Skip to content

Zidovske mesto Pardubicke Multi-cache

This cache has been archived.

vetrnik_cr: Tak dle posledních zpráv pamětní deska na výchozích souřadnicích není a už nebude, takže není možno bez google (jistě by se dala najít), ale o tom multi keš není ...
takže končíme a děkuji všem za návětěvu.
Finálka dle posledních informací také na místě není...
K O N E C.

More
Hidden : 1/31/2011
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Židovské památky v Pardubicích




První písemná zmínka o prítomnosti Židu v Pardubicích se vztahuje k r.1507, kdy je ve meste zminován Žid jménem Kaprík, který mel mít dum v dnešní Arnoštove ulici, podruh David a další nejmenovaný Žid. Pred r.1518 se zde usadil další Žid Abraham se ženou Dúbrou. Vztahy mezi krestanskou majoritou a Židy nebyly vždy ideální, lépe se zde darilo Židum za královské správy, nežli za predchozí vlády Perštejnu. Zdrojová publikace obsáhle referuje o sporech místních s Židy, ale presnejší pocet zde usedlých Židu neznáme. K r.1645 se v Pardubicích uvádí jmenovite 7 Židu (zrejme se jednalo o hlavy celých rodin). V r.1662 byli Židé z mesta vypovezeni, vše se odehrávalo na tehdejší pomery rychle - 5.1.1662 císar Leopold I. stvrdil dekret pardubických privilegií s clánkem o právu netrpet Židy, 9.1.1662 byli Židé predvoláni na radnici a 11.1.1662 museli mesto opustit. Vypovezení židovští obyvatelé se usazovali na venkove v okolí Pardubic, zejména v Brozanech a Dašicích. Zákaz pobytu Židu v Pardubicích zrejme neplatil absolutne až do obvyklého r.1849, nebot v r.1747 se ve meste uvádí židovský nájemce vinopalny Daniel Vesský a v r.1801 zde již žily 2 rodiny se 17 cleny. Až ústavou z r.1849 byli Židé obcansky zrovnoprávneni a ve volbe místa pobytu i v nabývání majetku jim již nebylo bráneno. Ruzné protižidovské predpisy a narízení pak byly rušeny až do r.1859, ale v praxi již nebyly uplatnovány. Jako ve všech velkých mestech i v Pardubicích pocet židovských obyvatel pak stoupal, zatímco na venkove a v malých mestech židovské náboženské obce zanikaly. V r.1851 ve meste žilo již 5 židovských rodin, v r.1880 pak 378 židovských obyvatel, v r.1912 to bylo 557 osob židovské víry (to bylo zrejme nejvíce) a poslední statistický údaj z r.1930 uvádí 518 (2% obyvatelstva) obcanu hlásících se k judaizmu. Konec pardubické židovské náboženské obce nastal za nemecké okupace, kdy z oblasti pusobení pardubické židovské náboženské obce bylo ve vyhlazovacích táborech povraždeno 546 osob židovského puvodu. Zahynuly celé rodiny-Adlerova, Freundova, Goldreichova, Gottliebova, Grotteova, Kacerova, Müllerova, Ostreicherova, Pollakova, Popperova, Raucherova, Steinerova, Smolkova, Klaubafova, Friedmanova, Holubova, Traubova, Federerova, Pickova, Kafkova, Zwikerova, Turnovského a mnoho dalších jednotlivcu..... Po r.1945 byla sice pardubická židovská náboženská obec obnovena, pozdeji byla zmenena na synagogální sbor, ale po r.1980 zcela zanikla.

Synagoga


50°2,157 15°46,187

Synagoga        Synagoga
Synagoga pohled z Tr. Míru, vpravo je hotel Veselka.           Pred synagogou je videt pomník br.Veverku

Výstavná synagoga pardubické židovské obce byla postavena v neorománském stylu podle návrhu architekta Františka Schmoranze ze Slatinan z let 1866-7. Stavbu však realizoval až syn F.Schmoranz ml. spolecne s Janem Machytkou v letech 1878-80 nákladem 28 tisíc tehdejších zlatých. Opravena a rozšírena byla v r.1904 o sousední obecní dum židovské náboženské obce s bytem rabína, jeho úradovnou a dalšími prostorami. Synagoga stávala na rohu dnešních tríd 17.listopadu a Palackého. Pred synagogou smerem ke tríde Míru stával památník bratrancu Veverkových, který posléze byl prestehován nedaleko na své soucasné místo v ulici br.Veverkových. Místo bývalé synagogy je cástecne zastaveno Domem služeb cp.237. Budova ješte po r.1945 sloužila jako mestská galerie, ale v letech 1958-59 byla zborena. Od 6.12.1992 je na Dome služeb umístena pametní deska upomínající jak synagogu, tak pardubické obeti holocaustu.


Starý židovský hrbitov


50° 2.666 15° 47.666

Co víme o puvodním hrbitove Na Židove ? Z knihy "Rudé prodajuv rolí, luk a zahrad", že 30.ríjna 1624 vstoupili do radnice pred primátora Jakuba Bruneria židé Lev Faltýn, Izák Lev a Jakub Medl. Prítomný soused Jan Vorel Kolínský pak potvrdil, že jim prodal stodolu a zahrádku na strane Bukovinské k užívání za 48 kop míšenských.

Duverníci se pak za místní židy zavázali, že z pozemku budou obci pardubické platiti úrok po pul kope od roku 1625 dvakrát rocne. Soucastne se zavázali, že na pozemku zrídí hrbitov pro své souverce, ale i prespolní. Pokud se jich týká, pak po predchozím oznámení a souhlasu zaplatí za každého prespolního žida zde pohrbeného, za starého po pul kope, za mladého po 15 groších. V pozdejších letech byly svádeny boje o zrušení židovského hrbitova a soucasne i o jeho rozšírení. Roku 1762 byl konecne hrbitov rozšíren o pozemek zakoupený za 100 zlatých od pardubické obce s rocním úrokem 1 zlatého. V roce 1806 pak byl prodán židovské obci další pozemek k opetovnému rozšírení hrbitova za 120 zlatých a 4 zlaté 30 krejcaru rocního úroku. Poslední rozšírení pak probehlo roku 1837. Pri zrizování nových mestských hrbitovu na míste, kde jsou dnes, se prozírave pripojila i židovská náboženská obec. Zakoupila pomerne velký pozemek nejblíže k rece Chrudimce a zrídila zde nový židovský hrbitov. Došlo tak od roku 1883 k soustredení všech hrbitovu do jednoho místa pro potrebu stále rostoucího mesta i židovské náboženské obce. Židovská obec pak prenesla historické náhrobky na nový židovský hrbitov a dosavadní ponechala jen jako pietní místo. Dnes z nej mužeme spatrit v prostoru poblíž "Hemerkovy restaurace" a proti odbornému ucilišti elektrotechnickému jen mohutné stromy stojící kdysi v rozích hrbitova a mírnou vyvýšeninu.
V dobe nacistické okupace byly nejen zdi starého hrbitova zcela zlikvidovány, ale nenávist "nadrasy" šla tak daleko, že došlo k vykopání všech pohrbených a uložení zbytku v hromadném hrobe na neznámém míste.



Nový židovský hrbitov


50°1.244 15°46.844

ZH

Nový židovský hrbitov má cást spolecné zdi s vedlejšími hrbitovy a i ostatní zdi odpovídají obezdení spolecného prostoru. V cem se tedy liší puvodní i soucasný hrbitov ? Predevším tím, že na židovském hrbitove mohla být volná místa kdykoliv dopredu zakoupena. Cena pak odpovídala významu místa. Prokázat to lze i pri návšteve hrbitova dnes. Židovský hrbitov také nemel mimo vjezdu jiné zarízení, jak je známe na príklad ze hrbitovních kaplí a umrlcích komor - márnic z krestanských hrbitovu. Prujezd na hrbitov pak sloužil jako místo pro židovský pohrební vuz. Tyto vozy však byly z židovských hrbitovu staženy za okupace do terezínského ghetta a tam až na výjimky zniceny. Židovské rituální pohrební obrady zacínaly již u umírajícího modlitbami zvoleného "pohrebního bratrstva" vždy o lichém poctu clenu. Ti pak v'poctu podle velikosti náboženské obce a zejména zámožnosti rodiny umírajícího provedli vše potrebné. Na židovský hrbitov pak byla jen dopravena prostá, nenatrená rakev s nebožtíkem k uložení do hrobu. U ortodoxních židu, tech, kdož dbali na prísné dodržování historických rituálu, pak bylo zvykem svazování palcu u nohy slámou s vedlejším prstem a pokládání kaménku na zavrená ocní vícka. Na židovský hrob se také nikdy nepokládaly kvetiny a teprve pri dalších návštevách a o svátcích se návšteva vyjadrovala pokládáním kaménku. Rituály pocházejí z židovské historie, staré staletí. Jejich exodus - putování - vedl predevším pouští, kde nebyly ani kvetiny a mrtvola musela být chránena pred vyhrabáním a zneuctením. Pardubický židovský hrbitov patrí mezi nemnoho dobre udržovaných.
Hrbitov je uzamykán a jeho návštevu je treba dohodnout.


více si mužete precíst zde:

další zdroje:
Zdroje: J.Sakar, Dejiny Židu v Pardubicích
B.Rozkošná-P.Jakubec, Židovské památky Cech
J.Fiedler, Židovské památky Cech a Moravy
web.stránky Yad Vashem

Ke keši.


Stojíte na míste bývalé synagogy. Rozhlédnete se a uvidíte pametní desku, která se týká bývalé synagogy. Deska má A rádku textu. Presuneme se kousek dál.

Na míste starého židovského hrbitova vidíte vyvýšeninu, pres kterou vede chodník. Zjistete pocet schodu B smerem od ulice Husova a C smerem k ucilišti. Opet se kousek premístíme.

Na míste nového židovského hrbitova si prohlédnete opravenou zed. Potom spocítejte, kolik je tesne nad zemí vetracích otvoru prekrytých vetrací mrížkou. To bude písmeno D. Pocítejte však jenom ty co jsou napravo od velkých dverí. Uplne vpravo v rohu pres zed je videt náhrobek. Zjistete krestní jméno (pozor, neni to Frantisek, ten neni na zidovskem hrbitive), na nem (to nejvýše) - je dobre pres zed videt a prevedte písmena na císla a ty sectete, nakonec ciferujte, až do té doby, než získáte jednociferné císlo. Získáte tak císlo E

(písmena prevedete A=1 .... Z=26)

nyní spocítáme souradnice finálky:
N50° 01. [B*D*E+(4*A)-1]
E15° 46.[(2*D*A*B)+(D*A)-C-2]

Additional Hints (No hints available.)