Skip to content

Poklady Zasmuk Multi-cache

This cache has been archived.

adreb: Je na čase. Místní podmínky se změnily, keš je podle všeho ztracena a držet ji kvůli těm pěti procentům lovců, kteří ji nezprasili z nějakého finálového webu, mi tak nějak nestojí za to. Ale díky vám za logy a návštěvy!

More
Hidden : 2/14/2009
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Poklady Zásmuk

Pojdte se s námi projít po Zásmukách, nevelikém meste na Kolínsku. Na první pohled to tak nevypadá, ale pri podrobnejším zkoumání zjistíte stejne jako my, že je to mesto nejednoho pokladu. A jeden k nim ješte pridáme...


Ceká vás procházka ne delší než hodinu. Finálová krabicka je ponekud dále od poslední zastávky, ale nechtelo se nám ukrývat mikro kamsi do centra mesta, takže se nakonec trošku projdete. Snad nám to odpustíte. Nyní ale zacneme:

STAGE 1-Pametní deska Františka Kmocha

V Zásmukách se narodil hudební skladatel, ucitel a kapelník František Kmoch (1848 – 1912). Na sokolovne, pred kterou práve stojíte, se nachází jeho pametní deska. Indicie A znací pocet písmen na této desce (ch je pocítáno jako jedno písmeno), B potom pocet císlic na desce.

STAGE 2-Františkánský klášter s kostelem stigmatizace sv. Františka Serafínského

Františkánský klášter byl založen roku 1692 rozhodnutím pana Adolfa Vratislava ze Šternberka. Za významnou lze považovat klášterní knihovnu, která byla roku 1950 soucasne s násilným ukoncením pusobení Františkánského rádu zcela zlikvidována. Klášter byl jedním z mála, který nebyl zrušen za Josefínských reforem, pocet reholníku však byl snížen. Zásmucký klášter lze právem považovat za jednu z nejlépe zachovalých památek raného baroka na Kolínsku.

Východní cást areálu zaujímá neorientovaný klášterní kostel. Hlavní prucelí kostela se obrací k severu a je opatreno nejbohatším architektonickým clenením. Fasáda je trojdílná se zvýraznenou strední osou, tvorenou monumentálním pravoúhlým portálem, reliéfním šternberským erbem, nikou se sochou sv. Františka Serafínského a nejvýše umísteným širokým oknem se segmentovým záklenkem a letopoctem 1693. Na kostele budeme hledat další indicii: C je rovno poctu cípu hvezdy na vrcholu kríže nad prucelím kostela.

klaster

STAGE 3-Synagoga

Synagoga byla postavena v roce 1860, po 2. svetové válce ji koupila Ceskoslovenská církev a upravila ji na svou modlitebnu. Na severní stene se dochovalo zazdené kamenné Desatero, ve vybavení se zachovaly puvodní lavice z 19. století, ženská galerie a výklenek pro svatostánek. Indicii D najdete na dverích bývalé synagogy. Spoctete pocet císlic na cedulce s vyobrazeným kalichem a velkým nápisem Modlitebna. (cedule bohužel opravdu chybí, takže indicie D=6)

synagoga

STAGE 4-Grotta

Grotta je okrasný pavilón typu umelé jeskyne s mozaikou z lávové strusky. O stavbe tohoto objektu nejsou dochovány žádné písemné prameny. Podle umísteného reliéfního šternberského erbu by se mohla datovat do roku 1700. Zásmucká grotta reprezentuje jeden ze základních typu drobných zahradních staveb, který byl na území strední Evropy prenesen prostrednictvím návrhu Johanna Bernarda Fischera z Erlachu. Pocet oken grotty vám dá indicii E. Indicie je zjistitelná i bez nutnosti vstupovat do areálu zámku (grotta je symetrická), ale presto chcete-li si prohlédnout stavbu zblízka, použijte bránu umístenou u dalšího waypointu. Bude-li otevreno, dostatene se k zámku a dál už trefíte.

STAGE 5-Zámek

Dominantu mesta tvorí zámek pánu ze Šternberka, který se nachází na západní strane námestí. Byl postaven na míste staré tvrze a byl postupne prestavován. Zámek jako takový je ukázkou vývoje ruzných stavebních stylu. Nyní je vrácen zpet do rukou rodiny Sternberku a areál je volne prístupný. Nekteré prostory jsou využívány jako výstavní síne. Ke zjištení indicie F však není potreba vstupovat dovnitr. Postavte se na souradnice této zastávky; meli byste stát pred pekne opravenou bránou do areálu. Prímo pod vašima nohama je kanál. Spocítejte tedy pocet der v jeho mrížce, to je indicie F. Víme, že zjištovat takové indicie u zámku je trošku prapodivné, ale chceme zarucit možnost odlovu keše v jakoukoli denní ci nocní dobu a protože areál bývá nekdy zavrený, je potreba indicie zvencí. Takže proto...

zámek
vstupní brána

STAGE 6-Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Mariánský sloup a Kalvárie

Puvodne pozdne románský kostel z poloviny 13. století byl v roce 1352 pozdne goticky prestaven a pak v roce 1679 znovu barokne. V roce 1818 byl celý kostel až na vež zboren a na jeho míste byl postaven kostel pseudorománský. V okolí kostela se nachází barokní kaple Kalvárie s maurskými prvky, která pochází ze 40. let 18. století. Kaple Kalvárie je spolu s kostelem Nanebevzetí Panny Marie zapsána do Ústredního seznamu nemovitých kulturních památek CR.

kostel

I morový sloup pred kostelem má svoji zajímavou historii. V roce 1679 byla postavena socha Panny Marie, která se brzy stala objektem mimorádné náboženské úcty. Po „zázracném“ odvrácení morové epidemie, která okolí Zásmuk postihla v roce 1680, podnítila vzrustající obliba mariánského kultu myšlenku k vybudování ješte okázalejšího monumentu, který byl v roce 1700 postaven Františkem Martinem Katterbaurem. U paty sloupu stojí sochy ctyr „protimorových“ patronu, sv. Šebestiána, Rocha, Františka Xaverského a Jana Nepomuckého. Socha sv. Jana Nepomuckého na Mariánském sloupu v Zásmukách je zrejme nejstarší sochou tohoto svetce na Kolínsku – pochází z roku 1700, pricemž Jan z Nepomuku byl blahoslaven až v roce 1721 a ke svatorecení došlo až v roce 1729!

No a co indicie? Ale i tady je, a tentokrát jsme si pripravili takovou dryjákovinu... Spocítejte podlouhlá obdélníková okna na kostele (viz fotografie níže). Je jedno, jestli jsou prosklená, rozbitá ci zakrytá címkoli, nutností je ale jejich podlouhlý a obdélníkový (!!!) tvar. Je jich sudý pocet, abychom alespon trochu poradili, a císlo vám dá poslední indicii G.

kostel

FINÁLE-Hurá ke keši

Nyní se nekde v klidu posadte a pojdte si projít indicie a spocítat finále. Meli byste získat ctyri jednociferné a tri víceciferné indicie. Máte? Správne. Tak pojdme na finálový vzorecek. Keš naleznete na souradnicích

N 49°5(A-F-G+B+2).(C+D)(C-B+E)(A)
E 015°0(F-G+3).(F/5)(C)(E+B)

A znáte naše keše a jejich pravidla: každá závorka predstavuje jednu cifru. Vyjdou-li vám záporná císla, dosadte jejich absolutní hodnotu, vyjde-li vám dvou a víceciferné císlo, dosadte jeho ciferaci (aby nedošlo k nejakému omylu, co si pod ciferací predstavujeme, podívejte se sem). Pro kontrolu je soucet všech patnácti císlic finálových souradnic roven šedesáti osmi. A nyní se vydejte na cestu. Je to ješte nejaká ta stovka metru, ale odmenou vám bude regulárka na relativne klidném míste. Nedáváme hint, ale místo vás jiste napadne, jakmile se na finálových souradnicích jen trošku rozhlédnete: je takové... no, zkrátka lákavé. Tak peknou procházku ci projíždku prejeme!

Odlovili jste? Zapojte se prosím do hodnocení keší

Additional Hints (No hints available.)