Skip to content

Románské mysterium Virtual Cache

Hidden : 3/1/2022
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Počátky románské architektury sahají na našem území do 11. století, její konec do konce století třináctého, kdy byla nahrazena gotikou. Románské stavby jsou tedy první dochované stavební památky na našem území. Tato keš si klade za cíl vás seznámit s některými méně známými skvosty románského stavitelství. Jestliže jste se setkali s něčím novým, co vás oslovilo svou krásou a geniem loci, splnila tato keš svůj cíl.
 
 
 
Jak na keš:
Vaším úkolem je  osobně navštívit prvních 12  waypointů , tuto návštěvu zdokumentovat fotografiemi a tyto nahrát do logu . Fotografie vás musí osobně identifikovat (např. CWG, napsaný nick, nebo vaši osobu). V případě skupinových lovů, prosím, nahrajte ke každému logu originální sérii fotografií.
Dalších 9  waypointů ukazuje některé významné a zajímavé románské stavby, které jistě stojí též za vidění.
 
 
Your task is to personally visit the first 12 waypoints, to document this visit with photos and upload these to the log. Photos must identify you personally (e.g. CWG, typed nick, or your person). In the case of group hunts, please upload an original series of photos for each log.The next 9 waypoints show some important and interesting Romanesque buildings, which are certainly worth seeing.
 
Um diesen virtuellen Cache loggen zu dürfen, müsst die erste 12 Pflicht-Waypoints besuchen, ein Beweisfoto machen and mit eurem Log-Eintrag hochladen. Auf dem Photo is auch euro Person, Nickname, CWG or ein persönlicher Gegenstand sein, der euch persönlich identifiziert. Falls ihr in einer Gruppe auf der Jagd seid, bitte ich zu jedem Log eine original Fotoserie. Die nächste 9 Waypoints (freiwillige) zeigen andere wichtige und interessante römische Bauwerke, die einen Besuch Wert sind.
 
 
 
 
 
Rotunda Nalezení sv. Kříže (Praha, Staré Město)
Přestože první písemná zmínka o této nejstarší ze tří pražských rotund je až z roku 1365, její vznik je kladen do konce 11. století. Zajímavá je její magická poloha: rotunda se nachází v přesném středu pomyslného kříže staré Prahy spojujícího chrám sv. Víta, Václava a Vojtěcha s rotundou sv. Longina, kostela sv. Klimenta na Starém Městě a dnes již neexistujícího kostela sv. Filipa a Jakuba na Arbesově náměstí.
 
Rotunda svatého Longina (Praha, Nové Město)
Byla postavena na počátku 12. století a nejprve byla zasvěcena sv. Štěpánovi.  Každoročně se v přilehlém prostoru koná folkový festival Rotunda, kdy je také možné si rotundu prohlédnout.
 
Rotunda sv. Martina (Praha, Vyšehrad)
Rotunda pochází z konce 11. století, byla postavena za vlády knížete Vratislava II.  v roce 1420  byla vážně poškozena nájezdem husitů. V roce 1841 měla být dokonce zbourána, aby uvolnila místo pro silnici, naštěstí se tak zásluhou hraběte Karla Chotka nestalo.
 
Kostel sv. Jakuba (Církvice, Jakub)
Kostel svatého Jakuba je jednou z nejhodnotnějších románských staveb v České republice. Pochází z roku 1165. Mimořádnou hodnotu má zejména jeho sochařská výzdoba, která je jednou z nejstarších figurálních plastik na našem území. V interiéru kostela můžeme vidět pod panskou tribunou sloupy zakončené románskými hlavicemi a cenný náhrobní kámen Kateřiny z Arca ze 17. století.
 
Kostel Nanebevzetí P. Marie (Tismice)
Trojlodní bazilika v obci Tismice se dochovala prakticky v původním stavu, což z ní dělá jednu z nejcennějších románských staveb v ČR. Její stavba je datována na konec 12. století. Unikátním artefaktem byla dřevěná gotická Tismická Madona, pocházející z období kolem roku 1385. V roce 1990 byla bohužel ukradena a dnes je v kostele pouze sádrová kopie.
 
Kostel sv. Mikuláše (Vinec)
Tento románský tribunový kostel byl postaven přibližně kolem roku 1240 a dal jméno tzv. vinecké skupině kostelů, pro kterou je typické tvarové bohatství architektonických článků. Kostel je od roku 1965 chráněn jako kulturní památka.
 
Rotunda Narození Panny Marie (Holubice)
Kostel byl založen v letech 1224-26 jako rotunda s apsidou, po polovině 13. století byl rozšířen o druhou apsidu. V interiéru se zachovalo mnoho fragmentů původních raně gotických nástěnných maleb.
 
Rotunda sv. Petra a Pavla (Budeč)
Je součástí hradiště na Budči. Rotunda je národní kulturní památkou. Má velký význam pro poznání nejstarší české sakrální architektury, protože její kruhová loď je nejstarší dochovanou stavbou tohoto typu na českém území. Podle svatováclavských legend na Budči pobýval svatý Václav.
 
Kostel svatého Václava (Libouň)
Kostel byl v Libouni postaven na konci 12. století, jeho vnitřní vybavení pochází převážně z 17. a 18. století. Od 14. století je kostel farním stánkem, nad nímž vykonávali patronát premonstráti z želivského kláštera. Nedaleko se nachází velmi hezký románský kostelík sv. Bartoloměje v obci Kondrac.
 
Kostel sv. Petra a Pavla (Poříčí nad Sázavou)
Kostel byl postaven kolem poloviny 12. století, upravován a vybaven byl v druhé polovině 17. století.Jedná se o jednolodní kostel s hranolovou věží postavený z kvádříkového zdiva. Kousek od něj je i velmi pěkný románský kostel sv. Havla.
 
 Kostel sv. Maří Magdaleny (Praha, Přední Kopanina) 
Ústřední část kostela představuje okrouhlá loď, jejíž vnitřek měří napříč přes pět metrů, na východní straně se k lodi připojuje půlkruhová apsida, na straně západní pak štíhlá věž přibližně čtvercového půdorysu. Výzkum v roce 1983 prokázal, že toto rozvržení kostela je původní, z doby jeho stavby, která sice není písemně blíže doložena, ale všeobecně se klade do první poloviny 12. století.
 
Rotunda sv. Petra a Pavla (Starý Plzenec) 
Rotunda byla postavena v západním předhradí raně středověkého hradiště poprvé zmiňovaného již v roce 976, které bylo hlavním opěrným bodem českých knížat v západních Čechách a až do konce 13. století neslo název Plzeň. Období výstavby rotundy bývá obvykle kladeno na konec 10. století, ale novější výzkumy ukazují, že mohla být postavena později.
 
 

Virtual Rewards 3.0 - 2022-2023

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between March 1, 2022 and March 1, 2023. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 3.0 on the Geocaching Blog.

 

 

Additional Hints (No hints available.)