Skip to content

AZIMUTAK Multi-cache

This cache has been archived.

olimik: Podmínky na trase se silně změnily, proto archivuji

More
Hidden : 2/24/2008
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato asi tri kilometry dlouhá multi cache proverí vaše schopnosti v práci s GPS prístrojem. Kdo to chce zkusit jen s buzolou tak at nezapomene na deklinaci a na to že vzdálenosti jsou pocítány podle souradnic. Po predchozim ukradeni cache je finalovka velmi dobre ukryta - napoveda temer nutnosti. Pro zpátecní cestu doporucujeme vrátit se na Dáblovu kazatelnu, od které vede nenápadn&aacut

AZIMUTÁK

   Jak již název napovídá pojetí této cache je trochu netradicní. Urcovat svoji polohu ci polohu nejaké skrýše lze i bez GPS a dríve se to tak bežne delalo. Ostatne orientacní beh tzv. Azimuták se behá do dnes.
   Zamerení jednotlivých stanovišt vetšinou není tak presné jako pri geocachingu. Stanovište jsou obvykle více nápadné, takže desetimetrová chyba v zamerení není rozhodne problém.
   Azimuták se vetšinou behá s buzolou. Ale s GPSkou to muže být pohodlnejší, jen ji správne použít.
   Prestože o orientaci pravdepodobne neco víte, dovolíli bychom si zde shrnout nekolik základních informací.

   Azimut je orientovaný úhel, který svírá urcitý smer (pochodová osa, smer k pozorovanému objektu, smer pohybu …) od smeru severního. Úhel je orientovaný, zaleží tedy na smeru merení úhlu - merí se po smeru pohybu hodinových rucicek, tj.
   Od severu k východu. Merí se ve stupních. Sever má azimut 0°, východ 90°, jih 180° a západ 270°.
   K merení azimutu se používá buzola. Kompas je zarízení urcující svetové strany.
   Typický kompas obsahuje volne pohyblivou magnetickou strelku, která si zachovává smer sever-jih podle zemského magnetického pole. Dnes ale existují i kompasy založené na mnoha dalších fyzikálních principech.
   Prvním kompasem byl patrne kus magnetovce, plovoucí na drevené podložce v nádobe s vodou. Kompasy jsou známy ze staroveké Cíny. První zmínka o kompasu pochází ze 4. století. Klasický kompas, používaný ve stredoveku a novoveku hlavne v námorní doprave, se skládá ze strelky tvaru štíhlého kosoctverce, umístené v pouzdre, na jehož dne je nakreslena kompasová ružice.
   Zdokonalenou verzí kompasu, která používá azimut, je buzola.

buzola

Buzola (také busola) je jednoduchý prístroj, který slouží k orientaci v terénu, urcování svetových stran a merení azimutu.

První buzolu sestrojil ceský vynálezce Josef Ressel.
Základem buzoly je kompas, který svou strelkou ukazuje na magnetický pól Zeme.
Pro bežné úcely orientace je to dostatecne presný smer k severnímu zemepisnému pólu Zeme.
V prípade potreby presného merení je nutné vzít v úvahu magnetickou deklinaci Zeme a merení korigovat.
Dále je buzola opatrena pruzorem, kterým nastavujeme smer k bodu v terénu. Merení se provádí pomocí otocného kotouce se stupnicí s vyznacenými úhly. Svetové strany jsou oznaceny pocátecními písmeny jejich anglického názvu.

* N - sever (north) * S - jih (south) * W - západ (west) * E - východ (east)

Uprostred kotouce jsou vyznaceny rysky, které jsou rovnobežné se smerem sever - jih na stupnici.
Buzola také bývá na jedné hrane opatrena merítkem, které je možné použít pro odcítání vzdáleností v mape. Další pomuckou je zrcátko pripevnené tak, aby bylo možné pri pohledu pruzorem také sledovat strelku a udržovat orientaci celé buzoly.

Práce s buzolou

Azimut bodu v terénu
Buzolu nasmerujeme k merenému bodu pruzorem. Otocným kotoucem otocíme tak, aby strelka byla rovnobežne s ryskami kotouce. Pomáháme si pri tom zrcátkem. Pevný ukazatel buzoly ukazuje na stupnici otocného kotouce hodnotu azimutu.

Azimut na mape
Mapa nemusí být zorientována. Buzola se na mapu priloží tak, aby dlouhý okraj spojoval výchozí místo s cílem. Otocný kotouc na buzole se natocí tak, aby se rysky kotouce shodovaly s mrížkou na mape, a sever na otocném kotouci míril na sever na mape. Pevný ukazatel buzoly ukazuje na stupnici otocného kotouce hodnotu azimutu.

Pochod podle azimutu

  • Na mape si zmeríme azimut k cíli. Kotouc buzoly ponecháme po celou dobu pochodu nastaven na zmerený úhel.

  • Nastavená buzola se vezme do ruky. Celou buzolou se otácí tak, aby strelka byla rovnobežná s ryskami kotouce. Jakmile se tam nastaví, podélná osa buzoly a pruzor ukazuje k cíli. Ve smeru pruzoru si najdeme tzv. dílcí cíl, a dojdeme k nemu. Od nej opet nastavenou buzolou urcíme další dílcí cíl. A tak až do hlavního cíle.

Je-li hustá mlha a dílcí cíle nejsou videt, mužeme krácet a pritom neustále sledovat buzolu a dbát na to, aby se strelka stále udržovala rovnobežná s ryskami kotouce a musíme hlídat to, aby buzola byla vodorovne se zemí.

Zjištení polohy

  • Mapu nejprve zorientujeme k severu. To provedeme tak, že zjistíme kde je sever a tím smerem nastavíme i sever (typicky vrchní okraj) mapy. Z místa, kde stojíme, si vyhlédneme v okolí nápadné krajinné body (hora, sedlo, vesnice, rozhledna), které jsou vyznaceny na mape, a nejdou zamenit s jinými body. Nyní se buzola nasmeruje pruzorem k nápadnému bodu v terénu. Otocný kotouc se natocí tak, aby strelka byla rovnobežná s ryskami kotouce. Pak se buzola položí na mapu, rysky otocného kotouce se musejí krýt s mrížkou na mape, a sever na otocném kotouci musí smerovat k severu mapy, a dlouhý okraj buzoly musí protínat nápadný krajinný bod zobrazený na mape. Podél tohoto dlouhého okraje buzoly se tužkou narýsuje prímka. To samé se provede s jiným nápadným bodem v terénu. Tam, kde se prímky protínají, je naše stanovište.

 

Nyní již ke cachi samotné.

Takže co Vás ceká. Približne tri kilometry dlouhá procházka terénem, kacerum s malými geokachnaty urcite nedoporucujeme kocárek. Kolo nechte radeji taky doma. Co by se ale mohlo hodit jsou pevné boty, kterým nevadí trochu toho bahna, kousek papíru, tužka, kapánek duvtipu, fotoaparát (fotka z vaší cesty pripojená k logu nás vždy poteší) a samosebou GPS. Kdo je odvážný muže to skusit i s buzolou.

 

Výchozí souradnice vás zavedou na stage1.

Stage 1: N 49° 54, 762 E 14° 015, 235 Stojíte na kamenném mustku. Pod ním protéká potok v A betonových trubkách.

Stage 2 = stage 1 + (5*A + 146)º / (27*A +198)metru. Zde naleznete krabicku s indíciemi B, C potrebné k vaší další ceste.

Stage 3 = stage 2 + (B+75)º / (C+110)metru. Došli jste k jisté stavbe, na celní stene se nalézá D cedulek.

Stage 4 = stage 3 + (B*D-21,5)º / (C*D+58)metru. Jste v hlubokém údolí u mohutného geostromu. Zde naleznete další indíciiE.

Stage 5 = stage 4 + (4*E-15)º / (E+41)metru. Stojíte u trampské osádky. Tam je sezení a u nej ohnište. Nejbliž k nemu roste vysoký strom. Pocet písmen rodoveho jména stromu F.

Stage 6 = stage 5 + (F*E)º / (F*E-30)metru. Jste u jistého multistromu. Pocet jeho kmenu (vcetne suchých) G.

Stage 7 = stage 6 + (50*G-3)º / (4*G-5) metru. Zde naleznete poslední indícii H.

Final = stage 7 + (H+175)º / (H+4)metru

 

PS: Od stage 2 k stage 3 nedoporucujem jit primo za sipkou. Od stage 5 k stage 6 se nebojte potoka.
Pri výmene prosím žádné figurky ci skládacky z kinder vajícek, radeji nejaké veci související s orientací, prežíváním v prírode, turistkou, apod. TB a GC vkládejte dle libosti.
PS: Po predchozim ukradeni cache je finalovka velmi dobre ukryta - napoveda temer nutnosti.

Additional Hints (Decrypt)

[Stage2] zrarznx zlxyri qbC [Stage4] uprarebx i zrebmhec f zrxbgbc qna legrz veg xhobrt lgvwbiQ [Stage6] nxbgbc bq biry na ebinw wrqryU [Stage7] hqnm i biry i hbxpviny qbC [Final] bglexf rw reobq bp wrqryu binec i hzbegf qb hqryubc M. hohqelgp qb legrz qin zruprz n larznx qbC

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)