Skip to content

Litovelské Pomoraví aneb Vodácká earthcache EarthCache

Hidden : 10/31/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Litovelské Pomoraví aneb Vodácká earthcache





Litovelské Pomoraví je oblast na severu strední Moravy mezi Olomoucí a Mohelnicí o rozloze 96 km2. Vyhlášeno bylo roku 1990 z duvodu ochrany lužních lesu. Má statut chránené krajinné oblasti. Rovnež je chráneno jako ptací oblast a evropsky významná lokalita v rámci síte NATURA 2000. Je zarazena také na seznam Ramsarské úmluvy jako mezinárodní významný mokrad. V okolí prirozene meandrující reky Moravy jsou zachovalé lužní lesy.

Nejvýznamnejší cástí Litovelského Pomoraví je samozrejme reka Morava, jejíž pravidelné záplavy umožnují existenci rozsáhlého komplexu lužního lesa. Jedná se o velmi malou cást reky Moravy, která má zachovaný prirozený charakter koryta a je minimálne antropogenne ovlivnena.


Jedná se o v Ceské republice unikátní rícní sít, která se radí mezi anastomózní rícní systémy. Reka je charakteristická výraznými meandry (napr. známý Kenický meandr) a velkou hydromorfologickou dynamikou – na jedné strane reka ukusuje mohutné bloky brehu a tvorí velké brehové nátrže a na druhé strane akumuluje nesený materiál a vznikají šterkové lavice až ostruvky postupne zarustající vegetací. Meandru si dobre všimnete - v CR je takových pouze málo. Anastomózní rícní sít je patrná na obrázku dole.


V lužních lesích se tok vetví na bocní stálá a periodická rícní ramena, která se regionálne nazývají smuhy (hanácky: smohe). Smuhy behem jara postupne vysychají a mení se na periodické tune. Behem léta vetšinou vysychají úplne. Záplavový (inundacní) režim je dosud nenarušen a umožnuje tak prirozené pedogenetické fluviální procesy. Kvartérní šterkopísky v oblasti jsou vysoce zvodnelé a slouží jako zdroj pitné vody.



Geologické podloží se vyvíjelo predevším v miocenu, kdy na území proniklo more. Morská sedimentace ustoupila koncem spodního badenu a dále se zde projevovala zejména jezerní sedimentace. Geologické podloží údolní nivy tvorí predevším kvarterní šterkopísky, které tvorí rícní terasy (celkem tri terasovité stupne). Šterkopísky jsou pokryty vrstvami holocenních povodnových hlín o mocnosti až tri metry. Profil kvarterní sedimentací mužeme videt v nárazové strane každého vetšího meandru.

Zajímavým fenoménem je zde také prítomnost tzv. mrtvého dreva v koryte – jedná se vetšinou o zbytky kmenu menších ci vetších rozmeru zasahující do koryta reky. V Litovelském Pomoraví nejsou kmeny z koryta odstranovány (jak je tomu na jiných rekách – správce vodního toku má totiž ze zákona povinnost odstranovat prekážky z koryta), ale jsou zde ponechány prirozenému vývoji. Drevní hmota je duležitou, prirozenou soucástí rícních koryt – zvyšuje turbulenci vodního toku, mení smer a charakter proudení v koryte, zpomaluje proudení, potažmo erozi vodního toku, zvyšuje morfologickou pestrost dna – vytvárí se charakteristické tune, které jsou významným útocištem ryb a dalších vodních organizmu – tím se zvyšuje druhová pestrost vodního toku, apod. Více o mrtvém drevu v koryte napr.zde. Mrtvé drevní hmoty uvidíte pri plavbe dost a dost – budete si pripadat jako nekde v praveku.

Earthcache je zamerena práve na tento v Ceské republice jedinecný geomorfologický fenomén.

V rámci odlovu této earthcache budete muset proniknout do samého srdce CHKO Litovelské Pomoraví. Že je to zakázané? Je... Ale my se sem vypravíme na nejakém vodním plavidle prímo po rece Morave. Tak si nejlépe vychutnáme krásy tohoto unikátního území. Vodáci zde totiž mají výjimku. Vaším úkolem bude doplout na dané souradnice a vyfotit se podobne jako na fotografii v listingu s Vaším plavidlem a GPS. Na fotografii musí být zretelne videt i pozadí (okolní stromy, brehy, reka)a je treba se fotit proti proudu reky – podobne jako v listingu.

!!!Pozor!!! Prosím respektujte tento zákaz a nerušte místní faunu!!! Není dovolené vystupovat behem plavby na šterkové lavice a brehy! Respektujte také všechny další zákazy platné v CHKO Litovelské Pomoraví – v nekterých úsecích je splouvání hlavního ramene Moravy zakázané!!! Je vhodné použít kilometráže – napr. viz zde.


!!!POZOR!!! NOVE PLATÍ ZÁKAZ SPLOUVÁNÍ ÚSEKU REKY MORAVY MEZI LITOVLÍ A HYNKOVEM V OBDOBÍ OD 1.4. DO 31.7. - keš je proto v tomto období neodlovitelná.

!!!POZOR!!! VZHLEDEM K TOMU, ŽE SE ZAČALY MNOŽIT ODLOVY TYPU "SUCHOU NOHOU" UPOZORŇUJEME ZNOVU, ŽE KEŠ SE NACHÁZÍ NA ÚZEMÍ NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE, KDE JE POVOLEN PŘÍSTUP POUZE PO ŘECE MORAVĚ. POUŽITÍM JAKÉKOLIV JINÉ CESTY PORUŠUJETE ZÁKON A MŮŽETE BÝT POKUTOVÁNÍ ČÁSTKOU AŽ 20 000 KČ. V případě dalších odlovů "suchou nohou", bude log smazán, případně budeme nuceny keš ARCHIVOVAT! Díky za pochopení.

Doporucujeme vypravit se z Litovle a skoncit bud v Horce nad Moravou, nebo je možné doplout až do Olomouce. Behem plavby se mužete obcerstvit v Lovecké chate v Horce, která je od reky, co by kamenem dohodil (N49°39'21.766", E17°12'11.21")

!!!Pozor!!! K uznání logu je nutné splnit následující podmínky:

1. Odpovezte na otázku, co je to jesepní breh a v rámci kterého geomorfologického tvaru se vyclenuje (odpoved pošlete emailem).
2. Na míste zmerte (odhadnete) približnou šírku hlavního koryta reky Moravy (odpoved pošlete emailem).
3. Nepovinne: Vyfotte se spolu s Vaším plavidlem a GPS proti proudu reky na daných souradnicích (na fotografii musí být zretelne videt i pozadí - okolní stromy, brehy, reka – podobne jako v listingu) (foto vložte do logu).





Litovelské Pomoraví - Waterman´s earthcache



The protected landscape area Litovelské Pomoraví is located in the middle Moravia in the Czech Republic, between two towns – Olomouc and Mohelnice. Its area is about 96 km2. It was proclaimed in 1990 because of protection of alluvial forests. It is protected also like Special Protection Area and Site of Commonity Importance (NATURA2000 areas). It is also included in a list of Ramsar Convention like a international important wetland. In sorroundings of the river Morava there are well-preserved alluvial forests.

The most significant part of Litovelské Pomoraví is of course the river Morava and its periodic floods. It is very short segment of the hole river which has natural river channel and which is minimally antropogenic influenced.

The Morava river is in the Czech Republic unique because of its river pattern – it calls anastomose river system. An example of anastomose river system is on the figure. The river is characterized by big meanders (for example Kenický meander) and by significant hydromorphic dynamic - on one side the river „bites“ big blocks of banks and on the other side acummulates material in gravel benchs and small islands with vegetation.

In alluvial forests the river is branching to lateral permanent and periodic river branches, which are called „smuhy“ in this region. „Smuhy“ desiccates gradually over the spring and they becomes periodic pools.

Geological underbed of this area developed mostly in Miocen – the sea got there. Marine sedimentation regressed in lower Badenian and than the lacustrine sedimentation dominated here. Geological unbed of the floodplain are formed with Quarternary gravels and sands, which form river terraces (tree terrace staps). Gravels are coverd with Holocene flood loams (thickness about 3 m). Profile through the Quarternary sedimentation can be seen in mostly all meanders. .

An interesting phenomenon in this area is also the „large woody debris“ – it is mostly the rest of tree logs in the river channel. The large woody debris is very important part of natural river channels – it increases turbulence of the water, it changes the current direction and character of the ground, it declines the current and the river erosion, it increase the morphologic ground diversity – it creates pools where the specific Pisces species and other water organisms live. More information about large woody debris for example here.

This eatrhcache is sttended to this unique geomorphic phenomenon in the Czech Republic.

You will have to go to the heart of Litovelské Pomoraví. Normally it is forbidden, but we will go there by boat along the Morava river. Watermans have exception here. Your task will be to go to basic coordinates by boat and take a picture (like in listing) with yourself on your boat and GPS. The picture have to clearly show background (trees, river, benks). You have to photograph up the river.





!!! Attention!!! There is not allowed to enter the gravel benches and benks! Respect all other interdicts in the protected landscape area – in some parts of the river boatingis forbidden!!!

We recommended to go from Litovel to Horka nad Moravou or to Olomouc. You can also fresh up in a restaurant Lovecká chata in Horka nad Moravou near to the river (N49°39'21.766", E17°12'11.21").

!!!Attention!!! You have to complete some conditions to log this earthcache:

1. Answer the question – What is it point bar and to which geomorphological structure it belongs? (answer in email)?
2. Measure (estimate) width of the main channel of the Morava river (answer in email).
3. Make a picture of you, your boat and GPS upstream on basic coordinates - as in listing (load picture to your log).



OLGK

Additional Hints (No hints available.)