Skip to content

Stara hora 13 / Old Mountain #13 Traditional Geocache

This cache has been locked, but it is available for viewing.
Hidden : 7/13/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Nekolik ruzných zpusobu - od "drive-in" až po nekolikahodinovou procházku horským terénem.

Prosíme kacery, aby porídili fotku naší "myší díry" - tedy nedaleké chaloupky c. 13! Klidne pro lepší fotku vstupte na pozemek (ikdyž tu nikdo nebude) nebo nás prijdte navštívit (tedy pokud tu zrovna budeme ;o)


We ask all geocachers to photograph our "mouse hole" - a nearby cottage No. 13! Feel free to enter on the site (although there is just no one) or come to visit us (if we are just here)!









English version


Úvod | Obecné informace | Historie | O kešce | Cesty k ní



Stará hora 13



-= Logo Geocachingu =- -= Stará hora 13 =- -= Logo FofrMišek =-

Vítejte na stránce naší první založené kešky. Je venovaná místu, které máme opravdu rádi a doufáme, že se místo i keška bude líbit i vám!



Obecné informace

-= KRNAP =- Keška je uložena na Staré hore, poblíž chalupy c. 13. Stará hora je hora s vrcholem tesne pod 900 m.n.m. ve východní cásti Krkonoš. Nacházíte se v zone KRNAP u a proto dodržujte všechny pravidla pro návštevu tohoto národního parku!

Pokud se rozhodnete pro delší procházku, budete uchváceni krásnou prírodou a nádhernými výhledy. -= Výhled do kraje =- Ke kešce se mužete dostat nekolika zpusoby. Krom tech, které budou detailneji popsány, mužete kešku odlovit malou odbockou z Eminy cesty, která vede z Pece pod Snežkou ci ze Spáleného Mlýna do Horního Maršova. Mužete se ale také rozhodnout pro jednodužsí cestu, tedy vyjet autem témer ke kešce, ale v tom prípade se musíte zastavit na správe Národního parku a získat jednorázové povolení k vjezdu.

-= Krakonoš =- Stará hora, a tedy i tato keška, se nachází v území Temný Dul, což je cást obce Horní Maršov . Tato horská vesnice, která po sametové revoluci v roce 1989 zaznamenala velký nárust turistického ruchu, díky cemuž se stále rozrustá, je vzdálena cca 1km cestou lesem, nebo cca 3,6 km po asfaltové ceste. Horní Maršov je clenem Svazku obcí Východních Krkonoš a v neposlední rade také patrí do Krakonošova království.



Historie

Vetšina chalup na Staré hore byla postavena zhruba v polovine 19. století. Císlo 13 je nejvýše postavená budova na Staré hore a byla postavena v roce 1841. Všechny domy na celém kopci patrily dvema vetvím jedné velké rodiny - Zawadillovým a Schmidtovým. V dobe stavby zde nebyla žádná cesta, maximálne pešiny a jedna vozová cesta, kterou cástecne kopíruje nynejší asfaltka a cástecne vedla pres nynejší louky, co bylo potreba, dopravovalo se za pomoci koní. stavby staveny z dostupných stavebních materiálu: obytná cást byla ze drevených trámu a hospodárská cást byla postavena z masivních kamenu. Poslahy i stropy byly prkené, jako izolace sloužilo seno. Strecha je sedlová, puvodní krytinou byly rucne vyrábené drevené šindele. Stejné byly použity na štítech jako izolace proti vetru, dešti a snehu.

Dum se štastným císlem 13 patril místnímu ševci, který jednou týdne šel pešky do Horního Maršova (dríve Marschendorf, pozdeji Maršov IV.), aby odevzdal hotovou práci a vyzvedl další boty k oprave. Obyvatelé tu chovali krávy, kozy a ostatní drobné domácí zvírectvo, pestovali tu zeleninu a v neposlední rade využívali všeho, co jim nabízel les. O historii domu toho moc nevíme. Je však známo, že za druhé svetové války se práve v tomto dome scházelo vedení místního Gestapa ke špásování s místními slecnami, žijícími v tomto dome. Zda zde opravdu bydleli kolaboranti ci zda se místní snažili predstíráním projevu prízne získat informace o nepríteli, nevíme. Faktem zustává, že všichni byli po válce vysídleni a pokud se dochovaly ocitá svedectví, nebylo to loucení práve prátelské. Dokladem nenávisti vesnicanu k obyvatelum tohoto domu je i fakt, že se opuštená budova stala (stejne jako jeho majitelé predtím) cílem davového lyncování, rabování a vandalského nicení. Stát se, coby majitel všech vylidnených chalup, rozhodl je levne nabídnout k osídlení. Celé pohranicí bylo vylidnené - po Mnichove v roce 1939 odtud byli vyhnáni Ceši, po válce pak Nemci a vetšina domu zde byla neobydlená. Když sem v roce 1947 prijeli zájemci o koupi, byly všechny chalupy až na jednu ješte prázdné. Manželé Krejcovi z Prahy, puvodne oba z Pardubicka, si vybrali práve tuto chalupu pro její polohu a velký pozemek i pres historii domu a nezbytne nutné okamžité opravy. Zcela nepochybnou výhodou byly i dva potoky, které oba vyveraly ze zeme na louce, která patrí k domu. Od té doby již dum zmenil majitele jen v rámci rodiny.

Dum prošel v prubehu pul století mnoha opravami a úpravami, drevené trámy byly nahrazeny cihlovou stavbou, byla vymenena veškerá okna a výmenou prošla i strecha, kdy byly drevené došky nahrazeny asfaltovým papírem pokrytým bridlicí, který se vyrábí v nedaleké Svobode nad Úpou. Veškeré úpravy a opravy však byly delány tak, aby zustal zachován puvodní ráz stavby i její duch.



O kešce

Samotná keška je velikosti Regular a jedná se o plastovou krabici o objemu 3 litry. Pri jejím hledání nemusíte mít strach z odhalení mudly - osazenstvo nejbližšího stavení je geocachingu nakloneno a tudíž dávejte pozor pouze na prípadné procházející mudly (kterých tu však mnoho nebývá!). Pokud v blízkosti umístení kešky uvidíte stát auto/auta, dávejte pozor na geopsiska, která pobíhají po louce za plotem. Jsou sice prátelská, ale mají velice uštekanou povahu a své teritorium si chtejí bránit. Proto pokud byste tedy chteli vstoupit na pozemek (napr. pro pitnou vodu apod.), pokuste se nejprve zavolat nekoho z jejich pánícku!

Samotná keška, resp. predmety na výmenu, nejsou nijak speciálne zamerené, ikdyž v budoucnu se možná nejaké zamerení objeví. Momentálne jsme pro první nálezce pripravili FTF karty a drobné predmety s Krakonošem, pro ostatní je zde umísteno nekolik drobností. Taktéž jsme pro zacátek umístili do kešky nekolik TB a doufáme, že se tu casem budou objevovat další!

Jste v národním parku, proto dávejte pozor na divokou zver! Zejména dríve, než budete strkat ruce do jakýchkoliv der nebo do roští, ujistete se, že tam není jedovatý had!!! Jejich výskyt není poslední dobou moc castý, ale presto se zde vyskytuje chránená Zmije, která dokáže cloveka usmrtit behem nekolika hodin od kousnutí!!!
Pri chuzi lesem nekurte, zejména v letních mesících dávejte pozor, aby nedopalek nezpusobil lesní požár!!!

Ke kešce vede nekolik cest, z nichž tu zmíníme 3 nejpoužitelnejší. V okolí se nachází ješte další dve kešky ( GC186EG - "Na krizove ceste/On the Way of the Cross" a GCNQ82 - "Hrabecí/Greflich") , proto zde umístujeme nejprve mapu okolí a popis cesty bude následovat:


Cesty k nalezení

Možností k nalezení je spousta, zde uvádíme tri nejpravdepodobnejší:




Cesta c. 1

Size: Size: Regular (Regular)      Difficulty: 1.5 out of 5      Terrain: 1.5 out of 5


Tato cesta umožnuje odlovení kešky témer stylem drive-in. -= Veselý Výlet =- Pokud nechcete riskovat velkou pokutu, musíte se nejdríve zastavit na nekterém centru KRNAP pro jednorázové povolení k vjezdu na trasu Horní Maršov - Stará hora 13 (doporucujeme infocentrum Veselý výlet Loc: 50°39'52.777"N, 15°48'27.151"E - zde si také mužete vypujcit klíce od hrádku Aichelburg, který je na protejším kopci a u kterého/ve kterém je ukryta další keš. Ješte jedna je pak u kaplicky, která je nad Veselým výletem, ale tam je prudší stoupání po kamenité krížové ceste...). Pak dojedte na námestí v Horním Maršove a vyjedte smerem na Lyseciny a Alberice (tedy na sever), projedte kolem hostince Pod Starou horou (Loc: 50°39'44.993"N, 15°49'15.407"E), -= Križovatka asfaltky a lesní cesty =- kde si mimochodem mužete dát výborné jídlo za rozumnou cenu, a u penzionu Drahník (Loc: 50°40'9.673"N, 15°49'18.639"E) odbocte prudce vlevo a nahoru do kopce. Držte se asfaltové cesty a na rozcestí smerujte mírne vpravo (více do kopce), až se dostanete na planinu tesne vedle hájenky. -= Lesní cesta ke kešce =- Podíváte-li se šikmo vlevo nahoru, uvidíte mezi stromy prosvítat chalupu c. 13 (v zime je osvetlena svítícími retezy). Pokracujte dál po asfaltové ceste nahoru, až narazíte na rozcestí, kde vlevo vede již jen lesní cesta. Po té se vydejte pokud možno pešky (geovuz odstavte napr. vedle asfaltky napr. v pravotocivé zatácce tesne nad zmíneným rozcestím) až na místo uložení kešky. Dejte pozor v zime - cesty nejsou protažené, bývají zaváté a prekvapive nepoznáte, která cesta je asfaltová a která ne. Dokonce i nekteré pruseky v lese vypadají jako cesty!





Cesta c. 2

Size: Size: Regular (Regular)      Difficulty: 1.5 out of 5      Terrain: 2.5 out of 5


Tato cesta je peší, pricemž celá procházka je až na nekolikasetmetrový úsek prudšího stoupání zcela nenárocná a je zhruba 4km dlouhá. Zaparkujte svuj geovuz u hlavní silnice z Horního Maršova do Lysecin a Alberic, -= Možnost odstavení geovozu =- napr. naproti penzinonu Drahník (Loc: 50°40'9.673"N, 15°49'18.639"E) hned za znackou "Horní Maršov - Dolní Lyseciny" a vydejte se pešky po asfaltové ceste nahoru do kopce. Držte se asfaltové cesty, po vyjití cca 600m prudkého kopce pokracujte už témer po rovine - opet po asfaltce a na dalším rozcestí smerujte mírne vpravo (více do kopce), až se dostanete na planinu tesne vedle hájenky. -= Pohled na hájenku od kešky =- Podíváte-li se šikmo vlevo nahoru, uvidíte mezi stromy prosvítat chalupu c. 13 (v zime je osvetlena svítícími retezy). Pokracujte dál po asfaltové ceste nahoru, až narazíte na rozcestí, kde vlevo vede již jen lesní cesta. Po té se vydejte až na místo uložení kešky. Dejte pozor v zime - cesty nejsou protažené, bývají zaváté a prekvapive nepoznáte, která cesta je asfaltová a která ne. Dokonce i nekteré pruseky v lese vypadají jako cesty!





Cesta c. 3

Size: Size: Regular (Regular)      Difficulty: 1.5 out of 5      Terrain: 3.5 out of 5


Tato cesta je urcena pro fyzicky zdatnejší kacery, kterí se rádi projdou težším terénem. -= Možnost odstavení geovozu =- Délka cesty je shruba 6km ruzne obtížným terénem - prevážne po lesních pešinách. Cestu doporucujeme zacít u hostince Pod Starou horou (Loc: 50°39'44.993"N, 15°49'15.407"E) a odtud do kopce po zelené znacce kolem sjezdovky Trešnovka, až dojdete na asfaltovou cestu. Zde odbocte vlevo, pokracujte asi 100m do kopce a na velkém rozcestí pokracujte opet do prudšího kopce po zelené znacce. Ta vás dovede až k rozcestníku "Pod Starou horou", který je tesne u asfaltové cesty. -= Lesní cesta ke kešce =- Odtud se vydejte po asfaltce smerem dolu, projdete závoru a za první ostrou zatáckou vlevo je odbocka - lesní cesta vpravo, která vás zavede až ke kešce. Po úspešném odlovení a prípadném obcerstvení (u chalupy c. 13 tece výborná pramenitá voda a rádi vám uvaríme i kávu nebo caj ;o) doporucujeme pokracovat prímo z kopce dolu. Dejte pozor na protékající potoky, které v nekterých místech vytvárejí z louky bažiny. Nejsou nijak rozsáhlé a v žádném prípade nejsou nebezpecné, ale rozhodne není nijak príjemné strávit zbytek cesty v mokrých botách! Po prekrocení vyježdené cesty, viditelné i od naší kešky, pokracujte podél lesa mezi ostatními chalupami prímo dolu. -= Všude kolem jsou krásné výhledy do kraje =- Tímto zpusobem dorazíte brzy ke kaplicce sv. Anny, u které se nachází moc pekná keš GC186EG - "Na krizove ceste/On the Way of the Cross". Odtud pak již zbývá jen sejít po krížové ceste dolu k Veselému Výletu a po hlavní silnici na Pec pod Snežkou dojít asi kilometr na námestí do Horního Maršova. V zime se NEDOPORUCUJE tuto trasu procházet - bývá tu hodne snehu!!!




Doufáme, že se vám naše keška bude líbit stejne jako okolí, výhled do kraje a procházka v prírode - to je ostatne její úcel. Vaše FofrMišky.









Úvod | Obecné informace | Historie | O kešce | Cesty k nícenter>


free counters

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] I geáir nav i yrfr araí - uyrqrw fgebz h cbfrmraí! ;b) [EN] VG'F va tenff be sberfg ABG - svaq gerr arkg gb "cvpavp fcbg" ;b)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)