Skip to content

ROK #084 - Michal Dočolomanský Mystery Cache

Hidden : 3/25/2022
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#084
25. marec 2022 (Piatok)
Michal Dočolomanský
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Kniha
2
Popolec
3
Olena Husejna
4
Gustáv Lasko-
merský
5
Heinrich
Martin
Weber
6
Deň jódu
7
A. G. Bell
8
MDŽ
9
Vespucci
10
Mario day
11
Fleming
12
Aztec
13
Samaritán
14
π Day
15
Cézar
16
Ohm
17
Sv. Patrik
18
Diesel
19
Hurban
20
Kroner
21
Bach
22
Voda
23
Josef Čapek
24
TBC
25
Michal Dočolo-
manský
26
Ludwig van Bee-
thoven
27
Rudo Moric
28
Futurama
29
Matej Korvín
30
Deň lekárov
31
BONUS
⬅️
Február
➡️
Apríl
Dnes má meniny Marián
Mužské meno Marián má latinský pôvod a jeho význam je "patriaci rímskemu rodu Mariovcov". Mariánovia potrebujú, aby ľudia v ich okolí boli oddaní. Sú to spôsobilí muži, ktorí si pevne stoja za svojimi názormi. Títo muži dokážu byť aj citliví, vedia pochopiť a pomôcť druhým. Od svojich blízkych požadujú, aby boli úprimní, zábavní a verní a vtedy budú Mariánovia pokojní a chápajúci. Ak sa im prestane dariť, začnú cúvať a byť zatrpknutí. Mariánovia majú výbornú vitalitu. Aby nemali problémy vo svojom zdraví, mali by konzumovať veľa surovej zeleniny, kuracieho mäsa a rýb.
 
Pranostika na dnes
Akej Božej Matky, také Veľkonočné sviatky.
Ak je na deň Zvestovania nebo jasné, vydaria sa konope, ak je zamračené, budú zlé.
Jar zvestuje Zvestovanie, ale zimu nevyháňa.
Keď je na deň Zvestovania Panny Márie pekné počasie, môžeme čakať úrodný rok.
Keď na Matku Božiu sneh na poli leží, kam kosa a srpok ľahko beží.
Koľko dní vyjdú žaby pred Pannu Máriu, toľko dní budú po nej schované.
Mariena už aj kúdeľ do vody zahodí.
Na deň Zvestovania Panny Márie dážď, rodí sa raž.
Na Matu Boží ma sa siať zboží.
Panna Mária zo zásterky lastovičky vypúšťa.
Keď lastovičky skoro priletia, bude dlhá jar.
Keď si lastovičky urobia v stodole hniezdo nízko, bude neúrodný rok - keď vysoko, bude úrodný.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#084 - Michal Dočolomanský

Michal Dočolomanský (* 25. marec 1942, Nedeca, Slovenský štát, dnes Poľsko - † 26. august 2008, Bratislava) bol slovenský herec, spevák, moderátor a imitátor.

Jeho otec Rudolf (1899 - 1954) pôsobil ako učiteľ v rumunskom Sedmohradsku medzi tamojšími Slovákmi. Tam sa oženil s Floriannou (1915 - 1995), pôvodom Rumunkou, ktorá bola od neho mladšia o šestnásť rokov. Spolu mali 10 detí. V roku 1942 sa presťahovali do spišskej obce Nedeca (dnes súčasť Poľska), kde sa v tom istom roku narodil syn Michal. Koncom druhej svetovej vojny sa rodina presťahovala do Mlynčekov (v tom čase bola osada súčasťou mesta Kežmarok). Neskôr rodina žila v obci Nebojsa (dnes časť Galanty), kde jeho otec pôsobil ako riaditeľ základnej školy. Po jeho smrti v roku 1954 sa presťahovali do Svätého Jura. Matka zomrela v roku 1995 a je pochovaná spolu s manželom na cintoríne v Slávičom údolí.

Po ukončení základnej školy sa Michal Dočolomanský vyučil za automechanika. Už v detstve sa venoval ochotníckemu divadlu vo Svätom Jure, jeho záľubami boli aj športová gymnastika, neskôr bezmotorové lietanie. Herectvo absolvoval v roku 1964 na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a odvtedy bol členom činohry Slovenského národného divadla.
Dočolomanský patril medzi najúspešnejších a najčastejšie obsadzovaných slovenských hercov. Stvárnil veľké množstvo divadelných postáv. Ako výrazný dynamický herec prejavil všestranný talent pri uvádzaní vážnych charakterových rolí i portrétov komických typov. Nezabudnuteľné sú jeho postavy v Ibsenovej dráme Peer Gynt, v komédii Brooklynská noc, v muzikáli Neila Simona Pozor na Leona a v mnohých ďalších.
V roku 1962 debutoval M. Dočolomanský menšou úlohou vo filmovej veselohre Výlet po Dunaji. Slovenský a český film mu poskytol veľa významných hereckých príležitostí, najmä v postavách mladých atraktívnych a romantických mužov. Stvárňoval aj zložitejšie charakterové úlohy, napríklad Tvár v okne (1963), Medená veža (1970), Červené víno (1972), Hriech Kataríny Padychovej (1973), Skrytý prameň (1973), Horúčka (1975), Stratená dolina (1976), Adéla ještě nevečeřela (1977), Noční jazdci (1981), Tajomstvo hradu v Karpatoch (1981), Tisícročná včela (1983), Mŕtvi učia živých (1983), Cena odvahy (1986), Právo na minulosť (1989), Súkromné životy (1990).

Bohaté herecké príležitosti sa mu naskytli v televíznych filmoch Tri gaštanové kone (1966), Generácia (1969), Medený gombík (1970), Zypa Cupák (1976), Sváko Ragan (1976), Jedenáste prikázanie (1977), Štrnásť výstrelov (1981).

Z pesničiek, ktoré Michal Dočolomanský naspieval, si mnohí určite pamätajú úvodnú pieseň z večerníčkového seriálu pre deti Macko uško. Známe sú okrem iných aj piesne Mama, ľúbim Ťa, Smoliar, Za rána za rosy a Zbohom buď, lipová lyžka. Posledná je z legendárneho seriálu Na skle maľované.

Od januára 2006 účinkoval v jednom z najznámejších titulov broadwayských muzikálov všetkých čias Hello, Dolly!

Aktivity známeho herca presahovali rámec divadla. V marci 2004 prevzal umelecké gestorstvo nad prvou Súkromnou strednou umeleckou školou filmovej, televíznej, rozhlasovej tvorby a techniky na Slovensku. Na obrazovke STV uvádzal reláciu Ranč, v TV Markíza účinkoval v relácii Inkognito a v roku 2004 moderoval súťaž Páli vám to? na JOJ-ke.

Objavoval sa na mnohých kultúrnych podujatiach. V decembri 2006 si napríklad zaspieval s kapelou Ivana Táslera IMT Smile na jej koncerte v bratislavskom SND.

V januári 2004 získal Michal Dočolomanský 1. cenu v kategórii herec v diváckej ankete OTO 2003. Prezident SR udelil 1. septembra 2007 Michalovi Dočolomanskému Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne významné zásluhy o rozvoj kultúry a divadelného umenia a v tom istom roku mu udelili cenu Literárneho fondu za celoživotnú tvorbu.

V roku 1974 ho režisér Karok Zachar obsadil do úlohy Jánošíka v slávnom muzikáli Ernesta Brylla a Katerzyny Gärtnerovej Na skle maľované. Od premiéry muzikálu v roku 1974 absolvoval nepretržite niekoľko sto predstavení.

Zomrel 26. augusta 2008 v predpoludňajších hodinách na Klinike pneumológie a ftizeológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v bratislavskom Ružinove. Podľahol rakovine pľúc vo veku 66 rokov. V jeho rodnej poľskej Niedzici mu 10. júla 2010 slávnostne odhalili pamätnú tabuľu.

Najslávnejšou postavou Dočolomanského je legendárny Jánošík z muzikálu Na skle maľované, ktorý v roku 1974 naštudoval Karol Zachar. O úspechu diela plného slovenských piesní a tancov svedčí vyše 640 repríz - v roku 1980 vznikla aj televízna inscenácia tohto muzikálu.

Úvodné súradnice vás privedú pred technické sklo.

Vašou úlohou bude treba doplniť srpávne čísla do vzorca:
N AB° CD.(F+1)GH
E IJK° LM.NOP

Hory, Doly I Doliny S Vrchovinou, Spievajte O Zbojníčkovi O Jedinom 3:34
Kde Ona Nocuje Sladučká, Presladká 2:0C
Zbojníček Môj, Kde Máš Matku 2:I9
Buď Zbohom, Dievčina 2:J1
Hajaj, Búvaj, Buvinkaj V Kolíske Lipovej H:24
Prišli Sme Aj S Muzikou Do Cisárskej Viedne 1:4K
Tie Ženy, Tie Ženy, To Sú Falošnice 2:0D
Dievky Sme Milovali, Na Zelenej, Na Holi 3:30
Za Ránky, Za Rosy Tráva Sa Kosí, Čakal Som Na Teba Tri Dlhé Noci 2:NL
Boľavé Ľúbenie, Sladké Omámenie 2:20
Nezmohla Ho Sila, Guľka Neskosila P:4B
Anička, Dušička, Pre Živého Boha, Kedy Mi Vienok Dáš, Kedy Budeš Moja 1:O5
Bo Zbojník Uniese, Čo Nik Neunesie 2:10
Ľúbil Som Ťa, Dievča, Už Mesiacov Sedem 1:46
Zbohom Buď, Lipová Lyžka, Žitia Môjho Verná Družka 3:MG
Keď Zbojník Umieral, Lístie Opadalo A:1F
Prišli Sme K Vám S Muzikou 1:55

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

evrfravr: ceir ilqnavn svany: cev xberabpu, cevarfgr fv svkxh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)