Skip to content

Na obzoru plachta bila... Mystery Cache

This cache has been archived.

ladislavappl: V rámci redukce počtu mých přemnožených keší i tuto keš archivuji.
Děkuji všem, kteří ji vyluštili nebo aspoň navštívili.

More
Hidden : 2/22/2011
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Na obzoru plachta bílá...

3. 7. 2014 jsem keš přesunul.

Úvod

Tak vás všechny vítám ve škole v přírodě na břehu Kateřiny. Nebojte se, nebudeme probírat stejnojmenný román Valentina Katajeva ani promítat podle něho natočený film. Ale jelikož mnozí z vás úspěšně vyluštili mou mysterku Astronomickou II a dožadovali se dalších informací o námořní plavbě a navigaci, tak se dnes budeme věnovat historii i současnosti plachetnic.

Z historie plachetnic

Nevíme a asi nezjistíme, koho prvního napadlo svázat pár kmenů dohromady a udělat si vor či katamaran a na něj umístit plachtu. Zdá se, že to bylo někde v oblasti Indonézie a Polynézie před pár desítkami tisíc let. Ale první prokazatelné nálezy lodí poháněných nejen vesly, ale i větrem, pocházejí ze starověkého Egypta z doby asi 2500 let př. n. l. Postupně se rozvíjelo i mořeplavectví krétské a mykénské. Štafetu pak od nich převzali Féničané, kteří od 12. stol. př. n. l. ovládli Středozemní moře, pluli za obchodem do Británie pro cín a dál až do Baltického moře pro jantar, nebo přes Černé moře pro pšenici. Dopluli i do Indie a na Kanárské ostrovy a kolem r. 600 př. n. l. dokonce za 3 roky obepluli Afriku! Také Řecko od 7. stol. př. n. l. stavělo podle fénických a krétských lodí své vojenské a obchodní lodě. Nakonec se od r. 146 př. n. l. (po porážce Kartága) stali pány Středomoří Římané, kteří na lodích odvozených z fénických a řeckých vzorů v polovině 1. stol. př. n. l. mimo jiné vyčistili celou středomořskou oblast od pirátů a tuto nadvládu si udrželi až do pádu Západořímské říše v r. 476 n. l. S úspěchem začali používat tzv. abordáž, kdy jejich loď bokem přirazila k nepřátelské lodi a spustila na ni můstky, po kterých římská "námořní pěchota" pronikla na palubu lodi nepřítele a tam po boji muže proti muži se lodi zmocnila.  Na severu Evropy ovládli ve 3. stol. př. n. l. námořní dopravu na určitou dobu Keltové, ve Středomoří po pádu Říma zase na několik století vládla Byzanc.

Nastal středověk. Vikingové, původem Germáni ze Skandinávie, byli obávaní a krutí válečníci a také výteční mořeplavci. Na svých lodích připlouvali a terorizovali obyvatelstvo během 8. až 11. stol. n. l. na pobřeží prakticky celé Severní a Západní Evropy, nevynechali ani španělské, italské a severoafrické pobřeží, kolonizovali Island a Grónsko, pronikali po ruských řekách od severu až do Černého moře a kolem r. 1000 dopluli do Severní Ameriky na pobřeží současné Kanady. O něco později se po mořích plavili také Pobaltští Slované. Ve 13. stol. vzniklo na severu Evropy společenství severoněmeckých měst (Hanza), které úspěšně a v podstatě monopolně pár set let provozovalo námořní obchod v Severním a Baltském moři. 

Námořní hegemonii byzantské (Východořímské) říše ve Středomoří postupně začali ohrožovat Arabové, ale konec jí učinili až Turci v r. 1453 dobytím Konstantinopole (Cařihradu). Také italská města Benátky, Janov a další začala budovat své loďstvo (Marco Polo navštívil na benátské lodi koncem 13. stol. Čínu). Válečné loďstvo italských měst spolu se španělskou a papežskou flotilou porazilo v krvavé bitvě u Lepanta (1574) loďstvo Osmanské říše, čímž skončila nadvláda tureckých lodí ve Středomoří. Italské lodě též hrály důležitou úlohu při dopravě účastníků křížových výprav do Svaté země za osvobození Jeruzaléma od muslimů v letech 1095 – 1272. 

Egyptská loď   Vikingaská loď

Egyptská loď (r. 2550 př. n. l.) a vikingská loď z 9. stol. n. l.

   

Podíváme-li se pozorněji na obrázky egyptských a vikingských lodí (z důvodu ochrany autorských práv je sem nemohu vložit, tak jsem je musel neuměle namalovat), tak asi každého napadne, že stavitelé lodí toho za těch asi 3500 let mnoho nového nevymysleli.  Podobné lodě sice zvládaly plavbu po Středozemním, Severním a Baltickém moři, ale pro velmocenské kolonialistické choutky Španělska, Portugalska a později i Anglie, Francie a Holandska už nestačily. Na to musely být lodě větší a s úměrně větší plachtou, která se ale obtížně ovládala. Proto vznikly vícestěžníky s větším počtem menších plachet. Karaka byla mohutná, bytelná a stabilní loď, nepříliš rychlá ani obratná, ale spolehlivá a s velkou nosností, zatímco karavely byly menší rychlé a snadno ovladatelné lodi, které od Arabů převzaly podélné oplachtění (trojúhelníkové, tzv. latinské plachty, které umožňovaly plavbu v ostrém úhlu proti větru). Na těchto lodích Kolumbus doplul v r. 1492 na Bahamy a zpět. Hanza používala podobné lodě – kogy, hulky a později i karaky, ovšem menší a hlavně s menším ponorem.

Objevením Ameriky v r. 1492 začal novověk. Vývojem z karak a karavel vznikly ohromné galeony s vysokými záďovými nástavbami, které spolu s někdy naddimenzovaným oplachtěním, úzkým trupem, vahou až 130 děl na několika palubách nad sebou a notorickým přetěžováním byly často příčinou převrácení a potopení lodi (např. známá švédská loď Vasa se potopila hned při slavnostním spuštění na vodu). Tyto bohatě zdobené "těžkotonážní" lodě dopravovaly vojáky, jejich výzbroj, zásoby a koně do Ameriky, a z Ameriky do Evropy zase zlato a další bohatství uloupené Indiánům. Historie zámořských objevů je dostatečně známá (viz též listing keše GC2HKWG ). V té době kdekdo válčil s kdekým nejen na zemi, ale i na moři, takže jen stručně: Angličané v r. 1588 na hlavu porazili mnohem silnější španělské loďstvo, které chtělo vytrestat Anglii za olupování španělských lodí vracejících se z Ameriky domů s tučnou kořistí, po celé 17. století ovládali světová moře pro změnu Holanďané (dvakrát porazili Angličany), v roce 1805 zase Francouzi podporovaní Španěly prohráli s Anglií v bitvě u Trafalgaru – atd. atd. Taktika námořních bitev té doby (hlavně zpočátku) byla jednoduchá, až stupidní: lodi pluly ve dvou řadách vzdálených od sebe 200 – 600 metrů a střílely na sebe z děl. Zbylé bojeschopné lodě se pak v zápalu boje pomíchaly a pokračovaly ve vzájemné palbě a ničení; střelba z ručních zbraní a abordáž masakr dokonaly. Admirál H. Nelson však u Trafalgaru použil novou taktiku, kterou nepřítele geniálně přelstil – a vyhrál (i když sám v bitvě padl).

Za "zlatý věk" plachetnic se pokládá 18. a 19. století, ale v druhé polovině 19. stol. jim začaly konkurovat parníky. Labutí písní velkých plachetnic byly americké a britské čajové klipry – nádherné a rychlé plachetnice, vozící z Asie čaj a koření, které měly až 50 plachet a dosahovaly maximální rychlosti až 21 uzlů (skoro 39 km/hod) – a barky a barketiny, stavěné ještě začátkem 20. století.

V současné době slouží plachetnice prakticky už jen k rekreaci nebo sportu. Pár mnohostěžníků funguje jako školní lodě pro výcvik mladých námořníků a budoucích námořních důstojníků. V důsledku energetické krize však stoupá zájem o příležitostné využití plachet i u velkých motorových nákladních lodí, údajně s nadějnými výsledky.

Technické detaily

Každá plachetnice musela a musí mít jednu nebo více plachet. Existuje celkem jednoduché třídění plavidel podle počtu a velikosti stožárů a počtu a typu plachet. Pro náš účel stačí vědět, že oplachtění rozeznáváme příčné – s obdélníkovými plachtami upevněnými na ráhnech umístěných kolmo na osu plavidla (viz plachta na stěžni egyptské a vikingské lodi nebo většina plachet karaky) a podélné (viz karavela nebo současné jachty).
Pokud jsou na všech stěžních příčné plachty (trojúhelníkové kosatky vpředu, stěhovky mezi stěžni a čtyřúhelníková vratiplachta vzadu se nepočítají), pak jde o dvoustěžňovou brigu nebo trojstěžňovou fregatu.  Pokud má plavidlo pouze podélné plachty, pak to bývá cat, šalupa nebo kutr s jedním stěžněm, ketch a yawl s předním vysokým a zadním nízkým stěžněm (tzv. jedenapůlstěžníky), škuner s dvěma či více stěžni, nebo různá i exotická plavidla, jako asijská  džunka, arabská  dhow, severoafrická  feluka a šebeka apod. Názorné obrázky (pro náš test stačí) jsou  zde.  Existují ale různí kříženci, např. loď se zadním stěžněm s podélnými plachtami (jako má škuner) a s příčnými plachtami (jako má fregata) na ostatních stěžních se nazývá bark, trochu jinak to má brigantina nebo barketina; také škunery, kutry a džunky občas měly i jednu nebo víc příčných plachet.

Test plavčíkovského minima pro suchozemce

Uděláme si malý test. Sečteme bodové hodnoty za správnými odpověďmi, přičteme hodnotu kursu plavby K z posledního příkladu a dostaneme třímístné číslo ABC, jehož číslice dosadíme do vzorců pro výpočet obou souřadnic.

Loď 1

Na obrázku je:
- kutr             1
- yawl            4
- briga            7

_______________________________________

Loď 2 

Na obrázku je:
- škuner         1
- šalupa        10
- fregata       19

_______________________________________

Každý námořník (skaut, pionýr...) by měl umět uvázat pár uzlů. Na obrázku je smyčka:
- vlámská                 1
- dračí                   28
- eskymácká          55

  _______________________________________

Na obrázku je uzel (ještě nezatažený):
- babský                 1
- rybářský             82
- tkalcovský        163
Přesněji by se mělo říkat "spojka" a ne "uzel", protože spojuje dvě lana nebo provazy

*  *  *

Nějak se Ti to pořád nezdá na 3 hvězdičky? 

Jen počkej, zajíci...! 

Jednoduchá navigační úloha

Toto je zmenšený obrázek, původní je zde.

Na mapce je zobrazen mořský průliv. Naším úkolem je plout z  přístavu A na ostrov B. Je to po rovnoběžce přímo na východ, tedy teoreticky budeme udržovat kurz (azimut) 90°. Jenže v průlivu je mořský proud, který každou sekundu bude snášet naši kocábku o 0,5 m na JJZ. Pokud bychom pluli kurzem 90° (podle údaje lodního kompasu, nikoliv GPS-přístroje!), tak bychom přistáli v místě C, což jistě nechceme. Musíme proto vypočítat kurz K stupňů (zaokrouhlete ho na celé stupně), který bude kormidelník na lodním kompasu celou cestu držet a který nás přesně dovede na ostrov B. Rychlost naší lodi vůči okolní vodě (ne vůči mořskému dnu) je 8 km/hod. (pozor, změna!), snášení větrem je zanedbatelné, rychlost lodi i mořského proudu je konstantní, magnetická deklinace d je v těchto místech nulová a zakřivení Země, sbíhavost poledníků a deviaci kompasu také nebudeme brát v úvahu. Na zrak se moc spoléhat nemůžeme, protože dohlednost je dnes jako na potvoru sotva 2 km. Povedeme-li však loď ve správném kurzu K, tak při troše štěstí na ostrov B za pár hodin v pořádku doplujeme. Kurzem se rozumí úhel, který svírá podélná osa lodi (její kýl - na krytu kompasu tomu odpovídá ryska) s poledníkem.

Jak najít keš?

Jednoduše! Použijeme číslo ABC, jehož číslice dosadíme do níže uvedených vzorců:

Pozor – toto jsou nové souřadnice od července 2014:

N 50° 39.(BCA – 100)´       E 13° 54.(ACB – 1

Ještě kontrola...

...a je to!

Poznámky

  • 4. 7. 2014 jsem keš přemístil, upravil hint a zvýšil obtížnost.

  • Než řešit ochranu autorských práv, tak jsem si obrázky nakreslil a vyfotil sám. Výpočet i vzorec jsou jiné, ale výsledek (souřadnice) je stejný.

  • Pro ty, kteří si ve škole mysleli, že jim trigonometrie v životě k ničemu nebude, jsem přidal návod. Není to žádná vysoká matematika, i když kalkulačka se sin, cos a tan si přijde na své...

  • Kdo umíte vlastnoručně uvázat nějaký pěkný nebo praktický uzel, tak můžete přiložit jeho fotku.

  • Pro prvního je opět připravena keramická figurka z chráněných dílen Arkadie a krabička džusu.

  • Literatura: Guláš, Š.: Plachetnice. Naše vojsko, Praha 1995, Pleiner, R.: Minilexikon k dějinám lodí a námořní plavby. Naše vojsko, Praha 1994. Obrázky zde nesmím ukazovat, ale vyhledejte si je na internetu zadáním "Plachetnice - obrázky", podobně "Pinta", "Santa Maria", "Klipr","Bark", "Fregata" "Drakkar" apod., nebo v přehledu zde:  http://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:Typy_plachetnic
    Web Euromarina.cz: http://www.euromarina.cz/jachting-yachting/jachting/lode%20a%20jachty/lode-jachty-plachetnice.htm

    Foto v záhlaví převzato a ořezáno se souhlasem autora Martina Hraboška (originální foto zde)

Konec  textu

GC2P6KA – verze 1.9  z 5. 7. 2014

Document made with Nvu

Additional Hints (Decrypt)

Nfv wrqra zrge bq prfgl qrwgr qb ilfbxr fxyravpr yrq, 5 py orpurebixl, 15 py gbavxh n 3 cyngxl pvgebah. Argercng, arzvpung! Fgnpí wrqra, ng miynqargr prfgh mcngxl :-)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)