Skip to content

STARA TURA Multi-cache

This cache has been archived.

georarach: Tak, nastal jej cas...

More
Hidden : 10/28/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Naucna cyklo/turisticka cache.

Cache sa nenachadza na horeuvedenych suradniciach.

Tato multicache Vas ma povodit po miestach Starej Turej, ktore su beznemu navstevnikovi povacsine skryte. Neznamena to vsak, ze si mestecko nemozete prezriet cele, obzvlast doporucujem obhliadku noveho zrekonstruovaneho Namestia slobody, kam Vas privedu horne suradnice.

Prva pisomna zmienka o Starej Turej je z roku 1392, ked sa spomina v darovacej listine krala Zigmunda ako obec patriaca cachtickemu hradu, ktory v tom case vlastnil Stibor zo Stiboric a Beckova. Sucastou cachtickeho hradneho panstva bola Stara Tura az do zaniku feudalizmu v Uhorsku.
Rozvoj Starej Turej mozno datovat od roku 1467, ked ju kral Matej Korvin povysil za preukazane zasluhy pri chyteni Jana Svehlu na poddanske mestecko (oppidum). Na zaklade udeleneho privilegia boli Staroturania oslobodeni od platenia tridsiatku a inych mytnych poplatkov vo vsetkych krajinach uhorskej koruny. Toto privilegium, ktore pomahalo obchodnej a trhovej cinnosti mestecka, niekolkokrat potvrdili dalsi uhorski panovnici.

Bryndziarstvo

Podla tradicie, zijucej v starych slovenskych bryndziarskych rodinach, prvi bryndziari na Slovensku boli Staroturanci.
Obyvatelia Starej Turej boli uz v davnej minulosti sikovni obchodnici a v davnych casoch chodili po vzdialenych zupach, Trencianskej, Liptovskej, Zvolenskej, nakupovat hovadzi dobytok, ale najma maslo.


S dobytkom kupcili a hnali ho do krajov, kde sa dobytok hladal, a casto aj do cudzich krajov. Maslo doma prepustali, plnili do sudov a rozvazali ho i na vozoch skoro do vsetkych vyznamnych miest Rakusko-Uhorskej monarchie a casto na pltiach po Vahu, Hrone a Dunaji az do Rumunska. V Rumunsku vymenou za hovadzi dobytok kupovali ovce, ktore potom pomocou honcov - valachov aj domov dohanali. Na svojich obchodnych cestach staroturianski obchodnici videli vyrobu syra - bryndze v Rumunsku a potom sa pokusili vyrobit ju aj oni, a to prvy raz na Liptove. Podla inej verzie sa prva bryndza vyrobila na salasoch v Trencianskej zupe a len po skaze oviec v Trencianskej zupe sa prvotne salasnictvo a s nim aj vyroba syra a bryndze zacala prenasat do Liptova a lepsie sa vzmahat na tamojsich holiach.
Prvu zivnostensku bryndziaren na Slovensku zalozil zdatny staroturiansky masiar a obchodnik Jan Vagac v roku 1787 v Detve. V r. 1797 vznika bryndziaren rodiny Molcovej vo Zvolenskej Slatine a za nou bryndziaren rodiny Wallovskej vo Zvolene.
S menom Teodora Wallu je spojena nova vyznamna epocha vyvinu vyroby bryndze na Slovensku. On namiesto soli po dlhych pokusoch pridal do bryndze specialne pripraveny solny roztok a po zomletií syra s tymto roztokom dostal dnesnu makku mazlavu bryndzu.
Vacsina starych bryndziarni uz zanikla, trva vsak a este aj dnes pracuje bryndziaren rodiny Molcovskej vo Zvolenskej Slatine.

V roku 1769 vybudoval Jan Ludwig v osade Topolecka papieren.

Stara Tura vlastnila cely rad regalnych prav. Pravo varit pivo odkupila od cachtického panstva. Obecny pivovar stal na mieste terajsieho MsU, prestal pracovat roku 1873, neskor ho zburali.

Stara Tura a okolity podjavorinsky kraj sa aktivne zucastnili revolucnych udalosti v rokoch 1848 - 49.

Vyznamna je ucast Starej Turej v Slovenskom narodnom povstani. V podjavorinskych kopaniciach nachadzali utocisko sovietski vojaci a vazni, ktori usli z nemeckych zajateckych taborov ako i rasovo prenasledovani. Tragicke udalosti druhej svetovej vojny zvlast poznamenali kopanice Hlavina a Narcie (tu sa nachadza dalsia skrysa GC1FFWK).

Byvala mestianska skola

Nachadza sa na ulici SNP na mieste, kde povodne stala budova obecneho hostinca.
Plany skoly vyhotovil Ing. Arch. Pinkas. Zakladny kamen bol polozeny v oktobri 1920, pri ktorom bol slavnostnym recnikom spisovatel Karol Kalal. Otvorena bola 17.septembra 1922. Dna 23.septembra 1921 cez Staru Turu cestoval na Bradlo prezident republiky T.G. Masaryk, ktory tu dal suhlas k tomu, aby nova mestianska skola niesla jeho meno. Dnes je sucastou II.ZS.


Pocas 2. svetovej vojny sa tu odohrala vyznamna bitka partizanov voci nemeckym okupantom, usidlenym v tejto budove. Operacia Stara Tura, ako ju nazval oddiel Hurban pod velenim kpt. Milosa Uhra v noci vyuzil moment prekvapenia a prepadol nemecku posadku . Partizani, okrem ineho, utocili aj spoza novinoveho stanku za potokom, ktory tam stoji dodnes. Z jeho strany je este zachovane povodne zabradlie, kde su priestrely po gulkach, ticho svedciacich o krutosti onej doby.

Mozno prave z tohto okna sa strielalo na partizanov za novinovym stankom.


Ku tejto udalosti je na budove pamatna tabula. Takisto aj tabula na pamiatku svagrov S. Hlubockeho a O. Chorvata, ktorych nemecke komando EK-13 popravilo na trencianskej Brezine po Vianociach 1944 za ukryvanie americkeho letca J. Kirchhoffa.

Pranier

V evidencnom liste tejto nehnutelnej kulturnej pamiatky je urceny ako "pozdnorenesancny z konca 17.storocia". Obce v tejto dobe mali pravo vynasat same rozsudky nad obvinenymi. Ku pranieru sa na vystrahu ostatnym poddanym za okovy privazovali za cudzolozstvo, boho-ruhanie, vytrznictvo, urazku na cti ci ohovaranie. Zavaznejsie trestne ciny sa trestali smrtou. Pranier, inak zvany aj Stlp hanby, je stvorcoveho podorysu, vysoky asi 2,5m a su na nom dodnes vidiet pevne vsadene zelezne okovy.

Byvaly Obecny dom

Budova bola postavena pravdepodobne na zaciatku 18.storocia a bola v nej umiestnena pohranicna financna straz. Od roku 1715 v nej bola umiestnena filialka novomestskeho tridsiatkoveho uradu.

V rokoch 1772-73 bola v dome umiestnena vojenska nemocnica a kasaren. V roku 1772 sprava obce Starej Turej zakupila tuto pohranicnu kasaren a pri nej leziace panske mastale a prestavala ju na uradovne. Od toho roku sa tu viedla sprava obce a budova sa zacala nazyvat Obecny dom.
V jednej miestnosti bola od roku 1889 umiestnena prva druzstevna sporitelna v Starej Turej, Pomocna pokladnica, zalozena v roku 1871.
Ked v roku 1942 bola zburana budova regalu - byvaleho pivovaru a na jej mieste bol postaveny novy mestsky dom (terajsi mestsky urad), prestala sa budova Obecneho domu pouzivat pre spravu obce.
Objekt byvaleho Obecneho domu bol 13.augusta 1985 vyhlaseny za kulturnu pamiatku.

Stara veza zvana Husitska

Najstarsou zachovanou stavbou v meste je stara veza, tzv.husitska, na Mestskom cintorine II. Je to kamenna stvorboka trojpodlazná stavba. Podla regionálneho historika Dr. Branislava Varsika bola pristavena ku kamennemu kostolu Najsvatejsej Trojice z roku 1569 v 17. storoci (1624). Okrem sakralnej funkcie plnila aj vyznamnu ulohu v systeme opevnenia Cachtickeho hradu. Strategicku funkciu veze dosvedcuje aj vysoko polozený vchod do veze z prveho podlazia a strbinové okna na druhom podlazi. Na prizemi veze je priechodne podlubie. Stavba je ukoncena plechovou strechou v tvare ihlana a dvojramennym krizom.


!!!Prosim, nevkladajte KINDERodpad, radsej nieco zaujimave, nech maju hladaci zazitok aj z vymeny obsahu cache!!!


J = B-C*F
K = A*B/(G+C)
L = D*E/(A*E+B+E)
M = G*C-D
N = (E*B+B-F)/(E+F)
O = (B+C+D)/A
P = [A*G-(D-E)]/(C+E)

 

Additional Hints (No hints available.)