zastúpené dolomity stredného a vrchného triasu. Ich sumárna hrúbka je až 2700 metrov a farebná škála od bielej, cez bielosivú až po sivú.

Na tvorbe súčasnej "tváre" krajiny Slovenského raja sa uplatňovala a stále uplatňuje korózna, no najmä erózna činnosť vody. Rôzne geologické podložie a uplatnenie oddelenej erózie morfologicky rozdielnych hornín podmienili vznik a zachovanie samostatných plošín, ktoré sú rozdelené sústavou kaňonov a tiesňav. V reliéfe národného parku dominujú tri základné krajinotvorné jednotky, ktoré majú najväčšiu zásluhu na jeho atraktívnosti a príťažlivosti. Sú to krasové plošiny (Glac, Geravy), riečne doliny (tiesňavy, rokliny a kaňony) s početnými kaskádami a vodopádmi a v neposlednom rade aj podzemný kras, ktorý je zastúpený množstvom jaskýň, z ktorých je len veľmi málo prístupných pre verejnosť.
Naopak, pre širokú turistickú verejnosť sú sprístupnené skoro všetky významné tiesňavy Slovenského raja. Medzi nimi má výsadné postavenie Sokolia dolina.

Nájdete ju na východnom okraji Glackej planiny, ako krátku dolinku, odbočujúcu na západ z centrálnej doliny Slovenského raja - Tomášovskej Belej.
Sokolia dolina bola vymodelovaná povrchovými vodami, ktoré stekajú z náhornej plošiny kolmými stenami, cez sústavu desiatich, vodopádov až na dno doliny, aby nakoniec splynuli s krištáľovo čistou vodou Bieleho potoka, ktorý ich napokon dovedie do Hornádu.
Sokolia dolina je bez nadsázky najpríkrejšou a najdivokejšou roklinou v Slovenskom raji. Jej dĺžka je len 2,5 kilometra, no prevýšenie 430 metrov, viditeľné najmä v závere doliny, hovorí za všetko.
Turisticky bola objavená ako jedna z posledných roklín pohoria. Prvý oficiálny prechod roklinou bol uskutočnený v oboch smeroch v apríli 1910, keď L. Rokfalusssy s priateľmi vystúpil dolinou zdola nahor a MUDr. Alexander Mervay so svojimi spoločníkmi zostúpil dole do tiesňavy z planiny Glac.
Prvý zimný prechod roklinou bol zaznamenaný v roku 1912 a následne dolinu v roku 1913 prvý krát vyznačkovali.
Súčasná podoba technických pomôcok, ktoré umožňujú prekonať roklinu, pozostáva z kovových rebríkov, istiacich reťazí a dvoch mostíkov. Presmerovanie pôvodnej trasy prechodu bolo uskutočnené v rokoch 1979÷81. 
Nová, skoro kolmá, 80 metrov vysoká sústava kovových rebríkov, reťazí a lávok, vedie tento fantastický výstup pozdĺž kaskád najvyššieho vodopádu v Slovenskom raji a v jeho bezprostrednej blízkosti.
Prechod sústavou kataraktov najvyššieho vodopádu v Slovenskom raji je dych vyrážajúcim zážitkom, ktorý sa nedoporučuje ľuďom, trpiacim závratmi a fóbiou z výšok.
Hneď úvodný, takmer zvislý kovový rebrík vzbudzuje rešpekt. Je najextrémnejším v celom Slovenskom raji, najmä svojou dĺžkou a odsunutím od skalnej steny. Následne je trasa vedená traverzom ponad vodopád po kovovej lávke, aby pokračovala ďalším, temer kolmým rebríkom kotveným v skale, paralelne s vodopádom na ďalšiu lávku, z ktorej je fantastický výhľad dole, do hučiacich kotlov plných spenenej vody.
Po namáhavom prechode touto časťou rokliny nasleduje trochu menej exponovaný terén, ktorým sa dostaneme k posledným dvom vodopádom v tejto doline. Na jednom z nich je rebrík vedený tak blízko vedľa padajúcej vody, že v zime sa častokrát bez umelých pomôcok ani nedá prekonať. Obalí ho totiž vrstva ľadu, a tak sa stáva pre turistu bez stúpacích želiez a čakanu nepriechodzí. Našťastie sa dá s trochou opatrnosti obísť po pravom svahu.
Po prekonaní posledného vodopádu sa charakter doliny zmení. Stane sa plytšou a rozšíri sa, čo znamená, že sa blížime k jej koncu - k náhornej planine Glac. Tu Sokolia dolina končí.
Pre tých, ktorí by uvažovali nad prechodom doliny v opačnom smere (zhora nadol), je v týchto miesta umiestnená výstražná tabuľka, ktorá práve toto zakazuje. VÝSTUP DOLINOU JE JEDNOSMERNÝ!   Len po žlto označenom turistickom chodníku a JEDINE ZDOLA NAHOR , proti toku potoka.

Otázky:
Na to aby ste mohli zalogovať túto earthcache, je potrebné odpovedať na nasledovné otázky:

1. Aký je rozdiel medzi horninami vápenec a dolomit?
2. Aké sú názvy a výšky všetkých vodopádov, ktoré Sokolia dolina skrýva (je ich 10 a nie všetky sú uvedené na informačnej tabuli)?
3. Z koľkých stupňov sa skladá najvyšší vodopád v Slovenskom raji?
4. Je najvyšší vodopád Slovenského raja aj najvyšší na Slovensku?
5. Na mieste zverejnených súradníc je na bočnom nosníku kovového mostíka (druhý most odspodu, v nadmorskej výške cca 810 m n.m.) pripevnený alfanumerický kód, pozostávajúci zo 6 číslic a 2 písmen. Aká je jeho kombinácia?
6. Nepovinná je vaša fotografia z ktoréhokoľvek miesta výstupovej trasy cez kaskády vodopádov.

Svoj nález môžete zapísať ako "Found it". Nemusíte čakať na potvrdenie správnych odpovedí. Ak odpovede nebudú správne, alebo budú neúplné, budem vás kontaktovať e-mailom.
V prípade, že váš e-mail s odpoveďami nepríde do 3-och dní po logu, log bez upozornenia vymažem.


EN:

The Slovak Paradise (Slovenský raj) is a rarity among the mountains of Slovakia. The nature here is indeed marvelous.

Geologically it belongs to the "Spišsko-gemerský" Karst and its geological composition evolved into unique surface forms. The terrain’s diversity is heavily influenced by the alternation of deep valleys and high plains.
Typologically Slovak Paradise is a plateau-type karst. It is composed of two plateaux:
- the northern part (called "Glac") is bigger and it is composed of triasic limestone 500 to 700 m thick. The limestone is mostly dark and even black (gutenstein limestone).
- the southern part (called "Geravy") contains triasic dolomites. Their thickness is up to 2700 m and color varies from white and light grey to dark grey.

The rigged features of the country were created mostly by the ever-present erosive force of water. The differences in geological layers enabled the creation of the system of separate plateaus divided by a system of gorges and canyons. The land relief of the national park is dominated by 3 basic landforms that attribute most to its attractiveness – karst plateaus (Glac, Geravy), river valleys (gorges and canyons) with multiple cascades and waterfalls and last but not least underground cave systems only a few of which are open to the public.
However, most of the gorges in Slovak Paradise are available to the public. The most notable one is the Falcon Valley (Sokolia dolina).

It can be found in the eastern border of the Glac plateau. It is a short valley forking to the west from the central valley of Slovak Paradise – “Tomášovská Belá”.
The Falcon Valley was created by water flowing from the plateau through the system of ten waterfalls. It flows all the way to the bottom of the valley into the White Stream (Biely potok) and the Hornád river.
The Falcon Valley is by all means the most steep and wildest gorge in Slovak Paradise. Its length is only 2.5 km, but the difference between its lowest and highest point is 430 m.
It was one of the last undiscovered gorges in Slovak Paradise. The first official passing of the valley was in april 1910 by L. Rokfalusssy and his friends. They climbed the valley from the bottom to the top. Soon after that Dr. Alexander Mervay with his companions passed the valley from the top to the bottom.
The first winter passing was recorded in 1912. The path through the valley was marked in 1913.
The currently used technical aids for traversing the valley are several metal ladders, iron chains and two bridges. The original path was changed to the current one in 1979÷81.
The new 80 m high system of metal ladders, chains and girders will lead you along the highest waterfall in Slovak Paradise.
Passing through the waterfall system is a stunning experience, but I do not recommend it to people suffering from vertigo. The first, almost vertical ladder is the most extreme one in the whole Slovak Paradise in its length and distance from the rocky wall. The following bridge traverses the waterfall and leads to the next ladder that is parallel to the waterfall onto another bridge that provides a fantastic view down to the bottom of waterfall cascades and the wild waters.
After the exhausting walk through this part of the gorge a less exposed terrain follows. The path leads to the final waterfall. The ladder here is so close to the falling water that in winter it is sometimes impossible to climb without special equipment due to the ice that bilds up. Fortunately, it is possible to carefully bypass it up the right-hand slope.
The nature of the valley changes after you climb up. It gets wider and shallower which means you are approaching its end - the Glac plateau. This is where the Falcon Valley ends.
There is a warning sign for those of you that consider crossing the valley in the opposite direction (from top to bottom). The path is ONE-WAY ONLY - FROM BOTTOM TO TOP! The other direction is VERY DANGEROUS! You have been warned.

Questions:
In order to log this cache, you need to answer these questions:

1. What is the difference between limestone and dolomite?
2. What are the names and heights of all the waterfalls in the Falcon Valley (there are 10 and not all are listed on the Bulletin Board)?
3. How many tiers does the highest waterfall in Slovak Paradise consist of?
4. Is the highest waterfall in Slovak Paradise the highest waterfall of Slovakia as well?
5. The coordinates point to the metal bridge crossing the stream ( second bridge , in altitude cca 810 m a.s.l.). What is the alphanumeric code written on the girder of the bridge (6 numbers, 2 letters)?
6. (Optional) Include your photo of you traversing the waterfall cascades.

You can log your visit as "Found it" immediately - you don't have to wait for the answers confirmation. If your answers are incorrect or incomplete, I will contact you by e-mail.
If I don’t receive your e-mail within 3 days after logging, I will delete your log without notice. 


Translation: Daneus
Údaje boli čerpané z vlastných skúseností a zo zdroja (References):
Národný park Slovenský raj , Vodopády Slovenska

História listingu:
18.09.2011 - verzia 1 (založenie skrýše)
27.01.2012 - verzia 2 (malá korekcia v texte)
29.08.2012 - verzia 3 (doplnenie odkazu na informačný zdroj, doplnenie nadmorskej výšky)
11.08.2013 - verzia 4 (upresnenie o polohe mosta, na ktorom je umiestnený kód)
06.06.2021 - verzia 5 (oprava počítadla návštev)
20.07.2021 - verzia 6 (doplnený spoiler umiestnenia kódu)

Free counters!

Additional Hints (Decrypt)

Ab Uvag

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)