Skip to content

ROK #061 - Popolcová streda Traditional Geocache

Hidden : 3/2/2022
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#061
2. marec 2022 (Streda)
Popolcová streda
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Kniha
2
Popolec
3
Olena Husejna
4
Gustáv Lasko-
merský
5
Heinrich
Martin
Weber
6
Deň jódu
7
A. G. Bell
8
MDŽ
9
Vespucci
10
Mario day
11
Fleming
12
Aztec
13
Samaritán
14
π Day
15
Cézar
16
Ohm
17
Sv. Patrik
18
Diesel
19
Hurban
20
Kroner
21
Bach
22
Voda
23
Josef Čapek
24
TBC
25
Michal Dočolo-
manský
26
Ludwig van Bee-
thoven
27
Rudo Moric
28
Futurama
29
Matej Korvín
30
Deň lekárov
31
BONUS
⬅️
Február
➡️
Apríl
Dnes má meniny Anežka
Ženské meno Anežka má grécky pôvod a význam mena je "čistá, nevinná". Tieto ženy potrebujú pokoj, ale nikdy ho nemôžu nájsť. Anežky sú milé ženy, ktoré veľmi nehovoria o svojich plánoch a myšlienkach. Majú rady, keď o nich vedia v spoločnosti. Tieto ženy sú starostlivé a vždy sa snažia iným pomáhať a povzbudzovať. Sú to osobnosti, ktoré sú plné vtipu. Vo svojom živote ale aj v zamestnaní sú nestále. Pôsobia náladovo a nepokojne. Sú prispôsobivé, ale nevedia si nájsť svoj správny smer a ciele. Ak si ujasnia svoje zámery a plány, budú mať úspech a pokoj v živote.
 
Pranostika na dnes
Svätá Anežka zimu nezmešká.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#061 - Popolcová streda

V dnešnom kalendári si pripomíname Popolcovú stredu. Po fašiangovom veselí, množstve sýteho jedla, kysnutých šiškách, prichádza predveľkonočný pôst. Ten má byť duchovnou prípravou na veľkonočnú udalosť. A do tohto veľkonočného pôstu vstupujú mnohí veriaci práve dňom Popolcovej stredy.


Ľudovo sa nazýva aj Popolec, Popolečná, Škaredá či Krivá streda, latinsky Dies cinerum, alebo Feria quarta cinerum a prvý deň pôstneho obdobia. Jej termín pripadá na 40. deň pred Veľkou nocou. Do týchto 40 dní sa nepočítajú nedele, preto v praxi pripadá Popolcová streda na 47. deň pred Veľkonočnou nedeľou. Keďže Veľká noc je pohyblivým sviatkom a popolcová streda sa odvíja od neho, aj jej termín je pohyblivý. Popolec pripadá na stredu v siedmom týždni pred Veľkou nocou, teda na niektorú stredu v období od 4. februára do 11. marca.

Pre nepravidelný dátum Veľkej noci sa jej termín každý rok mení, tento rok pripadá popolcová streda na 2. marca, budúci rok pripadne na 22. február.

Názov dňa pochádza zo zvyku páliť palmy či bahniatka z Kvetnej nedele z minulého roka. Takto získaný popol sa používa pri bohoslužbe Popolcovej stredy, kedy sú veriaci poznačení popolom na čelo; tento symbol sa vzťahuje na blízkovýchodnú tradíciu sypania si popola na hlavu na znamenie pokánia pred Bohom. Poznačenie popolom je sprevádzané slovami: „Pamätaj, že si prach a na prach sa obrátiš.“ (Gn 3, 19) alebo „Kajajte sa a verte v Evanjelium.“

Obrad sypania popola na hlavu v prvý pôstny deň sa praktizoval už od 8. storočia. Pôvodne to bol obrad vyhradený len pre veľkých a verejných hriešnikov, ktorí v tento deň začínali svoju cestu pokánia. Vstupovali do chrámu bosí, zaodetí vrecovinou a sypali si na hlavu popol. Neskôr podobným spôsobom začínali svoje pokánie nielen verejní kajúcnici, ale aj ostatní veriaci a sypanie popola na hlavu sa stalo všeobecným symbolom rozhodnutia nastúpiť na cestu pokánia. V 10. a 11. storočí bol už tento obrad udomácnený v mnohých oblastiach západnej Európy. Koncil v Benevente v roku 1091 ho zaviedol pre celú Cirkev, pričom sypanie popola na hlavu sa nahradilo značením na čelo. Tento obrad sa kedysi konal na Prvú pôstnu nedeľu - tou totiž aj skutočne 40-dňové Pôstne obdobie začínalo. No neskôr sa ujalo tvrdenie, že nedele, ktoré nie sú dňami pôstu, sa do 40 dní pokánia nepočítajú. A zároveň sa k tomuto obdobiu pripojili (nelogicky) aj prvé dva dni Veľkonočného trojdnia. Jednoduchá matematika tak viedla k posunutiu začiatku Pôstneho obdobia o 4 dni na Popolcovú stredu. Liturgická reforma zavŕšená II. vatikánskym koncilom tieto anomálie odstránila - teda obnovila Veľkonočné trojdnie ako samostatné iturgické obdobie (najdôležitejšie, nazývané tiež nedeľa nedieľ), ale Popolcovú stredu ponechala. Preto dnes máme 44-dňové Pôstne obdobie. Pričom všetky nedele sú jeho súčasťou (samotný ich názov to hovorí), ale nie sú dňami pôstu.

Pre mnoho kresťanov predstavuje Popolcová streda pripomienku vlastnej konečnosti a cieľa či smerovania vlastného života, vyznačuje sa teda pokáním. V rímskokatolíckej cirkvi je Popolcová streda jedným z dvoch dní prísneho pôstu (spolu s Veľkým piatkom). Je formou pokánia nielen v kresťanstve, ale aj v iných náboženstvách.

Gréckokatolíci (byzantského obradu), ktorí sa pridržiavajú gregoriánskeho kalendára, začínajú Veľký štyridsaťdňový pôst o dva dni skôr ako rímskokatolíci (latinského obradu). Svätá štyridsiatnica sa začína už v pondelok a trvá do piatku pred Lazárovou sobotou. Do štyridsiatich dní pôstu počítajú gréckokatolíci aj soboty a nedele. Pôst je obdobím, keď sa má veriaci usilovať o obrátenie, zmenu zmýšľania, má rozjímať nad svojím životom, plakať nad svojimi hriechmi. Na rozjímanie a sprítomnenie Kristovho spásonosného utrpenia je vyhradený až Veľký týždeň. Tieto skutočnosti sa odrážajú aj v bohoslužobnom živote byzantskej cirkvi - v stredy a piatky sa slúži liturgia vopred posvätených darov. Pri nej sa veriacim rozdeľujú vopred posvätené eucharistické dary; bohoslužba nemá anaforu (eucharistický kánon) ani premenenie svätých darov. Je to bohoslužba s najsilnejšie vyjadrenou eucharistickou úctou v byzantskom obrade. Zároveň, na rozdiel od liturgie sv. Jána Zlatoústeho či sv. Bazila Veľkého, obsahuje mnoho kajúcich prvkov - najmä hlbokých poklôn.

Popol, ktorý je v názve tohto dňa, tiež skrýva v sebe hlbšiu symboliku. Drevný popol sa už oddávna využíval pre svoje dezinfekčné a čistiace účinky. Pridával sa do prania, aby plátno dobre vybielil, popolom sa čistil mastný riad, leštili kovy a striebro, umývali zuby, sypal sa ako liečivo na rany. A takisto sa popolu pripisovala očistná funkcia v prenesenom význame.

Bez ohľadu na náboženský podtón tohto sviatku, (a možno práve) pri súčasnej situácii, je dobré si uvedomiť, že sme prach a na prach sa obrátime, všetko je fyzické je len dočasné a tie trvalé hodnoty, spomienky a zážitky je niečo, čo nám nič nezoberie. Možno sa to niekomu môže zdať morbídne, alebo smutné, ale ak si toto neuvedomíme, neodpútame sa od materializmu. Miesto tiež nie je vybraté náhodne. Prevedenie je oproti plánovanému prevedniu v aktuálnej situácii o dosť zjemnené.

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA
https://farnostlipany.sk/
wikipédia

 

Additional Hints (Decrypt)

cra.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)