Skip to content

Jaskyna mrtvych netopierov Traditional Geocache

Hidden : 8/27/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


JASKYNA MRTVYCH NETOPIEROV

Touto keškou, najosobnejšou z osobných , vás pozývam na krásny výlet pod Dumbier, a to tak, že doslova! .



 

Jaskyna mrtvych netopierov (1 750 m n.m.) je jediná sprístupnená vysokohorská jaskyna na Slovensku. Nachádza sa v centrálnej casti hrebena Nízkych Tatier, na južnej strane masívu Dumbiera. Bola objavená speleológmi z Brezna v roku 1981 a patrí medzi svetové rarity. Od roku 2001 patrí medzi národné prírodné pamiatky, predmetom ochrany sú mohutné podzemné krasové priestory a pocetné jaskynné úrovne.




Medzi jej jedinecné zaujímavosti patrí výskyt vulkanických hornín kriedového veku vovrásnených do vápencového súvrstvia. Objavujú sa v jaskynných chodbách na viacerých miestach, kde upozornujú na seba cervenohnedou, alebo zelenou farbou. Vulkanická hornina obsahuje šošovky achátov bieloružového odtiena.
Jaskyna nezaostáva ani ozrutnými podzemnými priestormi: Bystrický dóm, ktorý sa nachádza na 7. poschodí v hlbke 180 m má rozlohu väcšiu ako futbalové ihrisko a jeho objem dosahuje 52 500 m3.
Nízke teploty s maximom 3,6 °C a silné prúdenie vzduchu dosahujúce na niektorých miestach až 7m/s radí jaskynu medzi velmi chladné a dynamické.
Vchod leží vo výške 1 520 m n.m., približne 800 m západne od Štefánikovej chaty pod Dumbierom a 1 300 m južne pod vrcholom Dumbiera.
Patrí medzi clenité jaskyne, doposial je známych 14 poschodí a so svojou dlžkou 19 km a prevýšením 320 m sa radí na tretie miesto v dlžke aj v hlbke medzi Slovenskými jaskynami.




Za svoj tak trochu záhadný názov nevdací fantázii objavitelov, ale množstvu netopierích kost(r)iciek v mnohých castiach jaskyne - jaskyniarom vraj pri skúmaní jaskyne nieco ustavicne chrupcalo pod nohami, až sa prizreli bližšie a..
Tento jav sa snažia vysvetlit dve hlavné teórie - jedna tvrdí, že netopiere do jaskyne vlietnu a z dovodu silného prúdenia vzduchu sa už nevedia dostat von.. Druhá teória hovorí, že staré netopiere do jaskyne cielene zaletia "zložit svoje kosti" - teda, že je pre ne jaskyna akýmsi rituálnym mystickým cintorínom.. Mne i vám je dúfam jasné, že jediná správna je teória císlo dva! Takže aj kalone už vedia, kam sa uchýlia na starobu..
Vek niektorých kostier sa inak odhaduje na vyše 6000 rokov! Každorocne možno pozorovat nové prírastky cerstvo "zosnulých" jedincov. V okrajových castiach jaskyne sa nachádzajú kostrové zvyšky aj iných zverov - kún, medvedov, ba dokonca kozy.




V jaskyni sú tri prehliadkové trasy: A, B a C. Trasa A vedie castou, kde je najviac výzdoby, je osvetlená, najmenej fyzicky nárocná, možu ju absolvovat i deti od 6 rokov. V priebehu cesty sa na viacerých miestach budete istit karabínami na ocelové lanká, ale celkovo je to pohodová cca hodinová prechádzka. Jedinou umelo prekopanou chodbou v celej jaskyni je úvodný zostup, inak je všetka povodná výzdoba zachovaná - v oficiálne sprístupnených jaskyniach na Slovensku sa kvoli roznym jaskyniarskym predpisom (povinná výška chodieb a pod.) väcia cast výzdoby musela odstrelit a to, co zostalo, si samozrejme úzkostlivo strážia - v JMN sa naopak kvaplov možete dotýkat do sýtosti - v niektorých miestach je to navyše jediná možnost, ako sa niecoho držat a nespadnút..
Trasy B a C sú už fyzicky nárocnejšie, svietite si tam sami a pustia vás na ne až po absolvovaní trasy A a tiež testu na "trenažéri" - to je lanový rebrík so zdrsnenými plastovými prieckami, na ktorom musíte zvládut minútu visiet za jednu ruku - dooost to bez rukavíc bolí.. Odmenou vám bude dobrodružná prehliadka jaskynných priestorov s preliezaním nízkych stropov, krácaním po rímsach nad priepastou, prekonávaním velkých výškových rozdielov cez komíny, pomocou lanových rebríkov, lán ci len vlastných koncatín - pri takom 10-metrovom šplhaní po tancujúcom lanovom rebríku sa úplne fantasticky doudierate o ostré jaskynné výcnelky.. Trasa B sa koncí na vrchu kopca, C naopak zlieza na dno jaskyne. Do budúcnosti sa pripravuje aj trasa D, ktorá by mala byt najdlhšia (12 hodín!) a mala by viest aj do spomínaného Bystrického dómu.




Pred návštevou jaskyne sa treba vopred telefonicky ohlásit a dohodnút si termín vstupu na císle 048/6175428 alebo 0905/135535. V letných mesiacoch júl-august je prístupná každý den okrem pondelka, po zvyšok roka cez víkendy, ale niekedy sa dá dohodnút aj na iný den. Maximálny pocet osob na jeden vstup je 10-12, minimálny spravidla 4. Vstupy sú každé 2 hodiny, prvý o 10:00, posledný o 16:00.

Prístupové cesty:
Z južnej strany od obce Bystrá (autom alebo miestnym autobusom z Podbrezovej alebo Brezna) na Trangošku. Z Trangošky (parkoviska pod Trangoškou) po zelenej pešo horským chodníkom smerom na Chatu M. R. Štefánika trvá výstup k odbocke asi 50-60 minút, odtial potom k samotnej jaskyni je to ešte strmý výšlap cca 15 minút. Casovo nárocnejšie trasy vedú z Chopku (kam sa dá dostat lanovkou zo Srdiecka alebo z Jasnej) a z Liptovského Jána cez Chatu M. R. Štefánika. Od Štefánicky je to údajne asi pol hodina strmo dolu.




K samotnej keške - je uložená na koordinátoch, pri odbocke od zelenej turistickej trasy nahor k jaskyni.
Pri vyberaní budte, prosím, opatrní - hoci v danej lokalite nehrozia davy ludí, predsa len je na miesto uloženia vidno zo všetkých strán, a to zhora i zdola, uistite sa preto, že sa na vás nepozerá nejaký zvedavý zberac lesných plodov.


Moja okrúhla - desiata zakladaná keška je srdcovou záležitostou z viacerých dovodov, a tak dúfam, že sa jej bude dobre darit a že sa vám keš i samotná Jaskyna mrtvych netopierov bude pácit.
Happy hunting!





Additional Hints (Decrypt)

I fzrer fghcnavn anynib bq prfgl-mn fgebzbz cbq xnzrabz. Tbvat hcuvyy vg'f yrsg bs gur cngu haqre n ovt ebpx oruvaq n gerr.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)