Skip to content

Pivovary v HK / Breweries in HK - Bonus LAB Mystery Cache

Hidden : 5/7/2021
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Toto je bonusová keš k LAB  Pivovary v HK / Breweries in HK  (https://adventurelab.page.link/i6vD). Pro odlovení této mysterky je nutné nejprve projít celou LAB.


V rámci LAB keše jsme vás provedli po některých hradeckých pivovarech. Zde se k nim dočtete podrobnější informace. Ty jsou doplněny o již neexistující pivovary a také o pivovary v blízkém okolí Hradce.

 

Rodinný pivovar 713

V červnu roku 2015 vznikl v Hradci Králové v ulici Albertova 713/21 nový pivovar a právě adresa posloužila k názvu tohoto pivovaru – Rodinný pivovar 713. Ve dvounádobových varnách se vaří až 400 litrů piv světlých i tmavých, spodně i svrchně kvašených. Nabídka piv se průběžně mění, zakoupit můžete například: Královna Eliška (světlý ležák), Venoušek (žitný ležák), Kamarád (svrchně kvašené pivo), Eliščin granát (vídeňský ležák), Augustin (spodně kvašené pivo, americký chmel), What's UP?! Jak to jde?! (English Pale Ale), CHEER UP! Hlavu vzhůru! (Pale ale, australský chmel), NEVER GIVE UP! Nevzdávej se! (svrchně kvašené pivo, novozélandský chmel), Jarní Red Ale / Podzimní Red Ale (sezónní Red Ale), FULL MOON IPA (svrchně kvašené pivo, mnichovský chmel).

Hradecký Klenot

Podzim 2017 přinesl kromě sychravého počasí i první várku piva Hradecký Klenot. Časem se na-bídka sortimentu rozrostla na dnešních 11 druhů piv. Na Malém náměstí, na místě původního hostince U Modré hvězdy, si tak můžete vybrat z klasických českých ležáků v podobě filtrované i nefiltrované 12° a 11°, polotmavé 11°, 10°. Kromě běžných ležáků můžete ochutnat svrchně i spodně kvašená piva různých stylů: Bock 16° (spodně kvašené polotmavé pivo podle německé receptury), IPA 15° (svrchně kvašené světlé pivo, americký chmel), APA 13° (svrchně kvašené světlé pivo, americký chmel), ALE 11° (svrchně kvašené světlé pivo, americký chmel), Pšenice 11° (svrchně kvašené světlé pšeničné pivo).

Domácí recesní pivovar "U Antéňáka"

Jedním z prvních domovarníků v Čechách se roku 1995 stal Petr Hošek přezdívaný "Antéňák". Kromě montáže televizorů a satelitů, odkud právě pochází přezdívka Antéňák, se zabývá i vařením piva a to je již malý krůček k vlastnímu pivovaru. Recesní pivovárek U Antéňáka není běžný komerční minipivovar, ale soukromý pivní klub. Od doby založení klubu mohli členové a jejich doprovod degustovat více než padesát druhů piva. Vypisovat všechny názvy by bylo asi zbytečné, proto uvedu, že pan Hošek vaří piva světlá, tmavá i polotmavá, svrchně i spodně kvašená, stouty a další druhy piv. O tom, který druh piva se uvaří, rozhoduje s členy klubu. Nejčastěji se však vaří sv. ležák Stoják, tmavý stout Bard a polotmavá třináctka Jantar. Zajímavostí tohoto klubu je i to, že se zde můžete zúčastnit kurzu vaření piva, po jehož absolvování obdržíte certifikát.

Pivovar Kubík

Minipivovar Kubík, který sídlí na Kluku na Novém Hradci Králové, byl  založen v roce 2002. Svého času byl  dokonce největší pivovar v Hradci, dnes však konkurenční pivovary Kubíka přerostly.

Stálou nabídku pivovaru tvoří dvě světlá nefiltrovaná piva: 10° Kohout (4 % alk.) a 12° Kluk (4,8 % alk.). K významným příležitostem místní sládek ještě vaří speciál Hvězdář (5,8 % alk.) a polotmavé nefiltrované pivo Granát (5,2 % alk.).

Pivo je možné zakoupit jak do sudů, tak i do PET lahví v místě pivovaru, nebo ve vybraných pivně zaměřených prodejnách. Pivo Kohout se čepuje pouze v Hostinci U Kohouta v Gayerových kasárnách, pro který bylo vyrobeno. (Zajímavostí tohoto hostince je, že interiéry byly použity pro reklamu na jiný pivovar – Rohozec.)

Právovárečný pivovar Hradec Králové

V městských listinách z 14. a 15. století lze dohledat nejstarší zmínky o hradeckém pivovarnictví. Ve městě se nacházelo vícero menších pivovarů. Právovárečný pivovar Hradec Králové vznikl  zakoupením pozemků po třech vyhořelých domech.  Podle plánů stavitele Bělského byla v roce 1844  zahájena výstavba společného Právovárečného měšťanského pivovaru (tehdy byly ve městě pivovary dva) a stavba byla dokončena o dva roky později, kdy roku 1846 bylo svrchním kvašením uvařeno první pivo.  Roku 1864 byly rozšířeny sklepy, což umožnilo přechod na spodní kvašení – výrobu ležáku. Po dobu svého fungování bylo pivo prý chutné a proto se dobře uplatňovalo na trhu. Prodejní rekord byl zaznamenán v roce 1992, kdy se uvařilo 302 000 hl. Pivaři mohli pít piva různých stupňů (8°, 10°, 11°, 12°, 14°), světlá i tmavá, se sníženým obsahem cukru, nebo alkoholu. Pamětníci si, kromě zápachu spojeného s vařením piva, jistě vybaví názvy: Votrok, LevKalichStandardMelitaTIRLvíčekNegraJiskra, nebo na etikety vydané u příležitosti 130. výročí bitvy u Hradce Králové s vyobrazením dobových vojáků: Myslivec, Pěšák, Hulán, Husar, Kanonýr, Generál, Kyrysník. V roce 1995 vyráběl podnik 8 druhů piv a v roce 1996 zavedl pivovar u celého sortimentu jednotné označení Královský lev.

Z novodobé historie zmíníme fakt, že 1. 1. 1989 vznikla společnost Pivovary Hradec Králové státní podnik, která v následujícím roce sdružovala celkem 23 provozoven. Díky privatizaci však v roce 1996 zbyly pouze 4 pivovary – Nová Paka, Hlinsko, Broumov a Dobruška. Dne 4. 3. 1998 byl vyhlášen konkurs na majetek státního podniku Pivovary Hradec Králové a definitivní tečka za hradeckým pivovarem nastala v červnu 1999. Po složitých a vleklých jednáních ohledně majetku se dospělo k řešení, kdy prostor byl přestavěn na areál RegioCentra Nový pivovar v Hradci Králové, v němž se nachází sídlo Krajského úřadu, parkovací dům, UHK, Restaurace  U Lva a další. Nás však zajímá pivo. Nějaký čas Lva vařil Havlíčkobrodský pivovar, který měl zájem i značku odkoupit. Dokonce na krátkou dobu bylo „Královéhradecké“ pivo vařeno i v sousedních Pardubicích. V současnosti je výroba opět přesunuta do Havlíčkobrodského pivovaru Rebel a díky tomu Votrok existuje dál.


Aby byl náš výčet kompletní, připomeneme ještě dva hradecké pivovary, které však již ukončily svoji činnost.

 

U Zezuláků – Na Hrázce 229/33, Malšovice

Vedle stezky, vedoucí z Malšovic ke Stříbrnému rybníku, se již od 16. století uprostřed hlubokých lesů nacházela krčma. Snad pro její odlehlost byla podle pověstí častým útulkem loupežníků. V roce 1879 koupila tento objekt rodina Zezulákových a vybudovala zde oblíbený výletní hostinec U zelené lípy, ke kterému patřil i biograf. Sál s biografem (v druhé polovině 20. století přejmenován na Kino Máj) byl využíván i pro divadelní představení nebo zpívání lidových písní. V roce 1957 byl hostinec vyvlastněn a jeho kvalita i pověst začala značně upadat. Lze dohledat i nelichotivá spojení jako: pajzl, upatlaná umakartová čtyřka… V restituci v roce 1990 získal Václav Zezulák zdevastovaný rodinný majetek nazpět. Po celkové rekonstrukci zde opět vznikl rodinný hotel s restaurací. Díky nabídce zápůjčky zařízení na vaření piva od ZVU Hradec Králové byl zde zřízen minipivovar, ve kterém se vařil kvasnicový ležák Mazel. Hosté však nebyli zvyklí na tento druh piva, a proto nešlo příliš na odbyt. Po uplynutí doby zápůjčky se zařízení vrátilo výrobci zpět. Pivovar zde fungoval v letech 1991–1997. V roce 2011 byl provoz restaurace ukončen a celý objekt byl přestavěn na penzion s apartmány.

Partypivovar Rambousek – Velké náměstí 130/24, později RegioCentrum

V domě s výlohou plnou drogistického zboží na Velkém náměstí by asi nikdo pivovar nečekal. A přitom právě zde měl od března 2002 sládek Milan Rambousek k dispozici jednu místnost pro svůj pivovar. O tom, že se jedná o minipivovar, svědčily i jeho rozměry – 14 m2. Rozlohou malý pivovar však rostl na poli soutěžním: byl oceňován na prestižních domácích i zahraničních soutěžích. Rambouskovo pivo takto během prvních tří let procestovalo 23 zemí. V roce 2007 se pivovar přestěhoval do RegioCentra na Pivovarském náměstí, kde pro svůj provoz získal daleko větší prostory – celkem 16 m2 😊 Zajímavostí je, že pivo bylo vařeno výhradně na zakázku pro různé společnosti nebo zvláštní události, takže zákazník si běžně nemohl pivo zakoupit. Od počátku do ukončení provozu, ke kterému došlo 26. 6. 2016, z varny vzešla tato piva: Rambousek ležák – „Classic“ 11,5° (spodně kvašený světlý ležák, nefiltrovaný, nepasterizovaný, 4.6 % alk.), Rambousek Flieger 12° (spodně kvašený světlý ležák, nefiltrovaný, 5 % alk.), Hradecké bílé“ – pšeničné 12° (svrchně kvašené světlé pivo, nefiltrované, 5 % alk.), Eliščino královské světlé 12° (spodně kvašené polotmavé ochucené kaštanomedové, nefiltrované, nepasterizované, 5.5 % alk.), Eliščino královské tmavé 16° (spodně kvašené tmavé pivo, nefiltrované, nepasterizované, 6.4 % alk.), speciály: Chilli Beer Arizona, Rambousek broskev a další.


A nakonec pivovary v blízkém okolí Hradce Králové.

 

Pivovar Beránek – Stěžery

Když si v druhé polovině 18. století hrabě Harrach nechával stavět nedaleký Hrádek u Nechanic, zakoupil ve Stěžerách špejchar z roku 1737, ve kterém skladoval zásoby pro celé hrabství. Téměř po třech stoletích byla tyto sýpka zrekonstruována pro potřeby pivovaru. A jak vlastně vznikl nový pivovar? Dva kamarádi, strojaři Roman Štajner a Vladimír Beránek dostali zakázku vyrobit výtah do pivovaru pro jednoho klienta. Tímto klientem byl Ivan Chramosil, sládek, který 44 let vařil pivo v Praze U Fleků. A než byla zakázka hotova, zrodila se myšlenka na vybudování nového pivovaru.

Jeden z prvních a nejdůležitějších úkolů, bylo najít prostor, kde se má pivovar nacházet. Z původního přání, že by to mělo být v Blešně, sešlo a byl nalezen vhodnější prostor právě ve Stěžerách. Přestavbu chátrajícího objektu pomohlo urychlit i využití již existující studentské studie na zařízení interiéru, která se zaměřovala na využití historické hodnoty objektu. Mnoho původních částí (např. trámy, podlahy, prkna) bylo použito na vybavení moderního interiéru, a to v podobě stolů, baru, dveří a obložení.

Díky nově navázané spolupráci sládek Ivan Chramosil uvařil první pivo 28. 10. 2018 a vy si v současnosti zde můžete nechat načepovat spodně kvašená piva: Jehně 10°, Ovečka 11°, Beran 12°, Černá ovce 13° a příležitostně také vánoční a velikonoční speciály (např. Jarní Jantar 13).

Pivovar a hostinec U Hušků – Běleč

Historie tohoto pivovaru sahá do roku 1911, kdy obchodník koňmi Josef Hušek, přezdívaný „Car“, zakoupil v dražbě tento hostinec. Rodina Huškova zde svoji živnost provozovala až do padesátých let, kdy byl vinou zestátnění celý objekt, včetně přilehlých objektů, vyvlastněn. V sedmdesátých letech byla část – zemědělské stavení č.p. 58 – vrácena manželům Huškovým. Jejich dcerám byl později, v rámci restituce, navrácen i hostinec. V roce 1992, po odkoupení vlastnického podílu, mohli švagři Břetislav Nožička a Josef Voltr začít budovat nový minipivovar. O rok později, v létě 1993, byla hotova výstavba západní části pivovaru a také se začalo vařit pivo pojmenované Car. Od roku 2000, kdy došlo k dědickému vyrovnání, přešel pivovar i hostinec do vlastnictví Josefa Voltra, který je prapravnukem původního majitele.

V tomto nejen cyklisty oblíbeném pivovaru si můžete nechat natočit piva: Car (světlá nefiltrovaná 12°), Carevna (tmavá nefiltrovaná 13°) a Včelka (světlá nefiltrovaná 12° s příchutí).

zdroj:

  • http://www.hradeckepivo.cz/
  • https://hradeckyklenot.cz/
  • https://ceskepivo-ceskezlato.cz/pivovary.php?pid=Antenak&on=o
  • https://www.visitpivo.cz/kralovehradecky-kraj/pivovar-kubik/78/
  • https://pivovary.info/historie/h/hradec.htm
  • https://pivovaruhusku.webnode.cz/o-nas/
  • http://www.pivovarberanek.cz/
  • http://www.quartiermagazin.cz/articles/63/Pivovar_Beranek_Jecmen_se_vraci_do_spycharu/
  • https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/na-miste-stalete-krcmy-v-hradeckych-malsovicich-roste-moderni-penzion.A111020_1671414_hradec-zpravy_klu
  • http://rambousek.wz.cz/cze/onas.html
  • https://ceskepivo-ceskezlato.cz/pivoteka-rambousek/
  • https://www.pivovary.info/historie/h/rambousek/rambousek.htm
  • http://www.karelsury.cz/pivovary_hk.html

 


A jak ke keši?

Dosazením bonusových čísel z LAB do vzorce dojdete k finálním souřadnicím smiley.

N 50° ((A+B)*C+D-E+B).(C+E)(B+D)(A-B+C) E 15° (A*E*E+C+B+B).(A+B+D)(C+E-B)(E-D-A+C-D)

Při finálním odlovu buďte nenápadní, ke keši se chovejte jako ke své vlastní. 

Additional Hints (Decrypt)

ivfv - arpugr ivfrg, wra ilaqrwgr xenovpxh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)