Skip to content

C-B-K 2. Bunkr Traditional Cache

This cache has been archived.

bavros: NC

More
Hidden : 5/28/2010
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

C-B-K (Cihla-Beton-Kámen) 2. - Bunkr Druhá cache z trídílné série nad Krásnou u Kraslic. V této cache získáte druhou cást souradnic pro nalezení GC296N.

Zdejší malý bunkr je samý otazník. Jaký je jeho puvod? Kdy byl vystaven? Kým a k cemu sloužil? --- Je zde nekolik nalezených odpovedí, která je z nich ale správná?

První domnenka  vzniku je postavení bunkru za 2. svetové války nemeckými vojáky jako kryt pro protileteckou obranu mesta Kraslic a zajateckého tábora nacházejícího se na stráni k údolí obce Krásné.  Mimo jiné zde i mládež Hitlerjugend mela na tomto kopci prostor pro spouštení kluzáku. V této tradici pokracovala po válce i místní mládež a dorost pod vedením leteckých instruktoru, pozdeji se jejich cinnost prestehovala na polní letište mezi  obcí Sklená a Nová Ves.

Druhá teorie je, že bunkr je vystavený až po roce 1948 (odhaduji asi 1960-1970) zrejme sloužil jako kryt vzor ÚŽ-6a. K tomuto se plne kloním už jak vyplývá z níže uvedené dokumentace ze zdroju www.fortifikace.net

Úkryt typu ÚŽ-6 je predstavitelem koncepce prefabrikovaných objektu, masove budovaných již od pocátku 60. let minulého století ženijními útvary CSLA a útvary PS nejprve v pevnostní linii polního opevnení pri hranici Ceskoslovenska se SRN (tzv. OPO, od r. 1962) a pozdeji, v rámci TRHS a zodolnování ZPS, i po celém území republiky. Jedná se o úkryty bud primárne s funkcí pracovní (pro cinnost štábu na velitelských stanovištích), nebo odpocinkovou (v místech predpokládaného soustredení vojsk, u bojových palebných postavení).

Typický objekt typu ÚŽ-6 zarazený do TRHS. ÚŽ-6 neboli ženijní úkryt rady 6 je typizovaný objekt prefabrikované konstrukce vybudovaný z ženijních železobetonových dílcu (rámu), cástecne zapuštený pod úrovní okolního terénu. Existuje nekolik variant tohoto typu stálého opevneného úkrytu, lišících se v detailech, ale i v rozmerech, což odpovídá funkcnímu urcení jednotlivých objektu (pohotovostní, pracovní, speciální a odpocinkové, zodolnená velitelská stanovište do úrovne pluk tvorily celé systémy vzájemne propojených úkrytu). Spolecné a urcující jsou pro všechny typy unifikované stavební prvky, jak armované betonové rámy, tak pancérové cásti (poklopy, dvere, roury komínku). Nadále se clánek bude zabývat práve subtypem ÚŽ-6a, urceným pro potreby Teritoriální radiacní hlásné síte.

Na povrch vystupují dve trubice - komínek vytápecí soupravy a komínek sání ventilátoru. Podlaha objektu leží 210 centimetru pod niveletou okolního terénu (ideálne, reálne je však hloubka závislá na hloubce a stupni težitelnosti místní zeminy a také na predpokládaném stupni ohrožení neprítelem), každý objekt je navíc prekryt približne jeden metr silnou vrstvou nadložní zeminy (onen príslovecný "kopecek", charakteristický pro objekty ÚŽ-6). Dovnitr se dle konstituce terénu vstupuje po nekolika schudcích k vnejšímu plechovému poklopu kryjícímu vyústení prístupové chodbicky. Chodbickou se sestupuje po dalších peti schodech na úroven podlahy úkrytu a následují protitlakové dvere typu ŽDV-2 z 5 mm plechu a hned v dalším prícném rámu jsou usazena první ze trí protiplynových vrátek, ŽDV-6/I. Za nimi se v zalomení chodbicky nachází výklenek pro uložení materiálu, suché WC a trychtýrovitý pisoár vyústený do trativodu pod podlahou. Ve všech zárubních jsou v obou horních rozích ponechány kabelové prostupy utesnené vazelínou. Po zminovaném bezpecnostním zalomení chodbicky (doprava ci doleva, kvuli zmírnení prípadné tlakové vlny, prorazivší primární protitlakové a primární protiplynové dvere, a neutronového zárení) následují druhá a tretí plynotesná vrátka ŽDV-6/I a ŽDV-6/II (1 mm plech) v rozestupu 150 cm, mezi nimiž se nachází protiplynová odmorovací predsín s asanacním zarízením, umožnující bezpecný prechod ze zamorené vnejší atmosféry do hlavní místnosti o pudorysu 185x600 cm a výšce 200 cm. Zde bylo pracovište velitele družstva, vybavené radiostanicí, automatickým signalizátorem otravných látek AS-67, ochrannými odevy a zásobami pro nekolikadenní izolaci. Uvnitr úkrytu byla též uložena osobní výstroj mužstva. Úkrytová místnost byla s vnejším pozorovacím stanovištem v zemním okopu (tam byl umísten velitelský dalekohled TZK, druhý AS-67 a chemický prukazník) spojena pomocí linkového telefonního kabelu. V zadní stene místnosti je potom ješte snadno probouratelná cihlová zazdívka prulezu do šachticky nouzového východu.

Veškeré vnitrní vybavení úkrytové místnosti instalovali príslušníci družstva až pri aktivaci objektu (v dobe míru byl vstup objektu prekryt prefabrikátovými deskami ci plechovým poklopem a dvere zapeceteny, uvedení objektu do bojové pohotovosti bylo otázkou nekolika hodin). Pri zaujetí pozorovacího stanovište mužstvo nejprve aktivuje prilehlý úkryt ÚŽ-6, naskladnuje chemický a zdravotnický materiál, ženijní náradí, osobní zbrane a munici, instaluje dve ocelové skládací palandy, stul se židlemi, filtroventilacní soupravu (FVKPM-1E se dvema filtry FP-50, ci FVKPM-2 s kolonou trí FP-50), vytápecí soupravu a jednoduchý vešák na ochranné obleky, prichycený ke stene. Soucasne s naskladnováním cást družstva venku provádí prístupový zákop k pozorovacímu okopu. Objekty síte TRHS, stojící casto na odlehlých vrcholcích v kopcovitém terénu, nebyly elektrifikovány, pocítalo se s obrneným transportérem (ci samostatnou externí elektrocentrálou) stojícím v blízkém okopu pro techniku, jako zdrojem elektrické energie pro prístroje i k improvizovanému osvetlení pomocí osvetlovací soupravy.

Tyto úkryty byly pochopitelne umistovány na význacná rozhledová místa s výhledem na predpokládaný významný strategický cíl, vetšinou celou mestskou aglomeraci, pricemž práve teritoriální, cili územní pojetí TRHS predurcovalo tyto objekty jako zázemí pro družstvo vykonávající sledování situace nad celou oblastí v širším slova smyslu. S príchodem nových bojových prostredku v podobe zbraní hromadného nicení mužeme tedy vytušit zmenu v i celkové koncepci prípravy obrany teritoria státu oproti padesátým letum, kdy bylo zajištováno pozorování pouze konkrétních prumyslových a vojensko-strategických objektu.

Prameny: webové stránky fortifikace.net/povalecne_zenijni_pechotni_ukryty.html

 

Ješte nekolik let po revoluci tento kryt byl vybaven kompletními ocelovými dvermi s gumovým tesnením, po rozvodném zarízení zde zustaly jen prostupy. Na konci hlavní místnosti bunkru je již narušen nouzový východ. Bunkr je relativne cistý, vstup je jen zahrazen asi metrovým blokem panelu, ze kterého lze bez problému seskocit. K prohlídce v noci doporucuji použít baterku.

Z logbooku v mikrokeši nezapomente opsat si druhé souradnice na další cache GC296DN



free counters

Additional Hints (Decrypt)

Hiavge, i abpv ongrexn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)