Skip to content

Trat 170 - Pnovany nadrazi Traditional Geocache

Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Železnicní trat (Praha) – Beroun – Plzen – Cheb (v jízdním rádu trat c. 170, úsek Praha – Beroun c. 171) je významnou železnicní spojnicí Ceska a západní Evropy. Dnes je soucástí III. železnicního koridoru, který protíná republiku ve východo-západním smeru (z Mostu u Jablunkova do Chebu). Na celé trati byla v minulosti provedena elektrizace. V soucasné dobe probíhá výmena kolejového svršku za nový a rekostrukce stanic, címž bude moci dojít ke zvýšení rychlosti.

Pnovany
Jméno stanice: 1872 Nový Dvur (Neuhof), 1946 Nový Dvur u Stríbra, 1961 Pnovany
Otevrena: 28. ledna 1872
Umístení: 372,150 km hlavní trat
Nadmorská výška: 414 m.n.m
Význam stanice - zastávky: dopravna s kolejovým rozvetvením na hlavní trati s nákladištem a typizovaná prízemní stanicní budovou. Bez prodeje jízdenek.
Spádová oblast: osada Nový Dvur, rekreacní oblast Hracholusky
Nová a stará (vlevo) stanicní budova Pnovany na pocátku let osmdesátých minulého století.
V lesích schovanou železnicní stanici Pnovany najdeme na hlavní trati Praha - Plzen - Cheb (c. 170), od Plzne je vzdálena 23 km a od Chebu 83 km. Puvodní název stanice Nový Dvur (Neuhof), byl odvozen od pojmenování blízkého poplužního dvora, vlastní obec Pnovany je od nádraží vzdálena 3 km. Železnicní stanice byla zrízena pri stavbe trati z Plzne do Chebu v letech 1870 - 1872 Spolecností Dráhy Františka Josefa. Nejbližší stanice od Nového Dvora byly v pocátcích provozu Tuškov (dnes Kozolupy) a Stríbro - Kladruby (Stríbro). Nový Dvur vzdálenost mezi stanicemi Tuškov a Stríbro delil na polovinu a patrne proto - z duvodu optimálního místa pro križování vlaku, byla stanice založena v odlehlé poloze od vetšího osídlení.
Stanice Nový Dvur mela puvodne pouze tri dopravní koleje v délce 440 metru (kolej 1, 2 a 4), v roce 1900 si stavba trate do Bezdružic vynutila rozšírení kolejište. Pro vlaky lokálky byla položena 6. kolej a 3. kolej k nove vybudovanému skladišti. Cestujícím také zacala sloužit nová, podstatne vetší stanicní budova, která je využívána do dnešních dnu. Trat do Bezdružic odbocovala ze 4. koleje na chebském zhlaví. Rozšírení stanice Nový Dvur nebylo jedinou modernizací prilehlé hlavní trati. Hned na pocátku 20. století, došlo k rozšírení zastávky Úlice - Plešnice na stanici a také k vybudování zastávky Rájov. Zastávku Rájov dnes v jízdním rádu nenajdeme, protože v polovine tricátých let byla prejmenována na Pnovany a od roku 1961 nese název Pnovany - zastávka.
Až do prestavby stanice Pnovany v roce 2007, stála nalevo od soucasné nádražní budovy bývalá stanicní budova z roku 1870. V jejím prostredním vyvýšeném traktu byla vodárna pro dozbrojování parních lokomotiv, po dokoncení nové stanicní budovy v roce 1900, zde vznikly byty a pozdeji sloužila jako sídlo tratového okrsku.
Lepšího napojení stanice Nový Dvur k okolním obcím bylo dosaženo v roce 1913 vybudováním okresní silnice z Pnovan do Cernovic s odbockou k nádraží. V souvislosti se stavbou prehrady, byla silnice v roce 1963 v údolí Mže preložena v délce cca. 3 km a vybudován nový most.

1.kvetna 1924 byla zrušena dopravní služba na trati do Bezdružic a zaveden zjednodušený zpusob dopravy (tj. bez výpravcích ve stanicích, provoz rízen grafikonem a tzv. dirigujícím dispecerem - výpravcím v Novém Dvore). Nový Dvur se stává pro trat lokálky dirigující stanicí. Pocátkem ledna 1930 byla naproti stanici za 6. kolejí dostavena skládka na uhlí pro zbrojení stroju z místní dráhy. Po roce 1936 zacaly docházet do stanice vozové zásilky s materiálem na stavbu pásu pohranicního opevnení, který procházel údolím Mže, v tesné blízkosti stanice. Dramatické události roku 1938 byly dovršeny dne 8. ríjna, kdy se evakuovali zamestnanci stanice i místní dráhy. Dobrovolne zde zustali výhybkári Glaser Fridolin, Havel František, Janda Josef a stanicní pomocník Ziegler Václav. Dne 28. ríjna 1938 byla stanice Nový Dvur predána zástupcum Ríšskonemeckých drah - DRB.
Po skoncení války byla stanice shledána v dobrém stavu, válku pripomínalo jen 10 prostrílených lokomotiv, odstavených na druhé koleji. Behem príslušnosti k DRB byla vybudována za šestou kolejí nádrž na 15 000 litru benzínu pro zbrojení motorových vozu. Zároven došlo ke zrušení uhelné skládky a zbrojení stroju se vrátilo do Bezdružic. Dále bylo za nemecké správy zavedeno do celé stanice elektrické osvetlení a vodovod. Na 3. koleji byla postavena kolejová mostní váha a zabezpecovací zarízení bylo upraveno podle vzoru DRB. K prevzetí trati Nový Dvur - Bezdružice zástupci CSD došlo 26. kvetna a stanice Nový Dvur 28. kvetna 1945. Protokol podepsal za nemecké dráhy bývalý prednosta Ludwig Weiss a za CSD nový prednosta vrchní adjunkt Bohumír Vopava. Pravidelná osobní doprava byla obnovena 2. cervna 1945, a to tremi páry vlaku Plzen - Stríbro a dvema páry vlaku do Bezdružic.
Stále narustající nákladní preprava si vyžádala úpravy kolejište. Nejprve byly v roce 1951, kdy je rekonstruováno chebské zhlaví, prodlouženy dopravní koleje o 100 metru a postaveno nové stavedlo c.2. Križovatkovou výhybkou byly napojeny koleje 2. a 4. na nove zrízenou kusou kolej 4b. K této koleji bylo pozdeji premístena cerpací stanice pro zbrojení motorových vozu a bývala tu garáž pro mechanismy tratového okrsku. V letech 1952 - 1954 byla u 6. koleje vybudována mohutná rampa pro vojenské úcely, zejména nakládání težké techniky posádky v Pernarci. Pro odvoz zeminy tu byla vystavena úzkorozchodná drážka. Po dokoncení rampy došlo k rekonstrukci plzenského zhlaví s vybudováním nového stavedla c.1.
Od 31. prosince 1953 prestává být pro Nový Dvur sousední stanicí Stríbro. Došlo totiž k zahájení dopravní služby v nove dokoncené výhybne Vranov u Stríbra. Zabezpecovací zarízení tu bylo elektrodynamické se svetelnými vloženými návestidly. Lepší propustnost vlaku byla umožnena i náhradou stávající dvouznaké predvesti do Nového Dvora od Chebu, predvestí trojznakou, ke které došlo 25. brezna 1958. Po vybudování výhybny a zastávky Vranov zacal klesat význam zastávky Sulislav, což umocnila ješte likvidace obce Butov v zátope Hracholuské prehrady. Zastávka je dnes obsluhována pouze v letní sezóne nekolika vlaky. Obyvatelé Sulislavi, ležící cca. 2 km od vlakové zastávky na státní silnici, zacali po II. svetové válce radeji využívat casté autobusové spojení.
K 28. kvetnu 1961 byla stanice Nový Dvur prejmenována na Pnovany. V roce 1964 bylo dokoncena Hracholuská prehrada, historické osídlení v údolí zaniklo, ovšem rozsáhlá chatová výstavba na brehu jezera brzy prinesla novou vlnu sezónní frekvence pro trat.
Dalším významným mezníkem v historii stanice Pnovany, byla elektrifikace trati Plzen - Cheb. V roce 1967 byl dne 8. 11. zahájen elektrický provoz v úseku Plzen - Svojšín a od 9. 6. 1968 se jezdí elektricky až do Chebu. V Pnovanech došlo k zatrolejování všech dopravních kolejí, nad 6. kolejí se dalo napetí vypnout odpojovaci. Bez troleje zustala celá 3. manipulacní kolej a kusá kolej 2.a. Zároven došlo 6. cervna 1967 k aktivaci dálkového zabezpecovacího zarízení (DZZ) celé trati Kozolupy - Lipová u Chebu, do nejž byla zapojena i stanice Pnovany. Stavedla c.1 a 2 byla odpojena, všechny dopravní koleje byly osazeny svetelnými petiznakými návestidly, stejne jako vjezdy z obou stran i z lokálky. Mechanické závory na prejezdu silnice Cernovice - Pnovany byly nahrazeny automatickými, prejezd na lesní komunikaci u chebského zhlaví byl zrušen a nahrazen podjezdem (upraveným propustkem). Hlavní trat byla vybavena ctyrznakým autoblokem, což umožnilo její maximální propustnost. Služba výpravcího se stala pohotovostní, pro trat do Bezdružic plnila dále funkci dirigujícího dispecera. Cástecnou prestavbou prošla stanice Pnovany v letech 1984 a 1987, kdy se nejprve rekonstruovalo chebské a o tri roky pozdeji také plzenské zhlaví. Tehdy byla také zrušena kolejová váha na 3. koleji.
Prestavba stanice v letech 2006-2008
Zcela nová kapitola historie stanice Pnovany se zacala odehrávat od dubna 2006 , kdy byla zahájena komplexní modernizace trati Plzen - Pnovany - Stríbro v rámci budování III. tranzitního železnicního koridoru. Velká nakládací rampa u 6. koleje byla využita pro deponii vyteženého šterku, stavební suti a starých betonových sloupu trakcního vedení. Rozmelnení stavební suti a selekci frakcí zajištovala mohutná drticka na pásovém podvozku. Materiál byl na deponii dopravován z celého úseku Plzen - Pnovany prevážne po kolejích.


Kolem rozestaveného podchodu projíždí rychlík do Chebu. Viditelná stavební cinnost na vlastní stanici Pnovany byla zahájena v cervenci 2006 budováním cásti tunelu podchodu s nájezdní rampou u budoucího nástupište lokálky. Dále byly také zahájeny práce na prodloužení podjezdu pod chebským zhlavím tak, aby bylo možné v techto místech dosypat plán stanice. Od Plešnic k Pnovanum byla postupne po etapách budováno teleso pro druhou tratovou kolej, která však byla kompletne dána do provozu až v cervnu roku 2008.

Brzy zjara 2007, byla zborena puvodní stanicní budova z roku 1870. Za své vzalo i mnoho ruzných nevábných skladišt tratového okrsku v jejím okolí a také již dávno opuštené budovy stavedel c.1 a 2. Stavbari zacali betonovat vstupní objekt tunelu podchodu u stanicní budovy. V kvetnu došlo k postupnému vyloucení nejprve sudých, pozdeji lichých stanicních kolejí a k jejich prestavbe. Organizace provozu ve stanici byla v tu dobu velmi obtížná pro omezený pocet kolejí a množství stavebních vlaku a kolejových mechanismu. Ke svému novému perónu mohly vlaky lokálky prijet na konci léta, cestující se však k nemu museli složite dostávat po lávkách a provizorních cestách pres rozbagrovanou plán stanice. Na podzim bylo dokonceno také velké ostrovní nástupište c.2, vcetne jeho zastrešení a podchodu. Stavební ruch ve stanici utichl koncem podzimu, zbývalo dodelat pouze podjezd pod chebským zhlaví stanice.

V kvetnu 2007 bylo snesením koleje c.1 a 3 zahájena prestavba kolejište stanice. Na jare 2008 stanice Pnovany osirela. Stavební práce se presunuly do jednokolejného úseku trati Pnovany - Stríbro a proto bylo nutné na dobu 3 mesícu zcela prerušit provoz. Protože zároven probíhaly rozsáhlé stavební práce na prestavbe stanice Plešnice na zastávku, a na mostu pres silnici u Bdenevsi, autobusovou dopravou byl od 7. brezna do 6. cervna nahrazen provoz v celém úseku Kozolupy - Pnovany - Stríbro. Na pocátku léta 2008 byla modernizace stanice Pnovany dokoncena. Kolejište stanice má celkem 5 dopravních kolejí c. 1,2,3,4,6 o délce 630 až 820 m, manipulacní kolej c. 8 pro odstavení prívesných vozu lokálky. Dále kusou kolej c.6a k nákladní rampe a 4.b k cerpací stanici pro motorové vozy.

Stanice Pnovany dnes slouží predevším k prestupu mezi vlaky na hlavní a regionální trati. Pro dopravní obsluhu okolí má význam pouze v letní sezóne, kdy ožívají stovky rekreacních chat u Hracholuské prehrady. Behem prestavby stanice (patrne na podzim 2007), došlo k zastavení prodeje jízdenek a cekárna již také není normálne prístupná. Obcerstvit se však lze pres léto v lesní hospudce za stanicí, která své služby poskytuje již od pocátku 20. století. Pro nakládku se dnes využívá rampa u koleje 6a. K dalšímu vybavení stanice patrí cerpací zarízení pro zbrojení motorových vozu naftou u kusé koleje c.4b. Kolej je také využívána pro odstavení kolejových vozíku Správy dopravní cesty. Elektroúsek má pro uskladnení materiálu v Pnovanech, ponekud nevzhlednou, velkou opláštenou halu.

Nehody a zvláštní události

Stanici Pnovany se bohužel nevyhnuly nehody. Jedna z tech vážnejších se stala 27. cervna 1920, kdy se pri posunu stretly dva vlaky. Nehodu odneslo zranením nekolik polských delníku, cestujících do Francie za prací. V cervenci 1934 vznikl v lese mezi hlavní a lokální tratí lesní požár, který se rychle šíril. Jen náhlé obrácení vetru zachránilo stanici a zasahující hasice pred spálením. Požár v techto místech vznikl jiskrením lokomotivy také v roce 1952.
Mimorádne smolným rokem na nehody byl letopocet 2007-2008. Nejprve došlo behem stavebních prací na druhé koleji mezi stanicí Pnovany a zastávkou k prevrácení jednoho z "dumperu" stavebního vlaku. Výsypný vagón se skutálel k pate náspu, trvalo nekolik týdnu než byl rozrezán a násep dosypán. Hned 26. cervna 2008 došlo k další nehode. Zrejme chyba obsluhy zabezpecovacího zarízení stála za podhozením výhybky pod odjíždejícím osobním vlakem na Plzen. Prostrední vuz vykolejil jedním podvozkem, naštestí se nikomu nic vážného nestalo. Ale již 30. cervence 2008 došlo po 22h pred stanicí k požáru zadního stanovište lokomotivy rady 242.264 rychlíku do Chebu. Požár se rychle rozšíril i na osobní vuz za lokomotivou, škoda se vyšplhala k 5 miliónum Kc. Opet se naštestí nikomu nic nestalo.

CACHE
Zaparkujte na nádraží. Pro keš si dojděte cestou k podjezdu a v žádném prípade nechodte kolem kolejí. Keš je schovaná v dostatecné vzdálenosti od kolejí takže s k nim nepribližujte. Keš je schovaná tak, aby Vás mudlové z nádraží nevideli.

Additional Hints (Decrypt)

Cbq irgšíz xnzrarz zrmv žryrmavpaíz aáfcrz n bqibqabinpí aáqeží / Haqre gur ovttre ebpx, orgjrra gur envyjnl pnhfrjnl naq gur qenvantr gnax

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)