Skip to content

ŠVIHADLOVNÍK Traditional Geocache

Hidden : 12/12/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


MOTTO:

„Sport mám rád proto, že nezvykle chutná a nejde ničím nahradit podobně jako pivo.“   Ota Pavel


„[Na tréninku] mi všichni mi říkali: „Emile, ty jsi blázen!“ Ale když jsem poprvé vyhrál na mistrovství Evropy, tak říkali: „Emile, ty jsi génius.““                                                                                                                                                                                                                       Emil Zátopek



 

Další jednoduchá keš, kterou si můžete naplno užít v každém věku, pokud se kamarádíte se  ŠVIHADLEM a máte 1min. navíc.  Keš se nachází nedaleko řeky Labe, kde se můžete kochat pohledem na řeku nebo někde poblíž keše splnit dobrovolnou VÝZVU = přeskok snožmo s meziskokem či bez po dobu 1minuty. Počet splněných přeskoků zapiš ke svému logu do logbooku a zároveň i při logování zde. V keši najdete ŠVIHADLO, které je určeno pouze ke splnění výzvy a  prosím NEODNÁŠEJTE  !!! Přeji hezkou zábavu v každé roční době. Na první nálezce zde budou čekat 1-FTF, 2-STF a 3-TTF GEOCOINY a samolepka ještěrky pro prvního odvážného skokana :-)

20.2.21 se mi dostalo zprávy, že V KEŠI CHYBÍ ŠVIHADLO :-(  ,což mě mrzí. Kdo chce splnit výzvu, musí si přinést své, než dodám nové:-) Pokud jste ho odnesl někdo omylem - i to se může stát , prosím vraťte zpět , díky  :-)

2.3.2021 do keše dodáno druhé ŠVIHADLO, tak aktivity jsou opět dostupné. ŠVIHADLO JE SOUČÁSTÍ KEŠE, TAK JEJ PROSÍM NEODNÁŠEJTE!!!

11.6.2021 do keše dodáno třetí ŠVIHADLO, tak aktivity jsou opět dostupné :-) ale trpělivost se ztrátami předmětů není nekonečná. Děkuji za pochopení :-)

Něco málo z historie

Začátky skákání přes švihadlo pochází pravděpodobně již ze starověku. Z dob, kdy si provazníci na přístavních molech "prohlíželi" své výtvory. Natahovali dlouhá lana  a prohlíželi jestli jsou v pořádku, poté je smotávali. Na molech se kromě mihotajících se lan nacházela i spousta harampádí (náklady z lodí, či připravené na nalodění atd.) a do toho se tu sem a tam vyskytl i nějaký ten poslíček, který měl za úkol doručit něco z jednoho konce přístavu na druhý. Aby se vůbec mohl dostat, musel přeskakovat lana různé harampádí. Už tohle by se dalo označit za úplné kořeny skákání přes švihadlo.

Později si začali provazníci volné chvíle sami krátit skákáním přes provaz a tuto kratochvíli donesli i do svých rodin. Přeskakování provazu se stalo velmi oblíbené a předávalo se z generace na generaci.

Do Ameriky(New Amsterodam) se skákání přes dlouhý provaz dostalo díky Holandským osadníkům. Kteří si touto "hrou" krátili dlouhou chvíli. Když se do města na řece Hudson dostávají po Anglonizozemských válkách angličané a vidí děti skákající přes švihadlo nazvali to Double Dutch(dvojitý holanďan). Od té doby se tato "hra" rozvíjí zejména v městských částech a stala se velmi oblíbenou pro rytmické zpívání během skákání přes otáčející se provaz.

Během 2. světové války bylo možné vidět mládež skákající přes švihadlo zejména na New Yorských ulicích. Koncem 50. let 19. století "hra" upadá.

ŠVIHADLOVNÍK

Přemýšlíte, jak začít se sportem, který dělá s tělem zázraky? Domácí cviky jsou mnohdy náročné a některé z nás jejich provádění nudí. Vyzkoušejte méně náročnou techniku, která vás zbaví přebytečných kalorií, zahřeje tělo a navíc rozhýbe lymfatický systém. Skákání přes švihadlo jste možná prováděli jako děti a nyní je nejvyšší čas se k němu vrátit.

Jak vybrat správné švihadlo?

Výběr vhodného švihadla je nejdůležitějším bodem pro domácí cvičení. V obchodě nebo na internetu se zabývejte hlavně jeho délkou. Pokud se postavíte snožmo na švihadlo a konce natáhnete vzhůru, mělo by  končit u vašich ramen. Kratší varianta po čase začne zatěžkávat vaše klouby, a naopak delší švihadlo bude způsobovat nepříjemné zamotávání a špatnou techniku přeskakování.Kromě délky je rozhodující také materiál. Proto uděláte nejlépe, půjdete-li si do obchodu švihadlo osahat. Pevné a úzké lano je vhodné pro rychlé přeskoky, zatímco lehké provazové lano může mít s rychlostí problém a vy tak vynaložíte mnohem větší úsilí.

Zvyšujte náročnost tréninků postupně

Pokud se aktivně nevěnujete ještě jinému sportu, možná budete překvapeni, jak náročné je obyčejné přeskakování. Na začátku tréninku se nezapomeňte rozcvičit, a následně skákejte maximálně jednu minutu. Dopřejte svému tělu alespoň minutový odpočinek, kdy budete správně dýchat, a poté se znovu vrhněte do skákání. Při prvním tréninku se nesnažte nabrat co nejvíce minut a přeskoků. Teprve druhý den totiž poznáte, jak jste svému tělu dali zabrat.Skákání provádějte několikrát do týdne a teprve až po několika týdnech se snažte minuty a přeskoky navyšovat.

Jak si skákání zpestřit?

Po čase začnou být obyčejné přeskoky nudné a stále se opakující. Proto si tu a tam pusťte ke skákání oblíbenou hudbu, zkoušejte nové techniky skákání a měňte prostředí. Až mrazivé dny ustoupí a venku vás zahřejí paprsky slunce, můžete si skákání užít na hřišti nebo před domem.

Procvičíte si i mozek

Na skákání přes švihadlo je skvělá ještě jedna věc, musíte přemýšlet, co vlastně děláte. Není to jako u trenažeru nebo rotopedu, musíte být neustále zaměřeni.  Musíte přemýšlet o načasování a reakcích. Skákání nutí zaměřovat se a výsledek i dílčí procesy a nutí trénovat schopnost mozku zaměřovat se a sledovat několik prvků najednou.

Skákání přes švihadlo a jeho výhody

Kardio cvičení pro všechny

Pokud se alespoň trochu zajímáte o své zdraví, určitě jste se už setkali s nějakou formou kardiotréninku. Momentálně však nemáme na mysli běh nebo cyklistiku, ale právě obyčejné skákání přes švihadlo.  Tuto aktivitu si většina asi spojí s dětstvím, ale i dnes aktivně nabírá na popularitě.  Skákání přes švihadlo spaluje kalorie účinněji než jogging. Proti běhu zase u skákání vynaložíte méně námahy. Během skákání přes švihadlo dokážeme spálit až 1300 kalorií. To znamená, že 10 minut skákání se dá přirovnat k 8 minutám běhu.

Zlepší kondici i koordinaci

Kromě spalování kalorií, se při skákání zlepšuje také naše koordinace těla. Skákání dělá naše nohy lehčími, mozek se totiž soustřeďuje jen na dolní končetiny. Zrychlování tempa nebo zkoušení nový přeskoků má tak pozitivní vliv na rovnováhu těla a koordinaci.  Skákání přes švihadlo se dá také využít při dýchacích cvičení. Pro ochranu našeho srdce i plic se doporučuje cvičit 12 až 20 minut denně a to 3 až 5 krát týdně.  Při praktikování tohoto jednoduchého cvičení se tak zlepší kondice i výdrž. Skákání lze provádět prakticky kdekoliv a překvapivě se nejedná jen o jednostrannou záležitost, se švihadlem se dá překvapivě vymyslet spousta dalších cvičení mimo základního skákání.

Hry se švihadlem

Hry se švihadlem jsou zpravidla dětskými hrami, v nichž děti využívají švihadlo k osvojení své obratnosti hravou i soutěžní formou. Oblíbené jsou hlavně děvčaty

Školka se švihadlem

Jedná se zpravidla o deset cviků, které se ve své obtížnosti stupňují. Variant školky (cviků) je více.

Příklad:

10krát přeskoč snožmo

9krát střídavě pravou a levou nohou

8krát přeskok po pravé noze

7krát po levé noze

6krát snožmo se zkříženýma nohama

5krát snožmo s točením švihadla dozadu

4krát po pravé noze dozadu

3krát po levé noze dozadu

2krát střídavě pravá, levá dozadu

1krát vajíčko snožmo, ruce jsou před tělem překřížené

Švihadlová princezna

Princeznou mezi děvčaty se stane ta z nich, která přeskáče točící se švihadlo nejvícekrát bez chyby. Předem se dohodnou, zda přeskakují po jedné či obou nohách.

Opakovačka

Děti se předem dohodnou své pořadí. První, tedy vyzyvatel pak určí počet i styl přeskoků prvního kola a ihned jej sám absolvuje. Příklad: Desetkrát po levé noze dozadu. Po něm stejný cvik i rozsah odskáče druhý, pak další v pořadí. Kdo udělá chybu, vypadne ze hry. Udělá-li chybu vyzyvatel, vypadne i on a vyzyvatelem se stane další dítě v předem dohodnutém pořadí.

Šel medvídek do školky

Jedná se o přeskakování švihadla za doprovodu odříkávané básničky. Styl přeskoku se předem dohodne, přeskočí se při každé liché slabice, za každou řádkou textu se skáče vajíčko. Tato hra je rozšířena i v dalších zemích světa, říkanky ke švihadlům jsou známy z USA či Francie.

Abeceda se švihadlem

Původem ruská dětská hra. Po každém přeskoku předem dohodnutým stylem dítě vysloví hlásku abecedy. Když udělá chybu ve skoku či abecedě, musí do 3 sekund vyslovit název květiny začínající písmenem, kde udělal chybu. Když si nevzpomene, vypadne ze hry, pokračuje další dítě.

El Reloj

Jedná se o hru původem z Peru. Dvojice dětí točí dlouhým švihadlem, ostatní v kruhu jej probíhají a skáčou hodiny. První hráč jen podběhne, druhý přeskočí jednou, druhý dvakrát atd., až do dvanácti. Kdo udělá chybu, vystřídá jedno z dětí točících švihadlem.

Štěstí neštěstí

Jedno z dětí drží švihadlo jen za jeden konec a točí ho kolem sebe. Přitom odříkává jiné slovo, např. láska, bohatství, nemoc. Ostatní stojí v kruhu a letící švihadlo přeskakují. Kdo škobrtne, tomu se řekne: budeš mít svou lásku, budeš bohatý, budeš nemocný.

Zdroj : Wikipedie, internet.

A co Vy ? Berete další zelený bodík nebo si dáte i VÝZVU ? 

Vámi udělené body oblíbenosti jsou pro mě inspirací pro vytvoření dalších nových kešek v okolí a děkuji za ně.

Krabička je Lock-Lock velikosti 18x12x5cm a slouží k výměně TB,GC, CWG…nevkládejte prosím věci z kinder vajíček

!!! POKUD VYZVEDNETE NĚJAKÝ TB NEBO GC TAK JEJ LOGUJTE ZÁROVEŇ S VAŠÍM ZÁPISEM O NÁVŠTĚVĚ TÉTO KEŠKY !!!

 

 

 

Additional Hints (Decrypt)

fgebz, uyrqrw qbyr, qboer znfxhw

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)