Skip to content

GEOdetka - Near geodetic point 1 Traditional Geocache

Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


GEOdetka

                                                         

Miesto je zvolene medzi Gravimetrickym bodom (pomnik) a nivelacnym kamenom ( pri zastavke 203).

Cache inspirovana mojim skolskym odborom. PROSIM O VYMIENANIE PREDMETOV KTORE SUVISIA Z GEODEZIOU. NAPR. veci na meranie, klince, libeli, mapky a podobne veci...

Rozvoj geodetickej prístrojovej techniky umožnil rýchle využívanie technológií založených na elektronických prostriedkoch. Elektronické geodetické prístroje zacali na prelome osemdesiatych rokov prudko zvyšovat kvalitu a efektívnost geodetických prác v teréne a ich spracovanie. Novú zbran dala americká armáda geodetom na zaciatku devätdesiatych rokov poskytnutím revolucnej technológie na urcenie priestorovej polohy bodu pomocou družíc globálneho navigacného systému (GPS). Velmi presné meranie dlžok, kvalitné meranie uhlov pomocou digitálnych totálnych geodetických staníc, urcovanie priestorovej polohy pomocou GPS zacali v spojení s výkonným špecializovaným softvérom dávat výsledky, na ktoré prostredie katastra i štátneho mapového diela nebolo pripravené. Výsledkom je, že kvalitné priestorové geodetické údaje sú transformované (deformované) do zobrazovacej roviny klasického katastrálneho diela, ktorého základ bol daný Ing. Krovákom v tridsiatych rokoch minulého storocia. Samostatnou kapitolou v rozvoji geodetickej prístrojovej techniky je nástup technológie digitálnej nivelácie na meranie nivelacných prevýšení a urcenia normálnych výšok a aj mobilita vysoko-presných relatívnych gravimetrických prístrojov na urcovanie tiažového zrýchlenia medzi geodetickými bodmi.

Tieto fenomény spolu so vznikom Slovenskej republiky sa stali základom na budovanie kvalitatívne nových geodetických základov (GZ). V roku 1995 bola schválená koncepcia, ktorá plne rešpektuje a zabezpecuje požiadavky Európskej komisie a spolocenské požiadavky geoobce pre nové milénium. Koncepcia rozvoja GZ [ 1] rieši urcenie realizácií záväzných geodetických systémov na území Slovenska, metrologického zabezpecenia geodézie, sledovanie geodynamiky územia, zabezpecenie a zriadenie Slovenskej permanentnej GNNS služby (SPGS) a oblast informacného zabezpecenia geodetických základov. Vytýcené úlohy plne zodpovedajú potrebám a štandardom Európskej únie.

Zákon Národnej rady Slovenskej republiky c.215/1995 Z. z. o geodézii a kartografii stanovil v § 4 dalšie záväzné geodetické systémy, cím zároven otvoril priestor na realizáciu nových GZ, ktoré zabezpecujú kontinuálny prechod z klasických základov na nové GZ.

Klasické geodetické základy

V súcasnosti sú predmetom geodetickej dokumentácie geodetické údaje bodov klasického Základného bodového pola (ZBP), tak ako ich definuje STN 73 0415 – geodetické body. Z normy vyplýva, že polohové body vedené v Štátnej trigonometrickej sieti (CSTS) v systéme S-JTSK tvoria Základné polohové bodové pole (ZPBP). Nivelacné body vedené v Cesko-slovenskej jednotnej nivelacnej sieti (CSJNS) v systéme Bpv tvoria Základné výškové bodové pole (ZVBP). Cesko-slovenská gravimetrická siet zastrešuje body urcené v základnom tiažovom bodovom poli (ZTBP). Pocas doby prechodu na nové geodetické základy sa pre potreby klasických geodetických a kartografických prác udržujú tie body ZBP, ktoré sa stanú bodmi nových GZ. Centrálne sa údaje poskytujú v Geodetickom a kartografickom ústave Bratislava a v rámci svojej pôsobnosti ich poskytujú okresné Správy katastra.

Nové geodetické základy

Technickým základom na správu nových geodetických základov sú informacné technológie a moderné geodetické prístroje, ktorými je realizované ich budovanie.

GZ v teréne realizujú geodetické body. Geodetické urcenie (lokalizácia) bodu je vykonávaná jeho zameraním v špecializovanej geodetickej sieti s dodržaním stanovených technologických zásad. Výsledkom spracovania sú súradnice, nadmorská výška a tiažové zrýchlenie bodu s charakteristikami presnosti v urcenom národnom, záväznom geodetickom systéme.

Body sú budované ako integrované, s jednoznacnou meracskou znackou, ku ktorej sú urcené jednotlivé geodetické parametre, a to priestorové súradnice, rovinné súradnice, normálna výška, tiažové zrýchlenie, charakteristiky presnosti jednotlivých parametrov a rocné rýchlosti bodov Slovenského kinematického referencného rámca. Na geodetické body sa kladie požiadavka najmä na ich dostupnost (prístup vozidlom), minimálny zákryt okolia bodu nad horizontom, dostatocná viditelnost bodu a jeho bezpecnost (ochrana bodu). Integrované body GZ nahradzujú základné bodové pole (ZBP). Skoncili casy, ked sme realizovali stabilizáciu nivelacného bodu a v tesnej blízkosti bol trigonometrický alebo tiažový bod. Aj vytesaný krížik ako meracská znacka ostáva už len pre práce v katastri.

Ak by sme mali charakterizovat štandardný integrovaný geodetický bod môžeme napísat, že je to meracská znacka (klincová znacka), s navrtaným otvorom (1 – 1,5 mm), ktorý nemusí byt v centre znacky a je osadený prevažne do podbetónovaného kamenného hranola o rozmeroch 20 až 25 x 20 až 25 x 70 až 110 cm (a x b x výška) s opracovanou hlavou, ktorá vycnieva cca 20 cm nad terénom. Bod je chránený betónovou skružou a obycajne aj ochrannou dvojmetrovou kovovou tycou s výstražnou nálepkou. Oranžový náter bodu a zariadení nám v teréne pomáha odlíšit tieto body od klasických geodetických bodov.

Dnešné metódy geodetického merania umožnujú zväcšit priemernú odlahlost geodetických bodov, co znižuje financnú nárocnost na údržbu bodov. Z dôvodov hospodárnosti sú do nových geodetických základov vyberané predovšetkým pôvodné geodetické body ZBP, ktoré sú prestabilizované tak, aby splnali požiadavky a kritériá nových GZ.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tak ako v iných krajinách i u nás je legislatívny proces dlhodobou záležitostou a tak i prechod z klasických geodetických prác potrebuje prechodný cas v ktorom bude umožnený kontinuálny prechod na plné využívanie nových technológií i v rámci vybraných geodetických cinností. Na záver si dovolím konštatovat, že naše tažko prijímané koncepcné zámery pri tvorbe nových geodetických základov sa postupne zacínajú navrhovat a realizovat i v okolitých krajinách, vrátane krajín európskej únie. Áno, nastúpená cesta na vybudovanie nových geodetických základov plne splní potreby na presnú lokalizáciu a navigáciu v jednotnom európskom systéme ci v grafických vizualizáciách v reálnom case, alebo monitoringu objektov a území. Týmto si rezort ÚGKK SR splní svoje zákonné úlohy.

 

 

Additional Hints (No hints available.)