Skip to content

Karlovarske lanove drahy / Carlsbad cableways Multi-Cache

Hidden : 4/26/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato multina Vas provede po karlovarskych lanovych drahach, at jiz pouzivanych, zrusenych ci nedostavenych. Vsechny stage jsou umisteny nad, pod nebo v kolejistich lanovych drah.

Vychozi souradnice jsou u zbytku kolejiste nedostavene lanove drahy na Tri Krize.
Stavba zacala v roce 1913. Lanova draha mela byt 500 metru dlouha s prevysenim 173 m. Na draze mely byt tri stanice Vridelni, Panorama a Tri krize a draha mohla byt pozdeji prodlouzena jako ozubnicova az na Goethovu vyhlidku. Na plosine za Tremi Krizi mel stat kruhovy hotelovy kolos. Stavbu prerusila prvni svetova valka v lete roku 1914. Od roku 1920 pokracovaly prace dale, ale po dvou letech byly preruseny pro nedostatek financi a vule. Doposud je patrne teleso lanovky, stoji budovy dolni a stredni stanice (ta roku 1998 vyhorela a prisla o strechu). Z budovy horni stanice byly postaveny jen zaklady. Mesto Karlovy Vary nechalo v minulych letech zpracovat studii, podle ktere by priblizne za 100 milionu korun lanovku dokoncily. Jestli se tak stane je ovsem ve hvezdach.

Z kolejiste u cesty kouka hneda roura s červenou číslicí, ta je A.

Druha zastavka je u horni stanice podzemni lanove drahy Divadelni Namesti – Imperial.
Unikatni stavbou je tunelova lanovka na navrsi kde tehdy stala pouze vyletni restaurace Helenin dvur. Draha byla budovana v letech 1905 – 1907 v souvislosti s projektem budouci vystavby monumentalniho hotelu Imperial do roku 1912 byla pouzivana pro dopravu materialu na vystavbu hotelu. Trat je dlouha 127 m a prekonava vyskovy rozdil 57 m. Lanovka slouzila predevsim lazenskym hostum, kteri bydleli v hotelu a sjizdeli dolu k lecebnym pramenum. Proto byla v provozu pouze v letni sezone. Po druhe svetove valce lanovku prevzalo mesto Karlovy Vary a provozovalo ji (opet pouze sezonne). V letech 1955–1957 provedlo kompletni rekonstrukci a vymenu strojniho zarizeni (provoz byl tehdy prerusen). Po generalni oprave byl roku 1957 zahajen celorocni provoz s kratsim (desetiminutovym) intervalem. V roce 1961 byly dodany nove vozy, ktere nahradily puvodni drevene. Tentyz rok bylo uzavreno lazenske centrum pro automobilovou dopravu (vcetne linek MHD). Lanova draha byla pri teto prilezitosti zaclenena do systemu karlovarske MHD a zacal na ni platit stejny tarif jako v mestskych autobusech. 1. ledna 1981 byl kvuli spatnemu technickemu stavu na lanovce zastaven provoz (posledni pravidelna jizda se konala den predtim) a dalsi existence drahy byla nejista. Nakonec byla v letech 1984–1986 provedena kompletni rekonstrukce lanovky polskou firmou Budimex. Provoz byl obnoven az 13. listopadu 1987, nebot dodavka novych vozu od polskeho vyrobce tramvaji Konstal Chorzow se opozdila. Na konci listopadu tehoz roku byla lanova draha opetovne zaclenena do systemu MHD.

Stojite nad tunelem, ve kterem vede lanova draha. Ve stitu budovy horni stanice lanove drahy je bily napis s letopocetem. Pocet pismen na napisu je B, posledni cislice letopoctu je C.

Treti zastavka je u kolejiste lanove drahy Diana.
Stavba lanove drahy zacala z jara roku 1912. K zahajeni provozu doslo 5. Srpna 1912. Je 452 metru dlouha, prekonava vyskovy rozdil 167 metru. Stoupani dosahuje az 47 stupnu. Draha je jednokolejna, uprostred s vyhybnou s Abtovymi vyhybkami (schema vyhybek). Vede zcasti v urovni terenu, zcasti v zarezu, v casti po naspu. Draha ma tri stanice – dolni Hotel Pupp (puvodni nazev Stara Louka) blizko Grandhotelu Pupp (389 m n. m.), prostredni Jeleni skok (473 m n. m.) v prostoru vyhybny a horni Diana (puvodne Vysina pratelstvi, 556 m n. m.). Zajimavosti je, ze stredni stanice se nachazi presne uprostred drahy, oba vozy zde tedy zastavuji soucasne (ve vyhybne). Znama rozhledna Diana s restauraci na vrcholu Vysiny pratelstvi byla dokoncena az dva roky po zprovozneni lanovky (27. kvetna 1914), predtim se na kopci zadna zastavba nenachazela. Provoz drahy byl sezonni, od dubna do rijna, interval byl priblizne 15 minut. Stav lanove drahy po druhe svetove valce byl spatny, nicmene rekonstrukce se dockala az v polovine 60. let. Roku 1954 lanovku od mesta prevzal nove zalozeny Dopravni podnik mesta Karlovych Var, presto se vsak nikdy nestala soucasti karlovarske MHD (na rozdil od drahy Imperial). V roce 1960 byl zaveden na draze celorocni provoz. Modernizace lanovky probihala za trvale odstavky z provozu od zari 1963 do cervna 1965. Byly dodany nove vozy, rekonstruovana byla trat a dolni stanice. Po obnoveni provozu lanova draha opet jezdila celorocne. V letech 1972–1974 byla rekonstruovana elektricka zarizeni. Vzhledem ke spatnemu stavu drahy byl jeji provoz zastaven v roce 1980 (obdobne jako u tunelove lanovky Imperial) a jeji osud byl nejasny. Posledni rekonstrukce probehla ve stejnych letech jako u Lanovky Imperial. Byly pouzity stejne vozy a technologie, jedinou odlisnosti byl cerny napis „DIANA“ na obou celech obou nove dodanych vozu a take skutecnost, ze mely dvere po obou stranach karoserie. Rovnez doslo k rekonstrukci horni stanice. Provoz lanovky na Dianu byl obnoven 20. prosince 1988.

Z lavky nad kolejistem na ktere stojite, se necha celkem snadno odvodit (pokud mate kabinku ve stanici, pokud ne pak urcite brzo prijede) po ktere strane kolejiste ve vyhybne jezdi vuz c. 1. Mysleno pri jizde nahoru a pri pohledu ve smeru jizdy (jako z auta). Pokud jezdi (hint):
- vpravo D = 1
- vlevo D = 3
- pokazde jinde D = 0

Ctvrta zastavka Vas zavede k posledni lanove draze v Karlovych Varech. Jednalo se o lanovou drahu opet k hotelu Imperial. Byla nejstrmejsi ceskou pozemni lanovkou. Byla dlouha 127 metru a prekonavala vyskovy rozdil 60 metru pri stoupani 58 stupnu. Vedla k hotelu Imperial z druhe strany kopce nez podzemni lanovka. Lanovka byla budovana soucasne s hotelem Imperial od podzimu 1911 do cervna 1912, zprovoznena byla 15. cervna 1912, pet let po zahajeni provozu tunelove lanovky. Po druhe svetove valce byla draha ve spatnem stavu (zrejme nejhorsim ze vsech karlovarskych lanovek), proto byly provedeny nutne opravy. V letech 1955–1957 byla lanova draha ze Slovenske ulice nejvytizenejsi, protoze zastupovala rekonstruovanou tunelovou lanovku. Roku 1959 byl ale jeji provoz zastaven z duvodu technicke zavady. Vzhledem k faktu, ze nebyla prilis vyuzivana a oprava by byla nakladna, rozhodlo mesto o jejim zruseni. V letech 1960–1961 byly odstraneny vozy a strojni zarizeni, zatimco drazni teleso, koleje, kladky, torza lan, schudky pro obsluhu a obe stanicni budovy zustaly zachovany dosud (se zazdenymi otvory pro vjezd vozu). Po telese drahy je nyni vedeno vodovodni potrubi, obe stanice jsou vyuzivany k jinym ucelum.

Stojite v podchodu pod telesem lanove drahy. Pocet zelezobetonovych nosniku (tramu) pod stropem je E.

Ted jiz mate vse potrebne pro vypocet finalovych souradnic dle vzorecku:

N 50 13. (B - D) (A - B - D) (B + D)
E 012 53. (B – D) (C – E + B) (C + D)
 


This multi cache takes you to the Carlsbad cable ways (funiculars) , whether they are in use, not used anymore or unfinished.

First stage:
If the WWI had broken out two years later, surely the funicular, which was meant to lead to the top of the Three Crosses Hill, would have been finished. Its station of departure would have been in the Geyser Street, the middle station was build already (Panorama Station) and its yard was planned on the plateau of the Beech Mountain. This funicular should have had its follow-up leading from the Beech Mountain around Otto's Hill up to the Elevation of Eternal Life where the oldest and the most beautiful lookout Stefaniewarte (currently called Goethe's Lookout ) stood from 1889. A mountain hotel was designed to be build on the large plateau behind the Three Crosses. The construction was interrupted by the First World War in the summer of 1914. Since 1920, work continued on further, but was interrupted after two years due to lack of finance and will. And unfortunately, the dream of hotel Coliseum on the the Three Crosses Hill ended as well.

From the tracks on the rail road rises a brown pipe with a red number, that is A.

Second stage:
The funicular tunnel goes from the Spa Center up to the Barren Hill where used to be Restaurant Helen's Court, a unique building at that time. However, it was build in advance in connection to the project of a prospective giant hotel. Its trail is 127 meters long, it overcomes the altitude difference of 57 metres and it is 49 degrees steep. The construction was done by Swiss firm L. von Roll in 1905 - 1907.

You are standing above the tunnel, which is the funicular railway. In the upper shield of the cable way station building is a white inscription with BC. Number of letters in the inscription is B, the last digits of the year is C.

Third stage:
The construction of the funicular witch has led from Maria's Chapel to the Friendship Hill started in 1912. Its length is 452 meters and it overcomes the altitude difference of 167 meters. Its gradient comes to 47 degrees. Except its two terminals it also has one stop in the middle of its track (Stag's Jump) which works as the funicular switch point at the same time. Diana's lookout was opened at the top of the hill in 1914.

From the walkway you are standing you may easily deduce (if there is a wagon in the station, if not then it is certainly coming) which side in a switch point the car No. 1 takes. It is meant while driving up and looking in a driving direction (hint).
If it:
keeps right D=1
keeps left D=3
keeps always elsewhere D=0

Fourth stage:
Fourth stop will lead you to the last funicular which goes from the Marianskolazenska Street to the prospected Imperial Hotel. This funicular was the shortest and the steepest. It overcame the altitude difference of 60 meters with the tilt of 58 degrees on 127 meters of its track length. It was build from autumn 1911 till June 1912 and it was in operation until 1959 when it was closed.

You are standing in a underpass under funicular railway. Count of beams below ceiling is E.

Now you already have everything needed to calculate final coordinates according to the formulas:

N 50 13. (B - D) (A - B - D) (B + D)
E 012 53. (B – D) (C – E + B) (C + D)

Additional Hints (Decrypt)

I mrzv mn qerirabh bcreabh mqv/Haqretebhaq, oruvaq jbbqra ergnvavat jnyy

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)