Skip to content

OCD - jsme tu pro Vas Mystery Cache

This cache has been archived.

100Dteam: šup s ní za ostatními do archivu, ať je prostor pro novinky...

More
Hidden : 5/23/2009
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Na uvodnich souradnicich cache nehledejte, ukazuji na vchod do arealu psychiatricke lacebny. Muzete zde zanechat svoje geovozidlo.


     Jsem psychiatrem v psychiatrické lécebne v Dobranech (asi 14 km od Plzne). Zabývám se, jak to již bývá, poruchami psychiky cloveka. Mou specializací jsou specifické poruchy osobnosti (dríve nazývané psychopatie). Dle Mezinárodní klasifikace nemocí 10. revize(dále jen MKN 10) jsou tyto chorobné stavy oznaceny F60-F62.

     Patrí mezi ne napríklad:
F60.0 Paranoidní porucha osobnosti
F60.1 Schizoidní porucha osobnosti
F60.2 Dissociální porucha osobnosti (antisociální)
F60.3 Emocne nestabilní porucha osobnosti
F60.5 Anankastická porucha osobnosti (obsedantne kompulzivní)(OCD)
F60.6 Anxiosní (úzkostná) osobnost
F60.7 Závislá porucha osobnosti
F61.0 Smíšené a jiné poruchy osobnosti
F62 Pretrvávající zmeny osobnosti, které nelze prisoudit poškození nebo nemoci mozku
F62.0 Pretrvávající zmeny osobnosti po katastrofické zkušenosti
F62.1 Pretrvávající zmena osobnosti po psychiatrickém onemocnení

     Se všemi pacienty jsem si vedel rady, až do roku 2001. To se v Cechách, od 1.6. zapocala psát novodobá historie psychických onemocnení. Nekolik let po té, se razantne zvýšil pocet pacientu postižených (F 60.5), tedy obsedantne kompulsivní poruchou. V USA zapocal tento rapidní nárust 3. 5. 2000. Je to jev, který se zatím nepodarilo zcela objasnit, mnoho vedcu zabývajících se touto problematikou po nekolika letech s výzkumy skoncovalo, u velké vetšiny z nich dokonce OCD propukla v té nejvážnejší podobe.

     OCD (obsedantne-kompulsivní porucha) je neurotická porucha u nás postihující v ruzném rozsahu zhruba 2 až 3 procenta lidí. Osobne si myslím, že císlo uvádené v odborné literature se neustále zvyšuje a v posledních letech je jeho nárust velmi razantní.

     Základním symptomem OCD (obsedantne kompulzivní poruchy) jsou obsese: nechtené, vtíravé myšlenky, obrazy, impulzy. Spolu s obsesemi prichází iracionální a silný (nekdy až nesnesitelne) pocit strachu a další velmi silné pocity napetí a vnitrní tenze.. Obsesí –nutkavých myšlenek a tím i nepríjemných pocitu, které prinášejí - se clovek snaží zbavit. Domnelou úlevu od potíží mu prináší rada urcitých "pravidel", tzv. rituální chování. V závislosti na povaze konkrétní OCD muže jít o nejakou neustále se opakující cinnost (opakované mytí rukou, kontrolování - zda nejsem sledován,…, ujištování se, prerovnávání predmetu, potreba dotýkat se urcitých objektu,…) nebo myšlenkovou aktivitu (odríkávání urcitých slov, prepocítávání, vybavování si urcitých scén). Casto si uvedomuje nesmyslnost takového chování a zbytecnost rituálu (které odvádejí pozornost od toho, cemu se skutecne venovat chce). Provádí je však, protože v nich vidí jedinou možnou úlevu od strachu a dalších potíží, myšlenek, napetí. Každý vynechaný rituál je totiž "potrestán" další "dávkou" obav a myšlenek zamerených na urcitý cíl. Naneštestí však rituál prináší jenom krátkodobou úlevu. Proto je clovek nucen opakovat ho znovu a znovu, pod vidinou toho, že se toho napetí "snad jednou zbaví".Druhým symptomem jsou kompulze(nutkavé chování), v ty vetšinou precházejí již zmínené obsese. Kompulze zahrnují napr.
1. vytvárení "bezpecných zón", kam nesmejí ostatní
2. snaha vyhnout se nebezpecným situacím, kde hrozí nákaza (tyc v autobuse, nádobí v restauraci atd., proste vše, co mohl prede mnou použít nakažený clovek)
Do síte kompulzí se nekdy mohou chytit i rodinní príslušníci. Mohou být vedeni k tomu, aby neustále pacienta ujištovali, cistili veci, udržovali prísná hygienická pravidla, manipulovali s vecmi, které osoba s OCD považuje za "kontaminované" atd. To bývá prícinou ruzných konfliktum, které se zacínají objevovat tím casteji, cím více bývá okolí temito "pravidly" omezováno.

     Velmi casto se strach zesílí, pokud osoba prijde do kontaktu s jeho spouštecem. Ruzné typy OCD mají ruzné spouštece strachu (napr. u velmi castého typu projevujícího se strachem ze špíny a z nákazy nemocí je to klika u dverí, podání ruky; u jiných typu OCD muže být spouštecem pohled na cizí osobu, prectení nejakého slova, kontakt s urcitým císlem, barvou, urcitá myšlenka a podobne). OCD jejímž spouštecem jsou práve jmenované urcité myšlenky, kontakt s císly, myšlenkové operace a pravdepodobne i pohyb v urcitých prostorech at již ve meste, nebo ve volné prírode, v posledních letech (2006-2009) neúmerne narustá. Podobne jako u fóbií se clovek spoušteci snaží vyhýbat, u této nové formy OCD však toto neplatí, clovek je plne pohlcen a nemá nejmenší touhy vyhýbat se nicemu, co v nem tenzi vyvolává. V tom je z lékarského hlediska tato forma obsesí nebezpecnejší, v nekterých prípadech se dá dokonce prirovnat k drogové závislosti, která je jak psychická, fyzická, tak i sociální.

     Neustálý tlak obsesí a provádení urcitého chování je hodne vycerpávající, zvlášte když se clovek snaží chovat „normálne“. F 60.5 velmi zasahuje do osobního, pracovního i partnerského života. Predevším v pracovní rovine je to znacný problém, nebot takto postižení lidé se v pracovní dobe nevenují svým pracovním povinnostem a casto se pohybují ve svém vnitrním svete, ocividne neustále nad necím premítají a ve vetšine prípadu nedockave cekají na konec pracovní doby. Jiste, si dovedete predstavit, jaká katastrofa muže nastat, zavoláte-li na telefonní císlo 158 a telefonát by vyrizoval takto postižený clovek?
Po nejaké dobe se zacínají objevovat vedlejší príznaky: roztekanost, nervozita, únava, vážnejší forma muže mít na svedomí depresivní nálady, ztrátu zájmu o život, problémy v komunikaci s ostatními lidmi.

     Clovek postižený OCD typicky svoje problémy tají. "Ty myšlenky" považuje za slabost a/nebo za projev nejaké abnormality. Podobné je to s nutkáním provádet rituály. Ty casto provádí mimo pozornost ostatních, skrývá je. Proto trvá v prumeru pres 10 let než vyhledá odbornou pomoc. Bohužel casto ve fázi, kdy už je pro nej život s touto neurózou nesnesitelný. Platí, že cím dríve se s lécbou zacne, tím je úspešnejší. Lécba OCD obvykle zahrnuje psychoterapii, jednou z metod, která se dnes ukazuje jako velmi efektivní je kognitivne-behaviorální psychoterapie. Behem ní je clovek zámerne vystavován situacím, kdy se obsese objevují (tzv. expozicím) a ucí se jak zacházet s nimi a s nutkáním provádet rituály. Nekdy se lécba obejde úplne bez léku, pokud jsou však symptomy OCD vážnejší, bývají léky predepisovány. Pri OCD se tyto léky podávají delší dobu (a to i pri vymizení potíží), minimálne 1/2 roku, casto však déle. Lécba se potom ukoncuje postupne.K ustálení hladiny serotoninu dochází po 3 týdnech od zahájení lécby, úcinek na obsese se však zacíná projevovat pozdeji (nekdy i 2-3 mesíce).

     Zatím neexistuje jednoznacná prícina rozvinutí OCD. Podle rady odborníku za ní muže špatná hladina urcitých látek v mozku. Svuj vliv muže mít i prostredí, ve kterém clovek vyrustá. At už jsou obsese jakékoliv, základní princip OCD zustává stejný a lécba je podobná. Typu OCD existuje nekolik. Výcet, který vám predložím není zdaleka kompletní, obsahuje jen nejcastejší z nich. Jsou to:
1.strach z necistot a z nákazy
2.prehnaná odpovednost za své jednání (strach z vlastní chyby, násilné predstavy apod.)
3."magická" OCD (fixování na císla, barvy, ruzné objekty apod.)
4.pohybové a dotykové rituály (potreba pohybovat se urcitým zpusobem, dotýkat se objektu, manipulovat s nimi...)
5.shromaždování objektu (hoarding)

     Druhy ocd: Zámerne zde uvádím jen nekteré typy, které se týkají mého problému, ostatní mají pro OCD boom jen nepatrný význam.
Hyperresponsibilní OCD: Hyperresponsibilita, což by se dalo preložit jako "prehnaná odpovednost"je jedním z typu OCD. Nekteré z lidí s touto formou by okolí oznacilo za "prehnané puntíckáre". Ráno neodejdou do práce dríve, než desetkrát zkontrolují, zda je vypnutý sporák ci zavrená všechna okna. Presto je každou chvíli trápí strach, predtucha že "nekde udelali chybu" a nutkání "tu vec" znovu zkontrolovat.
Magická" OCD: Už od pradávna lidé používali nejruznejší pomucky, které jim mely prinášet štestí a pomáhaly odvrátit nebezpecí. At už šlo o konkrétní barvu, nejaké císlo, talisman pro štestí, nebo cokoliv jiného, takové veci byly vždy svázány s urcitou "magickou mocí". Jedna z forem OCD má koreny v techto pradávných rituálech a predtuchách - ríkáme jí "magická OCD". Pri této variante lidé spoléhají na ruzné talismany (v posledních letech predevším malé podezrelé krabicky) a dodržování „magických“ rituálu. Rituály mají pomáhat pred cernou barvou – symbol smrti, príliš temnou oblohou pokrytou neprostupnými mraky, obavám z pátku 13. a tak podobne - se však muže za prispení OCD vymknout kontrole natolik, že zacne cloveka zcela ovládat. Pohybové a dotykové rituály. Tato OCD zahrnuje napr.:
• nutkání tvárit se "korektním" zpusobem a vytváret navenek zvláštní, nenápadné pózy
• nutkání provádet pohyby symetricky nebo jiným, podivným, zpusobem
behem chuze nutkání pohybovat se jen po urcitých trasách nebo "správných" bodech
• potrebu opakovat urcité cinnosti (napr. sedání si, vstávání, zavazování tkanicek, procházení dvermi ci jinými místy)
potrebu dotýkat se zábradlí, plotu, lavice pred usednutím nebo vstáváním.
• …
Tuto formu OCD delí Dr. Penzel do nekolika kategorií. Jedna z nich se prekrývá s "magickou OCD", navenek nesmyslné a pro okolí prinejmenším zvláštní pohyby(zavázání již zavázaných tkanicek) jsou provádeny proto, aby dotycná osoba odvrátila nejaké riziko. Druhá skupina lidí s pohybovými rituály takové pohyby provádí proto, aby "uzavrela kruh". Jejich obsese mají totiž podobu nutkání dokoncit neco, co "má být uzavreno". Predmety musejí být usporádány v urcitém poradí, nekteré objekty musí být na konkrétním míste apod. Jedna z variant OCD, tzv. "hoarding" se vyznacuje tím, že clovek má potrebu shromaždovat predmety urcitého typu. Mohou to být staré tiskoviny, obaly od potravin, krabice,hracky,.geobordel..


     Sám zatím nevím, jak s tímto boomem bojovat, duležité je, uvedomit si nebezpecí, které lidstvu hrozí, snažit se nepricházet do kontaktu s lidmi, kterí mají patrné príznaky, nebot ac psychické nemoci nejsou nakažlivé, je veliká pravdepodobnost, že „nemocní“ vás zatáhnou do svého sveta a vy už nebudete mít sílu ho opustit.

…kde mám svou GPSku?????!!!!!


Jsem pevne presvedcen, že ti z Vás, nejvážneji nemocní vyhledají neprodlene po zverejnení téte keše pomoc v míste finálních souradnic. Doporucuji jim však, zvážit vyhledání odborné pomoci v míste výchozích souradnic (jsme tu preci pro Vás).
Pro FTFkare je zde pripravena odmena. Pri rekonstrukci se menili zámky a tak jsem pro Vás schoval jeden opravdový klíc od dverí v blázinci. Treba se Vám jednou bude hodit.
Logbook pri vracení nejprve vsunte do vícka a pak krabicku zavrete.
Souradnice jsou v textu skryty takto: N 49° ??.??? E 013° ??.???


O tom, zda jste hledali spravne se muzete presvedcit na nasledujicim odkazu.

Kontrola souradnic doplnena dne 3.1.2014



zdroj: vysokoškolské prednášky a literatura s nimi spojená
doslovné citace: premekvihan.net

Additional Hints (Decrypt)

qrfrg bqfgniph, cbhmvw pvfyvpr / cbq xhebh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)