Skip to content

Ostromec Multi-cache

Hidden : 12/23/2006
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Hrad Ostromec staval na nejvyssim miste ostrohu nad ustim potoka Mastniku do Vltavy. Jeho pozustatky predstavuji mimoradne vyznamnou pamatku doby husitske.




HISTORIE:
  Prvni zprava o hradu pochazi z roku 1419, kdy nedaleko odtud doslo k prvni husitske bitve. V cervenci 1424 tu Tabori, vedeni Janem Hvezdou z Vicemilic, zridili operny bod pro vojenské akce proti neprátelum kalicha. Roku 1428 prepadli hrad Bechynsti a poborili ho. Pozdeji se tu stal hejtmanem Filip z Padarova. Za neho byla opisovana a iluminovana bible, ktera je dnes ulozena v univerzitni knihovne ve Vidni pod nazvem "Padarovska bible".
  Po bitve u Lipan drzeli i nadale hrad Tabori a tak ho v breznu 1435 oblehla zemska hotovost pod vedenim Hynka Ptacka z Pirkenstejna. Po dvou mesicich tezkych boju vyhladovela posadka patrne 22. kvetna kapitulovala pod podminkou volneho odchodu; hrad byl rozboren a vypalen a jeho zbozi pripadlo ke Konopisti.
  Na jare roku 1450 nechal Zdenek Konopistsky ze Sternberka Ostromec opravit a umistil sem posadku. Hrad pak sehral dulezitou roli jako operny bod ve valce jednoty zelenohorske proti krali Jirimu z Podebrad. Je vsak tez pravdou, ze akce Sternberku z Ostromece poradane mely mnohdy blize k loupezivym najezdum nez k akcim politickeho odporu; hrad se tehdy dokonce stal vaznou prekazkou dovozu zasob do Prahy. Proto rozhodl zemsky snem v r. 1471 o jeho zboreni, ale nasledujici oblezeni nebylo uspesne. Ostromec je tak patrne jedinym objektem, ktery dokazal v teto dobe odolat naporu vojsk kralovske moci. A tak se nakonec tomuto pevnemu hradu nestala osudnou vojenska akce, ale, jak tomu v podobnych pripadech byva, obdobi miru. Hrad koncipovany jako pevnost prestal byt zrejme nekdy po roce 1500 uzivan a roku 1542, kdy jej Adam ze Sternberka zastavil i s prislusenstvim Hanusovi z Rican, se poprve uvadi jako pusty.


POPIS:
  O podobe velmi rozsahleho hradu Ostromece lze za soucasneho stavu poznani rici jen malo. Neni znama ani jeho presna podoba a jednotlive vyvojove faze, ale nelze ani spolehlive odlisit hradni opevneni od zemnich praci oblehatelu. Situaci navic komplikuje kontakt stredovekych fortifikaci se starsimi keltskymi stavbami.
  Misto pro hrad bylo zvoleno velmi prihodne - Vltava a Mastnik vytvareji na svem soutoku zhruba kilometr dlouhou, uzkou ostroznu; vysoke, skalnate srazy a voda zde dokonale znemoznuji pristup ze tri smeru, s vyjimkou strany jizni. Nejstarsi hradni jadro lze zrejme lokalizovat v nejzazsim, severovychodnim vybezku na skale nad rekou. Predstavovala jej velmi mala budova se zaklenutym sklepem (patrne sidlo hejtmana) a miniaturnim nadvorim, obklopena prikopem a valem. Rozlehly prostor pred jadrem o rozmerech zhruba 120 × 60 metru byl ohrazen patrne opevnenim lehci konstrukce; v jeho stredu stala rozmerna kamenna budova a rovnez prostor vstupu v jiznim rohu plochy byl opevnen kamennymi stavbami.
  Opevneni se tahlo po hrebeni dale smerem proti smeru pristupu; tento prostor byl po dalsich temer 80 metrech uzavren mohutnym valem. Skalnaty teren pred timto valem nese dalsi cetne stopy opevnovacich aktivit, o nichz vsak nevime, zda jsou pozustkem hradu ci oblehacich praci. Totez lze rici o vrcholu zvanem Cervenka, ktery se vypina v jizni casti ostrohu a jehoz temeno je opevneno dvojnasobnym prikopem a valem, vymezujicim plochu trojuhelnikoveho tvaru. S velkou davkou opatrnosti snad lze v tomto pripade vyslovit domnenku, ze se jedna o zbytky oblehaci basty z r. 1471, o niz se zminuji Stare letopisy ceske. Budeme-li brat tento pramen doslovne, pak za sternberske ery k zadnemu vetsimu rozsireni opevneni nedoslo ("... nad zdmi postavili strechy z prken, trochu opravili naspy, prikopy a zaseky a dali tam posadku ...") a predpokladat jednorazove zbudovani tak rozsahleho predsunuteho opevneni v etape husitske se nezda byt prilis pravdepodobne.
   Zdroj: www.hrady.cz, www.castles.cz


SOUCASNOST A UMISTENI CACHE:
  Dnes jiz zricenina hradu v terenu neni temer patrna. Jedinym vyraznejsim zdenym pozustatkem hradu je zaklenuti sklepa v jadre. Prakticky po cele delce ostrozny je mozne spatrit reliefni modelovani nekdejsich hradnich opevneni i pozustatku oblehacich praci; jejich prohlidka je znesnadnena mimoradne hustym porostem naletových drevin, jenz je i pricinou te skutecnosti, ze z jinak dominantniho mista hradu neni zadny vyhled.
  Zluta turisticka znacka vas dovede pouze ke znamnejsimu, starsimu hradnimu jadru. Temer nenavstevovane, vetsi a mladsi hradni jadro se nachazi jizneji od toho starsiho a na jeho okraji je take ukryta samotna cache o rozmerech cca 10x7x4 cm. Jeji souradnice ziskate snadno:

 Na vychozich souradnicich vyhledejte na strome turisticky rozcestnik. Na nem najdete potrebne ciselne udaje do nasledujicich vzorcu:
Vysledne souradnice vypocítate nasledovne:

   DEF = 694 - 10 * (HRADNICE + VYHL.OPATA ZAVORALA)

   XYZ = 406 - 10 * (VYHL.OPATA ZAVORALA + 2 * HRAZANY)

Cache lezi na souradnicich:    N 49°44.DEF'   E014°24.XYZ'

(Pro overeni spravnosti - ciferace vypocitanych cisel DEF a XYZ ma hodnotu 7.)


PARKOVANI, PRISTUP:
  Prijedete-li autem, zaparkujte v obci Hrazany na N49 43.773 E14 23.809. Po modre turisticke znacce pokracujte dale az k vyhlidce opata Zavorala a odtud po zlute znacce az na Ostromec. Pohodlna pristupova stezka je dlouha priblizne 2,7 km a az v zaverecne casti, pri dohledavani finalni pozice cache, vas ceka mensi prodirani zarostlym terenem. V nem v soucasne dobe exituji dve prosekane pristupove cesticky, ktere jsou celkem snadno nalezitelne.



Novinka 6.5.2008:
  Tato multicache je nyni odlovitelna i za pomoci wherigo cartridge Ostromec


P O Z O R !
Okoli hradu byva obsazené
pocetnou posadkou - armadou klistat!



Additional Hints (Decrypt)

i qhgvar zrmv qirzn irgfvzv xnzral, cbebfgylzv zrpurz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)