Skip to content

Piskovna Vrabce a Vltaviny Traditional Cache

This cache has been archived.

tomigun: Vzhledem k tomu, že na obnovu keše v nejbližší době vůbec nemám čas, jsem nucen ji archivovat.

More
Hidden : 6/19/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Moje 4. keš vás zavede k pískovne u vesnicky Vrábce, kde se nachází nalezište vltavínu.

Vltavín
Co to je a kde se to tu vzalo?

Když se v roce 1788 objevila první zpráva o nálezu podivne vráscitých zelenavých kamenu poblíž Vltavy v jižních Cechách, vyjádril se profesor prírodopisu Josef Mayer, že jde nejspíše o chryzolity sopecného puvodu. Pozdejší celosvetové výzkumy však odhalily jinou pravdu. Po objevu podobných sklovitých hmot v Austrálii, v Asii, v západní Africe nebo u Aralského jezera, kterým se souhrne zacalo ríkat tektity, se vedecká obec shodla na tom, že jejich vznik souvisí s dopadem mimozemského telesa na povrch Zeme. Dodnes však existuje nekolik teoríí procesu jejich vzniku a nekolik názoru na to odkud z vesmíru pocházelo teleso, které je stvorilo. Jedna z nejuznávanejších teorií ríká, že tato prírodní kremicitanová skla lahvove zelené barvy, která se nacházejí na území jižních Cech a Moravy, vznikla pri dopadu velkého meteoritu u Stuttgartu, kde je dnes kráter Ries o prumeru 24 kilometru, pred 14 800 000 lety. Pri dopadu vzniklo obrovské množství tepelné energie, která pretavila povrchové vrstvy horniny v oblasti dopadu na sklo. To pak bylo silou nárazu rozmetáno do ovzduší a proudy plynu a vzdušnými víry zaneseno do oblasti dnešního výskytu. Navíc se pri explozi doprovázející dopad, vytvorila vakuová bublina, díky které je v dutinách tektitu zachován velmi nízký tlak plynu. Jiné teorie ríkají, že samotné vltavíny jsou mimozemského puvodu a dopadaly v rojích na povrch Zeme po dlouhé ceste vesmírem.

Zelená skla z Jižních Cech a Moravy

At už se k nám tato skla dostala jakkoliv, jejich další osud urcovala voda. Predpokládaných 3000 tun skla, což by byla krychle o hrane 11 metru, bylo splaveno do rek a následne uloženo do píscitých sedimentu, kde sklo milióny let naleptávaly agresivní prírodní roztoky. Naleptávání nestejne odolného povrchu tektitu pak melo za následek ruzne clenitou a hlubokou vráscitost jednotlivých kousku i odlišnosti podle místa nálezu. Unikátne zbarvené ceské a moravské vltavíny se dnes nachází predevším na polích, pod nimiž leží píscitá vrstva puvodních sedimentu. Pri hluboké orbe se vltavíny z písku primíchají do vrstvy zeminy a dostanou se na povrch. Díky castému pohybu a težké zemedelské technice jsou však bohužel casto poškozeny a rozlámány. Hledání vltavínu v pískovnách je sice méne úspešné - 1 až 3 kousky na metr krychlový, ale nálezy odtud jsou cisté, lesklé a nepoškozené, címž výrazne získávají na hodnote. Nejvíce ceneny jsou kompaktní kusy kulovitého tvaru s bohatou pravidelnou strukturou povrchu. Vltavíny se vkládají do šperku bud v prírodním stavu nebo s rytinou na vyleštené plošce. Prumerná velikost vltavínu ceských je 6,7g a moravských 13,5g, jejichž výskyt je však mnohem ridší než v Cechách. Nejvetší známý vltavín na území Ceské republiky pak pochází ze Slavic a váží 265,5g. Nekdo videl v luxusních mineralogických obchodech v Coloradu i v New Orleans prodávat jihoceské "moldavity" vedle kompletní lebky malého dinosaura nebo zubu obrího vymrelého žraloka za nekolikaset dolarové cifry a jejich velikost pritom ani náhodou nedosahovala velikosti kousku, které má v krabici od bot každý kluk žijící ve vesnici poblíž nalezišt. Videli to zrejme i jiní a tak se mnohé lokality na jihu Cech promenily v doly na ilegální težbu. Lesy v tech místech se podobají lesíkum, které je možno videt v ruském výcvikovém prostoru u Ralska, kam dopadaly granáty všech velikostí a úcinku. Hluboké záhraby a krátery zde doslova odrízly mohutné korenové systémy borovic od pudy a soukromé pískovny se stávají cílem nájezdu organizovaných skupin vybavených težkou technikou.

Hledaci

Vltavínu ubývá a nové již nebudou, jejich cena stoupá a úsilí hledacu se zvyšuje. Svet je zásobován záhadnými zelenými vráscitými sklícky z jižních Cech a rád za ne štedre platí. Ti kterí hledají vltavíny pro radost, do své sbírky nebo jako dárek blízkému cloveku, dál chodí celé dny po polích, nejlépe po orbe a po dešti, kdy je clenitá sklovitá hmota omytá a nejlépe viditelná a casto nenajdou vubec nic. Jsou však i dny kdy se urodí a clovek jich najde treba šest. Hledacum pro radost a bez bagru preji a doufám, že je jednou nezaženou spolecne s najatými kopáky. Rozumím jejich touze po krásném kousku mimozemské hmoty, po prírodním klenotu i romantice samotného hledání. Smutno pak bude všem nadšeným sberatelum, až kvuli nenasytnosti a bezohlednosti k prírode jiných, zbaví je vyhlášky, zákazy, ploty a ostraha, možnosti sebrat jakýkoliv barevný kamínek.

Nalezište:

Vrábce u Ceských Budejovic - Vltavíny se nacházejí na poli po pravé strane silnice vedoucí z Vrábce do Záhorcic. Pole výskytu je ohraniceno na strane vzdálenejší od Vrábce osamoceným stavením, na strane bližší ke vsi, potokem a nudlovitým prilehlým polem. Za tímto malým polem, smerem dál od silnice se nachází borový lesík, pri jehož kraji se nalézá menší pískovna s výskytem vltavínu a valounu záhnedy v ruzne hlubokých vrstvách píscitých naplavenin. Od blízkého zemedelského statku poblíž vesnice, vede k pískovne polní cesta.

Na míste si dejte pozor na mudlo-zamestnance pískovny, proto odlov nedoporucuji v pracovních hodinách. Keš po odchodu zamaskujte tak jak byla než jste ji našli, at nedochází ke zbytecným ztrátám.

Príjemný, doufám že mudly nerušený odlov preje Tomigun.

Additional Hints (Decrypt)

i qver mn xhebh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)