Skip to content

trat 170 Sulislav Traditional Geocache

Hidden : 5/23/2009
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Nenárocná tradicní cache venovaná železnicní zastávce Sulislav.

Sulislav, obec

Okres: Tachov
Kraj: Plzensky
Katastrální výmera: 9,57 km2
Pocet obyvatel: 203 (k 3.7. 2006)
Nadmorská výška: 458 m
Oficialní web: http://www.sulislav.cz

Obec leží 8 km východne od Stríbra pri hlavní silnici do Plzne. Ves bývala vladyckým statkem s tvrzí. Již v r. 1193 je zminován Oldrich ze Sulislavi s tzv. stríbrským nebo též sulislavským národnostním ostruvkem. Jednalo se o nekolik vsí v okolí Stríbra - Sulislav, Svinnou, Vranov, Sytno atd., kde si až do pocátku 20. stol. udrželo prevahu ceské obyvatelstvo se svými zvyky, krojem a jazykem.

V r. 1930 mela Sulislav 65 domu, 241 ceských a 94 nemeckých obyvatel. Ve vsi stojí gotický kostel sv. Vavrince ze 14 stol. vybudovaný na pudorysu dlouhého obdélníka. Zachovány gotické portály a krížová klenba presbytáre s profilovanými žebry. Z vnitrního zarízení vyniká hlavní oltár s bohatou rezbou rozvilin, který pochází z konce 17. století. Obdobne jsou rovnež rešeny postranní oltáre datované do pocátku 18. stol.

Donedávna existovaly v Sulislavi výrazné pozustatky gotické tvrze ze 2.pol. 14. stol., které byly historikum i památkárum zcela neznámé. Tvrz byla vystavena patrne za Jana ze Sulislavi, který r. 1378 pusobil jako popravce na Chebsku. Trípatrovou vež tvrze s gotickým portálem a osteními objevil a zameril v r. 1984 V.Švábek. V únoru 1990 se zrítila jedna ze sten veže a v krátkém case byla tvrz zborena. Ušetrena nebyla ani prízemní cást s gotickým portálem Mezi místem, kde stávala tvrz s kostelem, stojí objekty bývalého vrchnostenského dvora a pred nimi socha sv. Jana Nepomuckého z pol. 19. stol.

V predzahrádce domu cp. 23 má památnícek starosta obce Adam Králenec, který se v dobe obrození zasloužil o udržení prevahy ceské kultury v obci. Rybník, který se nachází na vsi u hlavní silnice, slouží rybárum k chovu ryb a porádání oblíbených souteží. Ve vsi nabízí své služby pohostinství, obchod se smíšeným zbožím a pošta. Obec se vyznacuje bohatým spolecenským a sportovním životem, vycházející z místních tradic, predevším je známa svými masopustními pruvody masek a vavrineckou poutí.

Update: Pošta ani smíšení zboží se již v obci nevyskytují.

Zdroj: http://www.stribrsky-region.cz

Sulislav, zastávka

Trat c. 170 se sestavá z následujích stanic a zastávek:
(Praha -) Beroun - Králuv Dvur - Popovice - Zdice - Stašov - Praskolesy - Horovice - Cerhovice - Zbiroh - Karízek - Mýto - Holoubkov - Svojkovice - Rokycany - Klabava - Ejpovice - Dýšina - Chrást u Plzne - Plzen-Doubravka - Plzen, hl.n. - Plzen-Jižní predmestí - Plzen-Zadní Skvrnany - Plzen-Krimice - Vochov - Kozolupy - Plešnice - Pnovany zastávka - Pnovany - Sulislav - Vranov u Stríbra - Stríbro - Milíkov - Svojšín - Ošelín - Pavlovice - Brod nad Tichou - Planá u Mariánských Lázní - Chodová Planá - Mariánské Lázne - Valy u Mariánských Lázní - Lázne Kynžvart - Dolní Žandov - Salajna - Lipová u Chebu - Stebnice - Všebor - Cheb

Železnicní zastávka Sulislav se nachází na trati Plzen - Cheb, mezi stanicemi Pnovany a Vranov u Stríbra. Prímo v prostoru zastávky býval patník s císlem 376.0, což znamená, že po kolejích je to do Vídne práve tolik kilometru. Zastávka je uprostred lesa a od stejnojmenné obce vzdálena 2 kilometry. Jelikož vesnice leží na hlavní silnici, vcelku dostatecne je obsluhována autobusovou dopravou a prístup k zastávce je po lesní, casto blátivé a strmé ceste, místní obyvatelé proto zastávky využívají jen velmi zrídka. Ovšem pametníci rádi vzpomínají na to, jak kdysi denne jezdili vlakem do Škodovky. Castejšími uživateli zastávky jsou proto chatari z nedaleké osady na brehu vodní nádrže Hracholusky, prípadne výletníci z kempu a houbari. Bohužel nekterí z nich chodí radeji na vzdálenejší zastávku do Vranova, protože bud vlastní vinou - špatným dešifrováním složitých vysvetlivek omezení zastavování v jízdním rádu, nebo díky CD, když nevyvesily informace o výluce, se dostali do situace, že se ocitli ve tme uprostred lesa a vlak nejel nebo projel a nezastavil. V soucasné dobe zastavují v Sulislavi vlaky pravidelne, ale málo a pouze sezónne.

Pred rekonstrukcí trate byla zastávka kompletne zarostlá. Melo to ovšem své kouzlo. Vypadalo to opravdu jako kdyby vlak zastavil nekde v lese. Kolikrát i pruvodcí zapomnel vylézt nebo naopak dokonce presvedcoval cestující, aby nevystupovali. Tudíž se zastávka i dík nástupišti, které bylo velmi nízko, témer v rovine kolejnic, stala pro pruvodcí dost populární, myšleno ironicky. Ovšem ti, kterí prišli na to, že témer celé nástupište bylo zarostlé lesními jahodami, se na prázdninové zastavování v Sulislavi tešili.

Ke kuriózním situacím v zastávce a okolí patrí jiste to, že se párkrát stalo, že strojvedoucí zapomnel zastavit. Jednou se dokonce couvalo až z Vranova. Jindy se zase prihodilo to, že vlak prijel, ale dlouho dlouho neodjíždel, protože prijel bez pruvodcího. Toho zapomneli v Pnovanech. Z tech méne príjemných situací by stálo za to zmínit se o nekolika požárech lokomotiv i vagónu, vykolejení vlaku na výhybkách v Pnovanech i Vranove, nebo o pádu stromu pres koleje a následného nárazu rychlíku do nich. Jelikož je okolí trati zalesnené a clenité, príjezd hasicu na místo zásahu byl vždy komplikovaný a jednou byl na pomoc s hledáním cesty k horící lokomotive dokonce povolán vrtulník. Poslední kuriozitou je to, že nové zrekonstruované nástupište muselo být nekolikrát predeláváno, jelikož se nepodarilo trefit se do správné polohy vzhledem ke kolejím.

Po rekonstrukci zastávka vypadá o dost jinak. Nástupište je vyšší, z betonových bloku, zámkové dlažby a se zábradlím. Jediný oficiální prístup je po bezbariérovém nájezdu, který je ale ukoncen v lese, v míste kde vedla cesta. Pred 50 lety. Dále pribyla betonová cekárnicka, stožáry pro osvetlení a „stanicní“ rozhlas.

Nezbývá jen doufat, že se zastávku chatari opet naucí více využívat, a že tu dráhy casem nasadí soupravy, které by umožnovaly zastavovat „na znamení“, což by radu problému vyrešilo. Puvodní plán postavit pod zastávkou lávku na druhý breh prehrady už se asi nikdy nezrealizuje, nicméne zastávka Sulislav stále zustává zastávkou s nejkratší docházkovou vzdáleností k brehum prehrady. Prijedte se podívat :-)

Nakonec malé srovnání podoby zastávky pred rekonstrukcí/pri rekonstrukci/po rekonstrukci
kdysi dávno ... pred rekonstrukcí pri rekonstrukci po rekonstrukci

Príjezdy a odjezdy vlaku

Platí od 13.12.2010 do 13.12.2011

z. Sulislav
žst. Vranov u Stríbra

Výše uvedené jízdní rády berte prosím orientacne, radeji si je pred cestou zkontrolujte.

Nejblíže k odlovení cache to budete mít, pokud prijedete jedním ze 4 zastavujících vlaku v sobotu, nedeli ci o svátcích do stanice Sulislav.
Tj. príjezd od Plzne v 09:02 (od 1.5. do 30.10.) a 13:02
a príjezd od Svojšína v 16:54 a 18:54 (od 1.5. od 30.10. vyjma 5. a 6.7. a 28.10.).

Jinak mužete dojet kterýmkoliv osobním vlakem do žst. Vranov u Stríbra a udelat si na místo cca 35 minutovou procházku po cerveném turistickém znacení.

Cache

Cache není v blízkosti kolejí a tudíž není nutné je za žádných okolností prekonávat.
Strážní domek není neobydlený, ale lidí uvnitr se skrývajících není treba se bát, všichni o cache ví. Pokud budete mít štestí, mužete zde potkat pana Remuse ci nekoho z clenu rodiny. Cache je umístena na bezpecném míste v blízkosti domku, nepríliš maskována a vzhledem k její velikosti není príliš moc možností, kde by se mohla nacházet. Proto prosíme o ohledupnost, není potreba nic rozebírat, rozvrtávat apod. stací se porádne porozhlédnout, prípadne využít hintu. Do cache dávejte prosím veci spojené zejména s železnicní tématikou. GPS signál kolem trochu kolísá, ale i presto by dohledání nemel být problém.

Dále bychom byli rádi, kdybyste (není to podmínkou) priložili k logu nejakou veselou fotografii primo na nástupišti, tak jako to obcas deláváme my. Inspirovat se mužete napriklad zde, zde, zde a zde

Na záver bych chtel podekovat panu Remusovi za pekné povídání o zastávce, fotografie a za spolupráci pri tvorbe cache samotné.

Update listingu: 7.10. 2011

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] Cbq xhyabh oyímxb fgážaíub qbzxh / [EN] Haqre gur jbbqfurq

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)