Skip to content

Hanácký Jeruzalém - kameny zmizelých Adventure Lab Mystery Cache

This cache has been locked, but it is available for viewing.
Hidden : 3/27/2020
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Vítejte na bonusové keši k sérii Adventure Lab: Hanácký Jeruzalém - kameny zmizelých

Pro její nalezení je potřeba odehrát hru, která Vás provede ulicemi Prostějova. Budete během ní pátrat po kamenech zmizelých - stolpersteinech, které byly osazeny do prostějovských chodníků 10. září 2019. Jedná se o dlažební kostky velikosti 10 x 10 cm na jejichž horní straně se nachází mosazná destička nesoucí údaje o obětech nacismu. Kostky jsou položeny do dlažby chodníku v místě, kde tito zavraždění lidé žili. 

Pro samotnou hru budete potřebovat mobilní telefon se systémem Android nebo iOS s přístupem k mobilnímu internetu po celou dobu hry a nainstalovanou aplikaci Adventure Lab z labs.geocaching.com.

Trasa včetně návštěvy bonusové keše vám zabere cca 1 hodinu. Vše záleží na vaší šikovnosti při hledání a ročním období vaší návštěvy (v zimě pod sněhem bude hledání stolpersteinů náročnější).

Během procházky se dozvíte něco málo z historie zdejší židovské komunity a získáte potřebné indicie pro nalezení bonusové keše. Nezáleží na tom v jakém pořadí jednotlivá místa navštívíte, dívejte se však pozorně ať něco nepřehlédnete. Otázky jsou záměrně voleny tak, abyste si kameny zmizelých důkladně prohlédli. Pro ty z vás, kteří budou chtít pokračovat na bonusovou keš to zadáním správného hesla do aplikace ve vašem mobilním telefonu nekončí. Nad získanými indíciemi z deníku se bude potřeba chvíli zamyslet, vyřešit pár hádanek a výsledky pak správně aplikovat...

V případě, že si nebudete vědět rady, stačí když mi pošlete email, určitě vám poradím co s tím. Věřím, že vás pátrání po kamenech zmizelých i bonusové keši zaujme.

Úvodní souřadnice vás zavedou ke Špalíčku, kde můžete v prostorách galerie a muzea navštívit mimo jiné stálé expozice věnované historii židovského obyvatelstva v Prostějově.


Spojitost Prostějova s židovstvím není na první pohled příliš patrná, přestože zde židovská komunita tvořila významnou kulturní, podnikatelskou i společenskou složku života.

První zmínky o Židech v Prostějově se objevují v rejstříku nejstarší městské knihy z roku 1392.

Ve větším počtu začali Židé do Prostějova přicházet od roku 1454, po jejich vyhnání z moravských královských měst, za jejich spolupráci s Husity. Po příchodu do Prostějova se usazovali při jižních hradbách a později i v domech severně od hlavního náměstí. Převážně se zabývali obchodem a řemesly. Jejich obchodní úspěchy však vyvolávaly ve městě řevnivost. Již roku 1485 si prostějovský soukenický cech stěžoval na židovskou konkurenci. Po vyloučení z cechu a řádné společnosti byli Židé nuceni živit se obchodem a půjčováním peněz na vyšší úrok než zákonem vyměřený, což bylo považováno za lichvu, která byla pro křesťany zakázána. K nenávisti náboženské se přidružila i závist společenská, když se některým Židům podařilo rychle zbohatnout.

V 16. století za tolerantní politiky Pernštejnů se židovské město rozrostlo. Prostějovští Židé měli od roku 1522 vlastní školu a od roku 1540 i synagogu. Práva Židů byla omezována vrchností a museli odvádět židovskou daň. Po roce 1564 byl Židům zakázán podomní obchod, mohli však nakupovat drůbež a vejce pro svou potřebu. V roce 1580 bylo v Prostějově 39 židovských domků.

Prostějov na vedutě Jana Willenbergera z roku 1593

Prostějov na vedutě Jana Willenbergera z roku 1593

V 17. století zvýšili počet Židů v Prostějově četní imigranti z Polska, Vídně a Slezska. Za třicetileté války město trpělo drancováním, Židé na tom ale byli poměrně dobře, a to díky obchodováním s uniformami. V roce 1664 se počet obyvatel města Prostějova snížil a židovské obyvatelstvo začalo mít početní převahu. Židé začali zcela ovládat obchod, což mělo za následek velké protižidovské bouře. Úřady a vrchnost se snažily Židy násilím obrátit na katolickou víru, o nedělích a bohoslužbách byly židovské obchody a krčmy uzavřeny. Protižidovská opatření vedla k emigraci značné části židovské komunity.

druhá synagoga v barokním slohu dokončená v roce 1676 - stála přibližně na místě dnešního Husova sboru

druhá synagoga v barokním slohu dokončená v roce 1676 - stála přibližně na místě dnešního Husova sboru

V 18. století dále pokračovaly snahy úřadů o snížení počtu židovského obyvatelstva, byl vydán tzv. familiantský zákon, který povoloval ženit se pouze nejstaršímu synovi v každé židovské rodině. Translokační reskript z roku 1726 nařizoval uzavřít židovské obyvatelstvo ve městech i na vesnicích do uzavřených sídlišť. Roku 1745 byli Židé z Moravy vypovězeni. Jejich nepřítomnost však začala být brzo znát, obchod a řemesla upadala, což nakonec vedlo k tomu, že Židé opět získali povolení k pobytu. Na konci 18. století proběhly reformy, které zrovnoprávnily judaismus, došlo ke zrušení povinnosti zvláštního oznacení Židů. Židé však stále nebyli bráni jako rovnoprávní. Jediné, v čem byli plně rovnoprávní byly povinnosti vůči státu, mimo jiné i rekrutování k vojenské povinnosti. V zásadních věcech, jako byla třeba svoboda pohybu, uzavírání sňatků nebo způsoby obživy rovnoprávní nebyli.

třetí synagoga v empírovém slohu vybudovaná na začátku 19. století z bývalé židovské studovny nese název "Bet ha-midraš"

třetí synagoga v empírovém slohu vybudovaná na začátku 19. století z bývalé židovské studovny nese název "Bet ha-midraš"

V 19. století sílily snahy o celkové kulturní přiblížení Židů většinové společnosti a jejich větší vtažení pod kontrolu státu. Židé mohli navštevovat všechny druhy vyšších škol a univerzit. Mohli také obdělávat zemědělskou půdu, kterou ale nesměli vlastnit. Směli ji mít pouze v pronájmu a museli ji obdělávat vlastními silami. Jinak byly i nadále Židům povoleny tradiční způsoby obživy, jako obchod, velkoobchod, mohli provozovat směnárny a řemesla, stále však měli zakázáno mít v pronájmu šenky či mlýny. Rovnoprávnost Židů s ostatním obyvatelstvem přinesla až první rakouská ústava z roku 1848. Další ústavou z roku 1867 byla prohlášena plná občanská práva Židů v Rakousku-Uhersku. V roce 1869 se k židovské národnosti v Prostějově hlásilo 1825 obyvatel - přibližně 17% z tehdejší celkové populace. Z Prostějova pochází mnoho významných osobností židovského původu. Název Hanácký Jeruzalém získal Prostějov právě díky židovské vzdělanosti.

čtvrtá synagoga v secesním slohu, označovaná jako nová synagoga nebo Templ, dnes Husův sbor - vzhled budovy je jiný, synagoga byla přestavěna

čtvrtá synagoga v secesním slohu, označovaná jako nová synagoga nebo Templ, dnes Husův sbor - vzhled budovy je jiný, synagoga byla přestavěna

20. století nepřineslo pro židovské obyvatelstvo žádná pozitiva, znamenalo utrpení a smrt. V době obsazení českých zemí nacisty zde žilo asi 118 000 židovských obyvatel. Židé museli odevzdat soupis veškerého majetku, uložit cennosti do bank a byli vyloučeni z veřejného života. Mezi další omezení patřilo označení žlutou hvězdou na prsou s nápisem Jude, zákaz vycházení po osmé hodině, stěhování se, cestování nebo používání veřejných dopravních prostředků. Omezení se týkaly i přídělů potravin.

Na přelomu června a července roku 1942 se z Prostějova a okolí nedobrovolně vydalo na cestu bez návratu 1259 lidí. Drtivá většina z nich byla kvůli svému židovskému původu povražděna v Baranoviči, Malém Trostinci, Osvětimi, Treblince, Raasice, a v jiných koncentračních a vyhlazovacích táborech. Mnozí zemřeli již v Terezíně.

Osudy jedenácti z nich připomínají od 10. září 2019 v ulicích města první kameny zmizelých (stolpersteine). Dlažební kostky s mosazným povrchem, vsazené do chodníku jsou tak jedinou hmatatelnou vzpomínkou na oběti největší genocidy 20. století.

Přijměte toto pozvání a vydejte se po stopách Adventure Lab série k uctění jejich památky.

Additional Hints (Decrypt)

zntarg hiavge

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)