Skip to content

Záchranná stanice zivocichu - detska mysterka Mystery Cache

Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

DOBROVOLNY EKOLOGICKY SPOLEK – ochrana ptactva (DES OP)


je neziskove, odborne zamerene obcanske sdruzeni fungujici na uzemi mesta Plzne a v jeho prilehlem okoli. Spolek byl zalozeny skupinou mladych zacinajicich ornitologu (Karlem Makonem a Vladimirem Stovickem) jako samostatne obcanske sdruzeni 2.12.1992. Organizace se aktivne podili na ochrane prirody v regionu a provozuje Zachrannou stanici zivocichu.


Základním posláním a cílem DES OP je pomáhat volne žijícím živocichum a praktické ochrane naší prírody. Clenové organizace se snaží operativne a pokud možno co nejefektivneji rešit každodenní problémy spolecného soužití lidí a volne žijících zvírat. Posláním organizace není zasahovat do prirozeného prírodního vývoje jednotlivých živocišných druhu ci prírodních zákonitostí, ale poskytovat pomoc pri odstranování konkrétních nežádoucích následku nejruznejší lidské cinnosti, která negativne a nekdy i fatálne zasahuje do dokonalého kolobehu života v prírode. Cílem našeho spolku je nejen odstranovat tyto již vzniklé konkrétní následky, ale hlavne jim predcházet. Clenové organizace rozhodne nechtejí pouze pasivne prihlížet nesmyslnému poškozování naší prírody, jehož rozsah by mel znepokojovat každého rozumne uvažujícího, zodpovedného cloveka!
Mezi klícová témata, poslání a cíle organizace patrí tri základní projekty.

Prvním projektem je provozování Záchranné stanice živocichu v Plzni. Sem patrí zejména pomoc poraneným ci jinak handicapovaným volne žijícím živocichum.



Druhým a neméne duležitým projektem je realizace druhové ochrany volne žijících zvírat, vcetne praktické terénní ochrany prírody.

Tretím a rovnež velice duležitým projektem je ekologická výchova a osveta. Ta výrazne ovlivnuje oba dva výše uvedené okruhy a pomalu se stává nejefektivnejším prostredkem ochrany prírody.



Drobet historie:


Neustále se zvyšující pocty náhodne nalezených zvírecích pacientu, nedostatek prostor, financí a pracovní nasazení skupinky amatérských ornitologu kolem roku 1992 zaujaly shodou okolností trojici podnikatelu, následne statutárních zástupcu spolku. Jmenovite se jednalo o Pavla Samka, Pavla Kováre a Helenu Kaderovou, kterí pomohli hlavne se založením spolku a v jeho nelehkých zacátcích.
První provizorní lécebné zarízení fungovalo již od roku 1991, a to nejdríve pod balkonem u bytovky. To bylo z kapacitních duvodu zrušeno a následne presunuto na soukromou zahradu Heleny Kaderové. Z foliovníku se stala voliéra pro vodní ptáky a ze zdeného prístavku voliéra pro poranené dravce. Cinnost organizace se dostává do regionálních medií a nesmazatelne se vrývá do verejného podvedomí.
Od roku 1993 zajištoval spolek témer ve své vlastní režii a provizorních podmínkách bezplatný servis spojený s provozováním prvního plzenského lécebného zarízení pro volne žijící živocichy.. Rocní príjem pacientu se pohyboval od 50 až do 70 prípadu.Neustále se zvyšující pocet pacientu a zásahu nás smeroval k založení vetšího lécebného zarízení. To jsme spolu s MVDr. Zdenkem Rampichem vymysleli a nechali vyprojektovat koncem roku 1993. Téhož roku zacíná výstavba areálu na pronajatém mestském pozemku v Plzni - Doubravce, na kterém stojí stanice dodnes. Behem dvou následujících let odpracovalo 12 clenu na výstavbe stanice nekolik set brigádnických hodin.
Výsledek jejich snažení byl korunován 22. prosince 1995 úspešnou kolaudací a oficiálním zprovoznením lécebného zarízení.
V roce 1997 vzniká z iniciativy nového clena Kamila Forsta odloucené pracovište DES OP ve Stankove, které pokrývá okres Domažlice a okrajove Plzen - jih. Celkový rocní príjem pacientu se pohybuje od 160 - 250 jedincu. Získáváme stále lepší technické vybavení, první zásahové vozidlo (Škoda 120 L), vysílacky a zlepšujeme i odborný servis pro verejnost.
Rok 1999 není pro organizaci príliš príznivý a krome nepríjemných úsporných opatrení se zacínají projevovat i další existencní problémy. Proto pod jistým ekonomickým nátlakem se spolek nedobrovolne pripojuje k projektu ÚVR CSOP „Národní sít stanic“, aby získal nezbytne nutnou státní financní dotaci. Ze Záchranné stanice ptactva se stává Záchranná stanice živocichu a rozširování zázemí pro savce, plazy ci obojživelníky odcerpává další financní prostredky.
Naštestí 1.1. 2000 vstupuje do hry mesto Plzen a po vzájemné dohode s jeho vedením se DES OP dostává do mestského rozpoctu. Tímto klícovým krokem se spolek vrací ke svým puvodním cílum a zacíná vstupovat do další duležité etapy. Zacínáme realizovat první projekty ekologické výchovy. Výrazne rozširujeme okruh naší cinnosti a rozjíždí na prelomu tisíciletí další tri samostatné projekty (Krmítka do mestských parku, Budky a hnízdní dutiny pro drobné ptáky, Projekt a výstavba nové voliéry pro vodní a brodivé ptactvo v Plzni – Bukovci).
V roce 2002, po 10ti letech dobrovolné cinnosti, uzavírá spolek 1. dubna 2002 historicky první pracovní smlouvu a získává svého prvního zamestnance, kterým je Karel Makon. Ten, s nástupním platem 7.900,- Kc cistého, spolu se smlouvou prebírá i prevážnou vetšinu všech úkolu, povinností, výjezdu a zásahu. V prubehu roku opet zdokonalujeme náš servis a zajištujeme pro mesto Plzen veškeré služby spojené s problematikou volne žijících živocichu. V praxi to znamená, že zajištujeme transfery (presuny) obojživelníku, plazu, netopýru i péci o všechny druhy poranených ci handicapovaných volne žijících živocichu. Rovnež vyjíždíme i k dopravním nehodám a mimorádným prípadum zvírat domácích ci exotických.
V roce 2003 získáváme dalšího významného sponzora, díky nemuž nakupujeme zarízení na kamerové strežení opakovane vykrádaných hnízd vzácných dravcu a sov.
V prubehu celého kalendárního roku 2004 jsou realizovány práce na výstavbe lécebného komplexu pro srncí a cernou zver v polesí Zábelá.
V roce 2006 se zapojujeme do centrálního záchranného systému a navazujeme úzkou spolupráci s profesionálními záchranárskými týmy. Prohlubujeme spolupráci s odchytovou službou mestské policie, služebnami Policie CR a dispecinky HZS. Koncem roku nás zmena majitele pozemku v Plzni Bukovci donutila rozebrat voliéru pro vodní ptáky a vážne zvažujeme rozšírení lécebného zarízení o nové prostory.
V dusledku toho koncem roku 2007 kupujeme díky prízni verejnosti (SMS hlasování) a financní podpore projektu Obcanská Volba Plzenského Prazdroje nový pozemek prímo naproti stávající stanici.


Cache
Tato mystery keš je venována detem a jejím poznáním ptactva. Souradnice musí vyluštit z následujících obrázku:

Silueta Otázka : Zapiš si správné císlo
otázka 1 Jaký pták je na obrázku ?
Káne lesní - 4
Volavka - 5
Holub ( Hrdlicka ) - 6
Výr velký - 7
A -
otázka 2 Jaký pták je na obrázku ?
 Káne lesní - 7
Volavka - 6
Holub ( Hrdlicka ) - 5
Výr velký - 8
B -
Jaký pták je na obrázku ?
Káne lesní - 5
Volavka - 6
Labut - 1
Výr velký - 8
C -
Jaký pták je na obrázku ?
 Káne lesní - 5
Volavka - 7
Labut - 6
Výr velký - 8
D -
Jaký pták je na obrázku ?
Káne lesní - 4
Tetrev lesní - 3
Labut - 6
Výr velký - 7
E -
Jaký pták je na obrázku ?
Káne lesní - 4
Tetrev lesní - 6
Výr velký - 3
Labut - 9

F -

Kešku najdeš na 49° 45. ABC  a  13° 25.DEF
Pro jistotu soucet císel A až F je 27.
Ke kešce není nutné se prodírat roštím, jen zvolte jinou prístupovou cestu. Kes otvirejte spodem.








Additional Hints (Decrypt)

Oevmn ... n fcbqrz.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)