Skip to content

TKSH - 20. výročí geocachingu Mystery Cache

Hidden : 3/25/2020
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Přijměte pozvání na mikro oslavu 20. výročí geocachingu. Jak lépe to oslavit než keší na pěkném místě? Čeká vás pěkné luštění a pěkná procházka. Tohle je naše první mysterka, o které tvrdím, že má i krásnou šifru, tak doufám, že si to hezky užijete.

Těžká tradice

Začátky geocachingu:

  • 1. května 2000 tehdejší americký prezident Bill Clinton oznámil odstranění umělé odchylky přidávané do signálu GPS. Geocaching vznikl v USA bezprostředně poté.
  • 2. května 2000 byla umělá odchylka skutečně vypnuta a tím se zlepšila přesnost tohoto vojenského navigačního systému pro běžné civilní uživatele z desítek až stovek na několik metrů.
  • Téhož dne Dave Ulmer publikoval na Usenetu svou poznámku o možné celosvětové hře Stash Game.
  • 3. května 2000 Dave umístil první keš hry GPS Stash Hunt - Stash #1 na souřadnicích N 45° 17.460 W 122° 24.800, na jejím místě byla vytvořena keš The Original Stash s kódem GCF, už je archivovaná.
  • Jako sedmá na světě byla 11. května 2000 založena keška Mingo, její kód je GC30 a dodnes je aktivní na původních souřadnicích.
  • První keš mimo USA byla ukryta na Novém Zélandu 12. května 2000.
  • 30. května 2000 navrhl Matt Stum poprvé místo Stash používat termín Geocache a hře říkat Geocaching
  • První keš v Evropě byla umístěna v Irsku dne 3. června 2000: Europe's First, její kód je GC43. (Na 30.5.2020 jsme si koupili letenky do Dublinu, abychom tuto keš odlovili.)
  • Za první měsíc nové hry bylo ukryto 21 keší.
  • Aktivní keš s nejnižším kódem GCD se nachází v USA: Geocache (GCD), založena byla 21. června 2000.
  • Nejstarší keší v České republice je Tex-Czech, založena byla 1. června 2001.
  • Dne 25.5.2020 je na světě 3 197 735 existujících keší.

Více si můžete přečíst na těchto odkazech: Světová historie Geocachingu a Historie českého geocachingu.

Nové IN staré OUT

Za dvacet let života geocaching urazil velkou cestu, osobně můžu hodnotit až jeho druhou polovinu života. Mnoho věcí se změnilo, myslím že revolučním krokem bylo rozšíření chytrých telefonů s GPS, čímž se geocaching stal dostupným pro všechny, ne jen pro vážné zájemce, co si museli pořídit navigace. Troufám si tvrdit, že to vedlo k mírné degradaci geocachingu. Důvodů je hned několik: tradiční keš může najít jakýkoliv vandal nebo kačer s nižší inteligencí, snížil se věk kačerů, což je na jednu stranu dobře, na druhou stranu někde můžou chybět zkušenosti, např. při zakládání nových keší. A právě zakládání nových keší se mi zdá trochu problematické, možná je to i problém reviewerů, kteří nemají možnost a kapacitu kontrolovat kvalitu keší. Keše nyní zakládají nezkušení kačeři (nebudu říkat mladší, věk vlastně problém není) a podle toho to taky vypadá. Naši první keš jsme založili po pěti letech aktivního lovu a to ještě ne z důvodu, abychom měli vlastní keš, ale proto, abychom ostatním ukázali hezké místo v lese. V dnešní době každý potřebuje mít vlastní keš a pokud možno co nejvíc. I zkušení kačeři zakládají powertraily, což je velké množství keší, které owneři nedokáží řádně udržovat.

Multikeš nebo powertrail?

A právě powertraily jsou dnešním fenoménem a morem současnosti. Ne všechny, ale většina ano. Záleží ale na tom, co kdo od geocachingu očekává. Já bych normálně čekal zajímavé luštění, hezkou procházku a čistou propracovanou krabičku na hezkém místě. Tohle powertraily nesplňují. Nejvíc mi asi vadí ohrožení bezpečnosti. Powertraily jsou dělány tak, aby se v co nejkratší době dalo ulovit co nejvíc keší, nejrychlejší je to pochopitelně autem. Proto se powertraily staví na vedlejších silničkách, které jsou úzké a klikaté, sám jsem se přesvědčil, jak je nebezpečné, když tu každých 160 metrů zastaví auto. Stovky keší samozřejmě nelze udržovat, normální už je to, že každý nosí náhradní krabičku s logbookem a když keš nenajde, dá tam novou. Já tohle za kačerskou solidaritu nepovažuji. Existují ale i powertraily, které vedou hezkým lesem (jsou ale pomalejší, protože bez auta) a proti těm nemůžu moc namítat. Existuje i krásná dlouhá série (to ale není powertrail), která je dělaná na auto a každá keš tam má bezpečný parking - ano je to 101 dalmatinů kolem Prahy.

Event bez ownera aneb zakládání keší

I v dnešní době vznikají krásné keše. S každou odlovenou tisícovkou keší si říkám, že už jsem viděl všechno a pořád a pořád mě někdo přesvědčuje, že to není pravda. Keše, co vznikaly dřív, byly pochopitelně originální. Teď už člověk musí přijít s novým nápadem, ale to už není nic jednoduchého. Nebo musí mít svou keš propracovanější. Jsem rád, že lze pořád nacházet keše, u kterých zůstávám žasnout.

Měl jsem tu čest si osobně popovídat s naším reviewerem. Ne že bych mu něco vytýkal, ale bavili jsme se o zakládání nových keší. Říkal jsem, co se mi nelíbí (powertraily, zbytečné keše pod parapetem nebo v okapu, keše s listingem s velice špatnou úrovní). Bylo mi vysvětleno, že něco z toho se někomu jinému může líbit. A je to pravda - stačí se podívat na logy a udělené favorite pointy u powertrailů. Reviewer říkal, že jeho starost je ta formální stránka - striktně pravidla. Pokud někdo udělá listing, který se nedá číst, např. je to vykopírovaný text z wikipedie zbaven formátování a odstavců, to reviewera nezajímá. Je to jen ostuda ownera. Na druhou stranu, když má někdo listing jako diplomku, tak bych to stejně všechno nečetl.

Vím, že to není možné, ale já bych ocenil, kdyby reviewer trochu hodnotil i tu faktickou stránku keše, kdyby se třeba ownera zeptal, jaký má smysl pouštět tenhle výtvor.

Virtualizace

Jak jsem zmínil, každý musí mít vlastní keš. Když keš nenajdu, dám tam vlastní krabičku nebo aspoň pytlík s kapesníčkem místo logbooku. Občas mám pocit, že tak trochu děláme nepořádek. Možná i to je důvod, proč Groundspeak začal tlačit virtuální keše. Je zakázáno zakládat virtuální keše (ještě že to včas zakázali, nedovedu si představit ty powertraily z virtuálek), ale byly teď dvě vlny odměn, kdy si pár geokačerů mohlo založit jednu virtuální keš. Většina z nás to uvítalo, protože je to vzácný druh a jsou místa, kam fyzická krabička nejde umístit. Už to ale stačí, na můj vkus už je tím Česko příjemně nasyceno, doufám, že udělování skončilo.

Hra se dost proměnila, od klasiky se posouváme k čím dál většímu virtuálnu. Na mysli mám teď nové LAB keše. Nebudu (raději) hodnotit aplikaci a technické věci, jako je třeba propojení s hráčským účtem, promítání do statistik a podobně. Hodně lovím keše v Praze a zde musím říct, že Praha už začíná být LABkama přesycená. Proč místo multikeše to jsou LABky? Asi vím, takhle je totiž bod za každou stage. Tohle mě zklamalo, myslel jsem, že ta aplikace bude sloužit jenom k tomu, aby se lépe zadávaly odpovědi. Ne, LABky se změnily tím, že žijí pořád. Můj názor je, že by měly patřit jenom k megaeventům. Kde jsou ty časy, kdy LABky byly vzácností.

A co keše s rozšířenou realitou? Ty nejsou moc rozšířené, uvidíme jak to půjde dál. Zprvu se uvažovalo o tom, že by to časem mohl být i nový typ keše. Nyní to tak nevypadá.

Chci mít nejvíc letterboxů

Dalším (r)evolučním krokem, který výrazně ovlivnil geocaching, je to, že cílem kačerů už není "hezká keš s hezkým listingem a luštěním s hezkou krabičkou na hezkém místě v lese". Hlavním cílem jsou nyní hezké statistiky. Z geocachingu se najednou stala soutěž, změnilo se to v soutěžení ve všech statistikách. To ovlivnilo, jak se keše zakládají, jak se luští a jak se loví. Statistiky se nahánějí různými podvody, ať už to jsou podvody skutečné nebo "jenom" morální.

Desatero zaručených postupů

  1. chci mít co nejvíc odlovených keší: za 14 dní zaloguji 20 tisíc earthek v Americe, zdaleka ne všichni zkontrolují odpovědi
  2. chci být nejlepší zakladatel: vysypu pár set keší kolem silnice každých 160 metrů
  3. chci mít nepřetržitou šňůru odlovů: když nenajdu klasickou kešku, zaloguji virtuálku (např. earthku), kterou jsem navštívil před rokem
  4. chci mít nejdelší logy na počet slov: za každé písmeno dám mezeru, případně do každého logu zkopíruju nějaký obrazec nebo básničku
  5. chci mít co nejvíc navštívených eventů: zaloguji, i když jsem tam nebyl a pojistím to slovy "byl jsem s vámi v myšlenkách" nebo "zrovna jsem jel kolem tramvají"
  6. potřebuji mít hodně odlovených letterboxů: dám jich pár desítek do lesa, napíšu tam rovnou souřadnice, jen do krabičky musím dát razítko. No a pak si tyhle vlastní keše jdu odlovit.
  7. potřebuji mít za jeden den keše začínající na všechna písmena: no tak si ty letterboxy správně pojmenuji, aby každý začínal na jiné písmeno
  8. chci mít co nejvíc udělených FP: dobrou keš archivuji a založím znovu
  9. dovolím všem, kdo odloví keš v první den publikace, aby si to zalogovali jako FTF
  10. a jak mít více travelbugů? aktivuji travelbug, který je vystavený v obchodě

Megapodvod - finálky

Alibistická myšlenka je dobrá - zde si můžete zkontrolovat luštění. Tahle kontrola by se mi párkrát hodila. Je to ale věc ownera keše, že nemá v listingu nějaké ověřování. A taky není potřeba, aby každý byl schopen odlovit každou keš. Já jsem se s tím smířil, že existují keše, které prostě neodlovím, protože je neumím vyluštit.

Ve skutečnosti ale servery s finálními souřadnicemi nebyly vytvořeny kvůli nějakým bohulibým cílům, ale čistě kvůli podvádění, kvůli kradení souřadnic. V dnešní době už moc nemají cenu mystery keše, protože to podvádění je už podle mě v extrémní míře. Je normální poprosit kamaráda (nebo ownera) o pomoc při luštění. Ale už mi moc nepřijde normální, že většinou dostanu odpověď "no já nevím, mě ty souřadnice někdo dal". A co mi přijde jako vrchol, je, že se na ty servery dávají odpovědi na earthkeše. Chápu, že nějaký owner je puntičkář nebo má příliš odborné otázky u earthkeše. Ale nikdy se mi nestalo, že by mi ten log smazal. Neúmyslnou náhodou se mi stalo, že jsem musel změnit otázku v earthkeši, odpověď se ale neaktualizovala na finálkách a teď mi spousta kačerů posílá odpověď, která je stará a špatně opsaná. Je to nechutné a nechápu, proč se to děje. Člověk tak obelhává jenom sám sebe, možná to souvisí s pokryteckým světem, ve kterém žijeme.

Where we go? Co bude dál?

V geocachingu došlo od klasické myšlenky (pěkná krabička na pěkném místě) k velkému posunu. Já jsem naštěstí kačer druhé poloviny života geocachingu a není to pro mě takový šok jako pro starokačery, kteří se keškama zabývali od začátku. Chápu, že ti jsou znechucení a odcházejí do důchodu. Jsem zvědav, jak to s námi bude vypadat za deset let, jestli v tu dobu nebudou všude jenom virtuální keše, které nás pak taky přestanou zajímat.

Jak na keš?

Keš se nachází na těchto souřadnicích:

N 50°VC.BM(H-4) E 14°AW.(L-2)(Z-2)(S-2)

Ten, Kdo Si Hraje...

Univerzální klíč - indície

Ve videoklipu Ten, Kdo Si Hraje... je ukryto deset jednociferných indícií. Můžeš z nich bez výpočtů složit jakékoli souřadnice. Indície jsou označeny prvními písmeny nicků autorů a herců, kteří video vytvořili. Jsou jakoby součástí záběrů. Tu nápis na stromě, támhle cedulka na mostu... Indície dohromady tvoří pomyslný univerzální klíč. Poslouží ti nejenom k odemčení všech keší série TKSH, můžeš ho použít pro vytvoření své keše a přidat ji tak také do série TKSH. Je jedno odkud jsi. Společné všem keším série jsou pouze indície z videoklipu, zkratka před názvem keše - TKSH a téma - O kačerech, hrách, recesi, hřištích, zvláštních sportech a sběratelích. Keš se narodí a na mapě zobrazí jako otazníčková. Nemusíš však nic složitě luštit, máš přece univerzální klíč. Leda, že by autor keše nějakou tu šifru přidal. Klíč si pečlivě uschovej. Keše této série budou postupně přibývat. Setkáš se s těmito indíciemi Akytka, Bojánci, Cudlis, Heulwen, Lucka, M@rci, Sára, V@šík & St@ník, Wetu, Zličíňák. Autor textu a scénáře St@nda, má v klipu přímo GC kod první keše serie TKSH, která společnou sérii odstartovala.

Budu rád, když se kačeři vyjádří v lozích, jaký mají názor na aktuální stav geocachingu.

Díky za dvojnásobný betatest, který provedl Panzerstepan.

Additional Hints (Decrypt)

fhpun obebivpr, cbq xhebh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)