
Další ze svitavských vil, tentokrát pod taktovkou funkcionalismu.
O invenci svitavských stavitelů není pochyb. Inspirovali se rozličnými architektonickými slohy. Svá díla realizovali dle různých projektů a odrazily se v nich stopy historických stylů nostalgií ovládaného XIX. a XX. století. Vítězil neoklasicismus, novorenesance, stranou nezůstala ani secese a bylo pouze otázkou času kdo a kdy se nechá inspirovat stylem zcela moderním a svou dobu přesahujícím – totiž funkcionalismem. Výzvy se chopil Václav Ryšavý a stavěl cosi zcela neobvyklého.
Václav Ryšavý, mnohdy se podepisoval jako Wenzel Ryschawy, byl jedním z nejschopnějších místních stavitelů. Dokázal pracovat na zakázkách soukromých investorů, stejně jako na projektech veřejných budov. Svitavákům se představil impozantní stavbou kostela sv. Josefa s klášterem redemptoristů, jehož dvě červené věže tvoří nezaměnitelnou dominantu města.
Méně se však ví o jeho práci na rodinných vilách. Po roce 1926 byly položeny nové možnosti pro výstavbu rodinných domků na předměstí. Vznikaly nové ulice (Villengasse) v bezprostřední blízkosti jádra města, kam byla projektována výstavba nejen rodinného ale i činžovního či družstevního bydlení. Právě v tomto období vznikla na hranicích mezi Moravským Lačnovem a Svitavami ulice Hohlweg, dnešní ulice Lidická. V roce 1929 již zde stálo 12 domů a stavební boom pokračoval i v období ekonomické krize. Podle plánů Václava Ryšavého z roku 1932 si nechal postavit funkcionalistickou vilku i František, syn českého továrníka Josefa Plívy. Stála na čp. 1402/26 a zajímavé je, kolik českých rodin na této ulici žilo. Nebyli to pouze Plívové, ale i jeden z dalších podporovatelů české menšiny Andrle a jiní. Rodina Ryšavých, kde Václavův syn Jaroslav pokračoval v díle svého otce, byla na své projekty hrdá, jak o tom svědčí i stavba Ryšavého rodinné vilky v těsném sousedství tohoto funkcionalistického objektu.
zdroj: svitavské muzeum
Na úvodkách keš samozřejmě nehledej. Po nalezení opět uschovej, jak jsi našel. Při vlastním odlovu dbej na vlastní bezpečí.
n A l p M u c
a d A E d O r
O D n A D