Skip to content

Toulání po Nové Huti Multi-cache

This cache has been archived.

Kubrts: Změna podmínek stages, zásadní změna okolí finále.

More
Hidden : 1/23/2010
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Toulání po Nové Huti

Tato multicache Vás privede do obce jménem Nová Hut, která se nachází približne 14 km od stredu Plzne. Rád bych Vám díky této multicache predstavil co vše mužete v Nové Huti podniknout nebo nalézt. At už se jedná o sportovní vyžití (tenis, cyklotrasa, koupalište), možnost procházek a houbarení nebo jen tak nabídl zajímavé informace o obci.

Celková délka trasy je individuální protože waypointy jsou úmyslne zpreházené. Celková délka trasy a doba trvání záleží na Vás a Vaší šikovnosti jak si cestu zorganizujete/optimalizujete. Když jsem jednotlivé body procházel, tak jsem ušel cca 5,5 km a strávil na ceste lehce pres 2H. Pokud zvolíte správné poradí stage, tak keška je odlovitelná i na kole (MTB), ale budete potrebovat trošku fyzicky a štestí :o).

Nová Hut

O obci


Obec Dýšina leží 10 km severovýchodne od Plzne. Patrí k ní osada Nová Hut a Horomyslice v údolí reky Klabavky. Historie Dýšiny je delší než Plzne. Založena byla roku 1242 za vlády Premyslovcu. Již tehdy se stal dominantou rane gotický kostel, kolem kterého se zacalo vytváret historické jádro vesnice. Kostel byl pak po požáru v 17. století dostaven v rane barokním slohu samotnou Diezenhoferovou dílnou. Fara a statky uprostred vesnice byly pak také postaveny v Selském baroku.

Dýšina nebyla ani v historii nikdy jen ciste zemedelskou obcí. Velkou tradici zde má železárství. Okolí bylo vždy pomerne bohaté na železnou rudu. V 17. století byly v Nové Huti a Horomyslicích vysoké pece a na rece Klabave vznikaly hamry. Toto je vlastne prícinou toho, že dnes je Dýšina prumyslovou obcí a ztrácí tak v soucasnosti doslovný vesnický charakter.

V 50. letech zde byla obnovena težba a zpracování železné rudy. Vznikl velký závod, který však nebyl rentabilní, o to více však nicil životní prostredí.

V roce 1967 byla výroba zastavena a na území závodu vznikly další odlišné závody. Tímto prumyslovým vývojem se zvýšil i pocet obyvatel obce. Dnes má obec celkem 1333 byvatel. S Plzní je obec spojena mestskou dopravou a železnicí Praha - Plzen.

Po roce 1989 se Dýšina snaží ze všech sil stát se obcí, kde se lidem bude žít dobre, stát se obcí, která bude moderní, ale zároven si zachová a obnoví své historické jádro. Toto ji však bude stát nemalé úsilí.

Zelezárství v obci okolí


Okolí Dýšiné bylo pomerne bohaté na železné rudy. Tyto jsou dobývány od nepameti. Vytvorily se v našem kraji v pradávných dobách, kdy Plzensko bylo zalito morem, kdy na svete žila jiná zvírena než dnes, jiné rostliny zde bujely a clovek dokonce ješte vubec nežil. Je to pocátek dejin prvohor s dobou silurskou.

Na Kokotsku se ruda dobývala pred více než 400 léty. Tavila se v Nové Huti, kde vysoká pec r. 1679 vychladla a výroba byla prenesena do Horomyslic. V Kyšicích (na Šlemovne), odkud se ruda dovážela do Klabavy a Rokycan, zaniklo dolování ve 30leté válce. Nejvetší rozmach železárství nastal v druhé polovine 17. století, kdy mesto Plzen otevrelo rudné doly v Ejpovicích, postavilo vysokou pec v Horomyslicích a hamry u Doubravky v Hradišti a v Nové Huti. Tím nastal rust obyvatelstva, domkáru a podruhu, protože jim dávaly obživu. Tvorí se masy proletáru, kterí pracují v obecních podnicích za bídné mzdy a velmi težkých podmínek. Ješte horší to bylo u šlechty, kde na nekterých panstvích pracovali zadarmo.

Železári pocházeli vetšinou z venkovské chudiny, která byla zbavena pudy anebo její prídel byl jen doplnkem prumyslové výroby, a proto težko hájili ubohou hladovou existenci. Nekteré železárské rodiny predávaly zkušenosti svým potomkum a jejich remeslo v rodine bylo tradicné (Cígler – Hájek). Nastává prevaha železárských remeslníku a delníku na venkove. Jak v Dýšiné s Novou Hutí a Horomyslicemi v 19. století bylo 163 stran, z toho v zemedelství 19 stran, v remesle 9 stran (ševci, krejcí atd.), v obojím však 134 stran.

Vysoká pec v Dýšiné (Horomyslicích) byla založena 25. srpna 1678, kde pracovalo 63 delníku. V r. 1885 dávala již rocne 8 169 centu litiny a 3 989 centu surového železa, k tomu bylo spotrebováno 37 724 centu rudy a 253 076 kub. stop. dreveného uhlí. Dýšinské provozovny mely 4 hamry se 4 ohni a 2 cánové hamry. 34 delníci zpracovali rocne 3 114 centu kamenného uhlí.

Platy na Plzensku r. 1690:

Horník dostával za 1 kolecko 3 kr.
Drvoštep za nasekání 1 sáhu 7 kr.
Uhlír za napálení vozu uhlí 10 kr. 3 d.
Pridavac týdne 8 zl. 4 kr.
Tovaryš týdne 8 zl. 4 kr.

Cena železa byla pohyblivá, protože kvalitnejší bylo železo štýrské. Jiná cena byla prímo v huti, jiná ve meste, kam se muselo železo dovážet a platit mýto a clo. Šlechta, která vyrábela železo, mela ve mestech sklady. Se železem se provádel i výmenný obchod nebo se jím platily dluhy. I komora královská narizuje r. 1693 Rokycanským, aby zaslali panu hrabeti Waldštejnovi za 2 000 zl. železa jako splátku na výdaje, které mel ve funkci císarského posla do Španel. Železem se casto podpláceli dozorcí krajští a komorní úredníci anebo ho dostávají jako výpomoc ruzní remeslníci a lidé postižení živelnou pohromou. Casto je železo i darem svatebním!

V r. 1858 byly pronajaty hute Horomyslické a v Nové Huti na dobu 10 let. Po této dobe byly opet spravovány mestskou správou a mesto z nich melo znacný zisk. R. 1869 byla slévárna v Horomyslicích rozšírena a projevilo se to ve výtežku, který toho roku obnášel 10 000 zl. Tehdejší majitel Matej Salcman, za nehož byla postavena r. 1876 druhá vysoká pec, obdržel cestné obcanství od obce dýšinské a na propitnou pro zastupitelstvo daroval 50 zl. Mel prezdívku Šmelcmatej. Pak byla výroba na cas zastavena a v roce 1908 znovu oživena výrobou ohnivzdorných speciálních litin. Tyto kokily byly vyváženy do velkých závodu po celém Rakousku. Po první svetové válce vedl slévárnu ing. Ed. Salcman pozdeji se svým synem Karlem a ve 33. roce výroba uhasíná, až zanikla. Pri bourání staré pece horomyslické v r. 1925 se našel klenák s andílcí hlavickou a letopoctem 1631. Práce v hamrech v Nové Huti zaniká r. 1868, kdy po dlouhém sporu dává mesto Plzen za mlýn majiteli Josefu Bílému v Horomyslicích hamr v Nové Huti s loukou Kytínem asi 18 korcu a pole poblíž, ve výmere 24 korce. Aby bylo dost vody v náhonu pro železárny v Horomyslicích, nesmela se mlynárská živnost od té doby v Horomyslicích provozovat.

Na míste hamru byla v Huti postavena nová mlýnská budova a zahájeno v moderním provozu mlynárství.

O cache


Finálová cache je umístena na souradnicích, které získáte dosazením do následujícího vzorce :

N: 49°4A´BCD
E: 13°3E´FGH

A = Q
B = I - J + 3
C = O + M - 6
D = S - 1
E = R - 1
F = L - N
G = T - K
H = P


Pro overení získaných hodnot mužete použít kontrolní soucet. Protože existuje celkem 12 stage, tak udáváme kontrolní soucet za prvních 6 stage a za zbývajících 6 stage. Snadneji tedy zjistíte prípadnou chybu a nebude muset proverovat všechny získané hodnoty. Poradí je dáno poradím waypointu v listingu.

sum(01-06) = 38
sum(07-12) = 39

Cache je Lock & Lock krabice o objemu 600 ml a obsahuje tužku. Prosím vracejte cache na své místo a provedte odpovídající maskování. Dekujeme.

Poznámky


Venujte pozornost následujícím informacím:
  • Na výchozích souradnicích keš není, ani se na nich nenachází žádne místo duležité pro odlov. Místo bylo zvoleno náhodne.
  • Jako výchozí bod mužete využít vlakovou stanici Chrást u Plzne. Do Nové Hute jezdí autobusové linky MHD c. 53 a 54
  • Pri lovu indicií a samotné cache není nutné opouštet verejná prostranství.
  • Využijte doporucená místa k parkování.
  • Prosím nepište v logu žádné informace, které by ostatním prozradily umístení cache. Cílem je nabídnout provetrání na cerstvém vzduchu, nikoliv honit další jednoduchý zárez do statistiky

Additional Hints (Decrypt)

ORGBA

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)