Skip to content

Adventure Lab: Dilo Jana Amose - BONUS Mystery Cache

Hidden : 12/13/2020
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


JAN AMOS KOMENSKÝ

* 28.3.1592 Uherskobrodsko   +15.11.1670 Naarden
 

Tato mysterka je bonusovou keší k Lab keším Dilo Jana Amose. Moje série labek č.2 je také věnována Janu Amosu Komenskému, ovšem tentokrát jeho dílu a odkazu. Umístěny jsou na stejném okruhu jako první série, tedy v místech jeho možného rodiště, na Východním Slovácku. Jan Amos byl významný teologický myslitel, filozof, humanista a jeden z prvních zakladatelů odborné pedagogiky ... a tak si o jeho dílech něco víc řekneme v pěti Lab keších.

Jan Amos vytvořil rozsáhlé a mnohorozměrné dílo z mnoha oborů. Uchovala se nám díla filozofická, pedagogická, teologická, politická, historická a básnická. Psal především česky, latinsky a německy. Jan Amos patří k těm osobnostem, které za sebou zanechávají nepominutelnou stopu, v jeho případě zřetelně viditelnou v kruzích vzdělané Evropy už za jeho života. Patřil k těm, kteří nenechávají ostatní lidi ve svém okolí lhostejnými, měl právě tak své příznivce a následovníky, jako nepřátele a protivníky. Zrovna tak on sám dovedl mít podobně vyhraněné vztahy k osobnostem i jevům ve svém okolí a dovedl to dát najevo.

A co je důležité? Každý člověk musí začít s nápravou u sebe sama a u svého okolí.

„S pomocí knih se mnozí stávají učenými i mimo školy. Bez knih nebývá učený nikdo ani ve škole.“


 „Neslibuj, že vykonáš, nehonos se, žes vykonal, ale ponech svým skutkům, aby za tebe mluvily.“

 

Ke keši

Abyste mohli keš odlovit, musíte si projít všechny Lab keše, ve kterých získáte potřebné indicie k vyluštění. Bonusovka se nachází na místě s krásným výhledem na kraj Jana Amose.

Hledej na souřadnicích: N 49° 0U.VZX' E 17° 38.YXU'

 

Zdroj:

https://www.mjakub.cz/

https://cs.wikipedia.org/

 

Pokud jste si v tom fofru nestihli přečíst listing LABek, přikládám ho zde ( je to i doporučené pořadí návštěvy labek):


Brána jazyků otevřená (Janua linguarum reserata)

Učebnice latiny - Jan Amos si byl vědom neúspěšnosti dosavadních učebnic latinského jazyka. Příčinu toho spatřoval v didaktické chybě autorů nespojujících slova, věty a jazyk vůbec s poznáním věcí, jež slova, věty a jazyk mají označovat a podle potřeby vykládat. Z této úvahy vznikla jeho učebnice. Byla určena pro mládež na gymnáziích. Obsahovala pod stem titulů asi 7.500 vybraných slov v tisíci větách. Latinské texty jsou seřazeny podle předmětů, o nichž jednají, a vedle nich je v dalších vydáních umístěno jejich znění v národním (mateřském) jazyce, popřípadě ve více národních jazycích. Teprve tehdy, když byly slovo či text náležitě pochopeny v jazyce mateřském, má se přecházet k slovu či textu latinskému (případně k textu jiného jazyka umístěného souběžně v dalším vedlejším sloupci). Jde tedy o jakousi moderní konverzaci, kde autor nejen učí jazyku, ale zároveň podává věcné poučení z přírody a z nejrůznějších oborů lidského života a práce. Tím současně usnadňuje jazykové učení.

 "Takový je příští věk, jak jsou vychováváni příští jeho občané."


Svět v obrazech (Orbis pictus)

„Pojď synu a uč se moudrým býti!“

Byla to původně učebnice latiny, později i jiných jazyků, tedy universální učebnice, naučný a jazykový slovník. Mluví se v ní o člověkovi „homo ludens", který rozvíjí své schopnosti pomocí hry. Komenský byl v Evropě prvním, který zásadu „Schola ludus" (škola hrou) prosazoval. Domníval se, v rozporu s tehdejšími vyučovacími praktikami, že by žáci měli umět naučenou látku nejen mechanicky odříkat, ale opravdu i rozumět tomu, čemu se učí. Podal učitelům návod, že mají vyučovat názorně a uprostřed přírody nebo v prostředí, k němuž se výuka tématicky váže.

Protože Janovi zemřelo hodně jeho blízkých při morových epidemiích ( sestra, manželka, děti) , tak jsem pro umístění labky vybrala kapličku sv. Rocha v Suché Lozi, patrona nemocných morem.

"Má-li se člověk stát člověkem, musí se vzdělat."


Obecná porada o nápravě věcí lidských (Consultatio)

Jana Amose vážně znepokojovaly nesváry a války mezi národy a náboženskými organizacemi, jakož i úpadek mravů v tehdejší společnosti. Proto začal psát nápravné dílo Obecnou poradu, ve kterém vyzýval vládce, představitele církví, vzdělance a lidi vůbec k dobré vůli, aby se sjednotili ve snahách o zlepšení pokleslého života, o odstranění válek a o zavedení mírového soužití.

Dílo se skládá ze sedmi knih: 1. Panegersia (Kniha o všeobecném probouzení) má probouzet k nápravě. 2. Panaugia (Cesta všeobecného osvícení) je metodou srovnání mezi osvětou a světlem. 3. Pansophia (Všeobecná moudrost) je zpracování vědění v užším smyslu, tj. části naukové. 4. Pampaedia (Všeobecné zušlechťování myslí) je poslední, nejrozsáhlejší pedagogika. 5. Panglottia (Všeobecné zušlechťování jazyků) pojednává o pěstování jazyků a o potřebě nového, umělého univerzálního jazyka. 6. Panorthosia (Všeobecné obnovování) mluví o blížící se obecné nápravě věcí. 7. Pannuthesia (Všeobecné povzbuzování) - nejkrásnější - o pacifismu.

"Moudří vždy považovali za nejbezpečnější cestu k míru zapomenutí utrpěných křivd."


Labyrint světa a ráj srdce

"Labyrint světa a lusthauz srdce, to jest světlé vymalování, kterak v tom světě a věcech jeho všechněch nic není než matení a motání, kolotání a lopotování, mámení a šalba, bída a tesknost, a naposledy omrzení všeho a zoufání: ale kdož doma v srdci svém sedě, s jediným Pánem Bohem se uzavírá, ten sám k pravému a plnému mysli upokojení a radosti že přichází."

Kniha je pokládaná za jedno z vrcholných děl barokní literatury. Komenský používá vytříbený a bohatý básnický jazyk a využívá zvukomalby a synonym. Tématem spisu je prozkoumání toho, co je nejzazším smyslem lidského života a jeho práce a snažení. Vypravěč se ocitá v okrouhlém městě uprostřed nicoty, alegoricky představující svět. Jeho dva průvodci Všezvěd Všudybud (zvědavost) a Mámení (pohodlnost) mu líčí krásy dobře jdoucího světa. Poutník však vidí jen klam, marnost, faleš, bídu a smrt. Chce odtud utéci, ale nemá kam. Východisko ze zmatků tohoto světa nachází v otevření svého srdce, aby do něj mohl vstoupit Ježíš Kristus.

 "Ach, kéž bych více mohl, než bych chtěl."


Cesta světla (Via lucis)

Dílo se zabývá pansofií (vševědou). Jan Amos byl toho názoru, že když u lidu zmizí nevědomost, války ustanou. Aby došlo k nápravě lidstva, vládnout by měl sbor mudrců. Pro lepší dorozumění mezi národy je třeba zavést novou řeč, které by všichni rozuměli. Latina je podle něj příliš těžká. "Naší starostí tedy budiž zařídit věc lépe než tomu bylo u řeckých filosofů, kterým Origenes vytýká, že pro pýchu byli podobni oněm lékařům, kteří nedbali o lid a léčili jen zámožné. Ale co jiného dělají také dnes ti, kteří se snaží svou prací prospět toliko některé části lidí (buď té skupiny, která je přijala do svého středu, nebo té, která si je najala za mzdu, nebo se chápou jiných příležitostí, aby se snad někomu líbili)"

Bronzový obelisk Via Lucis věnoval v roce 1992 Uherskému Brodu přední světový sochař českého původu Ivan Theimer. Obelisk byl odhalen u příležitosti oslav 400. výročí narození Jana Amose Komenského, za přítomnosti tehdejšího prezidenta Václava Havla.

 "Nikdo se nerodí pro sebe, všichni se rodí pro lidskou společnost."


Additional Hints (Decrypt)

Orgbabiá fxelf. Xyvp anwqrf i ghor.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)