Skip to content

Cierna skrinka / Black box Mystery Cache

This cache has been archived.

FroggyBearReviewer: Od ownera sme, žiaľ, nedostali sme žiadnu odozvu na žiadosti o údržbu a obnovu kešky. Preto tento listing teraz archivujem. V mene všetkých jej nálezcov - ďakujem ownerovi za zážitky, ktoré nám priniesla.


Ak po tvojej keške zostali v teréne nejaké zvyšky, prosím o ich odstránenie. Súčasťou hry Geocaching je aj zásada "Leave no trace" - nezanechať po sebe žiadne stopy, ktoré by mohli byť vnímané ako negatívny zásah do životného prostredia.


Pravidlá:
Archive or unarchive a geocache


FroggyBearReviewer (Michal) - Community Volunteer Reviewer for Slovakia
Geocaching.com | Help Center | Guidelines (Pravidlá) | Regional Guidelines
Odpovede na základné otázky (nielen) ohľadom zakladania kešiek nájdeš v mojom profile.

More
Hidden : 7/10/2010
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:




Súradnice Vás dovedú na parkovisko nedaleko areálu Vojenského opravárenského podniku Trencín, a.s. - prevádzkaren Banská Bystrica - bývalé Letecké Opravovne. Prevádzkaren Banská Bystrica vznikla zlúcením LOBB Banská Bystrica a. s., ktorej vznik sa historicky traduje od roku 1947, s Vojenským opravárenský podnikom Trencín a. s. k 1.7.2009.

Na uvedených súradniciach keš nehladajte.
Keš sa nachádza na súradniciach: N 48°4A.BCD, E 019°0E.FGH


„Cierna skrinka“ je všeobecné pomenovanie pre dve nahrávacie zariadenia na palube civilných dopravných lietadiel. Záznamník letových údajov (FDR - Flight Data Recorder) zaznamenáva rôzne parametre súvisiace s prevádzkou lietadla a samotným letom. Hlasový záznamník v kokpite (CVR - Cockpit Voice Recorder) zaznamenáva hlasy posádky, zvuky motora a všetky ostatné zvuky v kokpite. Údaje, ktoré tieto dve zariadenia poskytujú, sú casto neocenitelné a ulahcujú expertom vyšetrovanie prícin nehody.

Napriek svojmu pomenovaniu, FDR a CVR sú v skutocnosti

[súradnica A]:
a) zelené = 1
b) žiarivo oranžové = 2
c) modré = 3

s bielymi reflexnými pruhmi, aby sa lahšie našli na mieste neštastia.

Prvé cierne skrinky sa zacali objavovat v 50-tych rokoch 20. storocia a povinnými sa stali o 10 rokov neskôr. V tej dobe zariadenia používali na ukladanie dát

[súradnica B]:
a) 5¼ palcové diskety = 4
b) magnetické pásky = 5
c) dierne štítky = 6


Všeobecne sa verí, že cierna skrinka je neznicitelná. Pravdou však je, že žiadny prístroj nie je neznicitelný a zatial sa nepodarilo vyrobit materiál, ktorý by sa neznicil v dostatocne nepriaznivých podmienkach. Cierna skrinka je skonštruovaná tak, aby mala velkú šancu prežit nehodu. Mnohé velké letecké neštastia prežili vo funkcnom stave len havárii odolné pamätové jednotky (CSMU - Crash Survivable Memory Unit) v ciernej skrinke. Ostatné zariadenia vrátane vonkajšieho obalu a zvyšných komponentov sú casto velmi poškodené. CSMU sa nachádza vo velmi kompaktnej valcovitej alebo obdlžnikovitej schránke, ktorá je skonštruovaná tak, aby údaje vo vnútri chránila v extrémnych podmienkach. Schránka sa skladá z troch vrstiev a každá z nich poskytuje inú ochranu. Vonkajšia schránka je púzdro z

[súradnica C]:
a) tvrdenej ocele alebo titánu = 7
b) kevlarových vlákien = 8
c) duralu = 9

postavené tak, aby vydržalo silný náraz a tlak.

Druhá vrstva tvorí izoláciu a tretia je tepelne odolná - chráni pred ohnom a teplom. Súcasné predpisy vyžadujú, aby cierna skrinka vydržala náraz s pretažením

[súradnica D]:
a) 34 G = 9
b) 340 G = 5
c) 3400 G = 1

pocas 6,5 milisekundy. Toto extrémne zbrzdenie sa dá prirovnat k spomaleniu z rýchlosti 500 km/h do úplného zastavenia na dráhe dlhej iba 45 cm. Táto vlastnost sa testuje tak, že sa CSMU vystrelí zo vzdušného dela a tým sa ukáže, ci zariadenie zvládne takýto náraz.
Cierna skrinka musí tiež vydržat penetracný test, pocas ktorého ocelový úderník narazí z výšky 3 m do najzranitelnejšieho miesta CSMU silou 2225 N. Okrem toho sa robí statický test pevnosti, aby sa zistilo, ci každá strana CSMU odolá tlaku 350 kg na cm² pocas 5 minút.

Odolnost voci ohnu sa testuje vystavením teplote

[súradnica E]:
a) 1100°C = 8
b) 2100°C = 7
c) 3100°C = 6

na 1 hodinu. Zariadenie musí tiež prežit v tlejúcich troskách 10 hodín pri teplote 260°C.

Dalšie predpisy udávajú dobu, pocas ktorej musí zariadenie prežit ponorené v kvapaline. Testuje sa, ci vydrží tlak vody v hlbke 6100 m pocas 24 hodín. Další test skúma ci CSMU a hlbinný vysielac, ktorý pod vodou vysiela ultrazvukový signál každú sekundu, prežijú vo vode 30 dní vo funkcnom stave. Posledná séria testov zahrna ponorenie CSMU do rôznych kvapalín, ako napríklad

[súradnica F]:
a) morská voda = 4
b) olej a brzdová kvapalina = 2
c) letecké palivo a hasiace chemikálie = 0

aby sa potvrdilo, že zariadenie vydrží korozívne úcinky týchto kvapalín.

Dalším faktorom, dôležitým pre to, aby cierna skrinka prežila, je jej umiestnenie v

[súradnica G]:
a) chvoste lietadla = 9
b) strednej casti trupu = 4
c) podvozkovej casti = 1


Akonáhle sa cierna skrinka po nehode nájde, ide do leteckej bezpecnostnej agentúry na analýzu. Údaje z nej sú poskytnuté vyšetrovatelom a sú zvycajne velmi dôležité pri identifikovaní pravdepodobného dôvodu nehody. Tento proces môže trvat týždne až mesiace v závislosti od stavu ciernej skrinky.

Konštrukcia ciernej skrinky prešla od 50-tych rokov velkým vývojom. Napriek tomu, žiadne záznamové zariadenie nie je dokonalé. Niekedy sa cierna skrinka vôbec nenájde, alebo je príliš poškodená a nedajú sa z nej získat údaje o havárii. Aby sa znížilo riziko poškodenia alebo straty, niektoré najnovšie modely sú samokatapultovatelné a využívajú energiu z nárazu na to, aby sa oddelili od lietadla. Pri haváriách je tiež bežné prerušenie dodávky elektrickej energie. Preto niektoré bezpecnostné organizácie odporúcajú vybavit záznamníky

[súradnica H]:
a) náhradnou batériou = 1
b) solárnymi panelmi = 4
c) náhradným generátorom = 7

co by umožnilo zariadeniu fungovat ešte 10 minút po prerušení. Dalším odporúcaním je pridat druhú nezávislú sadu záznamníkov napájaných z iného zdroja na iné miesto v lietadle.




[EN]

The coordinates will take you to a car park near VOP Trencin. Banska Bystrica plant of VOP Trencin was established by fusion of "LOBB Banska Bystrica a.s.", foundation of which is dated back to year 1947 and "VOP Trencin a.s." on 1st of July 2009.

Do not look for the cache on these coordinates.
The cache is located here: N 48°4A.BCD, E 019°0E.FGH


The "black box" is a generic term for two recording devices carried aboard commercial airliners. The Flight Data Recorder (FDR) records a variety of parameters related to the operation and flight characteristics of the plane. The Cockpit Voice Recorder (CVR) records the voices of the flight crew, engine noise, and any other sounds in the cockpit. The data these devices provide is often invaluable to experts investigating the events leading up to an accident.

Despite the nickname "black box", the FDR and CVR are actually painted

[coordinate A]:
a) green = 1
b) bright high-visibility orange = 2
c) blue = 3

with white reflecting strips to make them easier to spot at a crash scene.

Black boxes first began to appear in the 1950s and became mandatory during the 1960s. These early devices used

[coordinate B]:
a) 5¼ floppy disks = 4
b) magnetic tape = 5
c) punch cards = 6

for data storage.

A common misconception states that the black boxes are "indestructible". No manmade device is indestructible, and no material has ever been developed that cannot be destroyed under severe enough conditions. The black boxes are instead designed to be highly survivable in a crash. In many of the worst aviation accidents, the only devices to survive in working order are the Crash Survivable Memory Units (CSMUs) in the black boxes. The remainder of the recorders, including the external case and other internal components, are often heavily damaged. The CSMU, however, is contained within a very compact cylindrical or rectangular box designed to safeguard the data within against extreme conditions. The box is composed of three layers to provide different types of protection to the recording medium. The outermost shell is a case made of

[coordinate C]:
a) hardened steel or titanium = 7
b) kevlar fibres = 8
c) duralumin = 9

designed to survive intense impact and pressure damage.

The second layer is an insulation box while the third is a thermal block to protect against severe fire and heat. Current regulations require the black boxes to survive an impact of

[coordinate D]:
a) 34 g’s = 9
b) 340 g’s = 5
c) 3,400 g’s = 1

for up to 6.5 milliseconds. This rapid deceleration is equivalent to slowing from a speed of 310 miles per hour (500 km/h) to a complete stop in a distance of just 18 inches (45 cm). This requirement is tested by firing the CSMU from an air cannon to demonstrate the device can withstand such impact. The black boxes must also survive a penetration test during which a steel pin dropped from a height of 10 ft (3 m) impacts the CSMU at its most vulnerable point with a force of 500 pounds (2,225 N). In addition, a static crush test is conducted to demonstrate that all sides of the CSMU can withstand a pressure of 5,000 pounds per square inch (350 kg/cm²) for five minutes.

The fire resistance of the CSMU is further tested by exposing it to a temperature of

[coordinate E]:
a) 2,000°F = 8
b) 3,800°F = 7
c) 5,600°F = 6

for up to an hour. The device is also required to survive after lying in smoldering wreckage for ten hours at a temperature of 500°F (260°C).
Other requirements specify survivability limits when immersed in liquids. The CSMU must endure the water pressure found at an ocean depth of 20,000 ft (6,100 m), and a deep-sea submersion test is conducted for 24 hours. Another saltwater submersion test lasting 30 days demonstrates both the survivability of the CSMU and the function of an Underwater Locator Beacon (ULB), or "pinger," that emits an ultrasonic signal once a second when immersed in water. A final series of tests includes submerging the CSMU in various fluids like

[coordinate F]:
a) sea water = 4
b) motor oil and brake fluid = 2
c) jet fuel and fire extinguishing chemicals = 0

to verify the device can withstand the corrosive effects of such liquids.

Another factor important to the survivability of the black boxes is their installation in the

[coordinate G]:
a) tail of the aircraft = 9
b) central part of the aircraft body = 4
c) landing gear section = 1

Once the black boxes have been located following an accident, they are typically taken into custody by an aviation safety agency for analysis. The data is translated into formats readily usable by investigators and is usually critical in identifying the probable cause(s) of the accident. This process may take many weeks or months depending on the condition of the black boxes.

Flight recorder design has improved considerably since the devices were first introduced in the 1950s. However, no recording device is perfect. Black boxes are sometimes never found or too badly damaged to recover some or all of the data from a crash. To reduce the likelihood of damage or loss, some more recent designs are self-ejecting and use the energy of impact to separate themselves from the aircraft. Loss of electrical power is also a common event in aviation accidents. Several safety organizations have recommended providing the recorders with a

[coordinate H]:
a) backup battery = 1
b) solar panels = 4
c) backup genetaror = 7

to operate the devices for up to ten minutes if power is interrupted. Another recommendation is to add a second independent set of recorders on a separate electrical bus.


Správnost Vašich odpovedí si môžete overit tu / You can check your answers for this puzzle on Geochecker.com.

Additional Hints (Decrypt)

[SK] gevxbyben [EN] gevpbybhe

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)