Skip to content

Kostelec u Jihlavy Traditional Geocache

Hidden : 5/24/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Kostelec u Jihlavy


Soucasnost:

Vesnice Kostelec u Jihlavy ( starším názvem Wolframs bei Iglau nebo Wolframs in Mahren ) leží necelých 10 km jihozápadne od Jihlavy. Dnes má pres 780 obyvatel, je rozložena na obou brezích Treštského potoka a pravém brehu reky Jihlavy, tvorící historickou zemskou hranici Cech ( levostranný breh) a Moravy ( pravý breh ).

První písemné zprávy:

Jméno Wolfram, cesky znamenající Olbram je v listinách 13. Století zastoupeno hned nekolikrát a v ruzných podobách (Wolframus, Woluramus, Wluramus, pozdeji také Wolumramiz a Woluelino ci Wolvelino filius Rancyrii). Jedná se zrejme o nekolik mužu tohoto jména a nelze se stoprocentní jistotou urcit, který z ních byl držitelem Kostelce a je nutno pripustit i jeho možný príbuzenský vztah k Ranožírum. Historikové se priklánejí k názoru, že prvním nemeckým kolonizátorem Kostelce byl Wolfram Schenk ze Schenkenberku, zvaný Pincerna. Ten patril k dolnorakouskému šlechtickému rodu, známému svou intenzivní kolonizacní cinností na Morave, kde založili hrad Schenkenberk (též Šimberk nebo Šimperk) u rybníka Vlkova mezi obcemi Šumná a Olbramkostel, jenž založili rovnež. Jejich erb je delený, v horním poli pul orlice, v dolním šachovnice (neznáme však barvy šachování). Na tohoto rokouského šlechtice by ukazovala privlastnovací koncovka ,,s”, urcující Wolframuv majetek, jak je to známo i z jiných míst. že však ceský puvod v si predcházel nemecké kolonizaci, vysvítá ze samotných názvu. Kdyby se totiž dodatecne vytvárelo ceské pojmenování, vzniklo by prekladem Wolframova jména a naše ves by se dnes jmenovala Olbramov, Olbramovice nebo podobne.

Jisté je, že pan Wolfram dal vesnici nové jméno a pod ním již figuruje v prvním prímém zápise o obci z 27. Ledna 1288. Listinou tohoto data potvrzuje senát mesta Jihlavy želivskému opatu Jakubovi držení lesa mezi obcemi Popice a Wolframs (..linter villas videlicet Popowitz et Wolframs posite iusticialiter….). Listina je dnes soucástí strahovského klášterního archivu.

Ceské jméno vesnice se v psané podobe dochovalo poprvé v prídomku jména bratrí Hamrových, kterí pripojili své pecete k listine rozsuzující spor mezi pražským arcibiskupstvím a želivským klášterem o mlýn mezi Cejlí a Dvorcemi. Jako smírcí soudcové jsou zde uvedeni Oldrich, recený Hamr, Hron a Mikuláš, vlastní bratrí z Kostelce (….fratribus germanis de Costelecz…). Hamrové patrili k drobné ceské šlechte a meli ve svém znaku mlýnský kámen žernov. Tento pergamenový list je datován 26. listopadu 1360 a je uložen rovnež v premonstrátském archivu na Strahove.

Kostelecká tvrz:

Významným stavebním pocinem kostelecké siídlištní lokality bylo vybudování tvrze na skalnatém ostrohu nad rekou Jihlavou, což se stalo nedílnou soucástí civilizacního úsilí v kostelecké kotline a v prubehu historie bývala tato cást s vesnicí i administrativne spojována. jelikož pocátky její existence spadají do druhé poloviny 13.století, lza vyvozovat, že stavba mela souvislost s rozvojem blízké Jihlavy a jejích stríbrných dolu. Starou lidovou povest o vzniku kostelecké tvrze zapsal ve své kronice mirošovský statkár Vilém Richlý. Tato kronika, mapující vývoj mirošovského panství, však byla po obsazení mirošovského zámku ruským vojskem v roce 1945 ze zámku zcizena, nejaký cas kolovala mezi obyvateli obce a dnes je nezvestná. Psalo se v ní, že v dávných casech žil v mirošovských koncinách loupeživý rytír, který prepadal cestující na obchodní stezce, a proto prikázal ceský král ( casove by toto údobí spadalo do let vlády Václava I., vládnoucího v letech 1230 - 1253 ) vybudovat ochrannou tvrz na vhodném míste, a tak povstala kostelecká pevnost nad rekou.

At již byl prvotním impulsem mirošovský loupežník ci jiná nebezpecí, pravdou bylo, že v Kostelci prekracovala tradicní Humpolecká obchodní stezka reku Jihlavu, nalézal se zde tudíž významný rícní brod a navíc i križovatka s další dopravní spojkou na mesto Jihlavu, kam Kostelec dodával drevo na výstavbu dolu a též zemedelské produkty. Je samozrejmé, že toto duležité dopravní místo muselo být i náležite chráneno a výsledkem byla výstavba tvrze.

Z písemných pramenu máme jednoznacne kosteleckou tvrz doloženou poprvé k roku 1371 v Moravských zemských deskách, když Havel z Pacova prodal Jaroslavovi ze Šternberka ves Kostelec s tvrzí - "Habel de Paczaw domino Jaroslao de Sternberg et suis heredibus villam Kostelecz cum Municione ...". Druhá zmínka o naší tvrzi se nalézá v Puhonných knihách brnenských v roce 1408. Tehdy Jan z Hodic pohánel Jana z Moravan "... protožr mi jest slíbil za Oldricha z Cedlic a za Kristofora z Gerhartsdorfa, že mi mel na prvním panském semnu zboží a tvrz v Kostelci vložiti v dsky zemské...". Zánik tvrze spadá do let husitské revoluce nebo brzy po ní. Když totiž roku 1464 prodával Ondrácek z Kostelce svuj majetek panu Drslavovi z Opatova z rodu Kobíku, v prodejní listine vyjmenovává pomerne podrobne jednotlivé soucásti kosteleckého zboží, ale tvrz mezi nimi nanajdeme. Snad tedy zanikla za husitských útoku na Jihlavu nebo pri opakovaném obležení vzbourené Jihlavy vojskem Jirího z Podebrad, kdy došlo k velkému zpustošení jihlavského venkova mohutnou armádou.

Tvrz samotná stála na skále nad dnešním Ohnsorgovým mlýnem a byla ze strany jižní a východní dobre chránena skalnatým svahem a zákrutem reky. Na severu terén pozvolna prechází do krajiny smerem k Cejli a Cerínku a zde bylo nutno vybudovat obranné valy a príkopy, které zustaly dodnes jedinou patrnou památkou na starou stavbu. Historik A.Sedlácek ve své knize o Ceských hradech roku 1885 píše i o naší tvrzi, že se tam nacházejí sklepy a zbytky zdí. soucasne se také zminuje i o druhém tvrzišti, ztv. vodním, na východ od skalní tvrze. Evidentne se tu však jedná o omyl v urcení smeru a tímto muže být míneno jedine místo na západ od první tvrze, totiž nekdejší Gothova louka, dnes Kaláškuv rybník za železnicní tratí. V osmdesátých letech minulého století pri stavbe dráhy Jihlava - Veselí nad Lužnicí bylo skutecne v tomto míste odkryto a železnicními staviteli zdokumentováno nalezište rozsáhlé stavby, snad vodní tvrze . Dodnes nám nejúplnejší záznam zachovala Pametní kniha Dvorcu od Richarda Machka, kde se píše. Vestenhof, zbytky dvou tvrzí, z nichž jedna je ostražní, opevnená hlineným náspem, druhá vodní, hlavní opevnení tvorila reka a bažiny. Ostražní tvrz ukazuje zpusobem fortifikace na dávný puvod. Tvrzište prokopával velkostatkár Richlý z Mirošova, skromné nálezy jsou ve sbírkách téže rodiny. Je tu neco strepu stredovekých nádob, jedna celá nádoba ve tvaru tyglíku. Stavení byla drevená s podezdívkami. Zachovala se do dnešní doby cást náspu. Vodní tvrz mela stavby zdené, hlavní zdivo 2 m široké, založené na terénu 150 m dlouhém a 25 až 30 m širokém. Tvrz budto obtékala reka nebo byl vykopán príkop. Ješte i v minulém století stály zde zdi, které si lidé rozebrali na stavby. Zbytky zdiva tvorí nyní hrbolatou plošinu o 1 m vynikající nad okolní terén. pod vrstvou rumu jsou základy zdí a vrstva popela s množstvím strepu a ovcích kostí. Tvrz zašla požárem, predtím byla vyplenena. Stalo se tak asi v tricetileté válce. Na odkrytém tvrzišti jsou na západní a severní strane zbytky 2 m silné zdi, tarasu na severní a jižní strane, zbytek jakési peci uvnitr 40 cm široké a mlýnský kámen žulový. U pece byly nalezeny škváry a spálené zrní.

Historické údaje Richarda Machka je sice nutno brát s rezervou, ale o nalezišti samotném pochybovat nelze, nebo´T pametníci udávají , že ješte v našem století byly patrné zbytky staveb na vyvýšeném míste, dnes ostruvku v Kaláškove rybníce. Rovnež kostelecký kronikár Jaroslav Brun popisuje nálezy na Gothove louce - hromady tesaného kamení, klenby dverní, zasypaná studne, zbrane a peníze. Vroce 1926 byly tmtéž nalezeny zbytky nepálených nádob, ruzné kosti, hrebíky a kusy železa, opálené dríví a zbytky cihel. Nálezy z kosteleckých lokalit se dostaly se sbírkou rodiny Richlých v roce 1945 do jihlavského muzea. Nejvýznamejším predmetem je gotický mec, jenž je dnes vystaven ve stálé expozici feudálního období v Muzeu Vysociny.

Pod tvrzí v meandru reky však existoval i dvur, a to patrne již ve 14.století, a pozdeji byl postaven též mlýn. Dnešní jméno této cásti Vestenhof je odkazem na tvrz - Veste = Feste = nem. tvrz. Jméno samo je novejší a vzniklo až po roce 1570, když byl kostelecký tvrzský dvur ponemcen pod vládou jihlavských konšelu. Ackoliv tvrz samotná vznikla prokazatelne na ceském území, tedy levém brehu reky, v urcitých dobách byla nedílnou soucástí vsi Kostelec. Poprvé je tak doloženo ve vlastnictví Havla z Pacova (pozdeji se psal s prídomkem z Kostelce) pak v držení konopištské vetve staroceského rodu Šternberku, tj. ve 14. a na pocátku 15.století. Po husitských válkách vlastnili Kostelec Kobíkové z Opatova a v listinách oznacovali, že toto se týká "polovice Kostelce, což k moravskému právu sluší" a zde tedy již bylo rozlišováno, co patrí k Morave a co k Cechám. Ceské území za rekou vlastnili od roku 1437 Trckové z Lípy a ve výctu svého majetku uvádeli i nápravu v Kostelci (tj. sídlo nápravníka, který sedel na právu jiné osoby). V roce 1459 svuj majetek prodávají Rícanským a v této dobe je i doložen "dvur na levém brehu reky proti Kostelci". Na tomto dvore hospodaril kostelecký sedlák Jan Dvorák a ten si vymohl roku 1555 na tehdejší majitelce panství Eve z Olbramovic postavení mlýna.

Bohatnoucí Jihlava skupovávala v 16.století vesnice a usedlosti, a tak se jí podarilo 24.února 1513 zakoupit od Jana Kobíka z Opatova moravskou vesnici Kostelec. Záhy zacala usilovat i o Vestenhof. To se však uskutecnilo až po komplikovaných prevodech a soudních prích, vlekoucích se od roku 1570 do konecného souhlasu císare Rudolfa v roce 1578. Tak se opet spojily obe kostelecké cásti v jeden celek, v jednu poddanskou ves a tak tomu zustalo po bezmála 200 let. Roku 1777 byl Vestenhof z mestského poddanství propušten za dedicný nájem trem novým usedlíkum - Teltscher, Prokesh a Mathes Ohnsorg. Tito dostali císla popisná 19, 1 a 2 a byli prideleni do Dvorcu. V roce 1848 skoncilo i poddanství Kostelce a soucasne osada Vestenhof pripadla k Cejli, kam patrí dodnes.

Kostel sv. Kunhuty:

Kostel sv. Kunhuty byl vybudován na velmi strategickém míste na vyvýšeném ostrohu nad rekou a byl obklopen ochranným valem, korespondujícím s dnešní obvodní zdí hrbitova. Tak se stal pro svou dobu typickou stavbou nejen sakrálního, ale i fortifikacního charakteru a úcelu. Nepochybne se v samém pocátku, jehož presnou dataci nelze provést, jednalo o stavbu drevenou, kterou však již v polovine 13.století nahradil kostel zdený a nekterí historikové udávají rok vzniku presbyteria a postranního portálu 1250. Z toho se nám dochovaly nekteré cásti dodnes. Stavebním slohem je náš kostel razen do doby prechodní, tedy do prelomové architektonické etapy mezi slohem pozdne románským a rane gotickým. Úplne nejstarší existující cástí kostela je postranní portál, jenž August Prokop popisuje následovne: "jedná se o široce lomený oblouk, který spocívá jako tympanonová deska na profilované rímse. Ta je nesena dvema sloupy, tvorícími vchod do lodi kostela. Sloup mají attikovou bázi a hrube vroubkované kalichovité hlavice. Peclivým zkoumáním lze tomuto objektu prisoudit stárí až z prvních dvou desetiletí 13.století". Vlastní lod a presbyterium staré cásti kostela je pak již typickou ukázkou casné gotiky, nesoucí výrazné prvky príbuznosti s kostelem sv. Jakuba v Jihlave. Je tudíž oprávnená domnenka, že obe stavby jsou dílem téže stavební huti a náš kostel mohl být staven, jak je to ostatne známo i z rady jiných míst, co by pridružená zakázka k hlavní stavbe v Jihlave. Pozoruhodné je i to, že svatojakubský kostel byl zapocat nekdy pred rokem 1250 jako pozdne románská bazilika, pak bylo rozestavené knežište strženo a chrám znovu vybudován ve slohu gotickém. J.V.Šimák navíc ješte v našem kostele shledává blízkou konstrukcní príbuznost s kostelem sv.Martina v Trešti a obe svatyne zarazuje do druhé ctvrtiny 13.století. Gotické presbyterium má svetlost 6 x 5,8 m, je stavebne jednotné, petiboké, bez operáku, v úhlech polygonu stojí prípory tesané ze žuly. Sít klenbová se sbíhá v okrouhlém svorníku, zdobeném šesticípou hvezdicí. Vchod do sakristie je tvoren kamenným ostením a hned vedle se nachází sanktuarium, rovnež lemované ozdobnými kamennými rímsami.

Stavitel Johann Zeissl vypracoval roku 1803 návrh na zvetšení tak, že zrušil západní prucelí staré lodi a priradil k ní nový širší útvar ve slohu pozdního baroka. Pred touto úpravou však bylo ješte pristaveno ke kostelu skladište a v souvislosti s novým umístením kazatelny, bylo do nej vestaveno schodište. Samotné dokoncení dostavby probehlo v roce 1805. V tomto roce, za pusobení duchovního správce Johana Delphinuse Jerábka, byla provedena prestavba kostela sv. Kunhuty vybudováním vyvýšené barokní dostavby se zvonicovou veží. Nová lod je ctverec o svetlosti 8,5 m, valeného stropu o dvou dvojicích výsecí nad ctyrmi okny a portálem se segmentovým záverem. Pri západním boku se nalézá kruchta na dvou pilírích a pod ní je na stene nápis, pripomínající tuto stavební událost z roku 1805. Latinský nápis zní:

"Haec Pars Aedis Sacraeae Dificata MDCCV Ioanne Delphino Gerzabek Tunc Cap. Loc.".


Tato dostavba však zustala bez zvonicové veže. Dle zápisu farní kroniky byla první vež vystavena v roce 1824 a byla posazena na nižší kostelní lodi tesne za barokní dostavbou. Poslední vzhledová promena kostela sv. Kunhuty nastala prenesením velké zvonicové veže nad západní prucelí kostela a osazením sanktusníku nad presbyteriem staré lodi. Stalo se tak roku 1898 a tato událost je krátce zmínena i ve farní kronice.

Kaplicka Panny Mare:

Na severním návrší nad obcí Kostelec stojí kaplicka, památka lidového stavitelství z konce 18. století. Je to osamele stojící stavba pri levém okraji silnice ve smeru od Jihlavy, jednoduchá pravoúhlá stavba v pozdne barokním slohu, vystavená mezi lety 1782 až 1811 (na Tereziánském katastrálním plánu z roku 1782 ješte zakreslená není, ale na Mape jihlavských panství z roku 1811 se již nalézá).

Ke kaplicce se váží lidové povesti. Stará nemecká kronika jihlavského profesora dr. Antona Altrichtera v clánku 248. Wolframser Kapelle uvádí povest o vzniku kaple:

Jednomu kosteleckému sedlákovi se pokaždé pri návratu z Jihlavy prihodila podivná príhoda. Jak se vracíval casto navecer nebo i v noci a pricházel od Hosova smerem ke Kostelci, dolehla na jeho ramena neuveritelná tíha a velmi na nej tlacila. Teprve, když nechal na tomto nepríjemném míste postavit kaplicku, bylo strašidlo zažehnáno. Pan Josef Novák, poštmistr v Kostelci (pristehoval se roku 1923) vyprável povest: Jeden kostelecký sedlák jel s konmi z Jihlavy, ale na kopci nad Kostelcem se kone splašili. Náhle se nad kaplickou zjevila Panna Marie a kone se zde zastavili. Tento sedlák nechal kaplicku vyzdobit. Jiná varianta praví, že se splašené sprežení zachránilo pred pádem z prudkého kopce tím, že se zde zastavilo, když z místa ke stojí kaplicka vyšlehla oslnivá záre a zachránený vozka pak zde teprve nechal kaplicku postavit.

Kaple zasvecená Panne Marii byla vždy na svátek Panny Marie slavnostne vyzdobena a konaly se k ní procesí. Kaple byla opravována v letech 1921 a 1957. Od té dob ponechána postupnému rozkladu a vandalismu. Z puvodního mobiliáre se nezachovalo nic. Strop kaple je vyzdoben štukovou rozetou. Znacne devastovaná a výrazne staticky narušená stavba byla komplexne opravena v letech 1994-1997.

Tato jedinecná památka (lidové architektury pozdního baroka) nemající na Jihlavsku obdoby byla zrekonstruována do puvodního stavu nákladem 80.900 Kc.

Archeologické nálezy:

Historie jako veda zkoumá na podklade historických pramenu proces vývoje spolecnosti a jeho ruzné stránky v celé konkrétnosti a mnohotvárnosti. Nejpresvedcivejšími a nejkonkrétnejšími takovými prameny jsou dokumenty písemné. Avšak tech se nám mnohdy nedostává a s narustající casovou vzdáleností od soucasnosti jejich cetnosti velmi ubývá. Máme-li si utvorit alespon nejakou predstavu o vzdálenejších staletích, je treba zkoumat to, co se z techto let dodnes zachovalo a to mohou být nástroje, zbrane, nádoby ci jiné hmotné statky, vytvorené dávnými predky a preckavší dlouhá léta skryté v zemi a dnes nahodile nebo cílene odkrývané, studované a hodnocené.

Archeologie je historickou vedou s práve takovouto náplní. Má zkoumat na základe hmotných pramenu hlavní zákonitosti a konkrétní prubeh nejstarších dejin. Tyto výše zmínené hmotné prameny neobsahují na rozdíl od pramenu písemných prímou výpoved o historických událostech. Historické závery na nich založené mají proto charakter vedecké rekonstrukce. Máme-li konkrétne hovorit o naší vesnici, existuje o ní nekolik stredovekých písemných zmínek v listinách, pozdeji pak v knihách , pricemž ty nejstarší se datují do 13.století. Smerem k dnešku jich pribývá, jsou dobre zhodnoceny a objevení dalších písemných pramenu lze v budoucnu jen težko predpokládat. Další výpoved o živote starých kosteleckých obyvatelu už mohou poskytnout jen nálezy archeologické a tady dlužno poznamenat, že naší vesnici bylo v tomto smeru venováno jen velmi málo pozornosti. Stalo-li se tak z nedostatku vedeckých kapacit a sil nebo zda byla naše vesnice pro daný výzkum shledávána málo atraktivní, lze už dnes jen težko urcit. Prestože je u nás doložena existence stredovekého tvrzište, nalézá se tu velmi starý kostel se hrbitovem i pomerne velmi dávné vesnické osídlení, neprobehl v techto lokalitách nikdy profesionální archeologický pruzkum.

A tak první kontakt s nálezy skrytými v zemi probehl vlastne zcela náhodne a prekvapive. V letech 1885 až 1887 se stavela železnicní trat Jihlava - Veselí nad Lužnicí, trat byla vedena i poblíže naší vesnice, kde byla zrízena i stanice, tehdy ponekud nelogicky nazývaná Wolframova Cejle. Stavbu provádela firma Bratri Redlichové a Berger ( a firma O. Životský - J. Hrabe - J.Kovarík - J. Nezdara ) a v místech zvaných Gothova louka narazili železnicní stavitelé na pomerne rozlehlé zbytky starého objektu, které naštestí velmi peclive zdokumentovali než pokracovali se stavbou. Svým charakterem se nabízela tato stavba jako vodní tvrz, jelikož byla obklopena vodou a byla tak i zanesena do nákresu. prestože pro ní neexistuje jediné staré písemné potvrzení. Drobné nálezy v objektu poukazovaly na zemedelské zamerení, též na prítomnost mlýna. Rovnež August Sedlácek uvedl ve svém zásadním díle o ceských hradech krátkou zmínkou kosteleckou vodní tvrz. Podobný zápis se objevil i v Pametní knize obce Dvorce.

Ojedinelou archeologickou snahou pak byla amatérská aktivita mirošovského statkáre a historického nadšence Viléma Richlého, který na prelomu století prokopával skalní tvrz i zmínené tvrzište vodní a nalezené predmety shromaždoval v rodinné sbírce. Nakolik dokázal nalezené veci správne urcit a popsat, zustává otázkou. Faktem ovšem je, že když v roce 1945 pripadly sbírky soukromých majitelu jihlavskému muzeu, inventarizace jednotlivých vecí byla tak nedokonalá, že dnes už žádný odborník nedokáže urcit, který predmet pochází z kterého nalezište a mnohdy nelze ani zlomkový predmet správne zhodnotit. A tak prestože se v depozitárích jihlavského muzea ukrývá rada kosteleckých archeologických nálezu, zustanou tyto zrejme provždy anonymními a my dnes s jistotou mužeme urcit jen gotický mec, nalezený na vodním tvrzišti a instalovaný ve vitríne stálé feudální expozice muzea v Jihlave.

Vzhledem k uvedeným skutecnostem je možno jako dosud jediný odborný archeologický pruzkum provedený v Kostelci, oznacit nález hrncírské pece v roce 1954. Stalo se tak opet náhodne, a sice pri výstavbe nejstarších bytovek masného závodu, presneji u rohu bytovky pres silnici od dnešní prodejny potravin Jednoty. Pri výkopových pracech se necekane narazilo na proborenou hrncírskou pec, obsahující množství nádob. K odbornému zajištení byli prizváni pracovníci jihlavského, tehdy krajského muzea, pod vedením Ludvíka Meduny, jenž o nálezu sepsal podrobnou zprávu. V profilu výkopové steny byly znatelné obrysy zborcené hrncírské pece, jejíž obvod byl ohranicen 8 cm vrstvou vypáleného cerveného písku se stopami primísené maznice. Horní cást pece byla sesuta. Kameny, hlína a písek zasypaly skupinu nádob v peci vypalovaných. Vetší cást techto nádob byla rozmackána, nekteré však byly poškozeny jen nepatrne a to vetšinou nekontrolovaným žárem v dobe, kdy byla pec opuštena a ponechána svému osudu. Podél sten pece a v jejím pozadí byly ojedinelé ploché kameny, znacne opálené. Na dne pece a v jamce pred pecí byla silná vrstva popela promísená dreveným uhlím. Touto smesí byly naplneny i nekteré nádoby. Pec mela podobu témer kulovitou o rozmerech 180 x 190 cm. Dno bylo prepaženo nekolika kameny na dve cásti. Z polohy nalezených nádob i strepin bylo konstatováno, že malé nádoby byly vkládány do vetších a dále, že na spodní nádoby byly klopeny vrchní. V prukopu pro základy zdí pred ústím pece byla jamka velikosti 70 x 70 cm, naplnená dreveným uhlím a popelem, její hloubka byla 25 cm. Výšku pece nebylo možno urcit, protože strop a komín s pruduchy se propadly dovnitr. Nalezené kusy mastného jílu velikosti 25 x 13 cm sloužily jako usmernovace ohne anebo se jednalo o zbytky roštu staré pece. Stárí hrncírské pece bylo stanoveno asi na 500 až 550 roku, což by odpovídalo 15.století. Krome hlinených nádob tu byl nalezen i gotický klíc, železná prezka a železný nožík. Mezi strepinami byly i zbytky tuhové zásobnice. Samotná existence hrncírské dílny, prípadne obydlí hrncíre v tomto míste bylo nemalým prekvapením, není dokladována v žádném listinném záznamu ci mapovém zákresu a podle katastrálního tereziánského plánu víme, že ješte koncem 18.století v tomto cípu koncila naše vesnice císlem popisným 20 a dále se nacházela jen pole. Rozsáhlý archeologický nález byl neprodlene prevezen do jihlavského muzea, kde je v depozitári uložen dodnes a odborníky muzea je nyní plánováno jeho brzké vyhodnocení a zverejnení zprávy na stránkách Vlastivedného sborníku Vysociny.

Komentár k nálezum a nalezištím a to jak na kostelecké vodní tvrzi tak na hrncírské peci, kde chybejí dobové písemné podklady, bude potom skutecne jen cistou vedeckou rekonstrukcí. Záverem jako jednu takovou možnou hypotézu lze uvést názor Richarda Zatloukala, otištený v XI.vlastivedném sborníku Vysociny v clánku Stredoveké hrncírské pece z Jihlavy a okolí. Toto sdelení je prevážne zamereno na nálezy jihlavské, strucne je posouzena i vlastní pec kostelecká, ale samotný nález zde rozebrán není. V samotném konci clánku autor po zvážení všech dostupných informací vyslovuje domenku, že v období od konce 13. do poloviny 14.století sídlili jihlavští hrncíri v príhradebním prostoru u brány Krížové. Pak ale nastala krize, jihlavské hrncírské zboží z trhu zmizelo a v padesátých letech dominovala v Jihlave kostelecká produkce a až teprve koncem 14.století zacíná opet prevažovat jihlavská výroba. Roku 1353 postihl Jihlavu totiž znicující požár, a tak mohl u obyvatelstva vzniknout silný odpor ke všem potenciálním zdrojum nebezpecí, jakými mohla být "riziková" remesla, pracující s ohnem a mohla nastat snaha vytlacit tato remesla mimo hradby mesta. Tak se mohlo rozvinout hrncírství kostelecké. Domenku o rizikovosti hrncírství by podporoval i fakt o lokaci pece daleko za okraj vesnice. Když strach jihlavanu po case vyprchal, zanikla dílna v Kostelci a obnovily se dílny opet v areálu mesta. Touto úvahou se ovšem radikálne mení názor Ludvíka Meduny o stárí kostelecké pece a její datace se posunuje až do století ctrnáctého a podle urcitých náznaku mohla zde pec existovat již koncem století trináctého. Jak ale autor uvádí , je tento pokus o rekonstrukci spíše námetem pro další bádání, kterému musí predcházet zevrubné zpracování kosteleckého nálezu.


V keši je ODMENA pro FTF – STF – TTF nálezce.


TypekJason

Additional Hints (Decrypt)

Ivgeían

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)