Skip to content

Kamenice u Jihlavy Traditional Geocache

This cache has been archived.

Alex Reviewer: Archivace listingu keše.

More
Hidden : 9/10/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jednoduchá cache, díky které se podíváte do mestysu Kamenice, jedné z mnoha krásných obci na Vysocine, které vevodi velmi zajimava Tvrz v renesancnim stylu.

Obec Kamenice se 1760 obyvateli je rozložená po obou stranách silnice trebícsko-polenské a kamenicko-loucké. Dále jsou její soucástí sídlište: Cihelna, Strážka, pod mesteckem , Jansuv vršek, Na rybníce a další menší zástavby. Nejvyšší nadmorská výška obydlení je kolem 560 m.n.m.

První písemné zmínky o Kamenici mužeme nalézt v dobe približne pred 650 lety. Asi do roku 1300 bývala Kamenice zemepanským majetkem. Král Václav II. venoval Kamenici trebícskému klášteru. Tomuto klášteru podléhala Kamenice až do roku 1468. Poté se majitelé Kamenice casto strídali, patrili mezi ne napríklad páni z Pernštejna, páni z Lobkovic nebo páni z Valdštejna.

Údajne se na kamenické tvrzi zastavil v roce 1612 král Matyáš cestou z Trebíce a v roce 1620 se v Kamenici stavil zimní král Bedrich Falcký cestou do Trebíce.

Tato obec mela bohatou historii, o které se mužete podrobneji docíst na jejích webových stránkách.

Obec vede bohatý kulturní i sportovní život, mimo jiné je zde každý rok porádán koncem kvetna beh Kamenická 15, která je soucástí souteže Bežec Vysociny.

Jelikož není v Kamenici žádný prumysl, tedy ani žádné zamestnání, mladí lidé se stehují za zamestnáním do vetších sídel (v obci je zamestnán minimální pocet lidí) a obec se pomalu vylidnuje a stárne. Krásu obce a jejího okolí (neznicenou prírodu a dobré životní prostredí) ocenují predevším chalupári, kterých zde naopak pribývá.


Symboly obce Kamenice




V rámci príprav na oslavy 650 let od první písemné zmínky o Kamenici obec požádala o udelení oficiálních symbolu pro Kamenici. Znakové privilegium pro Kamenici se nedochovalo a patrne ani nebylo nikdy vydáno. Na nejstarší dochované peceti Kamenici z roku 1608 vyplnuje pecetní pole renesancní štít, z jehož spodku vyrustá hlavice opatské berly s do stran rozevlátými sudarii, horní cást štítu je ukoncena tremi mnišskými kápemi. Nad štítem se vznáší opatská infule. Popsaný znak je odvozen ze znaku trebícského benediktinského kláštera, který byl do 15. století kamenickou vrchností.

Nový znak vychází z tohoto historického znaku. Modrá a stríbrná barva štítu symbolizuje obcí protékající potok. Do stríbrné hlavy štítu byly vloženy 3 oddelené mnišské kápe. Kombinace modré a zlaté barvy symbolizuje dlouholeté majitele Kamenice - Valdštejny. Od znaku se odvíjí i prapor.

Dekret ke znaku a praporu obce prevzali predstavitelé Kamenice dne 18. 12. 2007 z rukou predsedy Poslanecké snemovny Parlamentu Ceské republiky.



Nejvýznamnejší památky obce


Kostel sv. Jakuba Vetšího

Kostel sv. Jakuba Vetšího je pripomínán již v XV. století, patronem jest hrabe Josef Valdštejn Vartenberk na Trebíci – dle Vlastivedy moravské II. z r. 1901 A.Pátek.

Kostel sv. Jakuba Vetšího s pozdne románským jádrem snad z konce 12. stol., prípadne z doby krátce po r. 1200, - lod s jižním románským portálem, fragmenty puv. oken a se schodištem v síle severní zdi (nástup je v úrovni podlahy nedaleko vítezného oblouku a vyústení v úrovni hud. kruchty) - predstavuje torzo tribunového kostela s kruchtovou emporou.

V 2. pol. 15. stol. bylo vystaveno nové gotické knežište s vítezným obloukem a prolomen nový vchod do kostela v jižní lodi (dnes s jednokrídlými dvermi zdobenými reliefní pozdne renes. edikulou a dvojicí kruhových oken), pred rokem 1536 pristavena i vež. Severní sakristie byla pristavena asi r. 1648, v r. 1723 pristavena kruchta, sínice a staticky zjištena vež.

Na bocních stenách lodi, která má pozdne románské jádro, se dochovaly fragmenty pozdne gotické malby rust. charakteru.

Pudorys presbytáre tvorí pet stran z osmiúhelníku. Je sklenut do kamenných gotických žeber, hruškovite vyžlabeného profilu, jelikož konsoly tu a tam tvorí hlavy vousácu – známka to stavební periody lucemburské.

Pri evangelní strane oltáre je ve zdi schránka na Nejsvetejší. Uzavírá ji mrížka složené z plochých pásku. Kamenné gotické kružby oken v presbytári dal vytlouci p. farár Páral aby bylo v knežišti svetleji.

Kostel jiste sloužil v dobách nejistých jako útocište vybraných obyvatel, stejne jako i primitivní prízemní kryty tzv. šíje, které jsou pod hrbitovem na obecnici a ze sklepu cetných domu vedou daleko do polí. Jsou dosud neprozkoumány.



Starý hrbitov u kostela sv. Jakuba Vetšího

Kolem kostela se rozprostírá hrbitov se starými litinovými náhrobky a je obehnán kamennou zdí vysokou 230 – 250 cm (tu si budete moci dobre prohlédnout :). Zed je zakoncena korunou z kamenných kvádru.
Na západní strane je prolomena vstupní brána, uzavrena drevenými vraty. Brána je pulkruhove zaklenuta, završená jednoduchým zalomeným hrotitým štítem, v nemž je reliéf kríže. V minulých letech probehla úprava hrbitova. Byly odstraneny novejší náhrobky a ponechány pouze náhrobky puvodní litinové, nebo železné. Celá plocha hrbitova byla oseta zelení.
V soucasné dobe probehla oprava ohradní zdi na východní strane. Byla zde ve zdi prolomena nová brána, umožnující východ ze hrbitova k vybudovanému parkovišti.

Kamenická tvrz

Budova bývalé tvrze je umístena pri západním vyústení z námestí. Jedná se o volne stojící stavbu. Vznik dnešní podoby tvrze lze datovat do poloviny 16. století, kdy došlo k prestavbe puvodní budovy. Doba vzniku tvrze v Kamenici není známa, je úzce spojena se vznikem Kamenice. Pudorys tvrze je znacne nepravidelný a svedcí o jejím bohatém stavebním vývoji. Hlavní vstup je umísten v severním prucelí. Druhý vchod je v opacném jižním prucelí.
Tvrz prodelala velmi komplikovaný stavební vývoj, který souvisel s jejími majiteli a uživateli. Východní cást je patrová, podsklepená velkou prostorou, tesanou ve skále. Západní strana je pouze prízemní.
Fasádu tvrze zdobí sgrafitová výzdoba datovaná do konce 16. století. Tato výzdoba byla obnovena pri oprave tvrze ve 2. polovine 70. let 20. století. Nad vchodem jsou znaky bývalých majitelu – Osovských z Doubravice, Žerotínu a Valdštejnu.

Dále jsou dochovány mravoucné citáty psané švabachem, které ani v dnešní dobe neztratily svoji aktuálnost:

Všeliký clovek, který se stará a štedre se ukazuje k lidem tem, jenž štedroty jeho hodni Jsou, ten zajisté milován bude.

S Božím požehnáním statek, jehož poctivostí hojne se rozmáhá.
Clovek skoupý, lakomý a neužilý cím více má tím více žádá

A toho co shromažduje užíti neumí. I Vzal by pro žití netoliko to, co v své moci má, ale i vlastní duši rád by prodal, kdo by mu za ni neco dal.

Nemuze v svete nic dražšího býti, jako když clovek muže prítele, nebo tovaryše verného míti.

V Tvrzi se nacházejí stálé expozice z historie Kamenice, profily významných Kamenických rodáku a prírodovednou cást -horniny, flóru a faunu. Otevrít Vám ji mohou poverení obyvatelé obce vždy od pondelí do pátku od 10:00 do 15:00 a v sobotu a nedelí od 10:00 do 16:00. Kontakty jsou uvedeny prímo u vstupu do Tvrze.

Kaple sv. Anny

Kaple sv. Anny na mestecku byla vystavena farárem Josefem Karlem Streitem v I. polovine 18. století, protože v zime je prístup do farního kostela pro starší obyvatele obtížný.
V roce 1911 bylo zapocato s její opravou, strecha byla pobita plechem, uvnitr byl zbudován nový oltár od Vítka ze Zhore.
Kaple slouží i dnes k bohoslužebním úcelum hlavne ve všední dny pro svou lepší prístupnost.

Budova fary



Barokní stavba, pohledove se významne uplatnuje v panoramatu obce.

Volne stojící jedpopatrová budova obdélníkového pudorysu se sálem v 1. patre. K hlavní obytné budove je pristaveno krídlo kaplanky. V 1. patre je sál, v nem jsou klasicistní válcová kamna ze zelene polévané hlíny, zdobená píštalami a reliéfy. Do dnešní podoby byla upravena v letech 1725-1726 za faráre Josefa Streita.
V minulých letech byla provedena celková oprava fasády a rekonstrukce prízemí fary. Fara slouží svému úcelu a sídlí v ní farní úrad, spravující farnost Kamenice a Chlum.


Horní kašna

Na mestecku pred kaplí sv. Anny je kamenná kašna, která pochází z druhé poloviny 18. století.
Na jednostupnové kruhové základne je kašna kruhového pudorysu. Steny nádrže jsou cleneny dvema jednoduchými rímsami a ukonceny zaoblenou profilovanou obrubou. Uprostred kašny je sloup s patkou, završený dekorativní vázou s rýhováním. Z plášte vázy jsou 4 vývody na vodu.
V letním období je kašna funkcní.

Kašna dolní

Kamenná kašna, která pochází z druhé poloviny 18. století, je nezvykle ozdobená sochou sv. Jana Nepomuckého.
Na kruhové základne je kašna kruhového tvaru. Stena clenena dvema jednoduchými rímsami, ukoncena vyloženou zaoblenou obrubou. Uprostred kašny je ctyrboký sokl, nahore i dole orímsovaný. Na prední strane soklu je reliéf šesticípé hvezdy.

Na soklu stojí pilír, ukoncený profilovanou vyloženou rímsou, na ní podnož se sochou sv. Jana Nepomuckého v životní velikosti. Kašna je v letním období funkcní.


Zdroj informaci, fotografii a casti textu: Oficiální stránky mestyse Kamenice

O cache:

Krabicka se nachazi pobliz kostela sv. Jakuba Vetsiho. Da se tam pohodlne dojet autem, ale není uplne od veci zaparkovat v centru obce u Jednoty a projit se sem pesky. Pokud však pujdete po schodisti od silnice, dejte si pozor -kousek cesty budete muset primo po silnici, budte proto opatrni!
Samotna cache je litrova krabicka Lock&Lock na miste, kde se bezne moc mudlu nevyskytuje, ale sem tam se nejaky objevi. Budte proto pokud možno nenapadni. Od cache je mimo jiné docela pekny vyhled do krajiny, tak muzete prinejhorsim predstirat fotografovani... ;-)
Pri maskovani krabicky budte, prosim, opatrni, abyste nerozbili viko, jako se to jednou u jiné krabicky povedlo mne... :( edit: 21/1/2012 provedena údržba kešky - puvodní rozbitá krabicka vymenena za docasnou - není ted L&L (jeden litr zustává) a docasná krabicka není tak pevná - ukládejte ji proto, prosím, na místo se zvýšenou opatrností a ujistete se, že je PORÁDNE zavrená! plastikových sáccích na výmenu, doplneny propisky. Novou L&L krabicku dodám co nejdrív to bude možné, docasná krabicka není ideální. Dekuji za pochopení a slušné chování ke keši. A samozrejme: Mente fer, zadny downtrade!
12/7/2013 Keška obnovena, nová L&L krabička, logbook, obsah.

Pocatecni obsah cache: spona do vlasu, hlavolam, klicenka, trsatko (2x), 3 ruzne karabinky, auticko, privesek-tobolka, silikonovy naramek (+stabilni obsah cache -logbook, tuzka, guma, orezavatko, 2 popisovace, pravidla -nic z uvedeneho, prosim, neodnasejte!).



A ted uz zbyva jen poprat: DOBRY LOV!

Additional Hints (Decrypt)

cbq uebznqxbh xnzrav

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)