Skip to content

Bojanovice 1976 Mystery Cache

Hidden : 9/17/2010
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Nedlouhá multicache s jednoduchou mystery vsuvkou kladoucí si za cíl seznámit vás s jednou z temných stránek naší nedávné minulosti, provést vás po jedné stredoceské vesnicce a ideálne vytáhnout na delší výlet do prírody. Vetšina z vás ji zvládne i bez domácí prípravy a tak pokud cteš tento text až v terénu (jak se to casto stává mne), není treba se zaleknout ikonky ve tvaru otaznícku.

Bojanovice 1976

21.2.1976 se v hospode v Bojanovicích uskutecnil koncert undergroundových skupin The Plastic People of the Universe, DG 307 a mnohých dalších pri príležitosti oslavy svatby vudcí osobnosti ceského undergroundu Ivana „Magora“ Jirouse. Na rádne ohlášenou soukromou akci (verejne nesmela tato režimu nepohodlná uskupení vystupovat) dorazilo na 300 lidí. Její prubeh na první pohled nezavdával žádné príciny pro podezrení. Do sálu prišla behem koncertu hlídka Verejné bezpecnosti a po krátké kontrole jej opustila, aniž by jakkoliv narušovala hudební produkci a probíhající zábavu. Po mesíci se ovšem mnoho zúcastnených octlo ve vazbe.

Komunisté lícili na predstavitele tzv. druhé kultury již delší dobu. Pravdepodobne lze ríci, že Bojanovice byli jen tou povestnou poslední kapkou, protože o zásahu bylo zrejme rozhodnuto už pred nimi. Neochota této „volné“ mládeže bavit se tak, jak si prála strana, tzn. pouze na akcích svolaných Socialistickým svazem mládeže, a príliš samostatné, s komunistickými hodnotami se rozcházející, a tudíž potenciálne nebezpecné chování, prineslo devatenácti lidem obvinení z výtržnictví do nejž se vešla obvinení z neúcty vuci spolecnosti a jejím morálním zásadám, ohrožování „správné a zdravé socialistické výchovy mládeže“ nebo „narušování snahy kulturní fronty o vytvorení skutecných umeleckých hodnot“ a to predevším skrz „soustavné“ používání hrubých a vulgárních výrazu.

Netrvalo nicméne dlouho a o prípad se zacala zajímat západní média. Ceští intelektuálové sepisovali stížnosti a dopisy, nekteré z nich byly adresovány prímo prezidentu Husákovi. Z osobností, které se zasadili o obranu zatcených muzikantu jmenujme alespon Václava Havla, Jana Patocku, Jaroslava Seiferta, Jindricha Chalupeckého, Ivana Klímu, Ludvíka Vaculíka nebo Pavla Kohouta. V srpnu 1976 vystoupil na jejich podporu i nemecký dramatik Heinrich Boll. Takový zájem verejnosti, a predevším té zahranicní, zacal být pro režim nepríjemný a vedl k tomu, že z puvodních devatenácti lidí byla vetšina z vazby propuštena a zbylým byly vymereny mírnejší tresty.

V prvním procesu 5. a 6. cervence 1976 byli u Okresního soudu v Plzni odsouzeni Karel Havelka, Miroslav Skalický a František Stárek ke 30, 18 a 8 mesícum vezení. Jedním z jejich provinení byla organizace sjezdu v Prešticích u Plzne v prosinci 1975, na kterém vystoupil se svou prednáškou Ivan Jirous a zahráli písnickári Svatopluk Karásek a Karel Soukup a na kterém pri té príležitosti zaznely „vulgární a závadné výrazy.“ 3. zárí pak odvolací Krajský soud v Plzni zmírnil rozsudky na 15, 9 a 4 mesíce odnetí svobody.

U Okresního soudu pro Prahu-západ pak mezi 21. a 23. zárím 1976 stanuli Ivan Jirous a Vratislav Brabenec ze skupiny The Plastic People of the Universe, básník a vedoucí postava skupiny DG 307 Pavel Zajícek a evangelický duchovní a písnickár Svatopluk Karásek. Všechny spojovalo zapocaté nebo ukoncené vysokoškolské vzdelání. Za výtržnosti provádené pri hudebních produkcích a ruzných akcích, jmenovite pak za „objektivní hrubou neslušnost“ si meli odsedet od osmi do osmnácti mesícu ve vezení. Odvolání ke Krajskému soudu v Praze o dva mesíce pozdeji bylo zamítnuto. Pri obou soudech bylo možno spatrit na chodbách mnohé známé tváre ceského disentu: Františka Kriegla, Pavla Kohouta, Petrušku Šustrovou a další. Ne náhodou se znacná cást této spolecnosti sešla nedlouho poté pri podepisování dokumentu s názvem Charta 77. Ale to je již jiný príbeh…

Zdroje:

BLAŽEK, Petr; BOSÁK, Vladimír, Akce „Bojanovice“ – 11. listopad 1976, In: Pamet a dejiny 2007/01, v elektronické podobe zde: http://www.ustrcr.cz/data/pdf/pamet-dejiny/0701-120-133.pdf

Písemný materiál k besede „Bojanovice 1976“ - Festival druhé kultury (ÚSTR, 2.4.2009) na: http://www.ustrcr.cz/data/pdf/seminare/bojanovice-1976.pdf

Pomerne zdarilý dokument (cca 15 minut) o Bojanovicích a procesu s undergroundem z cyklu CT Tajné akce StB naleznete zde: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10209991308-tajne-akce-stb/409235100221008/video/

Neco navíc:

Informace o jednom ze zásahu proti undergroundu s ponekud drsnejším prubehem napr. zde: http://www.ustrcr.cz/data/pdf/seminare/budejovice74.pdf

Trasa multikeše:

Zacínáme na autobusové zastávce hned vedle památné hospody, kde se v únoru roku 1976 odehrál nám již známý hudební minifestival. Jak už to u multin bývá, budou nás zajímat nejaká ta císla. Z cedule s názvem hospody si opište ctyrmístné císlo. Pokracujte po silnici dále do vsi. Záhy si po levé strane za plotem všimnete kamenné desky vztycené pri príležitosti kulatého výrocí, císlo si zapište. Na malé návsi si všimnete dalších dvou letopoctu. Jeden je na pekne opravené kaplicce a druhý na památníku padlým ve svetových válkách (ten horní). Než se vydáte na hlavní část cesty, dosaďte do vzorce následující:

N 49°[W].[X]
E 014°[Y].[nula][Z]

kde:

W = druhé dvojcíslí z letopoctu na památníku padlým + odmocnina z kulatého výrocí obce
X = soucet císlic na letopoctech na kaplicce a památníku padlým + 2/3 x kulaté výrocí obce
Y = druhé dvojcíslí z letopoctu na památníku padlým
Z = prvé dvojcíslí z letopoctu na restauraci

Snad se na me za tuto vysokou matematiku moc nezlobíte. Až budete mít smysluplné souradnice, vydejte se za nimi do dalších cástí obce.

Na spoctených souradnicích vás ceká ona mystery cást. S ‚hádankou‘ si jiste rychle hrave poradíte a tak mužete smele vyrazit do finále. Cestou se nezapomente obcas ohlédnout a ješte si užít pekný pohled na ves a prilehlé kopecky. Pred odlovem se porádne kouknete kolem sebe, jsme sice v prírode, ale jak jste si všimli, chaty místních jsou nedaleko. Obzvlášt v letních a podzimních mesících vypozorován nemalý výskyt houbaru!! Krabicku následne prosím ukládejte tak jak byla, tzn. rádne zamaskovanou pred zraky mudlu. PROSÍM NEPOKLÁDEJTE KAMENY PŘÍMO NA VÍKO KRABIČKY!

Atribut „not available in winter“ znamená, že když napadne sníh, muže být extrémne nárocné finálovou krabicku lokalizovat a ješte nárocnejší se k ní dostat, resp. prohrabat. Nicméne není to nemožné, takže to nechávám na vašem uvážení.

Mystery cást:

Nejedná se o žádnou složitost. Pro ty, kterí jdou rádi na jistotu ci se cítí být novácky, nabízím možnost nahlédnutí do hintu.

Doprava:

Do Bojanovic se lze dostat hned nekolika zpusoby:

Za nejsnadnejší považuji sednout na kolo a spojit odlov s výletem po okolí. Ostatne trasu multikeše je možno bez problému absolvovat témer celou v sedle.

Jedete-li z Prahy, dost možná využijete autobusovou linku 314 (Smíchovské nádraží – Nová Ves p. Pleší), která vás doveze prímo na úvodní souradnice.

Bojanovice mají i vlastní vlakovou zastávku. Lehký zmatek tkví pouze v tom, že se vubec nenachází v Bojanovicích, ale v asi 1,5 km vzdáleném Bojove (viz WP1). Zastávka leží na trati Praha – Dobríš.

Prijedete-li autobusem, lze po odlovu keše doporucit krátkou cestu na vlakovou zastávku a odjezd práve vlakem. Svezení vyhlášenou lokálkou opravdu stojí za to a ješte je to z Bojanovic z kopce. Opacný postup doporucuji méne nejen vzhledem ke stoupání, ale též k trase keše, kterou byste museli jít vícekrát.

Patríte-li k pohodlným, zdá se, že by nemel být problém zaparkovat vaši oblíbenou hromadu plechu na výchozích souradnicích vedle restaurace.

Kam v okolí:

Na jiné strane vesnice naleznete keš GC16R41, kterou by byl hrích neodlovit.

Modrá turistická znacka smeruje do kouzelného údolí Kocáby, kde na vás cekají další keše. Zacátek modré znacky je u ŽST Bojanovice (viz WP2). Lesní cesta od ní do vsi je sjízdná i na trekovém kole, ale do kopce vyšlápnou v sedle zrejme jen ti nejzdatnejší. Cesta z Bojanovic ke Kocábe je též sjízdná na jakémkoliv typu bicyklu krom silnicního, není ale pochyb o tom, že majitelé horských kol si jí užijí o neco více. Bláto není výjimkou. Cestou jsou k videní dve pozoruhodné kamenné prehrážky na místním potoce (více viz na informacní tabuli u kaplicky na návsi).

Po silnici lze dojet do Bratrínova (keš GC1YECK) a dále do Malé Lecice (keše GC1AV0K a GC1ZR1T).

Na druhou stranu pak k Vltave do Davle ci do Štechovic (pres Masecín; spíše než cestu vedoucí z Bojanovic doporucuji odbocit až na souradnicích N 49° 52.104 E 014° 21.687, hned u autobusové zastávky ‚Hvozdnice, chaty‘, prvá jmenovaná je místy spíše tankodrom, zatímco druhá nabízí krásné výhledy).

Pekný zážitek skýtá asfaltka, na kterou lze odbocit ze zmínené modré turistické znacky nedaleko od keše na souradnicích N 49° 51.760 E 014° 20.782. Jízda po ní (nikoliv autem) smerem jihozápadním vás dovede na silnici Bratrínov - Cisovice, ne daleko od keše GC1FVGQ.

Štechovice a Lecice jsou ideálními místy pro zacátek nezapomenutelné cykloprojíždky podél Kocáby.

Když se mi do logu sveríte s vašimi pocity z keše a vecí kolem, budu jen rád. Zrovna tak me neváhejte upozornit na možné vzniknuvší problémy s ‚mystery‘ cástí ci s finálovou krabickou.

Všem preji pekné pocasí a štastný lov.

Additional Hints (Decrypt)

[final] cbq xnzrarz cne qrfvgrx pz bq iepubyh "xbcpr" [pomoc pro lusteni mystery] mnxynqav fhofgvghpav fvsen, cbfhahgb b gev anubeh [pomoc pro objeveni mystery v terenu] uyrqrw an ohxh nfv chy zrgeh anq mrzv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)