Skip to content

Pijte medovinu! Mystery Cache

Hidden : 10/25/2009
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Dalsi cache ze serie, tentokrat venovana medovine. Na vychozich souradnicich cache nehledejte, ukazuji do pole, protoze tam se vcelam nejvice libi.

med

Pijte medovinu !

Medovina je kvašený alkoholický nápoj vyrobený z medu, vody a kvasu. Název medovina pochází ze spojení medové víno. Medovina je dnes pomerne málo rozšírený alkoholický nápoj. Pije se vychlazená nebo ohrátá.
Když se rekne medovina vetšina z nás si predstaví nápoj, který vznikl kvašením roztoku medu, ale lze se setkat i s názorem, že je to destilát, který vznikl z medového vína, což je samozrejme nesmysl. Avšak nekdy, aby se stala medovina pro konzumenty pritažlivejší, pridávají výrobci do medoviny ruzné látky, které zvyšují její atraktivitu. Nejcastejší prísady (aditiva), které se pridávají do medoviny, at už v dobe kvašení anebo po nem, jsou byliny, korení, ovocné štávy ale i chmel. Na základe použitých prísad a dobe jejich pridání se odlišuje medovina od jednoho výrobce ke druhému. Dopátrat se presných císel a pomeru jednotlivých složek prísad není vubec jednoduché a výrobci si tyto údaje streží jako oko v hlave.

med

Druhy medoviny

Základními složkami medoviny jsou med a voda. Vodu je ovšem možno nahradit ovocnou štávou. Dále je možno zvolit ruzné pomery v obou složkách a muže se ochutit nejakým druhem korení. Podle toho se rozlišují následující druhy medoviny:

metheglin – medovina s pridaným korením (muškátový oríšek, zázvor, skorice aj.)
melomela – medovina, v níž se místo vody použije ovocná štáva
cyser – melomela, v níž se místo vody použije cider (zkvašený jablecný mošt, alkoholický nápoj, oblíbený predevším na Britských ostrovech)
pyment – melomela, v níž se místo vody použije hroznový mošt
hydromel – slabší medovina, medovina pred konzumací naredená vodou
medové pivo – medovina, vyrábená rychlým kvašením, má nižší obsah alkoholu a je urcena k rychlé spotrebe; oznacení se ovšem používá i pro pivo, vyrobené s pridaným medem
Traditional mead - Tradicní medovina - je to medovina vyrobená jen pomocí medu, kvasinek a vody bez prídavku ruzných aditiv

med

Medovina v dejinách

Lahev medoviny

Predpokládá se, že první medovina byla vyrobená ješte dávno pred tím, než se objevil na naší planete clovek. Je dokázané, že vcely tu byli dávno pred námi. První medovina pravdepodobne vznikla v dutinách stromu, kde meli vcely svoje úly. Vlivem dešte se vzniklý med naredil a za spolupusobení kvasinek, které byli a stále jsou prítomné okolo nás, vznikla z daného roztoku první medovina. Tu potom velice brzy objevil první clovek a zachutnala mu natolik, že ji zacal vyrábet pro svoji potrebu. Kvašené nápoje z medu se konzumovali prakticky všude tam, kde clovek zacal med sbírat a skladovat. Med byl v prehistorických dobách jediným koncentrovaným sladidlem a zkvašený med mohl cloveku poskytnout první bežný alkoholický nápoj v dobe, kdy meli naši prapredkové ješte dlouhou cestu k tomu, aby se cílene zaobírali pestováním obilí a ruzného ovoce za úcelem prípravy opojného moku. Výroba nápoju ze zkvašeného medu je doložena už v nejstarších kulturách. Nejstarší psané záznamy o medovine nám zanechali starí Rekové, Egyptani a Rímani. Zmínku o medovine najdeme ve verších Platóna, Theokrita, Homéra jako i Plinia což jen dokumentuje skutecnost, že nápoje z medu byli známe, oblíbené a byla jim prokazovaná náležitá úcta.
Lidé verili, že má úcinky afrodiziaka. Medovina je tedy oznacovaná jako nápoj lásky. Vždyt práve medovina je nápoj, který nám dal tradici medových týdnu (tzv. honeymoon). Novomanželum se po obradu (po dobu 30 dní) podávala medovina v nadeji, že se tím zabezpecí jejich plodný život. Jak novomanželé následne splodili syna, dostalo se producentovi této medoviny obrovského uznání, protože další syn znamenal v dávných casech dalšího bojovníka, kterých nebylo nikdy dostatek.
Pozdeji, když se zacalo vyrábet víno a pivo, se medovina stala spíše alternativou k temto nápojum v oblastech, kde se vinné réve tolik nedarilo. Proto starovekým Rekum a Rímanum byla medovina sice známa, ale považovali ji spíše za podradný, sprostý nápoj. Mnohem bežnejší byla v té dobe ve zbytku Evropy, kde se vinná réva pestovala daleko méne a obilí bylo treba využívat spíše jako potravinu než jako slad na pivo. Zájem o medové víno však postupem casu klesal i v Evrope, což si nekterí odborníci vysvetlují tím, že producenti medoviny ji dodávali v nevyrovnané kvalite stejne jako tím, že cena medu zacala prudce stoupat. Trvalý úpadek zájmu o medovinu od pocátku 14. století není zcela jasný, ale pricítá se mírnému globálnímu oteplení, které umožnilo pestování vína i v severnejších oblastech. A také rozšírení nových destilátu z muslimského sveta.

med

Výroba medoviny

Medovina je oproti vínu na podmínky pri výrobe choulostivejší, takže je potreba zachovávat dokonalou cistotu, správnou teplotu atd. Výrobu lze rozdelit na nekolik hlavních fází:

Varení - Medovina se vyrábí z vody a medu, které se smíchají ve zvoleném pomeru. Zpravidla se vytvorí roztok s cukernatostí 20-32%. Smes se povarí, což zahubí plísne a bakterie a vyplaví vetšinu necistot.

Kvašení - Ke kvašení se používají cisté kultury ruzných kmenu vinných kvasinek. Kvasnice se nejprve nechají namnožit v malém množství roztoku (tzv. rozkvas) a poté se vmíchají do pripravené smesi. Za teploty 20-27°C (podle druhu kvasnic) probíhá bourlivé kvašení. Kvasit se medovina nechává od jednoho do ctyr týdnu, výjimecne i déle.

Dokvašování, filtrace a cerení - Po ukoncení bourlivého kvašení se medovina prefiltruje a prelije do menší nádoby, v níž se nechá dokvašovat. Cerení je úkon, kdy se do medoviny primíchají nekteré látky (želatina, tanin, vajecný bílek), které na sebe navážou zbytky necistot a tím získáme dokonale cistou medovinu. Krome toho se do medoviny mohou pridat ruzné smesi korení a dochucovadel, které dodají medovine zamýšlenou chut. Vzniká tak medovina mandlová, skoricová, oríšková atd.

Dezertace - Když je medovinár spokojen s fází dokvašování, zbývá medovinu dochutit a dobarvit. Barva medoviny závisí na barve použitého medu. Protože ta se muže v ruzných várkách lišit, vetšinou se medovina dobarvuje karamelizovaným cukrem, aby mel jeden produkt stále stejný vzhled. Krome toho se medovina dolihuje na zvolený objem alkoholu.

Zrání medoviny - Po stocení prechází medovina procesem zrání. Tento proces trvá nekolik mesícu až let. V této dobe v medovine probíhají ruzné chemické reakce, které nám vyrovnají a zakulatí chut a vuni medoviny. Proces zrání medového vína probíhá pri teplote do 10°C.

Lécivé úcinky medoviny (protože hlavní surovinou na její výrobu je med) jsou známe už staletí. Tyto úcinky byly tedy známé dlouho predtím než bylo vysvetleno, co se skrývá za tou tajnou silou medu, která pomáhala lidem pri lécení jejich chorob. Dnes je už vedecky potvrzené, že tou tajnou silou je antimikrobiální aktivita vcelího medu. Je známé, že med inhibuje rust a rozmnožovaní širokého spektra mikroorganismu.

Výroba naší medoviny zacíná zde. K lahvi jí však ceká ješte hodne dlouhá cesta...
Ješte pripojuji biochemické složení hlavní suroviny na výrobu medoviny - medu:

  • fruktóza 35-38 %
  • glukóza 30-33 %
  • voda 17-20 %
  • maltóza 5-7 %
  • vyšší cukry 3-5 %
  • sacharóza 2-3 %
  • organické kyseliny 0,6%
  • minerální látky 0,2%
  • enzymy, vitamíny, aminokyseliny, hormonální látky, barviva, aromatické látky (približne 50)

Souradnice naleznete ve formátu:

N A° B.C
E D° E.F

Pro získání finálních souradnic musíte C vynásobit ctyrmi (4*C) a F vynásobit dvemi (2*F).
Pokud budete chtit bezproblemove zaparkovat svoje geovozidlo, prictete k severní cásti souradnic 64 (4*C+64) a k východní cásti 157 (2*F+157)

Cache Vas sice nezavede na nikterak krasne misto, nicmene to povazujeme za dostatecne opatreni proti zniceni nebo odcizeni schranky. Dekujeme za pochopeni



TOP cache mesíce mystery cache mesíce

Additional Hints (Decrypt)

[sifra]: ETO [finale]: fgebz mn fgebhubh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)