Skip to content

FC Slovan Liberec Traditional Geocache

This cache has been archived.

DarkLord Reviewer: Archivace listingu keše

DarkLord Reviewer

More
Hidden : 4/15/2007
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CZ: Keška je ryze fotbalová. Proto prosím vkládejte pouze fotbalové predmety jako vstupenky, programy, reklamní predmety apod.

EN: Initial cache theme is soccer, but please yourself with swaps. Trade soccer items only!

FC SLOVAN LIBEREC

Historie fotbalu v Liberci a stadiónu U Nisy

Když se rekne liberecký fotbal, každému se vybaví Slovan. Ale nebylo tomu tak vždy. Klub, který získal už 2 mistrovské tituly a uspel v mnoha utkáních evropských poháru, prišel na svet z historického pohledu teprve nedávno - až roku 1958. Nespadl však z nebe. Jako se mohutný veletok postupne napájí vodou z rek a potoku, které mely zprvu podobu skromných pramínku, tak i do Slovanu vplynula celá predchozí bohatá a nadmíru spletitá historie kopané ve meste.


 Mezníky libereckého fotbalu

 1904 - založen Reichenberg SK; první fotbalový klub na území Liberce (tehdy Reichenbergu)
 1908 - založen SK; první ceský fotbalový klub na území Liberce
 1922 - první oficiální zápas Rapidu na vlastním hrišti pod Ceskoslovenskou fotbalovou federací /*
 1933 - první zápas na stadiónu U Nisy (dríve Pod Chudobincem)
 1953 - první ligový zápas v Liberci mezi Slavojem a Dynamem (=Slavií) Praha
 1958 - založen FC Slovan Liberec sloucením Jiskry a Slavoje
 2000 - vítezství v Poháru CMFS
 2000 - první start v evropských pohárech proti IFK Norrköping
 2002 - první titul Mistra ligy

 /* casto považováno za datum založení Slovanu



Official Website
Fanshop
Panorama
Slovan TV

Fotbal zacal do Liberce pronikat kolem roku 1903. Mesto pod Ještedem se rychle menilo v živé prumyslové a obchodní stredisko. Byl tu bohatý studentský život, v té dobe jednoznacne nejlepší živná puda pro rozvoj fotbalu. Liberec mel vsak nemeckou vetšinu s pocetnou a vlivnou podnikatelskou vrstvou - a tím pádem i nemeckou radnici. Proto bylo logické, že první fotbalový klub ve meste byl nemecký. Byl založen roku 1904, nesl název Reichenberg SK, hrište mel v místech dnešních univerzitních budov, a po dlouhou dobu mu patrilo vudcí postavení ve meste. Druhý klub v historické posloupnosti nesl název DFC.

Fotbal byl oblíbený i mezi libereckými Cechy, ale jejich kroužky nemají na ružích ustláno. Na získání pozemku pro vlastní hrište nemohou ani pomyslet. Hrají kde se dá - treba vysoko nad mestem na pláních pod Ještedem. Hráci pri tech výšlapech vlekou i brankové tyce, na improvizované hrací ploše je vždy zakopají do zeme a místo brevna napnou provaz. Na pláních to co chvíli pekne ficí, vítr si pohrává s mícem jak se mu zamane, ale hlavne že se hraje ! V Ruprechticích zacíná pusobit kroužek Zdar, po jehož rychlém zániku pokracuje vetšina hrácu v nove založeném Sportovním klubu; a v Horním Ružodole pusobí od roku 1909 Meteor, který o rok pozdeji splyne s SK a nový klub si ríká Cechie. V Horním Ružodole však soucasne vzniká i další - v té dobe Nemci ovládaný - klub, jenž nese pozdeji jméno Rapid. Zvláštností tohoto klubu bylo, že byl clenem Rakouského fotbalového svazu. Znacnou cást clenu však tvorili Ceši, kterí už od pocátku svádeli o národní charakter klubu urputné putky. Rapid byl v té dobe nejsilnejším libereckým týmem a dokázal porazit 3:0 i Reichenberger SK! Ale to už se cas rítil k první svetové válce...

Obnovení státní samostatnosti a vytvorení Ceskoslovenské republiky se stalo mocným impulsem i pro oživení národních snah Cechu v ponemcených pohranicních oblastech. V Liberci se to odráží vytvorením nového klubu pod starým názvem: roku 1919 je založen SK Liberec. Do klubové pokladny se korunku po korunce skládají hráci, kterí se s holýma rukama vrátili z války. Ze starých opraných vojenských košilí vznikají složitou cestou párání, barvení a opetovného sešití - presne podle slávistického vzoru - pulené dresy v modrobílém provedení. Už už to vypadá, že puvodne nemecký Rapid zanikne, ale roku 1922 se po bourlivé valné hromade stává definitivne ceským klubem a nese název SK Rapid Horní Ružodol!

Hriste Rapidu v mistech dnesni Tridy Dr. M. Horakove

Vyhráno však nemá nadále ani on, ani SK; všechna obetavost jejich clenu koncí prede dvermi mestských úradu, které jsou pevne v rukou Nemcu. Stejne tak nebylo divu, že nemeckým klubum, kterých tu i za 1. Republiky pusobilo stejne jako pred válkou, a jejich príznivcum byla existence SK a Rapidu trnem v oku. Zcela je znicit, nebylo možné. Ale jejich sportovní vzestup se dal všemožne brzdit. Treba tak, že ve meste ovládaném Nemci nebylo pro SK ani trochu snadné získat vhodný pozemek pro vybudování vlastního hrište. Všichni Nemci se naštestí nechovali stejne a tak po válce našly oba kluby spolecné útocište na hrišti týmu Amateure u letište. Rapidu pak roku 1921 pronajal pozemek v sousedství mestského centra, na dnešní Tríde Dr. Milady Horákové, nemecký výrobce konopných lan. To ovšem bylo ješte v dobe, kdy se oficiálne jednalo o nemecký klub. Jen težko si lze predstavit, že neco takového by nemecký podnikatel udelal treba jen o rok pozdeji, kdy vedení Rapidu už bylo v ceských rukou.

Zlom nastává roku 1931, kdy nemecký klub Amateure ukoncuje svou cinnost. Na to, že by se ceský SK mohl stát dedicem jejich hrište, i když penezi i prací po léta prispíval k jeho udržování, není v té dobe ani pomyšlení. V nouzi nejvyšší prátelsky vypomuže Rapid a poskytne azyl i dalšímu práve toho roku založenému ceskému klubu, AFK Stráže bezpecnosti. Trvalé pusobení trí klubu na jediné hrací ploše je však dlouhodobe neúnosné a zpusobilo by stagnaci výkonnosti. Ceský Liberec zacne na radnici vyvíjet mohutný tlak a mestská rada nakonec kapituluje. I tak si dá záležet na tom, aby výstavba vlastního stánku SK byla co nejkomplikovanejší: vybere pozemek Pod chudobincem (dnešní název U Nisy pusobí nepochybne mnohem lépe), kde je treba nejprve odkopat podstatný díl skalního masívu. K vyrovnání terénu je treba navézt tisíce kubíku zeminy, ale roku 1933 se tam konecne muže hrát ! V roce 1934 klub zmení název; až do této doby byl trvale poškozován castým zamenovaním s nemeckým RSK. Nové jméno Slavia ješte zvýrazní ceský charakter klubu. Hrište zdaleka neslouží pouze sportu - brzy se v jeho prostorách zacnou den co den scházet nejen fanoušci, ale i mnozí další liberectí Ceši s celými rodinami. U Nisy tak vyroste významné stredisko národního života.

Muzstvo Rapidu tesne po 2. svetove valce

Po druhé svetové válce opet ožívají nejznámejší predválecné ceské kluby - Slavia, Rapid a AFK. Zároven zacíná první kolo velkého prejmenovávání klubu a pozdeji i jejich reorganizace. Slavia se tak prejmenovává na Sokol Zdar, pozdeji na Závodní sokolskou jednotu Obchodní domy, CSSZ ci Tatran. SK Rapid se promení v Sokol Rapid Horní Ružodol, pozdeji Koloru, Jiskru ci Lokomotivu. Šílenou státem rízenou reorganizací však vzniká i nový klub, který bude mít na základe politického rozhodnutí právo hrát 1. ligu ! Nese název Slavoj a stojí na základech bývalé Cechie. Hráce posbírá doslova kde se dá: tu 3 z Rapidu, tu 4 ze Slavie (tedy ted uz vlastne z Tatranu) a zbytek z celé republiky. Stadión bývalé Cechie, jejíž puvodní mužstvo doposud neprekrocilo rámec okresních souteží, samozrejme pro 1. ligu nepripadá v úvahu a tak Slavoj rozbije stan U Nisy, kde je ted domácím pánem Tatran. A tak se na stadiónu U Nisy odehrává dne 24.kvetna 1953 pred deseti tisíci zvedavci ligová premiéra. Hostem není nikdo menší než legendami opredená pražská Slavia (v tu dobu ovšem Dynamo).

Slavoj pred premiérovým startem v lize

Od konce 40. let sílí názory fanoušku v integraci nejslavnejších libereckých klubu a vytvorení reprezentativního klubu, který by byl schopen konkurovat nejsilnejším ceským klubum. Myšlenka to byla krásná, ale vyvolávala bourlivou diskuzi ohledne 2 zásadních témat : Který ze stávajících klubu bude tím štastným a bude oním libereckým reprezentantem ? A co typická fanouškovská rivalita ? Težko si lze predstavit, že by verný fanoušek Rapidu zacal ze dne na den fandit Slavii, byt v ní bude hrát osa Rapidu. Na demokratické sloucení však nedošlo - z historického hlediska asi dobre, protože jinak by ke sloucení nikdy nedošlo. Doba si potrpela na všelék zvaný slucování. V léte 1958 se tak Jiskra s Slavoj spojují do jediného klubu nesoucího doposud nepoužitý název TJ Slovan Liberec. Cekaly ho však rocníky plné prumernosti, klub strídave okupoval II. nebo III. ligu. Zmena nastala 6. ledna 1992 , kdy valná hromada postavila do cela klubu nové mladé vedení, které slíbilo postup do I.ligy. Slovan skutecne do I.ligy postoupil, stalo se tak v roce 1993, takže se Slovan zúcastnil prvního rocníku samostatné ceské ligy. V ní se rozhodne neztratil, pravidelne koncil sezónu v první polovine ligové tabulky. Systematickou a dlouhodobou prací za velké podpory mesta Liberec se Slovan dostává do podvedomí fotbalové verejnosti a radí se mezi naše nejúspešnejší týmy.
Nezbyva nez verit, že mu to vydrží.

SLOVAN FOREVER!


 
Address
Na Hradbách 1300
460 01 Liberec 1
Tel.:+420485103714
Fax:+420485103715
Stadium (Capacity)
Stadión u Nisy (9900)

Club colours
Blue,White
Honours
Czech Championship: 2x (2002,2006)
Czech Cup: 1x (2000)

Additional Hints (Decrypt)

qíen/n ubyr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)