Skip to content

ROK #075 - Georg Simon Ohm Mystery Cache

This cache is temporarily unavailable.

LIGHTYEAR: Je v príprave nová krabička. Čoskoro bude obnovená.

More
Hidden : 3/16/2022
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#075
16. marec 2022 (Streda)
Georg Simon Ohm
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Kniha
2
Popolec
3
Olena Husejna
4
Gustáv Lasko-
merský
5
Heinrich
Martin
Weber
6
Deň jódu
7
A. G. Bell
8
MDŽ
9
Vespucci
10
Mario day
11
Fleming
12
Aztec
13
Samaritán
14
π Day
15
Cézar
16
Ohm
17
Sv. Patrik
18
Diesel
19
Hurban
20
Kroner
21
Bach
22
Voda
23
Josef Čapek
24
TBC
25
Michal Dočolo-
manský
26
Ludwig van Bee-
thoven
27
Rudo Moric
28
Futurama
29
Matej Korvín
30
Deň lekárov
31
BONUS
⬅️
Február
➡️
Apríl
Dnes má meniny Boleslav
Mužské meno Boleslav má slovanský pôvod a význam mena je "viac slávy", "slávny". Muži s týmto menom sú dosť aktívni a zároveň citliví. Sú to silné osobnosti, vždy vedia správne reagovať na dané situácie. Boleslavovia sú celkom tvrdohlaví, nikto ich nepresvedčí o opaku. Ak máte strach z riskovania alebo bojovať o niečo, hľadajte pri sebe takého človeka ako je Boleslav. Oni vás podporia a budú vám pomáhať, keď to budete potrebovať. Títo muži nemajú radi kritiku od druhých alebo iní názor, preto ak s nimi nesúhlasite, vyhýbajte sa im. Odmalička sa Boleslavovia vzdelávajú najradšej sami a ťažko sa zameriavajú na jednu oblasť zamestnania. Vyberajú si takú prácu, kde môžu viesť kolektív oni, lebo nikdy sa nevzdávajú a radi riskujú. Ak sa im v kariére práve nedarí, vôbec ich to neodradí, práve naopak budú silnejšie motivovaní.
 
Pranostika na dnes
Koľko ráz sa hustá hmla v marci zjavuje, toľko hrmavíc na leto príde.
Koľko rosy marec dáva, toľko hmly august máva.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#075 - Georg Simon Ohm

16. marca 1789 sa v Erlangene v Bavorsku narodil Georg Simon Ohm, nemecký matematik a fyzik.

Štúdiá

Jeho otec mu poskytol solídne vzdelanie v matematike, fyzike, chémii a filozofii. V roku 1805 začal navštevovať univerzitu v Erlangene. Namiesto študovania ale trávil veľa času na tanečných zábavách a inou činnosťou ako štúdiom. Po troch semestroch začal učiť matematiku vo Švajčiarsku, čo trvalo 6 rokov. Po tejto prestávke sa vrátil do Erlangenu a v roku 1811 dostal doktorát.

Ohmov zákon

Všetky vodiče kladú odpor prechodu elektrického prúdu. Konkrétna veľkosť odporu závisí na viacerých faktoroch. Rozhoduje materiál, z ktorého je vodič vyrobený, ale tiež jeho dĺžka a hrúbka (respektíve plocha kolmého rezu). Je dôležité vedieť, že elektrický prúd, napätie a odpor sú vzájomne úzko prepojené veličiny.

Ohmov zákon hovorí, že elektrický prúd I je v elektrickom obvode so stálym odporom R priamo úmerný napätiu U. Elektrický odpor je teda možné chápať ako konštantu úmery medzi prúdom a napätím.

I = U / R
R = U / I

Zjenodušene povedané: prúd prechádzajúci elektrickým obvodom je priamo úmerný napätiu. Vedeckí kolegovia sa tomuto jednoducho formulovanému zákonu sprvoti smiali. Ani Ohmovo vyznamenanie Kráľovskou spoločnosťou v Londýne pochybonosti neumlčalo, aj keď prinieslo svojmu držiteľovi veľkú slávu.

Dôkaz

Ohmov zákon bol konečne potvrdený vedeckou komisiou 50 rokov od objavu. Vtedy bol Ohm už 30 rokov po smrti.
V roku 1881 rozhodol medzinárodný fyzikálny kongres v Paríži, že jednotka elektrického odporu sa bude nazývať ohm. Označuje sa gréckym písmenom omega (Ω). Elektrický vodič s odporom s veľkosťou 1 Ω znamená, že pri prúde 1A vytvorí úbytok 1V.

Je po ňom pomenovaný asteroid 24750 a kráter na odvrátenej strane Mesiaca.

Na úvodných súradniciach sa keška nenachádza. Nachádza sa tu fyzická stage, kde nájdete veci potrebné na vyriešenie súradníc finálnej krabičky.

Stage

Zistite to, čo treba a vyrátajte výslednú hodnotu. Pri meraní aj rátaní zaokrúhlite výsledky aritmeticky na najbližšie celé číslo.
Pozor! Na získanie hodnôt budete potrebovať špeciálny nástroj a cólštok to nebude.

Finál

Súradnice: N 48° 6.(R-9)" E 17° 7.(R*4)+45"

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

Fgntr: ifrgxl an fxevav, šgiegý n cvngl 2i1 f wrqaýz (iepuaýz) fcbybpaýz xbagnxgbz. Svany: zntarg, i qvrer. Bcngear bqfebobing cev preirarw.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)