Skip to content

Slezska cihlova architektura - Bohumin Multi-cache

Hidden : 6/22/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[CZ] Prochazkova multina venovana typickemu slezskemu architektonickemu stylu
[EN] Short-walk multi-cache dedicated to a typical architectonic style of the Silesian region

Cache NENI na uvodnich souradnicich. / The cache is NOT at the intial coordinates.

.

Úvod - slezská cihlová architektura a vznik Nového Bohumína

Domy, kostely ci prumyslove budovy cele z neomitnutych cervenych cihel, obcas doplnene motivy z kamene - podobne stavby u nas naleznete od Opavy, pres Ostravu az k Tesinu. Kostel sv. Trojice v polske Bytomi A - v stylove neprilis vzdalenych variantach - pak take samozrejme na severu v cele velke oblasti polskeho Slezska i nekterych dalsich polskych i nemeckych historickych zemich, vcetne treba primorske oblasti Gdanska ci Stetina a dale napr. Litvy, Estonska nebo Svedska. Slezska cihlova architektura je specifickym stylem, ktery jinak v ceskych zemich neni prilis typicky (i kdyz jednotlive pripady se najdou i jinde). Navazuje na tradici staveb z palenych ci reznych cihel, slezske - ci tzv. backstein - gotiky, jejiz vznik se datuje uz v hlubokem stredoveku, od pocatku 13. stoleti. Jednou z nejvyznamnejsich staveb te doby je Vratislavská katedrála, která se stala první ciste gotickou stavbou ve Slezsku. Kaple sv. Hedviky v Trzebnici bylo další duležité stavení této doby. Nejvíce klášteru bylo postaveno ve druhé polovine 13. stoletím z nichž nejzajímavejší jsou ve Vratislavi, Hlohove, Brzegu nebo Strzeline. [Wikipedia]

Svou "renesanci" tento architektonicky styl prozil v druhe polovine 19. stoleti zejmena v oblastech se silnym nemeckym vlivem. A protoze mesto Bohumin (zejmena dnesni Novy Bohumin) prozivalo svuj "boom" prave v teto dobe nalezneme prave zde mnoho zajimavych pamatek postavenych v tomto stylu. Z palenych cihel byly staveny prumyslove arealy, ale take vyznamne "obcanske" i cirkevni budovy. A prave temto sveho druhu unikatnim budovam v Bohumine je venovana tato keska.

Jak uz bylo zmineno, doklady teto architektury jiste naleznete v blizkem i dalekem okoli - prikladem muze byt kostel v Ludgerovicich, ci treba nadrazi v polských Chalupkach (viz nedaleka keska Oderberg-Annaberg Bahn Jubileum) hned na druhe strane hranice ci o neco dale napr. kostel sv. Trojice v polske Bytomi. Kostel v Ludgerovicich na nedalekem Hlucinsku Na architekturu melo vliv Prusko, jemuz okolni kraj podlehal po dlouhou dobu a nemecke obyvatelstvo do kraje prineslo své zkušenosti, kulturu i stavitelské umení. Z druhé strany se v techto stavbách uplatnuje i dedictví cihlové slezské gotiky, kterou reprezentuje napríklad gotický mariánský chrám v Opave.

A zpatky k Bohuminu - trocha historie: Bohumín se svým okolím puvodne náležel k Ratiborskému knížectví, pozdeji byl centrem samostatného stavovského Bohumínského panství, jehož území bylo roku 1742 rozdeleno mezi Habsburskou monarchii a Prusko. Ceská cást tohoto panství dnes již celá náleží k mestu Bohumín a tvorila ji katastrální území Kopytov, Nový Bohumín, Pudlov, a Starý Bohumín. V rámci Habsburské monarchie bylo Bohumínské panství administrativne zacleneno do Tešínského okresu, tj. Ceského království. Dne 1. kvetna 1847 pak do Bohumína dorazil první vlak - mesto tak bylo na Severni drahu cisare Ferdinanda v prvnich letech jeji existence. Ale nebylo to jen tak - prave v roce 1847 musela být železnicní stanice pro odpor bohumínských autorit postavena nikoli u tehdejsiho centra mesta (dnes Stary Bohumin), ale na katastru sousední obce Šunychl. Kolem nádraží zacala již brzy vyrustat nová osada, která zanedlouho predstihla velikostí jak Šunychl, tak i puvodní Bohumín (Starý Bohumín) - roku 1847 se tak de facto zacala datovat historie dnesniho Noveho Bohumina, ktery se zacal rozrustat kolem noveho nadrazi. Pro zajisteni spojeni nadrazi a tehdejsiho Bohumina (dnes Stareho) pak bylo na zacátku 20. století rozhodnuto o výstavbe dnes jiz neexistujici tramvajové dráhy spojující nádraží v Novém Bohumíne se Starým Bohumínem (viz nedaleka keska Tramvajova vozovna Bohumin). Dnešní nový Bohumín vznikal, jak bychom řekli dnes, na zelené louce, ale o to více se na konci 19. století rozvíjel - jak je patrné z obrázku níže, v krátkém čase vznikla impozantní řada budov, které vytvořily nové centrum města...

Od roku 1919 náležel Bohumín k Ceskoslovensku. Období prumyslové revoluce vyvolalo silný nárust obyvatelstva, takže byl 16. ríjna 1924 Bohumínu udelen statut mesta. S tím souvisel stavební boom na území dnesniho Noveho Bohumina po celou druhou polovinu 19. stoleti a do znacne miry take prvni polovinu stoleti dvacateho. Tim se dostavame k samotne kesi.

Jak na to? Pri hledani finalky si projdete nekolik mist s ukazkami cihlove architektury a finalka je - samozrejme - take blizko jednoho z nich. Cache ma sice 7 stagi, ale v tomto pripade se neprojdete daleko - vetsina stagi je velmi blizko sebe a celkove by vam to nemelo zabrat vice nez hodinu (pokud si tedy neudelate cestou obcerstvovaci zastavku - viz bonusova lokalita :)). Prvni stage se nachazi na uvodnich souradnicich, tak vzhuru na ni!

Prvni cihlove obytne domy - okoli nadrazi

Jak uz bylo receno, dnesni Novy Bohumin zacal vznikat kolem nadrazi po roce 1847. A take v blizkosti nadrazi - na dnesnich ulicich Nadrazni a 9. kvetna - naleznete do znacne miry zachovale stavby zdejsi cihlove architektury. Jednoduche obcanske domy, jejichz architektonicke "bratrance a sestrenice" naleznete zejmene ve mestech na polske strane Slezska, napr. v Katowicich. A prave sem vas zavedou uvodni souradnice...

Stage 1 : Uvodni souradnice

Ukol pro vas zde je jednoduchy: spocitejte kolik cihlovych domu stoji v teto casti ulice 9. kvetna (tj. mezi kruhovym objezdem a tridou dr. E. Benese). To je vaše císlo A.

Poznámka: jde jen o domy primo v ulici, nikoli na dvorku a dal.


Cihlovy dum na ulici Nadrazni Mezi ulicemi 9. kvetna a Nadrazni
Cihlovy dum na ulici Nadrazni Mezi ulicemi Nadrazni a 9. kvetna


Puvodní budova mestské radnice


Obecní úrad se na území obce Šunychl-Bohumín-nádraží nacházel od roku 1886. Nemel ale své vlastní prostory a potrebné místnosti si pouze pronajímal. Puvodni budova mestske radnice Na základe rozhodnutí obecního výboru zde byl trvale prestehován z šunychelského gruntu c. p. 14, kterému se v soucasné dobe ríká Janeczkuv statek. Obecní kancelár získala stálé sídlo teprve až v roce 1894, kdy jí byla vyhrazena jedna z prostornejších místností v nove postavené školní budove nemecké obecné školy vedle rozestaveného rímskokatolického filiálního kostela. Ovšem již ve školním roce 1898 až 1899 bylo potreba tuto obecní místnost adaptovat pro nedostatek místa na trídu.

Se stavbou radnicní budovy c. p. 225, kterou realizovala stavební firma zdejšího architekta Josepha Bergera, se proto zacalo již v únoru roku 1898. Veškeré stavební práce, které si vyžádaly financní náklady ve výši témer 32 tisíc zlatých (témer 64 tisíc korun), byly dokonceny již v zárí 1898. V hlavním traktu se nacházela zasedací sín, dvanáct kancelárí, ctyri komory a tri malé byty, kdežto v zadním traktu pouze tri obecní cely. Ve stejném roce 1898 vzniklo pred budovou obecního úradu také námestí. K jeho jedinému rozšírení došlo v roce 1923 odkupem pozemku za 72 tisíc korun ceských na severní strane námestí. Po zrušení nemeckých škol v roce 1945 byl mestský úrad prestehován z budovy c. p. 225 do sousedního rozsáhlého komplexu budov bývalé obecné nemecké školy (presneji nemecké dívcí a chlapecké obecné a obcanské školy) a nemeckého reformního reálného gymnázia c. p. 158, kde zpocátku v letech 1894 až 1898 již jednou sídlil. Puvodní budova radnice byla v roce 1953 plne adaptována na okresní zdravotnické stredisko, kam byla z lužkové cásti bohumínské nemocnice prenesena, s výjimkou chirurgie, veškerá ambulantní péce. V soucasné dobe prízemí puvodní budovy radnice opet slouží svému úcelu. Po rekonstrukci se zde od poloviny roku 2005 nachází živnostenský a právní odbor Mestského úradu Bohumín.


Stage 2 : N 49° 54.200 E 018° 21.512

Tyto souradnice vas zavedou na hlavni bohuminske namesti primo pred puvodni budovu radnice.

Ani zde neni vas ukol slozity: nad vchodem do budovy jsou vytvarovane ornamenty, na nichz je umistena kovova ozdobna konstrukce. Spocitejte kolik kovovych listku ma tato kovova ozdoba uprosted. To je vaše císlo B.

Architektonický komplex soucasné budovy radnice



Dnešní budova radnice vznikala postupne jako komplex školních budov na konci 19. a zacátku 20. století. Namesti s budovou radnice a katolickym kostelem na prelomu 19. a 20. stoleti Na konci 19. století existovalo v tehdejší obci Šunychl-Bohumín-nádraží (dnešní Nový Bohumín) nekolik typu škol, které však kapacitne nedostacovaly poctu žáku. Proto se vedení tehdejší obce rozhodlo, že postaví školu novou, na kterou prispeje cástkou 10 tisíc zlatých také Severní dráha. K výstavbe byla vybrána parcela hrabete Larisch-Mönnicha, která sousedila s jeho jiným bývalým pozemkem, na nemž se práve stavel katolický kostel, a obec mu za nej zaplatila pres tri tisíce zlatých. Stavbu obec zadala 15. kvetna 1893 místnímu staviteli Josefu Bergrovi za 42 tisíc zlatých. Ostatní práce k zarízení budovy získali ruzní podnikatelé. Celková cástka vyclenená na stavbu školy byla 52 tisíc zlatých. Rozpocet ovšem nebyl dodržen, jen samotný stavitel obdržel nakonec 44 tisíc zlatých. Stavba byla do konce roku 1893 zastrešena a dokoncena byla na jare roku 1894. Její slavnostní vysvecení probehlo 16. zárí 1894. Po ctyrech letech provozu této školy se ukázalo, že její prostory opet nestací rostoucímu poctu žáku. V roce 1898 musel být adaptován byt školníka a byt zatímního ucitele na další dve ucebny a v témže roce vypovedela škola obecnímu úradu nájem jedné místnosti pro úradování. Byla v ní totiž umístena šestitrídní nemecká obecná škola chlapecká a dívcí, jejíž nekteré trídy mely navíc paralelky. Celkem bylo na škole devet tríd a stále jedna ucebna chybela. Tehdy školu navštevovalo 632 žáku a žákyn. Tuto puvodní škola tvorí levý roh soucasné budovy radnice s frontou ke katolickému kostelu a asi do poloviny soucasné prední fronty budovy mestského úradu na dnešní námestí T. G. Masaryka.


Namesti s budovou radnice a katolickym kostelem v pozadi V roce 1911 založila obec Šunychl-Bohumín-nádraží obecní reformní reálné gymnázium s nemeckým vyucovacím jazykem. To bylo umísteno do první školní budovy na rohu námestí T. G. Masaryka z roku 1893 až 1894. První trída (prima) gymnázia pro 36 chlapcu a ctyri devcata byla otevrena 15. zárí 1911. Reditelem gymnázia se stal František Günzel. Škola patrila obci. Od zárí školního roku 1912 až 1913 pak byla otevrena druhá trída (sekunda). V dalších letech byly postupne otevírány na gymnáziu další trídy. V roce 1918 to byla oktáva. První maturitní zkoušky se na gymnáziu konaly v roce 1919. Gymnázium bylo zestátneno 20. prosince 1920. Jak se toto gymnázium postupne rozširovalo, vytlacovalo žáky obecné i meštanské školy i z první prístavby školní budovy z roku 1898 a obsadilo ve školním roce 1924 až 1925 celou prední cást soucasné budovy radnice ve smeru na námestí T. G. Masaryka, kde melo 13 uceben a 8 pomocných místností. V tomto školním roce navštevovalo Nemecké státní reformní reálné gymnázium 419 studentu a 89 studentek.


Soucasnou budovu MeÚ používaly nemecké školy až do roku 1940. Tehdy byl k 1. dubnu 1940 ustanoven nový správní obvod Nový Bohumín-venkov, pod nejž spadaly všechny dosud samostatné obce na Bohumínsku. Za té situace se tehdejší nemecký starosta mesta Nového Bohumína, ve které se v roce 1924 promenila obec Šunychl-Bohumín-nádraží, rozhodl premístit úrad z dosavadní budovy radnice na dnešním námestí T. G. Masaryka, do sousední školní budovy. Školy se prestehovaly do budov po zrušených ceských školách. Bývalý komplex školních budov se tak promenil v radnicní budovu, kterou zustal bez prerušení až do soucasnosti. [Zpracovano podle: http://www.mesto-bohumin.cz]

Stage 3 : N 49° 54.242 E 018° 21.454

Souradnice vas zavedou o par desitek metru dal, pred hlavni vchod do mestske radnice, drive nemecke skoly. Konkretne primo zde, pred vchodem uvidite puvodni a nedavno zrekonstruovany meteosloupek a ten vas bude zajimat.

Vas ukol je nasledujici: na jedne z informacnich tabulek na meteosloupku naleznete udaje o velkych povodnich v Bohumine. Spocitejte kolik velkych povodni bylo v Bohumine zaznamenano v 17. stoleti. To je vaše císlo C.

Katolický kostel Božského srdce Páne

O stavbe kostela v blízkosti bohumínského nádraží se zacalo uvažovat již v roce 1877. Oficiální návrh na jeho realizaci schválilo zdejší obecní zastupitelstvo 26. prosince 1889. Vstupni portal katolickeho kostela O dva roky pozdeji se v cervnu roku 1891 konala ustavující schuze Katolického spolku pro výstavbu kostela, jehož predsedou byl zvolen prednosta železnicní stanice Karl Wacha. Cleny výboru se stali bohumínský farár Anton Ignatz Kaschitzka, bohumínský kaplan Eduard Georg Linzer, vrchní inspektor financní stráže Ernest Appel, prednosta železnicní stanice Joseph von Portenschlag, královský pruský reditel expedice Augustin Tschusch, reditel pošty Adolf Wawra a ucitel Karl Postuwka.

>Plány nového kostela, které vypracoval zdejší stavitel Josef Berger, predložila 2. února 1892 delegace spolku vratislavskému kníže-biskupovi Georgovi Koppovi. Ten požadoval drobnejší úpravy, a proto predal tyto plány k prepracování dómskému architektu Richardu Völkelovi. Až poté v kvetnu téhož roku je na letním sídle vratislavských biskupu Jánském Vrchu v Javorníku Georg Kopp schválil. Rozpocet stavitele Josefa Bergra na stavbu nového kostela z 18. kvetna 1892 pocítal s náklady kolem 45 tisíc zlatých. K puvodnímu rozpoctu vznikl 5. prosince 1894 dodatek na pokrytí puvodne neplánovaných prací, který byl vyšší zhruba o 7 tisíc zlatých. Konecné vyúctování skutecných stavebních nákladu však nakonec 16. ledna 1896 delalo témer 56 tisíc zlatých. Tyto cástky mnohonásobne prekracovaly možnosti obce a místních verících, kterí mezi sebou organizovali dobrovolné sbírky. Nebýt proto velkorysých daru, ke stavbe kostela by v zrejme nedošlo. Napríklad vratislavský kníže-biskup Georg Kopp daroval na výstavbu kostela 30 tisíc zlatých, Výhradne privilegované c. k. Severní dráhy císare Ferdinanda prispely cástkou 5 tisíc zlatých, clenové Katolického spolku pro výstavbu kostela darovali 2 tisíce zlatých, majitel rourovny Albert Hahn venoval 1200 zlatých, cástku 400 zlatých poskytly spolecnosti pro rafinaci minerálních oleju a 50 zlatých daroval na stavbu kostela olomoucký arcibiskup Theodor Kohn. Stavební parcelu bezplatne poskytl hrabe Heinrich Larisch-Mönnich.

Slavnostní posvecení základního kamene se uskutecnilo 12. zárí 1892. Samotná stavba kostela v novogotickém stylu z cervených neomítaných cihel, tzv. typ backsteingotiky, byla dokoncen na podzim roku 1894. Podle dochovaných dobových zpráv probíhaly stavební práce velice pomalu. Cihly, ze kterých je kostel postaven, s nejvetší pravdepodobností dodal ze své cihlárny v polských Krzyzanovicích hrabe Carl von Lichnovský. Kríž umístený na veži kostela, do jehož báne byly vloženy nejruznejší listiny týkající se jeho vzniku, samotné stavby a zasvecení kostela, byl spolu s tehdy platnými kovovými a papírovými penezi posvecen 27. zárí 1894. Mobiliár kostela porizovali postupne i nekolik let po jeho dokoncení. Kostel Božského Srdce Páne v Šunychlu-Bohumíne-nádraží byl posvecen bez úcasti biskupa 24. listopadu 1895. Slavnostne vysvecen byl 7. cervna 1896 samotným vratislavským kníže-biskupem Georgem Koppem. Pravidelné nedelní bohoslužby se v kostele zacaly konat v roce 1896 v nemeckém a polském jazyce, ceské bohoslužby však slyšeli verící až od roku 1921. Duchovního do kostela privážel na bohoslužby z Bohumína-mesta (dnešního Starého Bohumína) kocár a mel tak nárok na vyplacení odmeny od patrona kostela ve výši 1 zlatého. Duchovního kocár privážel do kostela až do zrízení expozitury v roce 1898. Od roku se 1900 pak stal samostatnou farností.

Stage 4 : N 49° 54.249 E 018° 21.421

O dalsich par desitek metru dal, vedle mestske radnice, prijdete prave k tomuto bohuminskemu katolickemu kostelu. Pred vstupem do kostela uvidite vpravo mramorovy kriz s nemeckym napisem.

Vas ukol je nasledujici: ve spodni casti krize pod nemeckym napisem naleznete 3 cislice. Presneji dve cisla: jedno jednociferne a jedno dvouciferne. Ale berte je jako jedno trojciferne. Provedte ciferaci, tedy scitejte vsechny cislice v cisle az vam vyjde cislo jednociferne. To je vaše císlo D.

Budova rímsko-katolické fary

Budova rimskokatolicke fary Dalsi "duchovni" budovou ve slezskem cihlovem stylu je budova mistni fary. Stavbu rímskokatolické farní budovy z cervených neomítaných cihel, která smela až do roku 1918 používat oznacení „Kaiser Franz Joseph Jubiliumspfarre“, provedla v letech 1904 - 1905 stavební firma Richarda Munka (autora projektu) - dnešní podobu získala pri prestavbe v letech 1936 - 1937.

Stage 5 : N 49° 54.279 E 018° 21.399

Na budove fary uvidite zlatozlute tabulky s cernym textem: Na jedne z nich je uvedeno trojmistne cislo.

Vas ukol je nasledujici: provedte ciferaci (tj. soucet jednotlivych cislic az vam vyjde jednociferne cislo) cisla uvedeneho na tabulce. To je vaše císlo E.

Evangelický kostel Slezské evangelické církve augsburského vyznání

Pohled na evangelicky kostel v Bohumine Pozemek na stavbu evangelického kostela v Bohumíne-Šunychlu-nádraží daroval hrabe Heinrich Larich-Mönnich. Základní kámen pro stavbu kostela byl položen 12. srpna 1900.

Samotnou stavbu kostela podle plánu vypracovaných brnenským architektem Juliem Leischnigem realizoval bohumínský stavitel Josef Berger. Celkové náklady se pohybovaly ve výši zhruba 60 tisíc korun. Cást potrebných financních prostredku krome obecního zastupitelstva, místních prumyslníku a verících darovali také verící z Nizozemí, Nemecka a Švédska. Ze Švédska konkrétne Schwedisch Gustav-Adolf-Verein (Švédský spolek Gustava Adolfa). Slavnostní posvecení kostela vystaveného ve tvaru latinského kríže v novogotickém stylu, tzv. typ backstein gotiky z cervených neomítaných cihel, se uskutecnilo 15. ríjna 1901. Generální oprava tohoto kostela, pri níž získal dnešní podobu, byla dokoncena v roce 1974. V soucasné dobe slouží stejne jako v minulosti k bohoslužebným úcelum nejen Slezské církve evangelické augsburského vyznání, ale také nekolika dalším evangelickým (protestantským) církvím.

Stage 6 : N 49° 54.309 E 018° 21.337

Souradnice vas navedou do maleho parciku vedle evangelickeho kostela. V parciku na danych souradnicich uvidite pomnik vyznamnemu polskemu (ano, polskemu) rodakovi.

Vas ukol je nasledujici: na pomniku je tabulka s udajem, kdy vybudovalo mistni polske sdruzeni PZKO spolu s mestskym NV tento pomnik, a to ve formatu 196F. To je vaše císlo F.

Bonus: Kuželna

Toto neni regulerni stage, ale pouze ukázka toho, ze v cihlovem stylu byly staveny nejen budovy duchovni, ale i tak nezbytne stavby jako restauracni zarizeni - v tomto pripade spojene se sportovnim vyzitim. Zasveceni jiste vedi, o co jde :) Vyprahne-li vam v horkem pocasi po dlouhe prochazce v hrdle, muzete tady obdivovat cihlovou architekturu na zahradce u vychlazeneho ostravarku nebo sklenky kofoly. Nutno rici, ze stavba jiz davno neoplyva stylovou cistotou, ale svuj ucel plni vice nez dobre :) A budete odtud mit vyhled na predposledni stage cele multiny...
 
Bohuminska Kuzelna
- ne zcela cista ukazka cihlove architektury :)
Vyhled na (pred)posledni stage
...bohuminsky Manhattan
Kuzelna - ne zcela cista ukazka cihlove architektury :) Vyhled na bohuminsky Manhattan

 

Bohumínský Manhattan... nebo Bronx? :)

Tento na tehdejsi dobu a zdejsi pomery "mrakodrap" byl postaven za 2. svetove valky, kdy byl bohuminsky zeleznicni uzel vyrazne rozsirena modernizovan (samozrejme pod nemeckou taktovkou). Tato tajemna výšková budova je budovou lokomotivního depa z roku 1943.

Do 70. let se jednalo o nejvyšší budovu ve meste, dlouho vybavenou výtahem »páternoster«. Technickou lahudkou je dale skutecnost, ze v nejvyssim patre byly umísteny nádrže o objemu 300 tisíc litru, sloužící jako vodojemy s vodou pro parní lokomotivy.

Stage 7 : N 49° 54.238 E 018° 21.761

Souradnice vas navedou primo pred tento vezovy dum. Rozhodne stoji za prohlidku, i kdyz uz se jedna o neco mladsi ukazku zdejsi architektury, v tomto pripade spise ciste nemecke nez slezske. Z predni strany ma budova velke mnozstvi ctvercovych oken.

Vas ukol je nasledujici: spocitejte celkovy pocet techto ctvercovych oken (tedy nikoli uzkych podlouhlych) na teto predni strane budovy. Znovu provedte ciferaci (soucet cislic na jednociferne cislo). To je vaše císlo G.

Final


A jak na finalku? Finalni souradnice jsou:

N 49° 5A.(B-4)G(F+E)
E 018° 2D.CDF


Abyste meli predstavu, kde se nachazite, vezte, ze blizka budova je bývalou klášterní dívcí školou Rádu chudých školských sester de Notre Dame z roku 1900. Jake je urceni stavby dnes, zjistite jiste sami :)

K samotne cachi: Jedna se o malou plastovou krabicku, ktera obsahuje logbook, propisku, tuzku, pravidla a logbook (predsednicky). vejdou se do ni standardni TB, GC a CWG. Jine veci v ni prosim nemente. GC, TB a CWG naopak mente vesele.

Davejte prosim velky pozor na mudly! Snazil jsem se, aby i takto ve meste nebyl na tuto small kes moc vyhled z frekventovanych ulic a domu, ale uplne stoprocentne to tady mozne neni, takze budte prosim opatrni pri vyzvedavani, logovani i ukladani kese. A prosim o dukladne uzavreni kesky, at obsah nenavlhne. Diky diky! :)




¨ Update 2018: V roce 2018 bohumínský městský úřad spustil projekt Naučné stezky po stavbách z červených cihel. Ten dokonce obdržel ocenění Komunální projekt 2018. Věřím, že i tato moje letitá keška byla jednu z inspirací pro tento bohulibý počin bohumínské radnice :) A jsem rád, že od doby založení této kešky se stav většiny "červených" staveb výrazně zlepšil a je to opravdu jedinečná kulturní pamětihodnost města Bohumína.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ:] Nm ohqrf boqvibing pvuyl, cbqvirw fr xhql grpr ibqn! [EN:] Jura lbh jvyy nqzver gur oevpxf jngpu sbe gur cynpr jurer gur jngre vf ehaavat!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)