Skip to content

Ze sklepa do sklepa Multi-cache

Hidden : 1/30/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Velké Bílovice jsou největší vinařskou obcí v České republice. Naleznete zde téměř sedm stovek vinných sklepu, které tvoří vlastní „vesničku“ vzdálenou asi kilometr od obce.
A právě po ní Vás provede tato multi-cache.

Príští putování "Ze sklepa do sklepa" se koná v sobotu 1.dubna 2023.
více info na www.velkebilovice.com

Velké Bílovice jsou typickou a starou vinarskou obcí. Svedcí o tom ostatne i obecní pecet, na níž je zobrazen ker vinné révy s dvema vinarskými noži po stranách. Pocátky trvalého pestování révy na našem území spadají podle nekterých badatelu do období panování rímského císare Marka Aurelia Proba (276-282), který je pokládán za zakladatele evropského vinohradnictví. Rímští vojáci prinesli s sebou znalost pestování vinné révy, zpracování hroznu i do svých pohranicních stanic na našem území (Mušov u Mikulova).

Jiní badatelé zastávají názor, že vinohradnictví u nás zapustilo koreny až v období Velkomoravské ríše (9.st.). Po príchodu Cyrila a Metodeje v roce 863 se víno pestovalo hlavne pro mešní úcely, takže k rozvoji vinohradnictví a vinarství prispela postupující christianizace.

V 16. století se na území obce usadili novokrtenci – Habáni. Prinesli s sebou nové pracovní metody, remesla i nové odrudy révy. Významne prispeli k rozvoji vinohradnictví svými znalostmi zejména ve stavitelství. Z té doby ve Velkých Bílovicích zustalo nekolik sklepu. Nejznámejší a nejvetší je Habánský sklep stejnojmenné spolecnosti, který leží pri ceste na Cejkovice.
Velký význam role vinohradnictví a vinarství je dokladován pecetí obce z roku 1701. Je na ní znázornen ker révy vinné se dvema hrozny, vinarský nuž a radlice. Pecet dala základ pro výtvarné ztvárnení znaku a praporu mesta.

Tricetiletá válka zpusobila celkový úpadek vinarství v Cechách i na Morave. Pred tricetiletou válkou bylo ve Velkých Bílovicích 2636 meric vinic, po této válce výmera vinohradu klesla na 100 meric.

Koncem 19. st. se do evropských vinic zavlekly choroby a škudci z Ameriky (révokaz, padlí, peronospora), trvale klesala plocha vinic na Morave. Zacátkem 20.st. se projevila snaha o zvýšení znalostí pestování révy. Zakládaly se ruzné spolky, školy a porádaly se kurzy. Aby mezi vinare prišla osveta jak celit novým škudcum byla v roce 1923 v obci založena Vinarská besídka.

Po té vinarství znovu nabralo sílu a vinice se pocaly rozširovat. Koncem tricátých let 20. St. vzniklo v Belegradech tehdy nejvetší vinarství p. Osicky.

Po II. sv. válce došlo k radikálním zmenám ve zpusobu pestování - rozšírily se spony, aby mohla být využita mechanizace, zmenilo se vedení z nízkého na strední a vysoké. Pestební postupy se podrídily kvantite obcas i na úkor kvality. Ve Velkých Bílovicích tehdy progresivní Jednotné zemedelské družstvo pristoupilo k velkorysému pretvárení terénu vinicních tratí. Vznikly tak velkoplošné terasy, které zprístupnily málo dostupné pozemky pro pestování révy. Nekdy to bylo smysluplne, jindy bez úspechu. Od roku 1962 se zacaly vysazovat velké plochy záhumenkových a družstevních vinic. V roce 1984 melo JZD révovou školku o 10 ha, v níž vypestovalo 425 300 kusu sazenic. Vetšina techto sazenic byla použita k výsadbe do místních vinicních tratí. Ve vinicích zbudovali družstevníci zpevnené cesty, které slouží dodnes.

V dobe po Sametové revoluci nebyly vinohrady zpocátku dostatecne obnovovány. Až v posledních letech soukromí pestitelé vysadili na vlastních pozemcích stovky hektaru nových mladých vinohradu. Pracovitost a láska k vinarství zdejších obyvatel je v Bílovicích videt na velmi peclive obdelaných vinicích.

Proto jsou Velké Bílovice obcí s hojným poctem pestitelu vinné révy. Réva se zde pestuje ve výborných polohách na výmere okolo 750 ha.

Velké Bílovice byly a jsou proslulé cervenými víny. Vinohradnické trati o rozloze 400 ha jsou rozloženy na svazích Chribu a vinicní trate nesou mnohdy velmi zajímavé názvy (napr. Pod krátkýma, Púrinky, Tuhýkov, Maškrúby, Holomúcary, Stará hora, Súdný, Zímárky, Úlehle, Šísary, Nová hora, Prední, Nad predníma, Zadní, Špicáky, atd.)
Hrozny se zpracovávají v lisovnách, v hanácko-slovácké oblasti nazývaných presúzy a víno se skladuje ve vinných sklepích. Ty se obvykle stavely mimo pudorys obce, mívaly také svá jména.
Ve Velkých Bílovicích jsou nejznámnejšími Belegrady, kde byly sklepy v první polovine 19.st. soustredeny do trí rad, pozdeji se rozložily na 4 podkovovitých terasách. Krome toho jsou sklepy Pod krátkýma, Pod predníma, v Predních a Púrinky. V 2.polovine 20.století byly vystaveny sklepy kolem silnice do Cejkovic.
Lisovny obecne jsou využívány k uskladnení vinarského a vinohradnického náradí a nádobí, k lisování a nakvášení hroznu, ale také jako predsklepí, které prispívá k udržení stabilní teploty sklepa. Nekterí vinari cást lisovny prepažili a v takto vzniklé místnosti si zarídili posezení pro sebe a své prátele. K tomu úcelu casto slouží i patra lisoven, která jsou upravována a nová hned od pocátku budována k prechodnému obývání.

Mapku sklepních ulicek, které byly slavnostne pojmenovány v breznu 2008, naleznete zde
http://www.velkebilovice.com/cs/sklepni-ulicky

Zdroje:
Kniha Velké Bílovice – dejiny jihomoravské obce. Kolektiv autoru, vydala Muzejní a vlastivedná spolecnost v Brne ve spolupráci s Obecním úradem ve Velkých Bílovicích, 1995. ISBN 80-85048-60-4.
www.velkebilovice.cz
www.velkebilovice.com
fotografie:vlastní

Z vinarských prísloví:
Kdo chce slopat, musí kopat.


Trasa multi keše:

1.stage Krížek
E 48°51.720
N 016°53.488
Na krížku najdete letopocet ve tvaru ABCD

výpocet dalších souradnic:
48°51.(B-3)(A+5)(D+1)
016°53.(A+6)(D-3)(C+8)

2.stage Altánek
Z info cedule se dovíte ve kterém roce probehl 1. rocník populární jarní akce Ze sklepa do sklepa. Rok ve tvaru ECCF.

Další souradnice vypoctete doplnením do vzorce:
48°51.(D-E)(F+A*3)(A*F-1)
016°53.(B-A)(E*E+1)(F)

3.stage Rozcestí
V ceste Vám stojí další info cedule. Mimojiné se zde doctete úctyhodný pocet sklepu, které tvorí „sklepní vesnicku“, ve které se práve nacházíte. Trímístné císlo ve tvaru FGC.

K dalšímu bodu Vás dovede tento výpocet:
48°51.(E*E)(D)(G+C+1)
016°53.(F+G-5)(G/2)(G)

4.stage Krížek na námestí Sv.Jana
Když stojíte celem ke krížku Sv.Jana, podívejte se doleva v úhlu asi 40° (na desátou hodinu, chcete-li). Na blízkém sklepe uvidíte latinský nápis. Kolik písmen celkem(H); souhlásek(I); samohlásek(J) obsahuje?

Doplnte do vzorce:
48°51.(H/3)(J-3)(I-3)
016°54.(C)(H-10)(G/2)

5.stage Rozcestí u Krástelky
Jste na rozcestí u dalších informacních cedulí. Zde po Vás nebudeme chtít žádné pocítání. Vydejte se vzhuru ulickou nazvanou „U Machovej studne“ kolem areálu „Krástelka“

Pokracujte až na další zastávku, jejíž souradnice jsou zde:
48°51.(J)(H-I-4)(2*J-2)
016°54.(H/4)(J-1)(F/2)

6.stage Belegrady
Nacházíte se mezi sklepy „Staré Belegrady“. Z info cedule zjistíte, kdy slaví svátek patron vinaru Svatý Urban a datum dosadíte do vzorce EK.K.

Pokracujte po ceste dál do kopce na Námestí Sv. Urbana na souradnice:
48°51.(E*2)(K+3)(K-3)
016°54.(K-E)(B)(E+E)

7.stage Pomnícek Sv Urbana
Na novotou zárícím pomnícku Svatého Urbana zjistíte, že byl porízen mestem V.Bílovice v roce LMMN.

Blížíme se do finále!! Dál se vydáte prímo do kopce ulickou „Belegradská“ po východní strane sošky na souradnice:
48°51.(N-3*A)(L/2)(K)
016°54.(G/2)(L)(N)

8. Boží Muka
V blízkosti Božích muk stojí malebný vinný sklep. Zjistete jeho císlo popisné ve tvaru OPQ.

Souradnice finálního umístení zjistíte dosazením do posledního vzorce:
48°51.(P/3+3)(Q-O*3)(E+E)
016°54.(P-Q)(E)(O)

Prevýšení na trase 90 m, celková vzdálenost cca 1,8 km.

Celá trasa vede po zpevneném povrchu a je ideální pro peší procházku (i s kocárkem) nebo projíždku na kole. NEDOPORUCUJEME AUTO! Pokud se prece jen rozhodnete pro motorové vozidlo, rozhodne s ním nezajíždejte dál než k 5.stagi, kde mužete vozidlo ponechat. Zbytek trasy vede úzkými ulickami mezi sklepy a není pro auto vhodný. Dekujeme za respektování tohoto pokynu.

Cache
Keška je menší „small“ velikost.
Je to hliníkové pouzdro se šroubovacím víckem a tesnicím gumovým O-kroužkem. Vnejší rozmery cca 70 x 45 mm, vitrní rozmery cca 60 x 40 mm. Do schránky se tedy vejde napríklad geocoin ci opravdu malý TB.
Nazapomente si doma psací potrebu!
Vracejte, prosím, kešku peclive na své místo.

Obsah keše pri založení: 1 x logbook, 3 x CWG Doky team.

Additional Hints (Decrypt)

qem fr cev mrzv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)